Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«К╤ЛЬКА ДН╤В, ЯКЩО НЕ РАН╤ШЕ»:
У Пентагон╕ сказали, коли Укра╖на отрима╓ перш╕ парт╕╖ озбро╓нь…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ - ПРО ДОПОМОГУ США: АМЕРИКАНЦ╤ БАЧАТЬ КОЖЕН СВ╤Й ДОЛАР, ЯКИЙ ЗАХОДИТЬ В УКРА╥НУ
«Усе йде на поле бою, п╕дтримуючи не лише укра╖нську арм╕ю, а й захищаючи демократ╕ю у...


У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 29.01.2021 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 29.01.2021
Ольга Герасим’юк: ВАЖКО ЗГАДАТИ ТАКИЙ ТИСК НА РЕГУЛЯТОРА З БОКУ ПОЛ╤ТИК╤В, ЯК СЬОГОДН╤

Ольга Герасим’юк, голова Нацради з питань телебачення та рад╕омовлення
ВАЖКО ЗГАДАТИ ТАКИЙ ТИСК НА РЕГУЛЯТОРА З БОКУ ПОЛ╤ТИК╤В, ЯК СЬОГОДН╤

Ольга Герасим’юк ╓ членом Нац╕онально╖ ради Укра╖ни з питань телебачення та рад╕омовлення вже шостий р╕к, ╕ незабаром р╕к, як об╕йма╓ посаду ╖╖ кер╕вника. Вона телев╕з╕йниця з двадцятип’ятир╕чним стажем, яка пройшла цей шлях з “першо╖ станц╕╖ МакДональдзу”: спочатку журнал╕стика друкованих мед╕а, пот╕м новинно╖ телепрограми, пот╕м телеведуча, продюсер, зрештою – участь у пол╕тиц╕, в як╕й вона н╕коли не покидала демократичного табору. У випадку ухвалення закону про мед╕а очолювана Ольгою Герасим’юк Нацрада набуде значно ширших повноважень, отримуючи право ще й на регулювання ╤нтернет-мед╕а.
Саме навколо цього закону ведуться дуже гаряч╕ мед╕йн╕ та пол╕тичн╕ битви. Тож саме в╕н став центральною темою нашо╖ розмови з головою Нацради.

ВСЕ, ЩО МИ ЧУЛИ УПРОДОВЖ РОКУ ЩОДО ЗАГРОЗ ЗАКОНУ ПРО МЕД╤А, ╢ МАН╤ПУЛЯЦ╤╢Ю
- Парламент робитиме вже не перший п╕дх╕д до регулюючого мед╕азаконопро╓кту. Чи несе в╕н загрози для свободи слова?
- Все, що ми чули упродовж минулого року щодо того, н╕би цей закон про мед╕а вводить цензуру та деспот╕ю, переконана, ╓ ман╕пуляц╕╓ю ╕ грубою пол╕тичною боротьбою проти мед╕йно╖ реформи. ╤нформац╕йна в╕йна посилю╓ться, набува╓ нових форм. Декому потр╕бно, щоб держава не могла давати в╕дс╕ч дез╕нформац╕╖ та пропагандистським хвилям, як╕ перешкоджають сусп╕льству нормально жити ╕ йти обраним шляхом. А також цим силам потр╕бно залишити Укра╖ну на узб╕чч╕ цифрово╖ епохи, в печер╕.
Щодо згаданого про╓кту ми ма╓мо п╕дтримку Ради ╢вропи, яка активно допомагала й п╕дтримувала цю роботу; п╕дтримку ╢С, що нещодавно висловився з над╕╓ю на розгляд законопро╓кту в першому читанн╕; посольства Н╕меччини, Канади, Швец╕╖ висловили сво╖ спод╕вання…
Тобто – на Укра╖ну, що ма╓ п╕дтвердити виконання сво╖х зобов’язань щодо асоц╕ац╕╖ з ╢С, покладаються велик╕ над╕╖. ╤ ╓дине, що ми дос╕ не виконали в рамках цього зобов’язання – це мед╕йна реформа.
Закон про мед╕а – це не закон «Слуг народу» чи Зеленського, як пишуть заангажован╕ блогери. Над реформою ╕де робота вже десятий р╕к, ╕ цей закон ще при жодному президентов╕ не мав добро╖ дол╕. Я би хот╕ла, щоб в╕н таку долю сп╕ткав цього року. Тяганина навколо нього руйн╕вна, ница, часопоглинаюча, й вона не про державу взагал╕…
Останн╕й р╕к працювали над цим законопро╓ктом особливо ретельно – в робочу групу вв╕йшли представники вс╕х мед╕агруп, громадськ╕сть, найкращ╕ експерти консультували ╖х, за р╕к провели численн╕ публ╕чн╕ дискус╕╖ та презентац╕╖ – ╕ лише той, хто не хот╕в, не чув про це н╕ слова.
Нагадаю, що нац╕ональне законодавство про мед╕а, яким ми керу╓мося, було ухвалене в 1993-му роц╕. Це було дитинство наших рад╕о та телебачення, про гугл, ютюб, фейсбук н╕хто ще й не здогадувався. ╤ на сьогодн╕ це застар╕лий, беззубий документ, який зовс╕м не в╕дпов╕да╓ тому мед╕йному полю, що нин╕ впевнено вв╕йшло в цифрову еру – ╕ жодним чином не здатний регулювати його…
Вже сьогодн╕ усе життя, вся ╕нформац╕я, в тому числ╕ й в╕йна, перем╕стилися в онлайн, ╕ онлайн ма╓ виключну й недоторканну позиц╕ю пор╕вняно з рад╕о та ТБ – на нього регуляц╕я н╕як не поширю╓ться! ╤ тому вс╕ справжн╕ сво╖ нам╕ри та д╕╖, що не враховують закон, мед╕а перем╕стили саме туди.
- Давайте поговоримо про регулювання онлайн-мед╕а.
- Чинний закон н╕як не регулю╓ онлайн-мед╕а, ╕ це не в╕дпов╕да╓ жодним вимогам ╕нформац╕йно╖ безпеки в умовах в╕йни. А тим часом основним джерелом ╕нформац╕╖ для громадян все б╕льше ста╓ ╤нтернет, соц╕альн╕ мереж╕, а зовс╕м не телебачення ╕ не рад╕о у тому вигляд╕, в якому воно ╓. Це дуже в╕др╕зня╓ нас в╕д значно╖ б╕льшост╕ ╓вропейських держав, де онлайн регулю╓ться – ╕ часом жорстко!
Укра╖на як держава-учасниця Ради ╢вропи зобов’язана гармон╕зувати мед╕йне законодавство кра╖ни з╕ стандартами Ради ╢вропи. Законопро╓кт – важливий крок до виконання цих зобов’язань. Та насамперед, це наша власна потреба – зробити перед законом р╕вними вс╕х гравц╕в на ╕нформац╕йному пол╕.
Однак наголошу – жодних нових обмежень, яких би не було в нин╕шньому закон╕, щодо онлайн не пропону╓ться! Навпаки, заре╓строван╕ онлайн-ресурси матимуть прив╕ле╖ – д╕стати статус мед╕а. ╤ н╕хто не в╕дмовить в акредитац╕╖, н╕хто ╖х не використовуватиме в рег╕онах для ╕нфосупроводу влади – адже тепер з таким мед╕а треба укладати угоди, л╕цензування просте й недороге, захист – прописаний.

РЕ╢СТРАЦ╤Я ОНЛАЙН-МЕД╤А ПРОПОНУ╢ТЬСЯ НА ДОБРОВ╤ЛЬНИХ ЗАСАДАХ
- Ольго Володимир╕вно, до ре╓страц╕╖ онлайн-мед╕а висувалося багато претенз╕й...
- Ре╓страц╕я онлайн-мед╕а пропону╓ться на добров╕льних засадах, н╕хто ╖х не змушу╓ ре╓струватися. Але при цьому, якщо онлайн-видання буде порушувати закони Укра╖ни, наприклад, поширювати мову ворожнеч╕, агрес╕ю, розпалювання нац╕онально╖, расово╖, рел╕г╕йно╖ та ╕ншо╖ ворожнеч╕ (щодо чого ╓ й нин╕ чинна стаття 6 Закону “Про телебачення та рад╕омовлення”), то вони будуть в╕дпов╕дати перед законом не залежно, чи вони заре╓строван╕, чи н╕.
Проте закон детально пропису╓ ус╕ процедури розгляду регулятором ознак порушення ╕ да╓ дуже детальний протокол таких процедур, щоби кожне порушення було не надумане, а доведене – а мед╕а мали би вс╕ можливост╕ захиститися, в тому числ╕ й в╕д ймов╕рного свав╕лля – закон передбача╓ створення органу сп╕врегулювання, куди ув╕йдуть представники мед╕а-╕ндустр╕╖ (тут якраз ╕ важливо бути оф╕ц╕йно заре╓строваним мед╕а). Для друкованих ЗМ╤ мед╕азакон теж пропону╓ ре╓страц╕ю – така ре╓страц╕я обов’язкова в пер╕од рос╕йсько╖ агрес╕╖, а вже коли завершиться в╕йна, то вона стане теж добров╕льною.
Ре╓страц╕я мед╕а повинна сигнал╕зувати сусп╕льству, що цьому ЗМ╤ можна дов╕ряти, що ц╕ мед╕а виконують правила ╕ норми. Що це не т╕ “журнал╕сти” в спортивних штанях, яких ми бачимо на виборчих д╕льницях раптово у великий к╕лькост╕.
- Ще одна з засторог нового закону: Нацрада блокуватиме блогер╕в чи нав╕ть ц╕л╕ ресурси.
- Як уже я казала, жодних новел у закон╕, як╕ би вводили як╕сь додатков╕ обмеження, нема╓. Якщо блогер, наприклад, фр╕лансер-журнал╕ст, який не заре╓стрований, порушуватиме закон, то ╓ в╕дпов╕дн╕ правоохоронн╕ органи, а не Нац╕ональна рада. А що стосу╓ться онлайн-видань, то в розд╕л╕ про порушення та покарання (якщо вже говорити про це) дуже ретельно прописано – як╕ порушення ╓ легкими, а як╕ значними чи грубими. В╕дпов╕дно до цього й визначено застосування заход╕в щодо них. Груб╕ – це, наприклад, розпалювання ворожнеч╕ чи заклики до в╕йни... ╤ так – вони мають каратися суворо, без знижок. А уяв╕мо, що це лише штраф, як пропонують деяк╕ «критики»... ╕ тепер згадаймо – як╕ косм╕чн╕ грош╕ на пропаганду ╓ у ворога, ╕ що ╖м наш штраф...
Ми сьогодн╕, до реч╕, не ма╓мо права закривати мед╕а просто р╕шенням Нацради. Якщо мед╕а системно не усува╓ порушення, пода╓мо до суду, та ц╕ подання зависають у судах на роки... ╤ тепер уяв╕ть, де ми скоро будемо в жорстк╕й ╕нформац╕йн╕й в╕йн╕ з такою реформою?...
Сьогодн╕ ми ма╓мо уже нав╕ть к╕лька випадк╕в, коли суд перевищу╓ сво╖ повноваження ╕ втруча╓ться у повноваження регуляц╕╖ ╕нформац╕йного простору. Це небачена н╕веляц╕я права в держав╕!
- Наприклад?
- Суд не ма╓ права вир╕шувати, кому видати л╕ценз╕ю, кому н╕. Суд некомпетентний у розбудов╕ ╕нформац╕йного поля, яке ╓, м╕ж ╕ншим, сферою нац╕онально╖ безпеки. А цьогор╕ч ми мали не лише такий випадок, а й фактично позбавлен╕ були можливост╕ на касац╕ю – нам просто в╕дмовили, натом╕сть суд одразу прислав виконавчий лист, а це означа╓, що якщо я, як голова Нац╕онально╖ ради, буду пручатися ╕ не виконаю його, то буду нести крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть, розум╕╓те?
Повертаючись до онлайн-видань – уся ця кампан╕я «проти» ╓ не чим ╕ншим, як атакою на безпеку держави.
╤ дуже прикро, що, наприклад, т╕ мед╕а, котр╕ позиц╕онують себе патр╕отами, ╕ т╕, кого називають “медведчуками”, вони у цьому абсолютно йдуть в одн╕й упряжц╕, торпедуючи надважливий для кра╖ни закон, а також у брутальному зд╕йсненн╕ тиску на регулятора.
- Ви про звернення Сп╕лки журнал╕ст╕в, яка критику╓ про╓кт?
- Я говорю про брудн╕ парт╕йн╕ атаки, про атаки парт╕йних мед╕а, ботоферм, так званих “лом╕в” – дешевих ╕ прим╕тивних «блогер╕в», що вдають патр╕от╕в ╕ воюють за сво╖х патрон╕в гидкою лайкою, погрозами з матом ╕ фантастичною брехнею.
Що ж до Сп╕лки журнал╕ст╕в, то останн╕ми роками вона виклика╓ ╕ мо╓ здивування, ╕ багатьох експерт╕в. Думаю, Сп╕лка потребу╓ значного оновлення та оптим╕зац╕╖ – ╕ спод╕ваюся, що вибори ╖╖ кер╕вництва цьогор╕ч мають започаткувати оздоровлення сп╕лки, яку давно вже н╕хто не реформував – нав╕ть не проводив аудит членства…
Меседж╕ НСЖУ щодо закону абсолютно неадекватн╕, та й мета сумн╕вна, не журнал╕стська. Я розум╕ю, що, можливо, нин╕шн╕й голова шука╓ соб╕ якийсь певний “електорат”, але впевнена, що це велика помилка й експлуатац╕я статусу нац╕онально╖ сп╕лки, в╕д ╖╖ ╕мен╕ в сво╖х численних виступах ╖╖ голова не да╓ жодного посилання на реальн╕ пропозиц╕╖ законопро╓кту – а виголошу╓ техн╕чно сфальшован╕ заяви, як╕ дуже чомусь сильно перегукуються з меседжами тих мед╕а, що продукують недружн╕ до власно╖ кра╖ни й сусп╕льства пропагандистськ╕ посили.
Часом доходить до фарсу – може ви чули, пан Том╕ленко нещодавно звинуватив Нац╕ональну раду в тому, що ми створю╓мо для л╕ценз╕ат╕в умови для зараження на ков╕д (!). Д╕йшло до того, що зробили подання нав╕ть у ком╕тет пана Шуфрича (Ком╕тет Верховно╖ Ради з питань свободи слова — ред.), а той у свою чергу – на продовження комед╕╖ звернувся ╕з заявою до Нац╕онально╖ пол╕ц╕╖.
Укра╖нська Нацрада ╓ активним та авторитетним членом платформи регулятор╕в ╓вропейських держав. Сп╕льно працю╓мо над п╕дсиленням незалежност╕ регулятор╕в у сво╖х кра╖нах. ╤ скажу з досв╕ду, що такого тиску на регулятора ╕ таких спроб руйнувати конституц╕йний орган, як у нас, я в жодн╕й кра╖н╕ не бачила.
Зараз робоча група, яка розробляла цей про╓кт, зустр╕ча╓ться ╕з тими, хто його блоку╓, вона намага╓ться все ж таки зрозум╕ти – що вони вимагають, де можливий компром╕с – хоча про╓кт уже ╓ компром╕сним. Як я вже говорила – увесь минулий р╕к був присвячений ц╕й прац╕ й роз’ясненню. Зв╕сно: як╕сь реч╕ при ухваленн╕ закону ще можуть бути допрацьован╕. Напевне, треба продумати б╕льше запоб╕жник╕в для заведення в кра╖ну рос╕йського продукту... Та в мене таке враження, що автори тих заяв про «заборону закону й нацради» не потребують цих пояснень, ╖м не потр╕бн╕ жодн╕ в╕дпов╕д╕.
- Ще вас критикували за спроби створення сп╕врегуляц╕╖…
- ╢ р╕зн╕ думки щодо необх╕дност╕ запроваджувати сп╕врегулювання законом. Але в законопро╓кт╕ прописано орган сп╕врегуляц╕╖, що захища╓ право мед╕а на сп╕вучасть в ухваленн╕ р╕шень та дасть запоб╕жник проти ймов╕рно╖ свавол╕.
Протягом ус╕╓╖ мо╓╖ роботи у Нац╕ональн╕й рад╕ ми пробували напрацювати Кодекс мовлення – це було би саморегуляц╕╓ю, тобто правилами, ухваленими сп╕льно вс╕ма мед╕а, як╕ вони сам╕ би неухильно й виконували. Ми спочатку з╕брали вс╕х представник╕в мовник╕в ╕ запропонували ╖м створити такий кодекс – в╕н ╕сну╓ в дуже багатьох кра╖нах.
Кодекс мовлення регулю╓ принципи, п╕дходи до висв╕тлення тих чи ╕нших тем, де визначено так зван╕ червон╕ л╕н╕╖, те, як╕ потр╕бно правила застосовувати щодо р╕зних чутливих тем; як висв╕тлювати, наприклад, соц╕ально важлив╕ теми з урахуванням того, що ╖х мають споживати неповнол╕тн╕; чи щодо участ╕ д╕тей в ╕нфопродуктах; чи як говорити про самогубства; або що ╓ невиправданою жорсток╕стю, як ╖╖ показують в еф╕рах ╕ т.д.
Почалося це з великого скандалу через те, що вс╕ мед╕йники м╕ж собою посварилися, зрештою заявили, що н╕хто н╕чого не повинен робити, й традиц╕йно – що це все наступ на свободу слова...
Тод╕ ми п╕шли ╕ншим шляхом: створили робочу групу, в яку вв╕йшли вс╕ велик╕ мовники, кр╕м «╤нтера», там ╓ – юристи канал╕в, продюсери, психологи, громадськ╕ орган╕зац╕╖, правозахисники. ╤ ми таким чином розробили вже к╕лька окремих саморегул╕вних акт╕в на т╕ теми, що я означила вище, ╕нша справа – як вони виконуються. Це дуже довгий процес, надто довгий, щоби розраховувати на якесь покращення найближчим часом... Я не в╕рю в саморегуляц╕ю у наших мед╕а.
- Я погоджуюся. Ми чомусь не стали ╓диним цехом.
- Не стали. Тому я не вживаю вираз «журнал╕стська сп╕льнота»… Журнал╕сти до к╕нця – не журнал╕сти, на жаль, а часто ╓ ╕нформац╕йною прислугою для сво╖х господар╕в. От цим все ╕ поясню╓ться. ╤ профес╕йн╕сть дуже слабка через те, що зараз журнал╕ст╕в-профес╕онал╕в особливо й не потр╕бно, оск╕льки в попит╕ – виконавц╕ й молод╕, неосв╕чен╕, недосв╕дчен╕ у профес╕╖ люди, вони якраз ╕ виконують роль таких “денщик╕в”.
Це все справля╓ ╕стотний вплив, скажемо дел╕катно, на редакц╕йну пол╕тику. Це порушу╓ основн╕ принципи журнал╕стики, спотворю╓ мету д╕яльност╕ мед╕а. Я вже не кажу про те, що оця б╕да всесв╕тня – коронав╕русна ╕нфекц╕я – також вплинула на сферу мед╕йного ╕ теле╕нформац╕йного простору. Економ╕чна активн╕сть упала ╕ ф╕нансування впало, ╕ рекламний ринок упав. ╢ ф╕нансов╕ проблеми в л╕ценз╕ат╕в, люди втрачають роботу.
Щоби зарадити цим проблемам, Нацрада запропонувала звернутися в регулятор з заявою про тимчасовий в╕дступ в╕д умов л╕ценз╕╖ на час пандем╕╖. Багато хто скористався з цього – а по зак╕нченню карантину вс╕ ц╕ мовники повернуться до виконання записаних у л╕ценз╕╖ умов.
Також, за ╕н╕ц╕ативою члена Нацради Максима Онопр╕╓нка й п╕д його координац╕╓ю ми створили таку платформу обм╕ну контентом – рег╕ональн╕ мед╕а скидають туди сво╖ програми, щоб под╕литися з ╕ншими. Умова – безкоштовне використання ╕ншими колегами, без права поширення чи продажу ╖х. ╤ мед╕а з р╕зних рег╕он╕в скидають на оцю платформу сво╖ продукти, ╕ будь-хто, хто потребу╓, може ╖х взяти.
Це ╓ дуже важливим моментом через те, що, по-перше, люди справд╕ можуть заповнювати сво╖ еф╕ри, а, по-друге, в такий спос╕б виявилося, що рег╕они м╕ж собою почали культурним продуктом обм╕нюватися. Людей зараз ц╕кавлять культурн╕ продукти, ╕ те, що ми колись у кра╖н╕ не допрацювали – знайомство рег╕он╕в одне з одним – почало робитися! Також на ц╕й платформ╕ ми почали проводити онлайн-навчання, провели к╕лька таких спец╕альних трен╕нг╕в. Це вс╕м страшенно сподобалося через те, що таким чином ми надолужу╓мо програми мед╕аосв╕ти колег.
- Як Нацрада контролю╓ виконання мовних квот на телебаченн╕ та рад╕о? Бо на вашу адресу лунали докори...
- Ми н╕коли не переставали мон╕торити виконання мовного закону. Н╕ на один день! Докори – це знову ж ман╕пуляц╕я з боку пол╕тик╕в, при тому – дуже токсична, бо вона лише п╕дтриму╓ мовний конфл╕кт, який роками використову╓ться для ведення во╓н. Механ╕зм мон╕торингу виконання норм мовного законодавства встановлений законом. До реч╕, коли ухвалювався цей закон, Нацрада намагалася зробити його ефективн╕шим, н╕ж в╕н ╓ тепер.
Ми наполягали на тому, щоб цей закон передбачав щоденний мон╕торинг, який давав би повну картину того, що в╕дбува╓ться. Н╕, тод╕ ухвалили щотижневий. ╤ тепер легко, наприклад, п’ять дн╕в можна виконувати мовний закон, а два дн╕ давати еф╕р виключно рос╕йською мовою. Або розкидати програми так, щоб у прайм╕ стояла рос╕йськомовна продукц╕я. ╤ мон╕торинг не показу╓ порушень, а фактично – ми ма╓мо в еф╕р╕ враження повно╖ рос╕йськомовност╕.
Т╕, хто ухвалював цей закон, ╕ т╕ так зван╕ “патр╕оти”, як╕ зараз так кричать у парламент╕, вони все це дуже добре знають. А в╕дсутн╕сть реально╖, нормально╖ роботи з п╕дтримкою укра╖нсько╖ мови в еф╕р╕ призвела до того, що сьогодн╕ вже в ╕ндустр╕╖ заявляють про неконкурентоздатн╕сть укра╖нськомовного продукту... Держав╕ треба вкластися в те, щоби цю проблему розв‘язати.
Ми дуже ретельно перев╕ря╓мо виконання мовних квот. Лише нещодавно 184 тисяч╕ гривень у казну поклали в результат╕ стягнення штраф╕в ╕з певних рад╕останц╕й, хоча таких ста╓ все менше.
А от щодо телекомпан╕й санкц╕╖ не застосовувалися останн╕м часом, оск╕льки зг╕дно з ось цим мон╕торингом, з оцими правилами, у них не було порушення мовних квот.
Ми можемо говорити про два р╕зних закони – ╓ ще закон про мову, але ц╕ два закони, ц╕ дв╕ позиц╕╖ законодавч╕ щодо мовних квот – трохи не корелюються.
Зараз ми цим теж займа╓мося, працю╓мо з проф╕льним ком╕тетом, щоб на це звернули увагу, тому що там ╓ розб╕жност╕ й р╕зн╕ трактування. Доки зм╕н не запровадять, ми мусимо виконувати законодавство в тому вигляд╕, в якому нам надав парламент. А вс╕х, хто справд╕ вбол╕ва╓ за це, запрошую, щоби читали ╕нформац╕ю на нашому сайт╕, а не користувалися сумн╕вними «експертизами» й хайпами. Ми пост╕йно да╓мо результати мон╕торингу.
Взагал╕, мушу констатувати, що такого тиску на регулятора з боку пол╕тик╕в, агрес╕╖, ман╕пуляц╕й, безп╕дставних звинувачень – ще не було за останн╕ роки. Ми заважа╓мо багатьом внутр╕шн╕м колаборантам, – не знаю, яке слово вжити правильно, не хочеться н╕кого “недооц╕нити” у ц╕й боротьб╕.
Державу розривають, ╕ як в╕домо, ╕нформац╕йна в╕йна йде попереду – за нею входять танки. ╤нформац╕йна в╕йна точиться зараз несамовита, ╕ цим я пояснюю також ╕ боротьбу проти мед╕йно╖ реформи. Пам’ята╓те, щойно колишн╕й м╕н╕стр культури поговорив про закон про дез╕нформац╕ю – який п╕днявся скандал! ╤, в╕дпов╕дно – цього закону нема╓, а боротися з дез╕нформац╕╓ю надзвичайно непросто. Це важлива ╕ важка робота, бо ми то зд╕йсню╓мо в межах тих повноважень, як╕ дав нам цей застар╕лий закон, але в тому закон╕ нема╓ жодного механ╕зму для того, щоб ╖х зупинити.
- Про╓кт закону про дез╕нформац╕ю збили, але кожного дня ми слуха╓мо про “зовн╕шн╓ управл╕ння”, “дем╕фолог╕зац╕ю Майдану”, “сфальшовану Небесну Сотню”, “жалюг╕дного президента, який розчинився в порохоботах”, про “геноцид народу з тарифами” та необх╕дн╕сть рос╕йсько╖ вакцини. ╤ це – щодня...
- Ми призначили вже десятки перев╕рок щодо цих явищ. Проте пропагандисти вже пристосувалися так вимовляти все це в еф╕р╕, щоби юридично було важко пред’явити ╖м претенз╕╖.
Наприклад, якщо в еф╕р╕ лунають як╕сь так╕ реч╕, що порушують закон Укра╖ни, а ведучий н╕як не реагу╓ на це, ми можемо стверджувати, що порушення з боку мовника наявне – незбалансована подача, ц╕леспрямоване продукування ангажованих пол╕тичних меседж╕в, недостов╕рна ╕нформац╕я, як╕й мовник н╕як не запоб╕г… Зараз вони «реагують» – можуть так, мовчки, скептично скривитися.
Нещодавн╕й приклад – на одному з еф╕р╕в ув╕мкнули «випадкову» ж╕нку ╕з ОРДЛО, яка сказала, що бачила, як укра╖нський льотчик бомбардував ╕ см╕явся в л╕таку над загиблими… Ну, здавалося б, очевидний фейк. Ведучий промовив при цьому н╕би скептично: «См╕явся?» В╕н зреагував? Н╕би в певному сенс╕ зреагував. ╤ таким чином проти квал╕ф╕кац╕╖ цього факту як порушення мовник буде боротися в суд╕.
Це робиться навмисне, навмисне ведуч╕ в еф╕рах при цьому згадують Нацраду, – демонструючи, як вони буц╕мто глузують. Н╕чого розумного в цьому нема╓. Я би сказала так: добре см╕╓ться той, хто см╕╓ться. Крапка. Хоча в судах зараз бува╓ дуже непросто. От з «╤нтером», до реч╕, ми нещодавно отримали чергову поразку – може пам’ята╓те, колись, ╕ще на 9 травня, концерт ус╕х так збурив… Четвертий р╕к п╕шов, як ми в суд╕ спереча╓мося.
Тобто д╕╓вого механ╕зму запоб╕гання поширенню тако╖ ╕нформац╕╖ дос╕ не сформовано, ╕ в╕н може бути сформований т╕льки завдяки цьому, новому закону.
Тому ми не переста╓мо працювати. П╕дписали, до реч╕, меморандум з добре вс╕м в╕домим «Стоп фейком», ╕ взяли соб╕ за мету принаймн╕ разом роз’яснювати людям на основ╕ наших анал╕тичних досл╕джень, – що ╖м показують, де в цьому фальшування, де дез╕нформац╕я. На нашому вебсайт╕ ╓ спец╕альний розд╕л «Робота з дез╕нформац╕╓ю» – хочеться, щоби мед╕а дивилися й туди, й поширювали цю анал╕тику, зам╕сть тиражувати домисли пол╕тично заангажованих «експерт╕в».
Ми свого часу заборонили ╕нформац╕йн╕ ресурси кра╖ни-агресора. Сво╖м р╕шенням ми нав╕ть не уможливили розгляд будь-яких заяв про ретрансляц╕ю таких програм провайдерами програмних послуг. Але ми бачимо, що кремл╕вський наратив активно просува╓ться в╕тчизняними телеканалами. Тож ще раз – нам потр╕бен цей закон. Я не втомлюся це повторювати, бо сл╕д максимально актив╕зувати укра╖нськ╕ мед╕аресурси для того, щоб вони пропагували ц╕нност╕ демократ╕╖, щоби говорили про людське життя з повагою, щоби в нашому сусп╕льств╕ не було непом╕тних, горьованих людей, щоби мед╕а зам╕сть виконання пол╕тичних замовлень, якими вони зараз переймаються найб╕льше, думали про свою роль у сусп╕льств╕.
- ╢ шанси на прийняття закону?
- Ми без нього не житимемо. ╤ ми будемо робити все, щоб цей закон був ухвалений. ╢ серйозна протид╕я, ми працю╓мо над тим, щоб моб╕л╕зувати ус╕ здоров╕ й розумн╕, й справд╕ патр╕отичн╕ – а не на словах – сили для того, щоб донести до парламентар╕в необх╕дн╕сть голосування. Голоси для закону, я думаю, що будуть.

МИ НЕ ПОЛИШИМО ЦЬОГО ПОСТУПУ ПО ВДОСКОНАЛЕННЮ РЕГУЛЯЦ╤╥
- А як п╕дняти дов╕ру до Нацради? Можливо, зм╕нити принципи ╖╖ формування?
- По-перше, я не погоджуюся з тим, що Нацрад╕ треба зараз не дов╕ряти – хоч як би це вносили людям у мозок наш╕ вороги. А от удосконалювати, й посилювати ╖╖ незалежн╕сть – необх╕дно, ╕ у про╓кт╕ закону закладаються ц╕ принципи. Дехто пропону╓ додати до стор╕н, що висувають кандидат╕в до Нацради, ще й профес╕йну сп╕льноту… Як я вже казала – я сьогодн╕ не знаю, про кого це. Але в критер╕ях в╕дбору вже закладено, що без досв╕ду роботи в мед╕а н╕хто не може кандидувати. Хоча це порушувалося регулярно в минул╕ роки, ╕ нав╕ть у минулому скликанн╕ так було.
А дов╕ра форму╓ться результатом роботи. Тому треба тверезо оц╕нювати ╕стер╕ю, яку п╕дпалюють для дискредитац╕╖ конституц╕йного органу – регулятора. ╤ треба покласти край пол╕тичному тиску, що завда╓ шкоди сусп╕льству. Нема╓ недов╕ри до Нацради? Та нема╓ жодного факту в тих, хто насправд╕ кричить про недов╕ру, пробуючи позбавити державу органу, який стежить за виконанням закону. Це очевидн╕ реч╕.
Ми зробили дуже багато важливого минулого року. ╤, до реч╕, розбира╓мося, що належить виправити в тому, що д╕сталося нам у спадок. Ми п╕дписали меморандум ╕з Уповноваженим ╕з захисту державно╖ мови, ми почали приводити в порядок певн╕ документи, як╕ спрямован╕ на регуляц╕ю та допомогу мед╕йному середовищу, – наприклад, зараз перегляда╓мо наше положення щодо винесення санкц╕й. Дос╕ ╕снувала така можлив╕сть для мед╕а – зняти з себе накладену санкц╕ю, але н╕коли не використовувалася. Ми хочемо розробити градац╕ю в╕дпов╕дальност╕ – адже ╓ так╕ порушення, як╕ мовник усува╓ ╕ б╕льше не вда╓ться до них. Чи мають вони «вис╕ти» за ним в╕чно? А ╓ так╕, як╕ належать до тяжких – розпалювання агресивно╖ в╕йни, ворожнеча, розпалювання расово╖ нетерпимост╕… Ми зараз це положення передали на громадське обговорення. ╤ хочемо все ж таки впорядкувати ц╕ процедури, й щоби вони служили виконанню закону, а не були гачком для п╕дв╕шування неугодних.
Ми також працю╓мо над удосконаленням положення про вшанування скорботних та пам’ятних дат. Нам треба впорядкувати положення – щоби мед╕йн╕ орган╕зац╕╖ св╕домо виконували цей обов’язок, бо нин╕ зам╕сть того, щоби вшановувати пам’ять, почина╓ться просто “в╕дбувайл╕вка”, коли аудитор╕╖ незрозум╕ло, чого там на екран╕ св╕чка та горить, коли н╕хто уже на це не зважа╓. Це дискредитац╕я, насправд╕, п╕д палкими лозунгами.
Ну, ╕ власне, у нас ╓ зараз певн╕ документи... (робить паузу). Нас же ж зараз пост╕йно б’ють за те, що ми н╕бито «медведчук╕в не закрива╓мо». Хоча вже р╕к, як у суд╕ наше подання про скасування л╕ценз╕╖ NewsOne перебува╓. ╤ тим каналам винесено вже десятки санкц╕й. А зараз ми знайшли к╕лька документ╕в, котрими колишн╕й член Нацради (зв╕льнений президентом), що ╓ таким великим експертом з питань “зради” сьогодн╕, просто скасував т╕ перев╕рки по таких каналах через н╕бито «втрату актуальност╕»…
Була, очевидно, якась нагальна потреба у того колишнього колеги, бо зробив в╕н це одноос╕бно, що в колег╕альному регулятор╕ неприпустимо. Ми вже знайшли аж чотири таких “закриття”, причому це стосу╓ться саме от цих канал╕в. ╤ зараз проводимо службове розсл╕дування. Якщо це все буде п╕дтверджено, будемо звертатися про крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть. Мушу додати, що зараз цей «принциповий колега» працю╓ в парт╕╖ “╢С”. Яка нещодавно робила к╕лька заяв проти Нацради. Про те, що н╕бито Нацрада закрива╓ канал Прямий. Я утримаюся в╕д коментування цього фарсу...
- Це ф╕лософське питання: що необх╕дно зробити для розвитку в Укра╖н╕ незалежних, профес╕йних, збалансованих мед╕а? А може – н╕чого не треба, може це еволюц╕я?
- Я таки думаю, що у нас, безперечно, одне з ключових питань – питання прозорост╕ власност╕, воно дуже багато що вир╕шу╓. Сьогодн╕ ми можемо д╕знатися, кому належить той чи ╕нший ресурс, але н╕чого з цим знанням дал╕ не можемо зробити.
╢ велика проблема з розум╕нням журнал╕стами сво╓╖ м╕с╕╖. У нас не викону╓ свою функц╕ю та ж сама Нац╕ональна сп╕лка журнал╕ст╕в Укра╖ни – я членкиня ц╕╓╖ сп╕лки дуже багато рок╕в, може одна з перших серед тих, хто «нин╕ ╕ пр╕сно», бо вступила туди в 1978 роц╕, уяв╕ть соб╕. ╤ з того часу я не виходжу з ц╕╓╖ орган╕зац╕╖, спод╕ваючись на те, що вона таки стане профес╕йною творчою сп╕льнотою коли-небудь. За радянських час╕в це була така система роздач╕ благ особливо шанованим. А зараз вона перетворилася на ф╕л╕ю певних пол╕тичних сил. Я, як членкиня ц╕╓╖ сп╕лки, жодного разу взагал╕ не була залучена в якихось справах, хоча й пропонувала сво╖ безкоштовн╕ послуги, наприклад, проведення трен╕нг╕в. Я б ╕з задоволенням попрацювала з молодими колегами, передала би св╕й досв╕д, я це пропонувала сп╕лц╕, та вона, зда╓ться, вир╕шила не завдавати мен╕ клопоту.
Але саме так╕ об’╓днання у кожн╕й кра╖н╕ виконують дуже важливу функц╕ю! ╢ ╓вропейськ╕ журнал╕стськ╕ об’╓днання, наприклад, у Швец╕╖, в яких перебувати ╓ надзвичайною честю й заслугою. ╤ коли тамтешн╕й журнал╕ст щось пише, в╕н ╕з жахом дума╓ про те, що його колеги по сп╕лц╕ журнал╕ст╕в, не приведи господь, можуть його засудити за недонесення яко╖сь до к╕нця вив╕рено╖ ╕нформац╕╖, що це серйозно, що дума╓ про тебе сп╕льнота, як вона взагал╕ реагу╓ на як╕сь тво╖ вчинки.
Оце все те, що дуже необх╕дно нам. У нас були спроби створити певн╕ як╕сь журнал╕стськ╕ об’╓днання, але вони, по-мо╓му, не досягли мети, перетворилися на так╕ невеличк╕ гуртки за ╕нтересами, як╕ ф╕нансувалися грантами. ╤ не стали ╕мпульсом для великого профес╕йного об’╓днання.
Тому робота по просв╕тництву, по мед╕аосв╕т╕ журнал╕ст╕в ╓ дуже важливою. Без цього не прийде розум╕ння сп╕льност╕, цехово╖ сол╕дарност╕. ╤нша справа, що, якщо ти журнал╕ст з╕ сво╖м сильним поглядом, з принципами, ти часто не потр╕бен мед╕а, як╕ просто обслуговують пол╕тик╕в чи сво╖х власник╕в.
Але попри вс╕ ц╕ труднощ╕, попри спроби компрометац╕╖, це н╕як не зупиня╓ нас у наших стараннях провадити просв╕тницьку роботу, боротися за цей закон, ставити перепони перед порушниками. Ми не полишимо зусиль по вдосконаленню регуляц╕╖. ╤ я хочу, щоби люди розум╕ли регулятора – як орган, вкрай необх╕дний держав╕. Регуляц╕я – це передус╕м допомога ╕нформац╕йному ринков╕, бо т╕льки правила можуть його зм╕цнити. Ми переможемо у в╕йн╕. Однозначно.
Лана Самохвалова
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 29.01.2021 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22967

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков