Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3544)
З потоку життя (6791)
Душі криниця (3657)
Українці мої... (1498)
Резонанс (1566)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РАДА ПРИЗНАЧИЛА В╤ЦЕПРЕМ’╢РКУ ТА М╤Н╤СТРА
Верховна Рада призначила Ольгу Стефан╕шину на посаду в╕цепрем’╓р-м╕н╕стра з питань...


Олекс╕й Резн╕ков: МИ ГОТОВ╤ ДО БУДЬ-ЯКИХ ВЧИНК╤В ╤ Д╤Й РОС╤╥
Другого червня в╕дбувся одноденний робочий в╕зит до Берл╕на укра╖нсько╖ делегац╕╖, до складу яко╖...


КИ╥В ХОЧЕ СТВОРИТИ М╤ЖНАРОДНУ ПЛАТФОРМУ ДЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Про це заявив м╕н╕стр закордонних справ Укра╖ни Дмитро Кулеба на сп╕льн╕й пресконференц╕╖ з...


Антон Кориневич: ПЛАТФОРМА З ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ СПОЧАТКУ МОЖЕ БУТИ ╤ БЕЗ РОС╤╥
окупац╕я п╕вострова та пов’язан╕ з нею проблеми залишаються у фокус╕ уваги як Укра╖нсько╖...


АНЕКС╤Я КРИМУ ТА НЕВИКОНАННЯ "М╤НСЬКА" ЗНАЧНО З╤ПСУВАЛИ В╤ДНОСИНИ ╢С ╤ РОС╤╥
Про це заявив високий представник ╢С Жозеп Боррель перед членами Ради Безпеки ООН.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 03.04.2020 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 03.04.2020
НЕЗВАЖАЮЧИ НА МАСШТАБ ДЕЗ╤НФОРМАЦ╤╥, МА╢МО ВЕЛИКУ ДОВ╤РУ ДО СЛ╤ДСТВА

П╕т Плуг, голова Фонду «Ав╕акатастрофа» рейсу MH17
НЕЗВАЖАЮЧИ НА МАСШТАБ ДЕЗ╤НФОРМАЦ╤╥, МА╢МО ВЕЛИКУ ДОВ╤РУ ДО СЛ╤ДСТВА

Пандем╕я коронав╕русу не зупинила судовий процес у справ╕ рейсу МН17 в Гааз╕. ╤ хоча зас╕дання йдуть в онлайн режим╕, а чергове – призначене на червень, безпрецедентна увага св╕ту, ретельна робота сл╕дчих дають над╕ю на об’╓ктивний вирок та торжество справедливост╕. Про атмосферу довкола «справи МН17» у Н╕дерландах та можлив╕ прогнози на ╖╖ завершення – розмова з головою Фонду «Ав╕акатастрофа», який об`╓дна╓ р╕дних б╕льшост╕ жертв рейсу MH17, П╕том Плугом.
- Пане Плуг, чи не втрача╓ сьогодн╕ н╕дерландське сусп╕льство ╕нтерес до справи MH17, зважаючи на вкрай складну ситуац╕ю з пандем╕╓ю коронав╕русу та вс╕ проблеми, що вона принесла?
- Зрозум╕ло, пандем╕я COVID-19 ╓ найактуальн╕шою темою для кра╖ни, оск╕льки ця трагед╕я стосу╓ться кожного. Кр╕м того, вже пройшло багато часу з моменту катастрофи MH17. Однак, зац╕кавлен╕сть процесом у справ╕ МН17 залиша╓ться високою, мене дос╕ запитують на вулиц╕ й ц╕кавляться ситуац╕╓ю довкола судово╖ справи. Ця трагед╕я закарбована у колективн╕й пам’ят╕ н╕дерландц╕в. Якщо запитати будь-якого н╕дерландця, що в╕н робив у той день, коли було збито рейс MH17, в╕н обов’язкове пригада╓ вс╕ обставини.
- Чи справа MH17 достатньо висв╕тлю╓ться голландськими ЗМ╤?
- Так, хоча, зв╕сно, в першу чергу – п╕д час п╕кових под╕й. Зокрема, напередодн╕ початку судового розгляду майже вс╕ ЗМ╤ прид╕лили увагу ц╕й тем╕ – говорили з родичами загиблих, давали репортаж╕, реконструкц╕ю под╕й, проводили ток-шоу на цю тему.
- Чи в╕дчува╓те ви, що рос╕йська пропаганда намага╓ться впливати на громадську думку? ╤ якщо так, що сл╕д зробити, аби протистояти ╖й?
- Насамперед це в╕дчутно у соц╕альних мед╕а, також – у «новинах» в╕д рос╕йських мед╕а, уряду та посольств РФ у Н╕дерландах ╕ за кордоном. Кр╕м того, прим╕тна велика к╕льк╕сть тв╕т╕в у Twitter рос╕йською мовою, де або ставиться п╕д сумн╕в розсл╕дування JIT (Об’╓днано╖ Сл╕дчо╖ Групи), або Укра╖на звинувачу╓ться в катастроф╕ з MH17. ╢ також голландськ╕ «журнал╕сти» або пророс╕йськи налаштован╕ блогери, як╕ теж дуже активн╕. Ми також звернули увагу на заяви прем'╓р-м╕н╕стра Малайз╕╖, який назвав розсл╕дування об'╓днано╖ сл╕дчо╖ групи (Joint Investigation Team, JIT, - прим. ред.) упередженим та пол╕тичним.
Незважаючи на вс╕ ц╕ зусилля щодо розпорошення уваги громадськост╕ та поляризац╕╖ ╖╖ погляд╕в, родич╕ загиблих ╕ велика частина голландц╕в все ще мають велику дов╕ру до розсл╕дування JIT. У весняному опитуванн╕ в 2019 роц╕ 95% родич╕в загиблих в╕дпов╕ли, що J╤Т працю╓ добре. Мо╓ спостереження поляга╓ в тому, що пропаганда та дез╕нформац╕я насправд╕ не мають усп╕ху. Проте неважко здогадатися, який вплив ма╓ пропаганда на рос╕йське населення.
На мою думку, цими спробами впливу протистояти важко. Однак, наш Фонд катастрофи рейсу MH17 попередив родич╕в стосовно дез╕нформац╕╖. ╤нод╕ краще не читати Twitter.
- Отже, кого голландське сусп╕льство вважа╓ головним винуватцем у трагед╕╖?
- Спочатку це були сепаратисти, але зараз ч╕тко в╕дсл╕дкову╓ться зсув у б╕к сприйняття Рос╕╖, як кра╖ни, в якост╕ основно╖ винуватиц╕ ц╕╓╖ катастрофи.
- Чи ма╓ н╕дерландське сусп╕льство дов╕ру до н╕дерландського правосуддя?
- Так, значна б╕льш╕сть н╕дерландц╕в упевнен╕ у справедливост╕ н╕дерландського правосуддя та незалежност╕ судово╖ системи. Про це св╕дчать р╕зн╕ досл╕дження, як╕ проводилися в останн╕ роки. Голландська судова г╕лка влади займа╓ високе м╕сце в м╕жнародному рейтингу за р╕внем дов╕ри сусп╕льства. 
- Як ви особисто вважа╓те, н╕дерландська влада р╕шуче налаштована вир╕шити цю справу? Якого результату ви оч╕ку╓те особисто?
- Ви повинн╕ розр╕зняти два ╕нститути: прокуратуру та суд. Державна прокуратура, безумовно, р╕шуча ╕ дуже в╕ддана доведенню ц╕╓╖ справи до к╕нця. Вс╕ зусилля та засоби спрямован╕ на досягнення ц╕╓╖ мети. Я особисто переконаний, що державна прокуратура робить усе можливе, щоб наполегливо продовжувати розсл╕дування та пересл╕дування п╕дозрюваних.
Судова влада ма╓ ╕ншу функц╕ю. Суд виносить р╕шення стосовно доказ╕в, наданих прокуратурою та захистом стосовно аргументац╕╖ адвокат╕в Пулатова. ╤ суд робить це незалежно, незважаючи на пол╕тичну кон’юнктуру. На мою думку, найважлив╕шим для суду ╓ те, що в╕н прийма╓ об╜рунтоване р╕шення на основ╕ матер╕ал╕в справи та звинувачень. Важливо, щоб суд дотримувався принципу неупередженост╕ й не робив заяв про справу заздалег╕дь.
Особисто я поки ще не знаю, яким буде результат. Безперечно, державна прокуратура надасть переважн╕ докази, але в остаточному п╕дсумку ╖х оц╕нка належить до прерогативи суду. Я, звичайно, спод╕ваюсь, що обвинувачення притягне до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕ реальних винуватц╕в ╕ це, врешт╕-решт, призведе до засудження. Але треба почекати ╕ подивитися.
- Ми бачимо, що нараз╕ обвинувачуються лише ф╕зичн╕ особи. Чи вважа╓те ви, що надал╕ Рос╕╖ буде пред'явлено звинувачення як держав╕?
- Деякий час тому уряд Н╕дерланд╕в та Австрал╕╖ висунув оф╕ц╕йн╕ звинувачення Рос╕йськ╕й Федерац╕╖ за ╖╖ роль у катастроф╕ л╕така MH17. Тобто – це стосу╓ться в╕дпов╕дальност╕ держави. Дипломатичн╕ переговори ведуться м╕ж Н╕дерландами, Австрал╕╓ю та РФ. ╤ ц╕ розмови також ╓ передумовою можливого судочинства в майбутньому. Воно, напевно, буде можливим лише в тому випадку, якщо переговори не приведуть до згоди. Тим не менш, я не був би здивований, якщо в майбутньому буде порушено процедуру проти РФ у м╕жнародному крим╕нальному трибунал╕.
Близько 400 родич╕в загиблих подали скарги проти Рос╕╖ до ╢вропейського суду з прав людини (╢СПЛ). Уряд Н╕дерланд╕в також вир╕шив скористатися сво╖м правом на втручання в процедуру. Фактично, влада робить це, щоб п╕дтримати скарги родич╕в. Тож до Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ в╕дкрито дек╕лька судових позов╕в.
- Чи ма╓ голландське сусп╕льство та ви особисто дов╕ру до Укра╖ни та ╖╖ чинно╖ влади в тому, що вона також р╕шуче налаштована довести цю справу до к╕нця?
- Якщо в╕рити пов╕домленням JIT, то я маю зробити висновок, що Укра╖на буде дотримуватися сво╖х домовленостей щодо справи MH17. Останн╕м св╕дченням цього ╓ поновлення Угоди про сп╕вроб╕тництво.
Проте, р╕шення укра╖нсько╖ влади щодо св╕дка/п╕дозрюваного Цемаха, а також пост╕йн╕ зам╕ни прокурор╕в п╕д час розсл╕дування, справляють дещо суперечливе враження. Незважаючи на те, що справа MH17 дуже важлива для Укра╖ни, простежу╓ться ╕ наявн╕сть внутр╕шн╕х ╕нтерес╕в...
- Що, на вашу думку, ма╓ робити громадськ╕сть у Н╕дерландах, ╕ як Укра╖на повинна реагувати на можлив╕ спроби рос╕ян затягнути крим╕нальне провадження?
- Громадськ╕сть у Н╕дерландах насправд╕ з цього приводу н╕чого не може зробити. ╢дине – це залишатися непохитними та дов╕ряти JIT ╕ суду. Ми просто зна╓мо, що до цього часу Рос╕я активно виступала проти цього процесу, ╕ вона продовжуватиме це робити. А це означа╓, що процес займе б╕льше часу. Але в Н╕дерландах у нас ╓ приказка: «Чесн╕сть – живе довше за все ╕нше», ╕ ми ма╓мо на уваз╕, що брехня завжди викрива╓ться з часом, а правда завжди залиша╓ться правдою. Ми ма╓мо впевнен╕сть ╕ терп╕ння.
Дмитро Д╕тюк-Сн╕царенко, Defense Express, для Укр╕нформу

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 03.04.2020 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22175

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков