Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«К╤ЛЬКА ДН╤В, ЯКЩО НЕ РАН╤ШЕ»:
У Пентагон╕ сказали, коли Укра╖на отрима╓ перш╕ парт╕╖ озбро╓нь…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ - ПРО ДОПОМОГУ США: АМЕРИКАНЦ╤ БАЧАТЬ КОЖЕН СВ╤Й ДОЛАР, ЯКИЙ ЗАХОДИТЬ В УКРА╥НУ
«Усе йде на поле бою, п╕дтримуючи не лише укра╖нську арм╕ю, а й захищаючи демократ╕ю у...


У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 24.06.2022 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 24.06.2022
Серг╕й Пономаренко, Герой Укра╖ни: ЦЯ В╤ЙНА НАГАДУ╢ ПАРТ╤Ю В ШАХИ М╤Ж РОЗУМНОЮ ЛЮДИНОЮ ╤ КЛ╤Н╤ЧНИМ ╤Д╤ОТОМ

До 2014 року Серг╕й Пономаренко не мав жодного стосунку до в╕йськово╖ справи, окр╕м х╕ба що в╕йськово╖ кафедри, яку зак╕нчив, навчаючись у виш╕. Працював менеджером у сфер╕ лог╕стики, а перед самим початком рос╕йсько╖ агрес╕╖ – керуючим магазину. Вт╕м, коли почалася в╕йна, одразу п╕шов до в╕йськкомату.

Тод╕ ж, у 2014-му в╕н обрав соб╕ нетиповий цифровий позивний.

– Я був командиром взводу ╕ номер мо╓╖ машини був 334. Дв╕ останн╕ цифри обрав для псевдо. Я ним дуже нервував ворог╕в, як╕ нас прослуховували, – см╕╓ться оф╕цер. – Зазвичай як: у розмов╕ йде позивний, зрозум╕ло, що це когось викликають, а пот╕м цифровим кодом допов╕дають, що трапилося. Коли викликали мене ╕ в рац╕╖ звучало, наприклад, «тридцять чотири, чотири, п’ять» – н╕чого не було зрозум╕ло. Просто насипаються як╕сь цифри, а що потр╕бно робити, хто куди по╖де… Ну, так в мене цей позивний ╕ залишився.

П╕сля демоб╕л╕зац╕╖ у 2015 роц╕ Серг╕й повернувся додому, до цив╕льно╖ роботи. Пот╕м працював у в╕йськовому ком╕сар╕ат╕. Незадовго до повномасштабного вторгнення рос╕╖ зв╕льнився з лав Збройних Сил Укра╖ни. Як виявилося, ненадовго.

– Я оч╕кував нападу. Ще на початку лютого зв’язався з побратимами, з якими воював на Донбас╕. Я був упевнений, що рос╕яни одразу вимкнуть зв'язок по вс╕й кра╖н╕, тому ми заздалег╕дь прописали маршрути висування, години ╕ м╕сця зустр╕ч╕, – згаду╓ в╕н. – Зв'язок не вимкнули, а повномасштабне вторгнення в╕дбулося. 24 лютого я закрив ус╕ нагальн╕ справи на робот╕, 25-го ви╖хав, а 26-го вже був у 3-й ОТБр.

«ДРУГА АРМ╤Я СВ╤ТУ?! ТА ВАС ПРОСТ╤ МЕНЕДЖЕРИ Б’ЮТЬ, ЯК МУХ НА П╤ДВ╤КОНН╤!»

Ц╕ к╕лька м╕сяц╕в, за словами Серг╕я, промайнули, як один довгий день. Сон по 2-3 години на добу, к╕лька ви╖зд╕в щодня, пост╕йн╕ бо╖. Кожного дня зн╕мав на телефон коротк╕ в╕део з описом под╕й. Власне, т╕льки завдяки цим «м╕н╕-щоденникам» в╕н може в╕дновити зараз у пам’ят╕ те, що ╕ коли в╕дбувалося в╕д початку повномасштабного нападу рос╕╖. Анал╕зуючи цей пер╕од, Серг╕й зауважу╓: наш ворог п╕длий ╕ п╕дступний, не зупиня╓ться н╕ перед чим.

– Чесно скажу: я й до сьогодн╕ не в╕дкидаю можлив╕сть застосування тактично╖ ядерно╖ збро╖. Тому що ╖м потр╕бна бодай маленька перемога, а шанс╕в на якийсь усп╕х нема╓ на жодному з напрямк╕в. ╥хня очевидна перевага на сьогодн╕ – у чисельност╕. Ця в╕йна нагаду╓ парт╕ю в шахи м╕ж розумною людиною ╕ кл╕н╕чним ╕д╕отом. ╤ вс╕ н╕би розум╕ють, що розумний переможе, але ╓ нюанс – у розумного 16 ф╕гур на пол╕, а в ╕д╕ота – 160. Разом ╕з тим, вже ус╕ зрозум╕ли, що ╖хн╓ «потужне в╕йсько» – м╕ф. Друга арм╕я св╕ту?! Та вас прост╕ менеджери б’ють, як мух на п╕дв╕конн╕!!!

За словами командира, в його п╕дрозд╕л╕ ус╕ б╕йц╕ мотивован╕ ╕ завзят╕, нав╕ть т╕, хто до к╕нця лютого не мав жодного бойового досв╕ду. Кожен готовий битися ╕ захищати свою землю. 

– Про такий колектив можна т╕льки мр╕яти. Коли готу╓мося до ви╖зду ╕ я визначаю ек╕паж╕, як╕ будуть ви╖жджати, хлопц╕ нав╕ть ображаються: «А чому знову вони, вони минулого разу ╖здили, тепер давайте ми по╖демо». Це дуже класно. З такими людьми хочеться працювати. Знаю багато моб╕л╕зованих хлопц╕в, як╕ дадуть фору кадровим в╕йськовим.

У Серг╕я, до реч╕, ╓ правило, якому в╕н не зраджу╓ з 2014 року – не в╕дпускати хлопц╕в самих на завдання.

– Якщо ви╖зд потр╕бно робити одн╕╓ю машиною, ╖ду я. Якщо б╕льше, н╕ж одн╕╓ю, –  я ╕ ще хтось. Розум╕╓те, якщо в╕дправля╓ш б╕йц╕в, а сам лиша╓шся, ти с╕╓ш зерно сумн╕ву: наск╕льки ж це небезпечно, якщо в╕н сам не хоче ╖хати, а нас посила╓. 

«Я НАВ╤ТЬ НЕ ДУМАВ, ЩО ПРИ ШВИДКОСТ╤ ПОЛЬОТУ СНАРЯДУ БЛИЗЬКО 850 М/С ТИ ЙОГО ТАК Ч╤ТКО БАЧИШ»

П╕д час бою, за словами командира, орган╕зм переходить у режим автоматично╖ роботи. Усе в╕дбува╓ться н╕би само по соб╕.

– Коли з╕ шлемофоном б╕жу до машини, завжди в╕дчуваю хвилювання, а пот╕м воно зника╓. Хоча це не значить, що нема╓ жодних емоц╕й. Танковий б╕й – це сум╕ш адренал╕ну, страху ╕ жаги зробити свою роботу швидко ╕ влучно, – перерахову╓ в╕н.

За цей час п╕дрозд╕л Серг╕я Пономаренка взяв участь у багатьох боях. Спочатку Серг╕й говорить, що не може вид╕лити певне з╕ткнення. Вт╕м, майже одразу розпов╕да╓ про два еп╕зоди, як╕ закарбувалися у пам’ят╕.

– Перший – коли допомагали 95-й бригад╕. Ми всю н╕ч планували операц╕ю, о 4-й ранку на танку ви╖хали на позиц╕╖. Оск╕льки м╕сцев╕сть була незнайома, до нас посадили на броню б╕йця, який ор╕╓нтувався в цих  м╕сцях. До╖хали до м╕сця, де потр╕бно було виконувати задачу, ╕ пом╕тили, що по полю катаються два танки. Я у п╕хотинця запитую: «Вам ще хтось допомага╓? Це наш╕ чи н╕?». В╕н в╕дпов╕да╓: «Зараз подивимося». З╕стрибнув з танка, доб╕г до посадки – в╕дчайдушний хлопчина. Коли п╕д’╖хали до цих танк╕в на в╕дстань, десь, 500 метр╕в чи нав╕ть ближче, бо╓ць визирнув з-за посадки, помахав, що це не наш╕ ╕ почав т╕кати. Зав’язався б╕й. Два танки ворога, один наш ╕ м╕ж нами посадка. Снаряди косять посадку, але пролет╕ти ╖╖ не можуть. У якийсь момент я розум╕ю, що так д╕ла не буде. Кричу нав╕днику: «Перезаряджай на бронеб╕йний!». В╕н як лом, його посадка не зупинить. П╕сля першого ж постр╕лу один ворожий танк вибухнув, а другий, заховавшись за вогнем ╕ димом, вт╕к.

Ф╕нал друго╖ ╕стор╕╖, про яку розпов╕да╓ «34», можна без переб╕льшення назвати щасливим.

– Це був момент, коли наш танк п╕дбили. Я нав╕ть не думав, що при швидкост╕ польоту снаряду близько 850 м/с ти його так ч╕тко бачиш ╕ супроводжу╓ш очима весь його шлях.  В останн╕й момент згадав, що потр╕бно в╕дкрити люки, щоб не здетонував БК. Все, що я встиг зробити, доки супроводжував цей снаряд поглядом – п╕дняти руку ╕ в╕дкрити люк. Дал╕ – влучання. Але все зак╕нчилося нормально. Ек╕паж евакуювався, а механ╕к-вод╕й, перш н╕ж вискочити з танку, ув╕мкнув задню передачу. Ми в╕дб╕гли назад, дочекалися, доки наш танк в╕д’╖де назад, с╕ли на нього. В результат╕, нам не т╕льки вдалося вивезти св╕й танк, а й дотягнути ╕нший, з п╕дбитим двигуном. Ще й важкого 300-го зум╕ли забрати.

«ТРЕБА ВЧИТИ ╤СТОР╤Ю, ТОМУ ЩО ЧАСИ ЗМ╤НЮЮТЬСЯ, А НАШ ВОРОГ – Н╤»

П╕сля запитання про житт╓в╕ ор╕╓нтири, як╕ допомагають йому витримати важк╕ випробування, Серг╕й Пономаренко на мить замислю╓ться.

– М╕й старший брат помер, коли йому було два роки, ╕ я завжди розум╕в, якою болючою була ця втрата для батьк╕в. Мати часто казала: «Ти в нас лишився один, тому дуже хочеться, щоб сво╓ життя ти прожив правильно». ╤ це в╕дчуття, що потр╕бно жити за двох, трима╓ мене ╕ п╕дштовху╓.

Про свою особисту мотивац╕ю до Перемоги Серг╕й Пономаренко говорить коротко: «Тро╓ д╕тей».

– В╕йна п╕д╕йшла до них дуже близько. Буквально через тиждень п╕сля початку повномасштабного вторгнення мен╕ на телефон прийшло перше пов╕домлення в╕д рос╕ян з мо╓ю точною адресою, мовляв, ми зна╓мо, де твоя родина. Я передбачив це, адже був упевнений, що ╓ в ╖хн╕х списках. Тому найперше, що зробив – заховав с╕м’ю, щоб не дати ворогу ан╕ найменшого шансу д╕стати ╖╖. Я дуже не хот╕в, щоб наш╕ д╕ти бачили в╕йну. ╤ розпов╕дати ╖м про не╖ теж не дуже хочу. ╢дине, що сказав би: вч╕ть ╕стор╕ю, тому що часи зм╕нюються, а наш ворог з давн╕х час╕в – н╕. ╤ якщо так складеться, що ця в╕йна не зак╕нчиться розпадом рос╕╖, гадаю, через 50-100 рок╕в ми знову повернемося на це саме коло. Вони не можуть по-╕ншому. У них на п╕дсв╕домому р╕вн╕ закладено, що треба не розвивати сво╓, а забирати чуже.

Попри те, що в╕йна трива╓, Серг╕й Пономаренко вважа╓, що укра╖нц╕ вже вписали геро╖чну стор╕нку в св╕тову ╕стор╕ю.

– Коли я був маленьким, д╕д з бабою багато розпов╕дали про Другу св╕тову. Що вони робили, як жили. ╤ я завжди думав: «Пощастило ж людям застати так╕ часи, зробити св╕й внесок у перемогу. От було б класно, якби я спром╕гся на щось под╕бне». Домр╕явся... Але н╕ про що не жалкую. Ми вже перемогли. Укра╖на однозначно визнана св╕том, а рос╕я заблокована. ╤ це вже не зм╕ниться, – упевнений в╕н.

Ал╕на Логвиненко, Серг╕й Лисенко

www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 24.06.2022 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24280

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков