Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 20.07.2007 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 20.07.2007
"УКРА╥НСЬКИЙ РУШНИЧОК" - В ЧЕРН╤ГОВ╤

 Черговою зупинкою всеукра╖нського виставкового туру Заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни, члена Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни, члена Нац╕онально╖ сп╕лки майстр╕в народного мистецтва Укра╖ни, Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к "Укра╖нський рушничок", що проводитися п╕д патронатом Президента Укра╖ни, став Черн╕г╕вський обласний художн╕й музей.
 Протягом стол╕ть поста╓ народне мистецтво вишивки. Виникло воно з любов╕ до р╕дного краю, всього навколишнього св╕ту ╕ з потреби бачити ╕ в╕дчувати красу, творити ╖╖ власними руками.
 Багатьма покол╕ннями нев╕домих майстр╕в створювалися р╕зн╕ види художнього оздоблення вироб╕в. Прикрашали вишивкою ж╕ноч╕ й чолов╕ч╕ сорочки, рушники, верхн╕й одяг - свити, кожухи, головн╕ убори - оч╕пки, нам╕тки, хустки. Люди навчилися створювати складн╕ малюнки з умовних знак╕в-символ╕в, де кожна л╕н╕я чи ф╕гура мали певне значення. Символ╕чн╕ знаки не т╕льки прикрашали, а й повинн╕ були охороняти, обер╕гати, захищати в╕д злих дух╕в, приносити щастя й добробут. ╤з покол╕ння в покол╕ння передавали майстрин╕ сво╓ розум╕ння прекрасного й секрети рукод╕лля. В╕д бабус╕ до онуки, в╕д матер╕ до дочки переходили у спадок орнаментальн╕ мотиви, ╖хн╕ композиц╕йн╕ р╕шення, кольоров╕ сполучення, характерн╕ для р╕зних рег╕он╕в Укра╖ни. Так народжувалися народн╕ традиц╕╖, кожне покол╕ння вишивальниць в╕дбирало все найкраще, створене до нього, ╕ доповнювало його новими орнаментами й техн╕ками.
 В наш час вишивка продовжу╓ пл╕дно розвиватися завдяки творчост╕ окремих фах╕вц╕в. Одн╕╓ю з видатних сучасних майстринь укра╖нсько╖ народно╖ вишивки ╓ В╕ра Серг╕╖вна Ро╖к (1911 р. н.), яка продовжу╓ народн╕ традиц╕╖, плека╓ ╖х, в╕дроджу╓ давн╕ техн╕ки шитва.
 Народилася В╕ра Серг╕╖вна в Лубнах на Полтавщин╕. Ще з дитинства почала займатися вишивкою, опановувати старовинн╕ шви, анал╕зувати орнаменти. Першими ╖╖ вчителями були р╕дна бабуся ╕ мама.
 У 1936 роц╕ на Всерос╕йськ╕й виставц╕ в Москв╕ майстриня вперше продемонструвала сво╖ роботи.
 В роки Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни ╖╖ було поранено. Але майстриня продовжу╓ вишивати л╕вою рукою, опанувала 300 р╕зновид╕в вишивальних техн╕к. Улюбленими з них ╓: гладь "качалочка", хрестик, полтавська гладь, рушников╕ шви, лиштва, набирування, мережка через чисницю.
 За порадою л╕кар╕в у 1952 роц╕ В╕ра Ро╖к з родиною пере╖здить до Криму, де прожива╓ ╕ в наш час.
 В╕ра Серг╕╖вна, вдосконалюючи свою майстерн╕сть, все сво╓ життя присвятила вивченню й розвитку вишивки Укра╖ни. Творчо опрацьовувала орнаменти, використовувала ╖х в сво╖х композиц╕ях. Вона виготовила безл╕ч традиц╕йних вироб╕в, декоруючи ╖х геометричними та рослинними орнаментами, вводячи в сво╖ композиц╕╖ рушник╕в, панно ╕ килимк╕в антропоморфн╕ та зооморфн╕ зображення. Майстриня застосову╓ р╕зноман╕тн╕ техн╕ки, що перетворюють звичайн╕ шви в твор╕ння високо╖ майстерност╕.
 Частина ╖╖ доробку була представлена на виставц╕ в Черн╕г╕вському художньому музе╖. Особливу увагу сл╕д прид╕лити великому рушнику "Мир", в основ╕ сюжету якого - символ в╕чного життя - Дерево у вигляд╕ кв╕тучо╖ кв╕тки у "вазон╕". Панно "Свято урожаю" (1999) - як символ працелюбства укра╖нського народу, рушники "Червон╕ маки" (1996) та "Святковий" (1983), панно "Заб╕яки" та "Св╕танок" (1996), багатобарвн╕ килимки "╤грашки" та "Каченята".
 В╕ра Ро╖к привезла на виставку ╕ роботи сво╖х учениць Ал╕ни Вороново╖ (Ро╖к), Юл╕╖ Абрамово╖, Мер╕ Н╕кольсько╖ ╕ Тамари Б╓л╕ч.
 До виставки було видано каталог "Персональна виставка "Укра╖нський рушничок В╕ри Ро╖к" (автор-упорядник - Н. М. Б╕б╕к).
 На урочистому в╕дкритт╕ експозиц╕╖ були присутн╕ заступник голови Черн╕г╕всько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖
В. М. Тандура, заступник начальника обласного управл╕ння культури та туризму В. Ю. Сарана, який вручив майстрин╕ "Почесну грамоту" обласного управл╕ння культури та туризму Черн╕г╕всько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖, голова Черн╕г╕вського осередку Нац╕онально╖ сп╕лки народних майстр╕в Укра╖ни В. ╤. Мороз та ╕нш╕.
 Виставка мала великий попит, ╖╖ робота висв╕тлювалась засобами масово╖ ╕нформац╕╖ м. Черн╕гова та област╕. Для р╕зних категор╕й глядач╕в було проведено 43 екскурс╕╖, а також зах╕д для учн╕в шк╕л Черн╕гова, присвячений Дню Конституц╕╖.
 Почесний в╕к мисткин╕ не сто╖ть на завад╕ активн╕й науково-осв╕тн╕й та творч╕й д╕яльност╕ на нив╕ розвитку укра╖нсько╖ традиц╕йно╖ вишивки, а також популяризац╕╖ ╖╖ в усьому св╕т╕.
 В╕ра Серг╕╖вна сповнена творчих сил, енерг╕╖ ╕ план╕в на майбутн╓. ╥╖ творч╕сть - одв╕чне покликання художника-патр╕ота - творити добро ╕ красу. ╥╖ мистецтво просте ╕ щире, як народна п╕сня, наповню╓ людськ╕ серця справжньою красою й величним укра╖нським духом.
 Н╕на Б╤Б╤К,
 зав╕дуюча сектором декоративно-ужиткового мистецтва Черн╕г╕вського художнього музею.

...ТА В ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ

 З Черн╕гова шлях виставки В. С. Ро╖к "Укра╖нський рушничок" простелився до Хмельницького. "Щиро й з великою шаною зустр╕чали майстриню з Криму та ╖╖ роботи, пронизан╕ аурою добра, щирост╕ та родинним теплом, у Хмельницькому", - так писала про в╕дкриття виставки в м╕сцевому художньому музе╖ газета Хмельницько╖ м╕сько╖ ради "Проскур╕в" 28 червня ц. р. ╤ справд╕ - В╕р╕ Ро╖к дарував чар╕вн╕ мелод╕╖ укра╖нських народних п╕сень та авторських шлягер╕в квартет бандурист╕в з музучилища ╕м. В. Заремби п╕д кер╕вництвом М. Босенка.
 У вступному слов╕ директора музею Людмила Задорожна розпов╕ла про житт╓вий ╕ творчий шлях майстрин╕.
 Теплими словами та букетами кв╕т╕в в╕ншували майстриню в╕дома хмельницька вишивальниця Тамара Лесь, в╕д обласно╖ Сп╕лки художник╕в - Микола Мельничук та ╕нш╕.
З Луцька при╖здив прив╕тати В╕ру Серг╕╖вну в╕домий вишивальник Юр╕й Савка.
 У книз╕ в╕дгук╕в багато теплих сл╕в на адресу Майстрин╕ та ╖╖ учениць. Так, наприклад, викладач, зав╕дувач кафедри трудового навчання та художнього конструювання Хмельницько╖ гуман╕тарно-педагог╕чно╖ академ╕╖ Г. Бучк╕вська зокрема пише: "...Сердечна вдячн╕сть В╕р╕ Серг╕╖вн╕ за ╖╖ подвижницьку працю по збереженню та пропаганд╕ укра╖нсько╖ вишивки. Так╕ виставки дуже необх╕дн╕ сучасн╕й молод╕...".
 Ц╕каво зазначити, що в цей час всеукра╖нська акц╕я з вишивання 10-метрового рушника, що розпочалася в травн╕ ц. р. на остров╕ Хортиця та завершиться в Ки╓в╕ на День Незалежност╕, пере╖хала з В╕нниччини на Хмельниччину. Цей рушник нац╕онально╖ ╓дност╕ було продемонстровано в зал╕ Хмельницького художнього музею, де на той час перебувала виставка В. С. Ро╖к та ╖╖ учениць.
 ╤ це дуже символ╕чно - роботи кримсько╖ майстрин╕ ╕ "Рушник нац╕онально╖ ╓дност╕" в одн╕й зал╕.
Ми й справд╕ ╓дин╕. ╤ переконан╕, що цей обер╕г стане атрибутом державно╖ символ╕ки.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 20.07.2007 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4960

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков