Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 23.10.2009
КОГО ЛЮБИШ — НЕ ЗАБУДЕШ...

Л╤ТЕРАТУРА

Микола Малахута — в╕домий укра╖нський поет, проза╖к, публ╕цист. Народився в м. Гадяч╕ Полтавсько╖ област╕. Навчався у Луганському педагог╕чному ╕нститут╕ та Литовському ун╕верситет╕. Живе ╕ працю╓ в Луганську. Автор багатьох зб╕рок в╕рш╕в, документальних пов╕стей, роману «Материнський хл╕б», книги пов╕стей та опов╕дань «До побачення, тишо».
Микола Данилович чита╓ ╕ передплачу╓ «Кримську св╕тлицю» з перших ╖╖ номер╕в, виявля╓ неабиякий ╕нтерес до життя кримських укра╖нц╕в, перейма╓ться ╖хн╕ми болями за долю р╕дно╖ мови, л╕тератури, культури, шк╕льництва.
Микола Малахута — один з активних ╕ безкорисливих автор╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Читачам, певне, запам’яталися його ц╕кав╕ ╕ щир╕ спогади про Василя Стуса, Григора Тютюнника, ╢вгена Гуцала...
Пропону╓мо до уваги шанувальник╕в художнього слова одну з новел письменника.

Микола МАЛАХУТА

КОГО ЛЮБИШ — НЕ ЗАБУДЕШ...
НОВЕЛА

З╕йшлися Степан Дарченко ╕з Санькою Довгополенчихою дуже просто.
Придбала вона м╕шок пшениц╕ — курочкам сво╖м. Привезли той м╕шок на бричц╕ к╕ньми ╕ завантажили зразу за воротами. Поторсала його, поторсала сухими руками Санька, а зрушити з м╕сця не може. Тод╕ подр╕бушила до Степана Дарченка — в╕н жив по другий б╕к вулиц╕, трошки навкоси од ╖╖ двору — ╕ попросила:
— Поможи, а то чо’сь зовс╕м сил нема...
Повернулися до того м╕шка удвох, п╕дняти не змогли, то затягли до хати, а там ╕ в куток до ком╕рчини.
Захекалися — страх. С╕ли у св╕тлиц╕: в╕н по один б╕к столу на табуретц╕, вона — по другий. В╕ддихувалися.
Згодом Санька сказала:
— Важко без хазя╖на...
Степан перегодя в╕дпов╕в:
— ╤ без хазяйки ж, Санько, не легше...
У не╖ — похоронка прийшла на чолов╕ка ще аж ген-ген на самому початку т╕╓╖ страшно╖ в╕йни. У нього дружина померла — вже й згорбився п╕сля того.
Так ╕ сид╕ли п╕сля отих сл╕в мовчки.
Пот╕м Санька похилила голову, похнюплено мовила:
— Чим же я, Степане Тимоф╕йовичу, з тобою та й розплачуся?..
«Та й» у не╖ прозвучало, як з╕тхання з болю, ╕ це його зворушило: так ум╕ла колись «тайкати» його дружина. А б╕льше — н╕хто. ╤ тут раптом виявля╓ться, що ╕ в Саньки, бач, вирвалось...
— Таке й скажеш!.. — кинув в╕н про «розплачуся».
— Аякже... — м’яко не погодилася вона. — Трудився ж...
╤ це, останн╓, було сказано якось так лаг╕дно, що у нього, в╕дчув, аж серце мовби ворухнулося: давно вже не чув н╕ такого тону, н╕ таких сл╕в... Так йому здалося, ╕ в╕н в╕дпов╕в:
— Та по-сус╕дськи ж: ти — мен╕, я — тоб╕. А разом виходить — пом╕ч.
╤ вже хот╕в ╕ти.
А Санька те мовби у соб╕ в╕дчула, схопилася:
— Тод╕ хоч пооб╕дай у мене!
Степан випив вишнево╖ наливки, яка пахла св╕жим л╕том ╕ водночас терпкою ос╕нню, ще чимось таким хм╕льним ╕ дуже далеким, як молод╕сть, закушував стравами, наготованими охайно ╕ дбайливо. Он як╕ виявля╓ться, проворн╕ та вдатн╕ Саньчин╕ руки — давно вже в╕н отак затишно ╕ смачно не сид╕в за домашн╕м столом. ╤ в╕н знову в╕дчув себе с╕мейним...
Випив т╕╓╖ наливки ще дв╕ чарки — Бог же бо любить тр╕йцю — ╕ похилив голову, у н╕й зашум╕ло, мов опадав там цв╕т, а за ним ╕ листя, ╕ незчувся й сам, як вимовив:
— А переходь, Санько, жити до мене.
Сказав те тихо якось, прохаючи зача╓но, ╕ сам же од того уже був зворушений...
Вона розгубилася спершу:
— Як це?..
— А так, — повторив Степан.
— До мене жити. Та й будемо укупочц╕. Разом. А чого його б╕гати то до одного, то до другого на пом╕ч, як можна ж укупочц╕? Чи не так?
— А моя хата? — не п╕дводила Санька очей.
— ╤ твоя, Санько, н╕куди не втече, — сказав розсудливо на те Степан. — Укупочц╕ ж.
Вона сплакнула, а тод╕ погодилася з його словами.
╤ вони з╕йшлися.
╤ надумали з╕брати для того торжества родич╕в, близьких сус╕д╕в. Назвали Степан ╕з Санькою те просто: «На веч╕р».
А почалося все зранку. Прикотили на мотоциклах з колясками й онуки — уже з╕ сво╖ми д╕тьми.
У будинку Степана Дарченка вже сп╕вали. П╕дтягували б╕ля порога п╕д грушею т╕, хто вийшов п╕сля чарки-друго╖ покурити. А онуки вибралися з цигарками аж за ворота, до сво╖х же таки мотоцикл╕в.
Тут п╕д’╖хав на «╤жаку» Только Слива, товариш найменшого Саньчиного онука Василя (коли народився, то попросила сина ╕ нев╕стку, щоб назвали ╕м’ям загиблого на в╕йн╕ д╕да). Только з мотоцикла не злазив, а так ╕ сид╕в на ньому верхи, упершись ногами широко (був цибатий) у землю, а грудьми зл╕гши на руль. Шолом на голов╕ у нього в╕дчайдушно червоний — аж вогонь, здавалося, по ньому б╕гав — ╕ з опущеним за саме п╕дбор╕ддя пластмасовим склом.
— Що, Васько, свайбу╓те, ге? — спитав в╕н з-п╕д того скла, зл╕гши на руль ще зручн╕ше ╕ поклавши п╕д п╕дбор╕ддя обидва кулаки.
— Та так, веч╕р, — в╕дпов╕в Василь.
Только закопилив губу:
— Який же веч╕р, коли день? — випрямився на мотоцикл╕, мовби хот╕в заглянути у дв╕р поверх хв╕ртки: — Так там у вас що, на гармошц╕ чиргикають?
— Та д╕д Степан гра╓... — в╕дпов╕в Василь.
Только з╕тхнув:
— Васько-о!.. — мовив статечно. — Що ж це за сучасна свайба з одн╕╓ю гармошкою?.. У тебе колонки ╓?
— ╢.
— Ну так у чому д╕ло? Ти мою колекц╕ю касет зна╓ш? От. Може, слухай, урубати ╖м Висоцького? Дуже реве? Правильно. Для старик╕в мулькувато. ╥м треба щось лаг╕дн╕ше. — Только хвилю подумав ╕ сказав: — Сл’ом, так. Привезу зараз щось старовинне. У мене ╓ всяке.
╤ те, що треба.
╤ мотоцикл миттю ревонув ╕ рвонувся з м╕сця, мов з припону. А ще через деякий час колонки були припасован╕ у г╕лл╕ груш╕ б╕ля порога, ╕ на все дворище й дал╕ гр╕мко розлунювалося:
Ой у пол╕ дуб зелений,
п╕д тим дубом вишня;
Аж там козак конем гра╓,
щоб д╕вчина вийшла.
Коник сивий, коник сивий,
а грива б╕ленька;
Ой як сяду та й по╖ду,
де моя миленька-а...
У св╕тлиц╕, де сид╕ли за столами ╕ вже хм╕льненько тягли п╕сню, притихли... Степан зняв з плеча рем╕нь гармон╕╖ ╕ пон╕с ╖╖ в другу к╕мнату.
А коли забрин╕ла, мов ╕з самого неба, г╕тара ╕ все довк╕лля заполонив оксамит голосу Маренич╕в:
«Галю молодая,
дай води напиться,
На тебе, серденько,
дай хоч подивиться!»
«Вода у ставочку —
ск╕льки хоч напийся,
Я буду в садочку —
прийди подиви-и-ися!..», — то Степан нахилив голову, стр╕пнув нею, мовби проганяючи од себе якусь мару, ╕ зразу ж його н╕би хто штовхнув у спину ╕ пов╕в, ╕ пов╕в надв╕р — аж ноги запл╕талися. ╤шов Степан, плуганився, плентався за п╕снею, а вона його, п╕дхопивши п╕д обвисл╕ руки, вела та й вела, мов молод╕сть, яка давно вже похована — аж на в╕йн╕ в окопах, — ╕ молод╕сть, ╕ його перша дружина Галина, Галя, яка п╕д╕рвалася на ферм╕, тягаючи важезн╕ б╕дони з молоком до брички, щоб одвезти ╖х на молочарню, ╕ померла, а тепер ось у п╕сн╕, бач, н╕би ожила. Господи, Боже ж ти м╕й!..
Степан опинився за будинком, сид╕в м╕ж двох кущ╕в чорно╖ смородини ╕ плакав, хапав ротом то праворуч, то л╕воруч жалобн╕ ягоди, ковтав, мов чорн╕ сльозини, од них терпло в рот╕ ╕ в горл╕, н╕би щось перепинало в його душ╕, а тод╕ минало, ╕ в╕н знову плакав...
Там ╕ побачив його сус╕да, Володька Кандиб╕р, тракторист, каланча, завжди веселий. Його на вулиц╕ називали в╕чним парубком, а в╕н казав: «Ще встигне якась залигати, для цього ума-розуму багато не треба, а ось вол╕ пот╕м, во-о-ол╕ — де ╖╖ тод╕ в╕зьмеш, га? ╤ найпотужн╕шим трактором соб╕ у причеп╕ не привезеш, бо — амба!» ╤ вс╕ тод╕ про нього говорили: «Та в╕н давно вже оженився б, так сво╓╖ амби бо╖ться...» Тож Володька Кандиб╕р побачив м╕ж кущ╕в чорно╖ смородини Дарченка ╕ посунув по картоплиську до нього:
— Дядьку Степане!.. — прис╕в напроти нього напоч╕пки подивовано. — Ви що, ви чого, та чого це ви, га, дядьку Степане?..
У його словах, десь у ╖х глибин╕, мов у власн╕й душ╕, Степан уловив сп╕вчуття, то вже й зовс╕м безсило махнув на будинок рукою, зв╕дки лаг╕дно виривалося-квилило:
Прийшов у садочок,
зозуля кувала...
Вернися... Буду шанувати!..
— П╕сня... — видавлював ╕з себе слова, мов терпк╕ чорн╕ сльози. — П╕сня, кажу... Про мою пок╕йну Галю, бач... Про не╖, ох!.. — ухопив ротом яг╕д, а тод╕ затулився од св╕ту рукавом ╕ заплакав ще дужче.
У св╕тлиц╕ ж, коли об╕рвалася ця п╕сня ╕ зразу ж почалася друга, хтось гукнув:
— А де це Степан, Санько? Вона вийшла в ╕ншу к╕мнату — там на лежанц╕, розчеп╕ривши червоно-чорн╕ м╕хи, ширилася до не╖ гармон╕я — так Саньц╕ здалося, ╕ вона одвернулася в╕д не╖...
А знадвору билося у двер╕:
Коло с╕ней, коло хати
Ходить голуб сивий-волохатий,
Н╕ загнати, н╕ зазвати...
«Вийди, вийди, мила, з хати!»
Санька й незчулася, як п╕д ту п╕сню вже й сама верт╕лась навколо себе, аж ноги запл╕тались, аж спотикалася, аж памороки в голов╕ билися-тусалися, а вона поволеньки, бо швидше — сил не було, кружляла в чуж╕й маленьк╕й к╕мнат╕, а сама подумала: «Мов на тому св╕т╕, Санечко, навколо свого Василечка, б╕ля свого, востанн╓, уже востанн╓...» — Л╕ва рука ╖╖ поко╖лася на боц╕, а права — переламана у л╕кт╕ над головою, а в пучках хустка, знята з голови, поволеньки гойда╓ться темним-темна, т╕льки по краях др╕бненьк╕ червон╕ кв╕точки...
«Ти, д╕вчино, п╕дг╕рная,
Як та зоря ясна веч╕рняя!
Ти в комор╕, я надвор╕;
Вийди, серце, зл╕чим зор╕».
— Це в╕н, в╕н!.. — шепот╕ла Санька. — Василечко м╕й!.. Кличе вже, кличе ж бо до себе!..
«Не л╕чила та й не буду;
Кого люблю, не забуду».
То вже не п╕сня, а сама Санька такою болючою стала — до останньо╖ жилочки, до кровиночки. Ворушила вустами, запл╕таючи м╕ж чужих сл╕в сво╖:
Ой Василю м╕й, Василечку ж,
Та м╕й дорогенький,
Прощаюсь нав╕ки...
╤ ворушився на спин╕ в╕хтик волосся (Господи, яка коса колись була!..), мов купка попелу...
Зайшла Полька Суремчиха, сус╕дка, здивувалася:
— Ти чого така?.. — шепелявила, см╕ючись п╕д ту п╕сню. — У не╖ швайба, а вона вшя в шльожах!.. Чи бачили таке, люди добр╕?.. Та аби мене в╕н ужяв, то я не ходила б жа ним, а танчювала.
То про Степана...

м. Луганськ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7971

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков