"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2009 > Тема "Душі криниця"
#19 за 08.05.2009
ОСТАНН╤Й ДЕНЬ В╤ЙНИ
Данило КОНОНЕНКО ОСТАНН╤Й ДЕНЬ В╤ЙНИ
Ой, не грала гармонь, А плакала, Ой, ридала гармонь ридма... Тихо зойкнула хв╕ртка злякано: – Мамо! Ма... А в сел╕ «Перемога» чулося, Б╕гли з поля худ╕ ж╕нки. Мати в чорну печаль запнулася нав╕ки.
Орест КОРСОВЕЦЬКИЙ ПОЛЕГЛИМ У ╢ДИНОМУ БОЮ
Турбуйте, турбуйте живих В густенних туманах ошуки, Полегл╕ в полках штурмових Солдати в бою без науки. Хлоп╕йка, нема й двадцяти, Турбуйте, солдати безмовн╕, Потят╕ огнем з висоти Вчорашн╕ колони призовн╕. Вас ще та╓мниця трима, Були дорогою ц╕ною, Немарно числа вам нема, Солдати ╓диного бою. Нем╕ряно кров╕ з╕йшло. Позаду жахн╕ш трибунали, ╤ рв╕йно, кому повезло, В окопи ворож╕ стрибали. Хай правда уся виплива, Щоб в╕сть ╕ про вас не пропала. Всього лиш одна лобова, Одна п╕хотинська навала... Мовчать, по-солдатськи мовчать Хлоп╕йка полегл╕ в╕дважн╕. Г╕рчать генеральськ╕, г╕рчать Пишання за битви звитяжн╕. Кому ще приходите в сон, Резерви суворо╖ плати, Хлоп╕йка призивних колон, ╢диного бою солдати?..
Валентин НЕГОДА БАЛАДА ПРО ФРОНТОВИЙ ХЛ╤Б
Розпов╕дь ветерана в╕йни Б. К. Гапоненка
Ось хл╕ба шматок, як далек╕ дн╕, Засох, почорн╕в в╕д часу. Його перед смертю в╕ддав мен╕ М╕й друг фронтовий Вася... Ми в╕д П╕дмосков’я з ним разом йшли, Д╕лили ╕ хл╕б, ╕ воду, ╤ от до чужо╖ земл╕ д╕йшли, Ми з ним – командири взводу. Був ранок ос╕нн╕й, униз з п╕тьми Дощик холодний с╕явсь. В воронц╕, притиснувшись, гр╕лись ми, Ох, доле моя, Василю!.. В╕йна по родин╕ пройшлась, немов кат. – Н╕кому й написати. – Для мене тепер ти товариш ╕ брат. – Для мене ти мама й тато... А пот╕м д╕став четвертинку хл╕бця, Простого пайка фронтового. Навп╕л розд╕лив... половинка ця Й сьогодн╕ чека╓ на нього... Замислився... пот╕м додав: «Якби я Мав по в╕йн╕ сина, Назвав би його тво╖м ╕м’ям, Ут╕ху мою ╓дину...». Щось хл╕б цей сьогодн╕ не ╖сться мен╕. Давай потихеньку з тобою П╕сню утнем про тривожн╕ дн╕, А хл╕б я до╖м п╕сля бою... Снаряд роз╕рвався, один, другий, Впала сосна п╕дкошена, Це б╕й починався - наш день трудовий, Потом ╕ кров’ю зрошений... Був б╕й, н╕би пекло, атака з атак. Все раптом застигло в час╕. В одн╕й з найжорсток╕ших контракт Не стало мого, брат, Вас╕... Той хл╕б я прон╕с через б╕д ╕ржу, Кр╕зь дим ╕ парад╕в чинн╕сть, Як пам’ять про друга тепер бережу Його як найб╕льшу ц╕нн╕сть. Цей чорний сухарик став р╕дний нам, Вже син вироста╓ красень... Його на збереження мабуть в╕ддам, Сину мо╓му, Вас╕...
Дмитро ЧЕРЕВИЧНИЙ * * * Грим╕ли грози, шален╕ли зливи, ╤ в╕холи свинцев╕ з краю в край. Не раз заврунен╕ веснян╕ ниви Косила смерть ╕ полонив курай. Та знов ясн╕в прив╕тно небокрай, Вертав орач у степ полинний, сивий ╤ краяв першу борозну, щасливий Над╕╓ю на щедрий урожай. ╤ мр╕яв про той час, коли дружина Внесе в св╕тлицю сонячну хл╕бину На б╕л╕м рушнику, як немовля. ╤ вперто в╕д з╕рниц╕ й до з╕рниц╕ У землю с╕яв жито ╕ пшеницю. Життям ╕ сонцем пахла та земля.
Валентина НЕВ╤НЧАНА МАТИ
Сто╖ш, як В╕чн╕сть, як Любов Б╕ля н╕мого п’╓десталу. Зда╓ться, в ньому сина кров Ще пульсувать не перестала. Як дальн╕й в╕дгом╕н в╕йни – У ранах стогне сорок перший, Сумирно сплять тво╖ сини, Один вслуха╓ться, завмерши... Йому ш╕стнадцять... ╤з-п╕д бр╕в, Таких суворих, як ╕ в тата, Що десь у танков╕ згор╕в, Дивились помста ╕ розплата. – Я знищу вбивць! Ти чу╓ш, ма...? Й п╕шов в╕д отчого порога. Чекала: кликала – дарма! Лишилась туга ╕ тривога. Не повернувся... Зник, як дим, Життя спинивши нап╕влет╕, Щоб стать В╕тчизни вартовим На придорожн╕м постамент╕. У н╕м твоя невгасна кров, Що пульсувать не перестала, Сто╖ть, як В╕чн╕сть, як Любов, Б╕ля н╕мого п’╓десталу.
СПОМИН
Я г╕мнастерки не носила зроду, ╤ не була з солдатами в бою, Засмучена, у час важкий в╕дходу, Лишила я Володарку свою. Взяла вербички г╕лочку вологу, «Кобзар» ╕ хл╕б у вузлику твердий, Та гривеники два, що на дорогу, В╕ддав мен╕ сивенький д╕д Горд╕й. На сх╕д нас гнала лихов╕сна в╕хола: Через воронки, стернями щодня ╤шла тод╕ босон╕ж, а не ╖хала, - Замурзане, худеньке пташеня. В далекому степу, б╕ля Саратова, Мене так з╕гр╕вала в лют╕ дн╕ Мала пожовкла фотокартка братова, Що десь згор╕в у фронтов╕м вогн╕. З д╕вчатами ходила до шпиталю, Пораненим здавала кров свою. Вони ж казали: «Не журися, Валю, Ми вернемо Володарку твою...». ╥х голоси в мен╕ живуть ╕ дос╕: Вони ж мо╖ вертали береги ╤ касками черпали воду з Рос╕, Яка в бою давала ╖м снаги. Не маю орден╕в я, н╕ медал╕, Але й моя кровиночка мала В прифронтовому в╕ддана шпитал╕. Б╕йц╕в аж до Берл╕на довела. В╕дгомон╕ли фронтов╕ дороги, Та, як травнев╕ зблискують вогн╕, На вулицю, у свято Перемоги, Не соромно виходити мен╕.
Сейтумер ЕМ╤Н * * * Що сниться тим, хто воював: Багаття фронтов╕? Привал? А може, пагорб чи гран╕т, Де вбитий м╕й товариш спить? Що сниться тим, хто воював? У мор╕ вибух╕в обвал? Чи сл╕д, що за гвинтом зника? Вогонь тривожний маяка? Палаючих будинк╕в дим? Не спиться у ноч╕ живим. Нас будять криками сич╕, Як виск снаряд╕в уноч╕. Вогн╕ далеких телевеж, – Неначе в╕дблиски пожеж. Летить Земля в глибок╕й мл╕. Що сниться уноч╕ Земл╕?
Переклад з кримськотатарсько╖ Данила Кононенка.
╢ва ПОНОМАРЕНКО СВЯТО НА ТУРЕЦЬКОМУ ВАЛУ
Полин-трава росте на Перекоп╕, Там, де бо╖ грим╕ли у в╕йну. ╤ де в╕йна згубила не одну, А безл╕ч душ. Тепер в стар╕м окоп╕ Гор╕лку п’╓ ╕з юнкою юнак – Так Перемоги день в╕н в╕дзнача╓. А ветеран сльозу в полин роня╓ ╤ на трав╕ танцю╓ краков’як. Видзвонюють на п╕джаку медал╕: «За Ки╖в», «За Варшаву», «За Берл╕н». П╕д оплески гучн╕ танцю╓ в╕н, А я дивлюсь, що на ногах сандал╕ Ж╕ноч╕ в нього... Той, що захищав Нас в╕д тевтонських пс╕в ╕ самура╖в, Не може добре взутись в цьому ра╖. Скаж╕ть, за що ж тод╕ в╕н воював?! П’ють молод╕ у свято Перемоги. Сп╕вають гучномовц╕ про в╕йну ╤ про бо╖, що йшли тут в давнину. А я дивлюся на стареч╕ ноги, Що в голубих сандалях до знемоги Все топчуть-топчуть листя полину. Полин-трава росте на Перекоп╕...
09.05.2001 р.
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2009 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7232
|