Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 02.10.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 02.10.2009
НАМИСТО
НАТАЛЯ БАКЛАЙ

Бувальщина

А зор╕ в липн╕, наче хм╕льн╕ в╕д щастя – то см╕ються в неб╕, то грають в п╕жмурки, ховаючись за хмарами, та падають з розгону в Сулу – бавляться з русалками, ч╕пляються за латаття, занурюються в русяв╕ водян╕ хвил╕ ╕ видзвонюють ср╕блом, як др╕бн╕ монети в ноч╕-циганки.
Як же гарно гулялося понад тим берегом, де ср╕блилися т╕ липнев╕ зор╕, як багато мр╕ялося, як солодко, аж до млост╕, пахло примарним щастям! Ярина любила цей берег. Любила ходити ним у л╕тн╕й тиш╕ з Федором, слухати його голос, бачити при св╕тл╕ з╕рок Федоров╕ оч╕ – залюблен╕ й несм╕лив╕.
– То коли ж ти вийдеш за мене? – погляд у Федора робився благально-молитовним, а Ярин╕ хот╕лося бачити його оч╕ см╕ливими ╕ в╕дчайдушними. Фед╕р був нер╕шучим, бо про те, чи вийде Ярина за нього, питалося Федором уже трет╓ л╕то, ╕ трет╓ л╕то Ярин╕ мовчалося.
Чому раптом у ту липневу н╕ч збрело д╕вчин╕ в голову побачити в сво╓му коханому в╕дчайдуха ╕ героя, не питайте тепер у баби Ярини, бо тод╕ вона була юна, ╕ н╕ч була зоряна-зоряна, як важке зоряне намисто на ╖╖ д╕вочих грудях.
Тод╕, в Купальську н╕ч, на краю посульського берега Ярина, р╕зко зупинившись, р╕шуче зняла намисто, поклала його на долоню ╕ зухвало проказала: «Як завтра до об╕ду принесеш це намисто – вийду за тебе зам╕ж», – та й пошпурила з усього розмаху корал╕ в Сулу, до ср╕блястих з╕рок, що все ще купалися в хвилях. Засм╕ялася дзв╕нко ╕ поб╕гла стежиною до сво╓╖ хати, що б╕л╕ла на гор╕ б╕лим св╕том для Федора.
– Спробуй знайди... – жахнувся Фед╕р. Почухав потилицю, допалив цигарку, розм╕рковуючи, що ж робити, що воно за оказ╕я на його голову – отака д╕вчина!
– А знайду таки... – подумав ╕ надламав г╕лку верби, аби запам’ятати м╕сце, та й побр╕в додому самотою.
Чи спав чи й не спав, а вранц╕ з╕брав п╕всела парубк╕в, прив╕в до верби ╕ сказав: «Справа могоричева. Ставлю бутель гор╕лки вс╕м, хто шукатиме намисто, а того, хто знайде, – в╕зьму боярином на вес╕лля...».
Дев’ятеро парубк╕в вичовгали босими ногами всю прибережну траву, з чистопроточно╖ води зробили побовтюху, що не встигала встоятися, бо хлопц╕ один за одним п╕рнали, метушилися, сердилися, сперечалися в над╕╖ знайти Федор╕в скарб, але час швиденько (як човен) допливав до полудня, а намиста не знаходили...
Фед╕р у безнад╕╖ ледь не плакав, благаючи парубк╕в: «Хлопц╕, р╕дненьк╕, та не гарцюйте, як жеребц╕, он у лататт╕ подив╕ться, ╕ п╕д отим кущем верболозу...». Але н╕ в лататт╕, н╕ п╕д верболозом корал╕в не було. Чи то теч╕я понесла ╖х з посульськими водами ген, подал╕ в╕д Федорового вес╕лля, чи Ярина кинула те намисто, як у в╕чн╕сть, н╕хто того вже дов╕ку не д╕зна╓ться, але Ярина справд╕ зам╕ж за Федора не вийшла...
Висватав ╖╖ парубок ╕з сус╕днього села. Село те звалося Глиняне. Розташоване в долин╕ й оточене високими глиняними кручами, що з ус╕х бок╕в жовт╕ли обдертими боками, воно здавалося затиснутим, аж нем╕чним, наче й дихати там не було чим, х╕ба що глиною.
Маючи отак╕ глинян╕ гори, м╕сцевий люд вибудовував у сво╖х об╕йстях, окр╕м глиняних хат, безл╕ч сарайчик╕в, клунь, саж╕в, погр╕бник╕в, курник╕в виключно з глини, яка була ╓диним буд╕вельним матер╕алом, до того ж – дармовим.
Однак не одного господаря привалила глиняна брила чи глибоко вирита печерка, не одна вдова прокляла жовт╕ ошк╕рен╕ зуби ближн╕х г╕р, що забрали годувальника. Мабуть, в╕д того в сел╕ найб╕льшим прокльоном були страшн╕ слова: «Щоб тебе глина привалила!». Сказати таке – то сказати на смерть. З покол╕ння в покол╕ння у Глиняному знали: дор╕кнути сус╕ду, куму чи свату, вилаяти чи й вигнати з хати – то було приниження, але в╕дважитися сказати про глину... То вже було останньою грудкою розбрату. Таке м╕г сказати т╕льки ворог ворогу.
...Тридцять трет╕й р╕к у Яринину хату вв╕йшов разом ╕з... Федором. З отим, колишн╕м невдахою, який так ╕ не знайшовши намиста в Сул╕, в╕дступив в╕д не╖, соромлячись парубочих жарт╕в та пересуд╕в.
З тих час╕в в╕с╕м рок╕в пролет╕ло як мить. ╤ ось раптом: «Здрастуй! – см╕ливо й р╕шуче, не дивлячись в оч╕, – лишки зерна в╕ддаси сама чи шукати будемо?». Ярина заклякла: Фед╕р!
– Федю! Це – я, не вп╕знав? – прошепот╕ла бл╕дими вустами. – Це ж ст╕льки ми не бачились?! Як╕ лишки?.. Про що ти мовиш? Чолов╕к на Донбас подався, може, що привезе. Нема н╕чого. Вже пухнемо...
╤ Ярина п╕дняла под╕л, оголивши литки, що вже чорн╕ли.
– Ти мен╕ ногами не св╕ти. Треба було менше намистом розкидатись, а тепер шукай ╕ здавай держав╕, що де приховала, – гримнув Фед╕р, так ╕ не глянувши на Ярину.
– Дядечку! Не крич╕ть на маму, у нас, ╖й-Богу, н╕чого нема╓, т╕льки вузлик гороху ось тут, у наволочц╕, захований, – ледь чутно прошепот╕в Яринин хлопчик, дивлячись чесними блакитно-безгр╕шними очима на Федора, й аби показати, що справд╕ не обдурю╓, витяг того вузлика з наволочки.
– Дитинко, Павлусю! – т╕льки й простогнала Ярина. – Мо╓ дитя нерозумне!
– Дя.., а ви ж не заберете? – мовив, злякавшись, Павлусь.
– Як це – не заберу? Я ще й протокола напишу, що обдурювали сов╓тську власть, я ще мат╕р твою п╕д трибунал в╕ддам, щоб життя медом не здавалося.
Що таке протокол ╕ трибунал, Павлусь не знав, але сво╓ю дитячою уявою збагнув, що це щось страшне, бо в╕д тих сл╕в мама його г╕рко заплакала. А може, вона плаче за тим горохом, який батько наказав берегти до останнього, а в╕н, Павлусь, бач, признався, по правд╕ сказав, а т╕льки дядько все одно забрав?..
Дитина ще раз благально глянула на Федора.
– Дядьку! Всипте хоч у кухлика тр╕шки, бо дуже ╖стоньки хочеться, не забирайте всього, – попросив жал╕бно, простягаючи кухлика.
Фед╕р оскалився, набрав повен рот слини, п╕д╕йшов до того кухля, плюнув ╕ засм╕явся. Павлусь зжолобився, як в╕д батога, аж з╕гнувся в╕д приниження, подивився з такою дорослою ненавистю у в╕ч╕ сво╓му ворогу й ч╕тко вимовив:
– Щоб вас, дядьку, глиною привалило!
Фед╕р зареготав, як на вигон╕: «Оце сказав! Ото дурне! Та де ж та глина серед зими? Перелякане...». Грюкнув дверима та й п╕шов, наче й не було в житт╕ Ярини цього чолов╕ка, зоряних вечор╕в ╕з посульських берег╕в, з першо╖ н╕жност╕ та ╕з сьогодн╕шньо╖ ненавист╕.
...Павлусь помер через м╕сяць п╕сля Федорових в╕дв╕дин. Залишилась Ярина одна в порожн╕й хат╕, бо й чолов╕к з Донбасу не повернувся.
...Пройшли роки... То го╖лися рани в серц╕, то ятрилися знову. Минуле нагадувало про себе спочатку сус╕дськими д╕тьми, а пот╕м – чужими онуками. Однак рад╕ла Ярина бож╕й днин╕, ясному сонечку, синьому небу й жовтим горам, що лисн╕ли навпроти в╕кон величезними достиглими динями. Сус╕ди любили т╕тку Ярину за добру вдачу та щиру пораду. На свята збиралися в Ярини ж╕ночки, аби погомон╕ти, п╕сень посп╕вати, новинами под╕литись.
А то якогось дня заб╕га╓ захеканий сус╕дський хлопчик ╕ з порогу:
– Сидите тут ╕ не зна╓те, що в сел╕ сталося! Он при╖хав якийсь дядько полуторкою глини набрать, став накидать ╕ н╕ з того н╕ з сього як обвалиться верх гори, ╕ вся глина на дядька впала. На смерть ╕ привалило. Вже й в╕дкопали його, а ви н╕чого не бачили!
– Ой Боже, що ж воно за чолов╕к?! – зойкнула Яринина кума.
Хлоп’я перехекало й випалило з╕ знанням справи:
– Баба Ольга вп╕знала ╕ сказала, що в╕н з вашого села, т╕тко Ярино, що звали його Федором, а дражнили чогось Намистом...

м. Лубни Полтавсько╖ област╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 02.10.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7879

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков