Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 06.10.2006 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 06.10.2006
ПОРИНАННЯ У В╤ТЕР ЧАСУ

 Наша земля щедро обдарована талантами, особливо л╕тературними. На сьогодн╕ можна з певн╕стю сказати, що Крим став справжн╕м осередком укра╖нсько╖ культури. Нам сл╕д пишатися ц╕лою плеядою талановитих, творчих особистостей, для яких не байдуже р╕дне укра╖нське слово: Д. Кононенком, В. Гуменюком, М. Вишняком, С. Кочергою, Д. Черевичним та багатьма ╕ншими. Але особливу увагу хочеться акцентувати на постат╕ в╕домого поета Ореста Корсовецького, якого, на жаль, сьогодн╕ вже нема╓ в живих.
 Ця особист╕сть просто ун╕кальна. В╕н в╕домий укра╖нський поет, публ╕цист, фольклорист, педагог ╕ ще, до реч╕, лауреат прем╕╖ ╕м. ╤. Ог╕╓нка. В╕н жив тут, в Криму, боровся за розвиток укра╖нсько╖ культури, л╕тератури, поклав багато зусиль, аби досягти сво╓╖ мети. Тепер Ореста Корсовецького вже нема, але залишився його творчий доробок, в якому яскраво в╕ддзеркалюються думки, почуття, настро╖ поета.
З нагоди вшанування пам’ят╕ велико╖ людини в ст╕нах факультету укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ та укра╖нознавства ТНУ ╕м. В. ╤. Вернадського 11 вересня 2006 року була орган╕зована презентац╕я зб╕рки Ореста Корсовецького «В╕тер часу».
 У заход╕ взяли участь доктор ф╕лолог╕чних наук професор, зав╕дувач кафедри теор╕╖ та ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ л╕тератури В╕ктор ╤ванович Гуменюк, Мирослава Орест╕вна Корсовецька - донька поета, Рустам Орестович Корсовецький - син поета, Н╕ла Андр╕╖вна П╕дпала - ки╖вський л╕тературознавець, культуролог, директор л╕тературно-мемор╕ального музею М. Рильського в Ки╓в╕, досл╕дник творчост╕ М. Рильського, вдова в╕домого поета-ш╕стдесятника Володимира П╕дпалого; Майя Олександр╕вна Губар, вдова професора О. ╤. Губаря.
 Запрошен╕ гост╕ ознайомили студент╕в ТНУ з житт╓вим та творчим шляхом
О. Корсовецького. У вступному слов╕ професор Гуменюк В. ╤. окреслив стан розвитку сучасно╖ укра╖нсько╖ л╕тератури в Криму, розпов╕в про м╕сце О. Корсовецького в л╕тературному процес╕.
 Дал╕ Майя Олександр╕вна Губар продовжила розмову про поета. Вона ознайомила слухач╕в ╕з вза╓минами свого чолов╕ка - професора О. Губаря та О. Корсовецького. Розпов╕ла про дружбу двох л╕тератор╕в, яка тривала протягом багатьох рок╕в ╕ п╕дкр╕плювалась листуванням. Деяк╕ листи були прочитан╕ слухачам, що викликало значний ╕нтерес в аудитор╕╖, О. Губар дорожив дружбою з О. Корсовецьким, високо ц╕нував його творч╕сть, в╕дзначаючи, що «л╕ричний герой О. Корсовецького - романтик, сповнений жаги незвичайного, невтолимо прагне «дивизни чуда»... Орест Корсовецький ув╕йшов в л╕тературу ╕ як талановитий публ╕цист. Його повн╕ пристраст╕, емоц╕йного спалаху ╕ глибини думки статт╕ скерован╕ на утвердження нац╕онально╖ ╕де╖, присвячен╕ р╕зним сторонам в╕дродження укра╖нсько╖ культури, боротьб╕ за розкв╕т укра╖нсько╖ мови» [1, 38]. В свою чергу О. Корсовецький з повагою ставився до О. Губаря, про що св╕дчить в╕рш «До 75-р╕ччя професора О. ╤. Губаря», вм╕щений у презентован╕й книз╕:

Не зреклись, не зчужилися,
Виривалися в лети,
М╕цно духом кр╕пилися,
Нев╕дом╕ поети.
Молод╕ ╓, задорист╕,
 Заповзят╕, неспинн╕.
Щасний любить без корист╕,
╤ л╕та тут не чинн╕.
На дорогу направлен╕,
Наливаймо ж до пруга,
Славмо сили не вбавлен╕:
Хоч куди козарлюга!

 Наступним був виступ Н╕ли П╕дпали, яка ознайомила аудитор╕ю з╕ зм╕стом зб╕рки «В╕тер часу», куди ув╕йшли к╕лька цикл╕в: «Паг╕ння Шевченкового с╕ву», «Джерельна пам’ять», «Пилина», в╕рш «Житт╓йське море», «Ранков╕ медитац╕╖», «Бересток» та ╕нш╕. У розпов╕д╕ нашо╖ гост╕ прозвучало багато досить ц╕кавих факт╕в ╕з б╕ограф╕╖ Максима Рильського, який власне ╕ став духовним наставником Ореста Корсовецького. Н╕ла П╕дпала зауважила, що саме Рильський одним ╕з перших побачив риси таланту в л╕риц╕ поета Корсовецького. В╕н ретельно анал╕зував його в╕рш╕, давав доречн╕ настанови. На сьогодн╕ в збереженому еп╕столяр╕╖ Максима Рильського можна знайти листи, адресован╕ О. Корсовецькому, як╕ «св╕тяться батьк╕вською оп╕кою ╕ турботою, теплотою ╕ любов’ю».
 Слово Максима Рильського в╕д╕гравало неабияку роль у житт╕ Ореста Корсовецького. Це була м╕цна дружба, творчий союз двох поет╕в. Досить промовистий в╕рш, проголошений на честь юв╕лею Максима Рильського (його прочитала Н╕ла П╕дпала):

Сво╓ творить,
хай безв╕сти пропасти?
Розмисли, ще не куля в голов╕.
╢ ген╕╖, у в╕чност╕ жив╕,
Завабся ╖х у мову
 р╕дну впасти.
Наважуйся, мудр╕шого нема...
Скарби в╕к╕в хлюпнули
 пребагато
В час пагуби
 (кого вноч╕ узято?)
В час Рильського
 (пручнися - ╕ тюрма!)

 Варто сказати, що М. Рильський бачив в Орест╕ Корсовецькому талановитого, обдарованого поета, про що св╕дчать так╕ слова ╕з передмови М. Рильського до в╕рш╕в поета: «В╕рш╕ його напо╓н╕ любов’ю до р╕дного краю, до в╕тчизни, до людей ╕ до природи, показують безперечну здатн╕сть до свого бачення св╕ту ╕ до свого виявленн╕ душ╕. А це - запорука того, що в особ╕ Ореста Корсовецького росте справжн╕й поет».
 Гран╕ життя Корсовецького-людини перед аудитор╕╓ю розкрила донька поета - Мирослава Орест╕вна Корсовецька. ╥╖ виступ був емоц╕йно наснажений. Миро-слава Орест╕вна розпов╕ла, якою ц╕кавою та творчою людиною був ╖╖ батько. В╕н любив музику, мав гарний голос, сп╕вав п╕сн╕. Оцю любов до мистецтва в╕н прищепив ╕ сво╖м д╕тям. В житт╕ Орест Корсовецький завжди був оптим╕стом, спод╕вався т╕льки на краще. Його житт╓вим кредо було: все душею беру, на людину учусь. Мирослава Орест╕вна пов╕дала, що, окр╕м вище згаданих талант╕в, Орест Корсовецький мав ще талант педагога. Його уроки в школ╕ позначалися творчим п╕дходом та новаторським забарвленням, вчили д╕тей добру, милосердю, гуман╕зму.
 Орест Корсовецький був людиною з тонкою ╕ н╕жною душею. Любив д╕тей, життя, прагнув до самовдосконалення, а головне - вбол╕вав за долю укра╖нсько╖ нац╕╖. Пан╕ Мирослава побажала студентам усп╕х╕в, спод╕ваючись, що наш╕ студенти - нос╕╖ укра╖нсько╖ культури - знайдуть сво╓ м╕сце в житт╕ ╕ реал╕зують себе як особистост╕. В презентац╕╖ книги
О. Корсовецького «В╕тер часу» взяли активну участь ╕ студенти. Вони охоче декламували в╕рш╕ поета, обговорювали ╖х. Слово О. Корсовецького д╕йшло до душ студент╕в, не залишило н╕кого байдужим. Заключним акордом прозвучали слова програмового в╕рша зб╕рки «В╕тер часу» (цей тв╕р прочитав В╕ктор Гуменюк):

В╕тер часу дме невгавуче,
За собою ма╓ потягти,
Котить порохами
 все минуче.
В╕тер часу дме лиш супроти.
Вим╕та╓ оддури залишн╕,
Стоси книг дурисв╕тськ╕
 горта.
Котить з’яви нин╕шн╕
 в колишн╕,
Сл╕пить оч╕ курява густа.
Будуть перем╕ни,
 марно ждан╕!
Вимете см╕ття нова пора!
Та й мене, пилину в ураган╕,
Понесе дорогою кура.....

 Хочеться спод╕ватися, що под╕бн╕ презентац╕╖ стануть традиц╕йними на факультет╕ укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ та укра╖нознавства Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету
╕м. В. ╤. Вернадського.
╤рина ТЕРЕХОВА, асп╕рант кафедри теор╕╖ та ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ л╕тератури Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. ╤. Вернадського.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 06.10.2006 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4180

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков