Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 28.11.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 28.11.2008
В╤НШУВАННЯ В╤РШЕМ, ЯК В╤НКОМ ЛАВРОВИМ

Б╕ля мису Тарханкут яхта «Карол╕на», на як╕й плив Адам М╕цкевич ╕з Одеси до Криму, потрапила в сильний шторм, що тривав дв╕ доби. Поет зустр╕в бурю мужньо. Вона збудила його уяву.
«О щастя! Дух летить усл╕д мо╖й мр╕╖», - написав в╕н перш╕ в╕ршован╕ рядки, що поклали початок його всесв╕тньов╕домим кримським сонетам.
«Карол╕на» причалила до берега в ╢впатор╕╖. Зв╕дти А. М╕цкевич разом ╕з Генр╕хом Ржевуським, ╕сториком ╕ письменником, продовжив подорож к╕ньми. Першим на ╖хньому шляху постав Севастополь. Вони оглянули Балаклаву, залишки генуезьких укр╕плень, Байдарську долину ╕ через К╕к╕не╖з потрапили на П╕вденний берег. Якщо
О. Пушк╕н у 1820 роц╕ п╕дн╕мався по Чортових сходах, тримаючись за хв╕ст татарського коня, то А. М╕цкевич через п’ять рок╕в п╕сля нього по них спускався. А внизу розстилалося море.
Мандр╕вники минули С╕ме╖з, Алупку, маленьке рибальське поселення Ялту ╕ зупинилися п╕д Аю-Дагом у помешканн╕ польського поета Густава Ол╕зара, що на територ╕╖ сучасного «Артеку». В╕дпочивши, вони продовжили подорож до Алушти, зд╕йснили п╕дйом на Чатир-Даг. Милуючись з гори долиною, А. М╕цкевич назвав ╖╖ одним ╕з прекрасних м╕сць Криму. 
З Алушти його шлях прол╕г у С╕мферополь, а зв╕дти – до Бахчисарая, в якому давно мр╕яв побувати, бо т╕льки це поселення, за св╕дченнями сучасник╕в, збер╕га╓ у чистот╕ в╕дбиток ╕ сл╕д Сходу, як ╕ печерне м╕сто Чуфут-Кале.
Два м╕сяц╕ - з 14 серпня до 14 жовтня 1825 року пробув А. М╕цкевич у Криму. В╕с╕мнадцять поез╕й, написаних п╕д час ц╕╓╖ подорож╕, вийшли у грудн╕ 1826 року в Москв╕ п╕д назвою «Кримськ╕ сонети».
Про цей, кримський пер╕од, у творчост╕ великого польського поета Адама М╕цкевича, якого сво╖м вважають три кра╖ни, бо народився в╕н у польськ╕й родин╕ на хутор╕ Заосся поблизу м╕ста Новогрудка, що нин╕ знаходиться на територ╕╖ Б╕лорус╕, а ран╕ше входило до складу Литви, написала ф╕лолог ╕ кра╓знавець з Алушти Л╕я Попова у недавно видан╕й книз╕ «Перед╕ мною кра╖на дивовижно╖ краси...», назвою для яко╖ стали рядки одного з його сонет╕в. Вона ж була г╕дом в одному з м╕сць перебування А. М╕цкевича у Криму – колишньому будинку генерал-губернатора Новорос╕╖ герцога А. Р╕шель╓ у Гурзуф╕, де нин╕ розташовано музей О. Пушк╕на, для учасник╕в в╕дзначення 210-╖ р╕чниц╕ в╕д дня народження поета – член╕в кримських товариств поляк╕в ╕ б╕лорус╕в та представник╕в орган╕зац╕й б╕лорус╕в ╕з Ки╓ва, Черн╕гова, Дн╕пропетровська, Запор╕жжя ╕ В╕нниц╕. Вони поклали кв╕ти до бюста А. М╕цкевичу (див. фото) на але╖ пам’ятник╕в у старовинному, посадженому на початку Х╤Х стол╕ття в англ╕йському стил╕ парку поряд з пам’ятником О. Пушк╕ну.
- Цей бюст – ╓диний пам’ятник Адаму М╕цкевичу у Криму, - сказала голова Кримського товариства поляк╕в Юзефа Кравець. – А от пам’ятних знак╕в його ╕мен╕ – три.
Перебування в одному з цих м╕сць на набережн╕й Балаклави ╕ севастопольськ╕ маршрути поета залишаться у пам’ят╕ вс╕х, хто цього разу про╖хав його дорогами за програмою триденного туру у рамках Дн╕в польсько╖ та б╕лорусько╖ культур у Криму. Польською, укра╖нською, рос╕йською, б╕лоруською та ╕ншими мовами звучали в╕рш╕ поета, як ╕ слова в╕тання учасник╕в по╖здки у Севастопольськ╕й асоц╕ац╕╖ нац╕онально-культурних товариств, що об’╓дну╓ людей 34-х нац╕ональностей. А народноп╕сенн╕ мелод╕╖ земл╕, де в╕н народився, де минули його дитинство ╕ юн╕сть, ╕ сьогодн╕ входять до репертуару м╕сцевого ансамблю б╕лорусько╖ п╕сн╕ «Б╕ла Русь».
Крим нин╕ багато в чому в╕др╕зня╓ться в╕д того, яким колись подорожував
А. М╕цкевич. Але природа, море ╕ гори залишаються незм╕нними. У цьому ще раз перекону╓шся, коли дивишся на картини його сучасника, ╕тал╕йського художника К. Боссол╕, як╕ збер╕гаються у фондах Кримського республ╕канського кра╓знавчого музею ╕ спец╕ально до цього юв╕лею були виставлен╕ у фой╓ для експонування.
Звучали уривки з твор╕в поета, п╕сн╕ на його слова у виконанн╕ колектив╕в самод╕яльного мистецтва польського ╕ б╕лоруського товариств Криму, а Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр нагородив грамотами ╕ пам’ятними подарунками переможц╕в конкурсу «Чи зна╓ш ти А. М╕цкевича?». Ними стали представники театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» Кримського республ╕канського центру дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕, с╕мферопольських г╕мназ╕й № 2 ╕ № 11, загальноосв╕тн╕х шк╕л № 20 ╕ № 42.
Кримськ╕ сонети, за словами кандидата ф╕лолог╕чних наук ╤рини Свириденко, ╕ сьогодн╕, майже через два стол╕ття п╕сля ╖хнього написання, хвилюють читача. Про це говорили у сво╖х виступах на симпоз╕ум╕, присвяченому його сучасним перекладам, ╕ голова Всеукра╖нсько╖ сп╕лки б╕лорус╕в при Посольств╕ Республ╕ки Б╕лорусь в Укра╖н╕ ╤рина Оржеховська, генеральний директор Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру Владислав ╢рмаков, декан факультету журнал╕стики Тавр╕йського гуман╕тарно-еколог╕чного ╕нституту Григор╕й Жуковський, кандидат ╕сторичних наук Володимир Поляков та ╕нш╕.

Валентина НАСТ╤НА.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 28.11.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6601

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков