Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 19.01.2018 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 19.01.2018
ДМИТРУ ШУПТ╤ – 80!

ЖИТТ╢ВИЙ ТЕРЕН ЮВ╤ЛЯРА

Шупта Дмитро Романович народився 20 с╕чня 1938 року в с. Кур╕нька Чорнуського району Полтавсько╖ област╕ в багатод╕тн╕й родин╕ козак╕в. Укра╖нець. Осв╕та вища. Член НСПУ та НСЖУ, Заслужений прац╕вник культури Ура╖ни. В'язень сумл╕ння 1983–1984 рр., учасник Руху Опору в Укра╖н╕ 1960–1990 рр., в╕домий ш╕стдесятник.
З 1956 по 1958 р╕к навчався в Севастопольському Техн╕чному училищ╕ ╕м. адм╕рала Макарова ╕ працював котельником на завод╕ № 497.
З 1958 по 1960 роки навчався в С╕мферопольському медичному училищ╕. З 1960 по 1962 р╕к працював зубним л╕карем у л╕карнях Криму.
З 1962 по 1969 роки, працюючи фельдшером швидко╖ допомоги, навчався в Кримському мед╕нститут╕, який зак╕нчив з в╕дзнакою, п╕сля чого працював х╕рургом, комбуст╕ологом, ортопедом-травматологом, головним експертом-х╕рургом Ки╖всько╖ област╕ та викладачем х╕рург╕╖.
Його поема „Терези”, вилучена спецорганами ще в 1956 роц╕, спричинила до того, що поета весь час мали за „укра╖нського буржуазного нац╕онал╕ста” ╕ в╕н потрапив до „чорних списк╕в”.
В 1963 роц╕ доля звела Дмитра Шупту з Василем Стусом на травневому Всеукра╖нському сем╕нар╕ молодих л╕тератор╕в в м╕ст╕ Одес╕. У 1983 роц╕ Дмитра Шупту було заарештовано, приводом до чого послужило збер╕гання саморобного др╕бнокал╕берного п╕столета. Йому ╕нкрим╕нували „зв’язок з польською „Сол╕дарн╕стю”, збер╕гання рад╕останц╕╖ (рад╕оприймача з рад╕опередавачем), арсеналу збро╖, набо╖в, вибух╕вки ╕ велико╖ к╕лькост╕ американських долар╕в, все це треба було використати в п╕дривн╕й д╕яльност╕ проти СРСР”...
Сьогодн╕ в╕н, як член НСПУ та НСЖУ, ма╓ понад 50 окремо виданих зб╕рок л╕рики, кр╕м яких 16 – музичн╕ видання: вокальн╕ цикли та зб╕рки вокальних твор╕в для дорослих ╕ д╕тей.
Дмитро Шупта як неперес╕чний х╕рург в╕дзначений дипломом „Майстер Золот╕ руки”; в╕н – Лауреат М╕жнародно╖ л╕тературно╖ прем╕╖ ╕м. Г. Сковороди та низки ╕нших М╕жнародних ╕ Всеукра╖нських прем╕й, лауреат Всеукра╖нського рад╕оконкурсу „П╕сня року – 2000”. Заслужений прац╕вник культури Укра╖ни. В╕н серед сучасних майстр╕в красного письменства Укра╖ни ╓ першорядним поетом-марин╕стом, за що отримав медаль «Морська Слава Укра╖ни» та Пам'ятний знак «За заслуги перед ВМС Укра╖ни».
Також в╕н ╓ першим заступником Польового Гетьмана Укра╖нського Козацтва ╕ головою Ради стар╕йшин Чорноморського Козацького В╕йська УК.
За активну громадсько-пол╕тичну д╕яльн╕сть, вагомий внесок у справу розвитку в╕дродження та ╓дност╕ Укра╖нського Козацтва, ствердження нац╕онально╖ ╕де╖, розбудови державност╕ генерал–отаман Укра╖нського Козацтва Шупта Дмитро Романович нагороджений орденом Укра╖нського Козацтва 4-го ступеня „В╕ра”, ма╓ в╕дзнаку Ки╖вського Голови та Голови Одесько╖ обласно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖, також ╕нш╕ нагороди. Дмитро Шупта був також активним учасником Помаранчево╖ революц╕╖ ╕ Революц╕╖ Г╕дност╕.
Ще навчаючись в мед╕нститут╕, п╕д кер╕вництвом професора Скобел╓ва виконував ориг╕нальну наукову роботу, пов’язану з переб╕гом тяжких стад╕й оп╕ково╖ хвороби та л╕кування тяжко уражених термотравмою. Тод╕ ж сконструював д╕ючу модель л╕жка-ванни, де передбачалося л╕кувати уражених хворих атравматичним методом, в╕дкритим способом, тод╕ ж запропонував ╕ м╕сцев╕ ванни для л╕кування потерп╕лих з обпеченими к╕нц╕вками.
Сп╕впрацював з в╕домим х╕рургом професором Кальченком, який готував до друку х╕рург╕чний атлас операц╕й на зобов╕й залоз╕. Матер╕али знаного вченого-х╕рурга з граф╕чними малюнками Дмитра Шупти друкувалися в журнал╕ «Х╕рург╕я» протягом к╕лькох рок╕в.
Працюючи практичним х╕рургом, пост╕йно накопичував дан╕ про л╕кувальн╕ властивост╕ ц╕лющих рослин, як╕ нер╕дко рекомендував у вигляд╕ в╕двар╕в чи настойок застосовувати х╕рург╕чним хворим з в╕дпов╕дною патолог╕╓ю для усп╕шного консервативного л╕кування ран, пролежн╕в, троф╕чних виразок, хворих ╕з суглобовою патолог╕╓ю, що не п╕ддавалися л╕куванню оф╕ц╕йними методами. В╕н також, активно впроваджуючи не стимулюючу, а регуляторну ф╕тотерап╕ю, запровадив у практику в╕дкрит╕ ним методи проф╕лактики й л╕кування пол╕позу кишечника та виразково╖ хвороби шлунка й дванадцятипало╖ кишки тощо. П╕дсумковим результатом цього стало створення науково-популярно╖ монограф╕╖ «Х╕рург без ножа», до яко╖ ув╕йшло близько 1000 л╕карських рослин, що усп╕шно використовувалися нашими предками ╕ можуть використовуватися нашими сучасниками для консервативного л╕кування низки х╕рург╕чних хвороб, в час, коли ми ма╓мо справу з╕ звиканням м╕кробних збудник╕в до сучасних л╕кувальних засоб╕в. Така праця створена для х╕рург╕в уперше в св╕тов╕й практиц╕. Статт╕ з не╖ друкувалися в газетах «Веч╕рня Одеса», «Урядовий кур’╓р» та ╕н., а також у журнал╕ ВАК «Науковий св╕т».
Аналог╕чною науково-популярною працею, створеною автором, ╓ також монограф╕я «Р╕дне слово й здоров’я нац╕╖», яка за обсягом склада╓ понад 1000 стор╕нок – в н╕й автор об╜рунтував геокосм╕чне ареальне виникнення мови наддн╕прянц╕в з прадавн╕х час╕в, яка, як ╕ здоров’я ╖╖ нос╕я, захищен╕ специф╕чним б╕ополем, послаблення чи спотворення якого автоматично спричиня╓ дезорган╕зац╕йний хаос, що супроводжу╓ться вс╕лякими непорозум╕ннями чи й соц╕альними конфл╕ктами, неврожаями, економ╕чним занепадом, стих╕йним лихом, нав╕ть глобальними катакл╕змами. У згаданому б╕опол╕ ч╕тко п╕дтриму╓ться житт╓забезпечуючий порядок атом╕в, молекул та вс╕х живих орган╕зм╕в завдяки зв’зку, узгодженост╕ (когерентност╕) вс╕х ╕снуючих в╕брац╕йно-хвильових процес╕в, ╕накше порушу╓ться електромагн╕тний каркас як людського орган╕зму, так ╕ всього живого. Соц╕альний орган╕зм, виявом якого ╓ народ, нац╕я, також ╕сну╓ завдяки д╕╖ свого когерентного поля.
Викладаючи в Тираспол╕ (ПМР) в ун╕верситет╕ ╕мен╕ Тараса Шевченка, вперше в ╕стор╕╖ цього вищого навчального закладу, де на початку 30-х рок╕в минулого стол╕ття викладачем був всесв╕тньознаний Григор╕й Порфирович Кочур, силами творчо╖ укра╖номовно╖ студентсько╖ молод╕ та викладач╕в кафедри укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ йому вдалося започаткувати творчу л╕тературну укра╖номовну студ╕ю «Веселка Дн╕строва» ╕мен╕ Григор╕я Кочура, назва яко╖ естафетно перегукнулася з в╕домою назвою альманаху «Будител╕в – Русько╖ Тр╕йц╕»: Шашкевича, Вагилевича, Головацького «Русалка Дн╕стровая». Вперше в ╕стор╕╖ цього Наддн╕стрянського Краю, де майже половина ╓ автохтонним укра╖нським народонаселенням, в умовах заруб╕жжя вдалося видати там ╕ св╕й альманах «Веселка Дн╕строва» та Д. Шупт╕ теж укра╖нською мовою власн╕ поетичн╕ зб╕рки, видрукуватися в ╖хньому альманас╕ «Л╕тературне Придн╕стров’я», виступати у теле- й рад╕оеф╕р╕ Придн╕стров’я. А це, в свою чергу, спричинилося до того, що вже нин╕ на В╕нниччин╕ в╕дродився М╕жнародний л╕тературно-мистецький фестиваль «Русалка Дн╕стровая», в якому традиц╕йно бере участь ╕ Дмитро Шупта.
Авторов╕ також вдалося об╜рунтувати й ╕дею найдревн╕шого Пантеону Планети – Кам’яно╖ Могили, що п╕д Мел╕тополем на р╕ц╕ Молочн╕й, вперше – як Кам’яно-Могилянську Академ╕ю з наявн╕стю в н╕й сво╓р╕дних науково-досл╕дних лаборатор╕й та пов’язаних з нею тод╕шн╕х науково-досл╕дних ╕нститут╕в: художньо╖ граф╕ки, в╕рувань, державотворення, первописьма, нав╕гац╕╖, кольорово╖ й чорно╖ металург╕╖ тощо. Також в╕н на повен голос заявля╓ про необх╕дн╕сть державно╖ охорони ц╕╓╖ пам’ятки св╕тового значення.
З в╕домими композиторами Д. Шупта створив понад триста п╕сень для дорослих ╕ д╕тей.
У Дмитра Шупти ╓ й ╕нш╕ ориг╕нальн╕ ╕де╖ та прац╕, зокрема, щодо творчост╕ Григор╕я Сковороди. В╕н об╜рунтував г╕потези перебування Г. Сковороди та Т. Шевченка в його р╕дному сел╕ Кур╕нц╕, що на Полтавщин╕, в╕дв╕дування Г. Сковородою Кам’яно╖ Могили по дороз╕ до родича в Таганрог, та прац╕ над «Велес-книгою», проживаючи (з перервами) загалом в╕с╕м рок╕в у Великому Бурлуку в садиб╕ Донець-Захаржевських, зв╕дки ╖╖ в 1919 р. вив╕з ╤зенбек за кордон.
Д. Шупта опубл╕кував свою допов╕дь «Г. Сковорода у Великому Бурлуку» у 18-х Сковородин╕вських читаннях ╕ виголосив ╖╖ на М╕жнародн╕й Сковородин╕вськ╕й конференц╕╖ в Переяслав-Хмельницькому ун╕верситет╕ в Центр╕ Сковородинознавства, де в урочист╕й обстановц╕, разом з ╕ншими отримав ректорську Почесну В╕дзнаку – медаль ╕ Посв╕дчення Сковородинознавця.
Митець щойно взяв участь у Козацькому фестивал╕ на честь 250-р╕ччя Кол╕╖вщини, куди прибув з в╕зит╕вкою цього фестивалю - текстом п╕сн╕ «Уманськ╕ вершники» про ватажк╕в повстання Гонту ╕ Зал╕зняка, музику до яко╖ створив в╕домий композитор Петро Лойтра. Також Д. Шупта презентував жур╕ фестивалю свою, з П. Лойтрою, зб╕рку вокальних цикл╕в «Лицар╕ Козацького Чину», до яко╖ вв╕йшли вокальн╕ цикли за його однойменними поемами «Конотоп» (про ╤. Виговського), «Карма гетьмана» (про ╤. Мазепу), «Лицар╕ Козацького Чину» (про династ╕ю батька й сина ╤. та Ю. Лип), «Колимськ╕ д╕вчатка» (про потоплених 1949 р. у колимських болотах трьох тисяч укра╖нських д╕вчаток в╕ком 12–14 рок╕в) тощо ╕ також ц╕ автори отримали високу в╕дзнаку Козацького фестивалю.
Водночас Дмитро Шупта до свого юв╕лею, щойно видавши зб╕рки поез╕й для д╕тей «Книжка-Дивовижка» та «К╕т-Одесит», вида╓ зб╕рку твор╕в про Г. С. Сковороду, зб╕рку «Сонях сонет╕в», а також зб╕рку поез╕й «Козацьке коло», ╕ також його в 2018 роц╕ вида╓ журнал «Перець. Весела республ╕ка» в сер╕╖ «Б╕бл╕отека кращих твор╕в св╕тових ╕ в╕тчизняних сатирик╕в ╕ гуморист╕в – класики ╕ сучасники». До реч╕, Дмитро Шупта ╓ см╕ховим префектом Весело╖ республ╕ки «Перець» по Одеському округу.
╤ насамк╕нець, за пов╕домленням УН╤АН, 18 кв╕тня 2017 року за досягнення в козацьк╕й медицин╕, у Сковородинознавств╕ та ╕нших царинах науково╖ ╕ л╕тературно-╕сторично╖ кра╓знавчо╖ д╕яльност╕ юв╕ляра обрано д╕йсним членом Укра╖нсько╖ М╕жнародно╖ Академ╕╖ ориг╕нальних ╕дей, а 2 с╕чня 2018 року Дмитра Романовича Шупту за усп╕шн╕ досягнення в галуз╕ сучасно╖ укра╖нсько╖ л╕тератури та за визначну поетичну творчу д╕яльн╕сть обрано д╕йсним членом М╕жнародно╖ л╕тературно-мистецько╖ Академ╕╖ Укра╖ни.
Валер╕я НЕЧЕРДА

***
«КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ» СЕРДЕЧНО ЗДОРОВИТЬ ШАНОВНОГО ДМИТРА РОМАНОВИЧА З ЮВ╤ЛЕ╢М! БАЖА╢МО КОЗАЦЬКОГО ЗДОРОВ'Я ╤ НАТХНЕННЯ ДЛЯ НОВИХ ПОЕЗ╤Й ╤ КНИГ! ПРОПОНУ╢МО НАШИМ ЧИТАЧАМ ДОБ╤РКУ В╤РШ╤В ЮВ╤ЛЯРА.
***

Дмитро ШУПТА

ЗАК╤ЛЬЦЮВАННЯ ДОЩ╤В
Володимиров╕ Миколайовичу Сиваку

Дощ╕ впадуть з небес раптов╕, зливист╕,
Коли гроза учинить дикий рев,
Й зак╕льцювати в кола справедливост╕
╥х зможуть сильн╕ стовбури дерев.

По осен╕ зсипають зб╕жжя в осит╕ –
Подовий хл╕б дару╓ нам нам чер╕нь.
Нам довелось под╕╖ переносити
У сонячному св╕тл╕ озар╕нь.

Не зчу╓шся, куди под╕неш лихо ти,
Коли тебе обер╕га╓ Бог.
Однак пов╕трям прагне кожен дихати
╤ не вдихати зловорожий смог.

Завмерла тиша у сел╕ м╕ж хатами,
Де привид╕в сумних ╕коностас.
На повн╕ груди ми вже не вдихатимем –
Отру╓не довк╕лля душить нас.

Вже боси – ми, давно не ходим росами,
Блука╓ там самотня самот╕нь.
Ми теплу землю в╕дчува╓м босими,
Що нас дурманить запахом цв╕т╕нь.

Росу опалу в╕дчува╓м литками,
Й кв╕ток пилок на шк╕р╕, мов клеймо.
Ущ╕льнен╕ енерг╕╖ в╕дбитками,
Ми цятками х╕ба що ста╓мо.

Тополь ряди над шляхом довгочерг╕╖ –
За нами кожна г╕лка ╖х щемить,
Як рекв╕╓м розпилення енерг╕╖,
Як витрати енерг╕╖ щомить.

Отишен╕ п╕д виссю неба синьою,
Та знайдеться м╕ж цим коротка мить
Збентежена звичайною росиною,
Що згустком крапл╕ раптом забринить.

╤ не роса в б╕д╕ нам винуватиця,
Вона напо╓м стане солов’ю.
Ми в тромбах т╕льки й здатн╕ гуртуватися,
Агон╕ю в╕ддавнимо свою.

П╕дда╓мося зламу обоп╕льному
Уже без мр╕й високих, без над╕й,
Забувши, що ми – в океан╕ сп╕льному
╤з клопот╕в щоденних ╕ под╕й.

Росини виглядають недоторками,
Яким до з╕р н╕коли не зрости.
Та рятуватись мусим закупорками,
Тромбуючи потоки чистоти.

 

НЕГР╤ШН╤ ДУШ╤
Михайлов╕ Яковичу Вишняку

Не тут зальоти соколин╕,
Де, мов стар╕йшини-д╕ди,
М╕льйони л╕т сидять скулин╕г
П╕вденн╕ гори уз води.

У час дощу ╕ сн╕гопаду,
Коли рече ╖м путн╕й глас,
Вони козацьку радять раду –
Можливо, радяться про нас.

╤ в╕д Балкан аж до Алтаю
П╕д шум води ╕ в╕тру сп╕в
Над ними чайки прол╕тають –
Негр╕шн╕ душ╕ козак╕в.

У них ще вистача╓ сили
Долать таку далеку путь –
Земель могутнього Аттили
Вда╓ться меж╕ осягнуть.

Ген, в╕д Прибалтики по Ядрань,
Ген, в╕д Карпат ╕ до Курил…
╤, повертаючися надрань,
Ще й нам дарити крапл╕ сил.

В МАНДР╤ВЦ╤
Набрякли геть мо╖ к╕нц╕вки –
Я ст╕льки простору сходив,
Не бачачи к╕нця мандр╕вки,
Маршрут яко╖ загубив.

Спочивши, я обп╕к с╕дницю –
П╕сок нагр╕вся, щоб в╕н скис!
До╖в останню верблюдицю –
Допив ополудн╕ кумис.

У мене думи невесел╕ –
Мен╕ пейзаж п╕ску набрид,
Де в╕дбува╓ться в пустел╕
Акредитац╕я акрид.


РОЗП’ЯТТЯ
Христос розп’ятий у хреста на лон╕
Трутизну спив г╕рко╖ п╕али…
Зал╕зн╕ цвяхи в мене на долон╕,
Що Господа такими ж розп’яли.

Могутн╕й Всесв╕т витрима╓ паля
╤ м╕ць його над╕йних в╕чних сох,
Бо цвяхи, й друзки п╕али Грааля
╤з найр╕зноман╕тн╕ших епох.

 

ОГЛЯДИНИ
Ся╓ край наш в сн╕гу на мороз╕,
Чутен досв╕тн╕й галас п╕вн╕в.
Я стою наче ст╕й у тривоз╕
╤ душею отерп – зан╕м╕в.

Сн╕г присипав смертельну отруту,
Що ╕ небо роз’╖сть голубе.
Краю м╕й, ти потрапив у скруту
╤ н╕хто не ряту╓ тебе.

Гостр╕ леза сокири ╕ шабл╕
Для покари уже замал╕.
Я спиваю отруту по крапл╕,
Щоб д╕сталося менше земл╕.

Душать вибухи, смог нас ╕ кипоть,
Шкодять р╕кам, л╕сам ╕ ланам.
Нам отруйного моря не випить
╤ пов╕тря не видихать нам.

Я в окоп╕ на схил╕ узг╕рка.
У душ╕ мо╖й повно тривог.
Сонце ясне ╕ М╕сяць, ╕ З╕рка –
Наша Тр╕йця, Господь наш ╕ Бог.


СПОГАД ПРО МАЙБУТН╢
В глибу душ╕ мо╖й прикротно
У вир╕ диких перем╕н –
Мина╓ час безповоротно.
Куди й чого мина╓ в╕н?

Минуле сховане закутн╓
В сн╕гах, де в╕холить зима.
В╕дчути б спогад про майбутн╓,
Якого й натяку нема.

╤ду мандр╕вцем я на трас╕,
Минаю поле, зелень трав…
А перем╕щення у час╕
Я так ╕ не опанував.

СТР╤ЛА ЧАСУ
У безв╕сть кане всяк лихий злочинник
╤ прахом стануть наш╕ гробаки.
Порабленим стол╕ттями, годинник
Для нас весь час крутився навпаки.

Визискувач╕ наш╕ в ср╕бл╕ й злат╕
Засв╕чен╕ у проф╕ль ╕ в анфас.
Звичайно, ╓ стр╕лки на циферблат╕,
Як╕ в╕дпрацювали не на нас.

Вся нац╕я верт╕лася, як б╕лка
У колес╕, щоб квапити в╕ки.
╤ компасу тремка магн╕тна стр╕лка
До не╖ прихилялася таки.

Надривний крок ╕ кожен ╖╖ полуск
Ячанням в серц╕ нашому звучав,
В╕дколи Св╕товий Магн╕тний Полюс
До нас перем╕щатися почав.

Без ейфор╕╖ й зайвого екстазу,
З╕рвавши за╕ржав╕ле гальмо,
Ми за стр╕лою неземного часу
Й сьогодн╕ нев╕дступно летимо.

В Майбутн╓, Всесв╕ту пров╕нц╕али,
За стр╕лкою у глибину в╕к╕в
Веде нас час, який ми обирали,
Не задля Колими ╕ Соловк╕в.

Нас не зупинить ураган чи постр╕л,
Н╕ замеженна позначка шкали.
Аналог╕в не дав нам часопрост╕р,
Який до цього ми пережили.

Недоля нас приваблю╓ ос╕дла,
╤ з кожним днем – ми на нов╕м щабл╕!
За хвилями розс╕яного св╕тла
Пливуть невпинно наш╕ корабл╕.

Хоч б╕ди в╕роломно атакують,
Та до звитяги кличе нас зоря.
Годинников╕ стр╕лки час карбують
На в╕ков╕чн╕м тл╕ Алатиря.

ТАВР╤ДА
Тавр╕йц╕ тисяч╕ рок╕в
Здолали, як ╕ славн╕ ск╕фи,
Дзвенять луною в╕д п╕дк╕в
П╕сн╕, легенди й дивн╕ м╕фи.

Одне в нас море й синя вись,
Було ╓днання ╕ розлами,
Однак, сп╕вмешкали колись
Татари кримськ╕ з козаками.

Нове постало над старим
П╕д чистим захистом Оранти,
Поки в благословенний Крим
Не ув╕рвались окупанти.

Всьому настав ру╖нний ск╕н.
Для рекрут╕в зв╕льнились плаци.
╤ рештки оборонних ст╕н
П╕шли забродам на палаци.

Загр╕б усе новий Батий,
Загарбали з Москви непрохи
╤ меч, ╕ греб╕нь золотий
З могили ск╕фсько╖ Солохи.

Пив вина й пожирав балик…
Московський не минав нероба
Амфор з кургану Чортомлик
Й коштовних келих╕в з Куль-Оба.

Га╖ мигдальн╕ – на дрова!
Таких не бачили тут видив.
Загарбник переплюндрував
Усе – понищив, перегидив.

Вн╕с поневолювач сюди
Св╕й окупантський дикий норов.
Кривав╕ залишив сл╕ди
╤ Долгорукий, ╕ Суворов.
1956

КАРА–ДАГ
Говорить не варто про утрату,
Котру пережив прадавн╕й Крим.
Гори, наче з польового шпату,
В╕дливають сяйвом неземним.

Св╕тяться вершини бездерев╕,
Прихопивши безл╕ч переваг,
Кримськ╕ кра╓види кришталев╕
Вта╓мничив скарби Кара-Даг.

Моря широч╕нь лежить безкрая,
Чайки понад хвилями снують.
Гори Легенер ╕ Сюрю-Кая
Кара-Дагу в╕стку подають.

М╕няться пейзаж╕ щогодини,
Де рель╓ф долиною прос╕в.
Звиви незвичайно╖ долини
Знаменит╕ схилами л╕с╕в.

В них минуле ╕з трисуттям скита
Береже коштовност╕ й дари –
Зачекалась владоможна свита
Й персонаж╕ Тронно╖ гори.

Говорить не варто про утрату,
Котру пережив прадавн╕й Крим…
Гори блиском польового шпату
В╕дливають сяйвом грозовим.

Здавна сп╕льне щось було в утратах
Наших, к╕ммер╕йськ╕ корол╕,
╤ у Кримських горах, ╕ в Карпатах –
В пекл╕ укра╖нсько╖ земл╕.
1956

КРИМСЬКА Н╤Ч
Все, що в Криму перебуло,
Розтануло в далек╕м гул╕ –
Лишень густо╖ ноч╕ тло
Й под╕╖, в темряв╕ втонул╕.

Над Чатир-Дагом, як сльоза,
У неб╕ з╕рка прикро блиска,
Бо насува╓ться гроза,
А в╕н, як з немовлям колиска.

Громи, що речники грози,
Заснути не дають ╢вроп╕.
Под╕╖ зм╕нюють часи
У вогнян╕м калейдоскоп╕.

Виразно знову виника
На тл╕ тво╓му, н╕ч похмура,
В╕двертий проф╕ль Савмака
З владичним проф╕лем Ск╕лура.

М╕ня╓ться вервечка дат
╤ розбуха╓ епопея –
Вста╓ над Кримом М╕тр╕дат,
Величний цар Пант╕капея.

За перевали Кримських г╕р
Н╕ч понесе одв╕чну драму,
╤ з╕йде М╕сяць над Салг╕р
Священним символом ╕сламу.
1956

НА ПЕРЕВАЛ╤
Величн╕ в нас на Заход╕ Карпати!
П╕д ними у в╕йну пол╕г м╕й брат.
А я лишень беруся римувати,
У в╕ршах уникаючи Карпат.

Складаю в╕рш╕ про дива й про д╕вку,
Та ще про море скласти в╕рш сп╕шу,
А про Карпати й братову кри╖вку
З причин в╕домих зовс╕м не пишу.

Я знаю, брат м╕й не сконав на пал╕ –
Соб╕ останн╕й витратив наб╕й…
… В Криму я на Ангарськ╕м перевал╕
Знов бачу брата в дал╕ вогнян╕й.

На Перевал╕ фантастичний досв╕т
Мен╕ подарував наг╕рний Крим,
Де м╕й пов╕льний поетичний досв╕д
Ще майже не пом╕чений н╕ким.
1957

ГН╤ВН╤ СВЯТА
1
Кому я про пожеж╕
Сьогодн╕ розпов╕м
На степов╕м безмежж╕
На в╕тр╕ степов╕м?

Кому я про Батурин
Сьогодн╕ розкажу,
Де гн╕в людських обурень
Виходить за межу?

Кому сказати мушу
Про Лебедин, Ромни,
Де цар: «Козацьку душу, –
Наказ дав, – Роз╕пни!»

Киплять прокляттям груди –
У них палань вогню,
Бо не забути Крути
Й бездонну Бик╕вню.

Нам згадувать в╕ками
Кр╕зь дим ╕ кр╕зь туман
Сиб╕р ╕з Соловками
Й Колимський Магадан.

2
На добро незникоме в╕куймо
У блаженн╕м порив╕ молитв.
У в╕ках Жовт╕ Води святкуймо
╤ п╕д Корсунем – битву ╕з битв.

В╕дпалають пожеж╕ димами,
Як в╕дрине все лихо утроп.
Пам’ятаймо Батурин з Ромнами
╤ святкуймо гучний Конотоп.

Неспок╕йний л╕топис гортаймо,
Коровай св╕й куштуймо ╕ корж.
Берестечко пов╕к пам’ятаймо
╤ святкуймо Пиляву також.

Нам дов╕ку не знати спокути
╤ до болю стискать п’ястуки,
Ми пов╕к не забудемо Крути
Та Базар, Бик╕вню, Соловки.

Проп╕ка╓ нам душ╕ луною
╤з виттям зав╕рюх-запорох
Пригощання страшне Колимою,
Смертовб╕йно жаский Сандормох.

Кров – по л╕кт╕ у царських обшлаг╕в.
Вс╕ кати – коронована знать!
А в начальник╕в хижих ГУЛАГ╕в
Значно б╕льше, про що там казать.

3
У клопотах, пакуючи вал╕зи,
У наш експрес з вас кожен перес╕в.
Ви – стал╕нських час╕в головор╕зи,
Андроповських ╕ кучминських час╕в.

Пильнуй Свободу, Укра╖но-бранко,
Н╕хто з геро╖в ╕стинних не мертв!
Хоча Г╕рник ╕ Стус, ╕ Дерев’янко,
Гонгадзе… – у тво╖м ре╓стр╕ жертв.

Уславлюй г╕дно Волю ╕ Свободу
Й чекай – настане День Найб╕льших Свят,
Як видохнуть кати твого народу
╤ збожевол╕╓ останн╕й кат.

Тоб╕ не стане сил забути все це.
Тут н╕ до чого помста й наша лють:
Загиблих муки стукають у серце
╤ нам на спок╕й права не дають.

НА ВОДОПО╥
Балада

Устоялась потопу каламуть
У розбазар╕ ери мезозою.
Свою конячу об’явивши суть,
Табун з лошам прийшов до водопою.

Тод╕ вода ще пр╕сною була,
Обмивши перл╕в першу намистинку.
Кобила напилася та й п╕шла
За табуном на клич свого ╕нстинкту.

Чого вже не траплялось тут ╕ там..
Бог дарував тод╕ вс╕м людям душу.
А к╕нь соб╕ залишився з лошам,
Яке чомусь не вибралось на сушу.

Там, де морська солона безгом╕нь
Приваблю╓ нас дотиком тенд╕тним,
Колись прийшов до водопою к╕нь
Напитися - й в╕дтод╕ став гран╕тним.

Давно забр╕в по черево сво╓
У водяне морське безмежне ложе.
Гран╕тний к╕нь ╕з моря воду п’╓
╤ випити н╕як ╖╖ не може.

К╕нь ц╕ле море випить посп╕ша –
Це робить в╕н з охотою, ум╕ло.
До берега пливе його лоша
Й доплить не може, бо закам’ян╕ло.

Там, хвил╕ обганяючи порск╕,
В коню гран╕тн╕м бачачи нащадка,
Довк╕л гуляють коники морськ╕,
А з кониками – ╖х др╕бн╕ лошатка.

СКЕЛЯ В╤ТРИЛО
Ц╕лковито мене п╕дкорило,
Спантеличило диво сливе:
Неймов╕рно, що скеля В╕трило
У розбурхан╕м мор╕ пливе.

В гр╕зний шторм, коли хвиль дикий лемент,
Чи коли безпросв╕тн╕й туман…
Не лишився на ньому н╕ демен –
Стерновий, н╕ його кап╕тан.

Чи виною тому контрабанда,
За яку Бог прокляття послав –
Полишила в╕трильник команда
╤ добралась до берега вплав?

У в╕трила ╓ в╕тер-прихильник
╤ над ним – неба синього вись.
Уяв╕м, скам’ян╕лий в╕трильник
В мор╕ плив ╕ як ст╕й зупинивсь.

Бовван╕╓ сам╕тньо, як палець…
Знов стих╕я його обмине,
Не з легенди «Летючий Голландець»,
А в╕трило у нас – кам’яне.

Ск╕льки бур ╕ шторм╕в п╕дкорило –
Непотопне у буряний шквал! …
В мор╕ Чорному скеля-В╕трило
У предв╕к загубило причал.

С╤РКОВА Н╤Ч
Роки, стр╕лами зав’южен╕,
Хто вас т╕льки пам’ятатиме?
…Пломен╕╓ досв╕т ружами
╤ холоне прост╕р м’ятами.

Молодик дзвенить п╕дковою
╤ козачий дух розбуджу╓
Над могилою С╕рковою,
Над легендою байдужою.

З╕р роями б╕ля вулика
Н╕ч гуде високозоряна.
Спить в╕ддалена Капул╕вка
Й доля наша переорана.

Н╕ч кром╕шня креше крицею
Крижан╕ сиб╕рськ╕ досв╕ти,
Де з С╕рковою правицею
Козаки в поход╕ й дос╕.

Не супроть Зм╕я Горинського
У пох╕д п╕шли безпрограшу,
А супроти ханства Кримського…
Т╕льки нащо цим я знов гр╕шу?

Битви день при Берестечков╕…
Як вершивсь пох╕д Виговського…
Спричинив татарськ╕ втеч╕ в╕н
На хосен царя московського…

Що то? Що за гр╕м та блискавка
В бубон неба в н╕ч вигилю╓?
То заг╕н козачий вискакав? –
Т╕льки хмари над могилою.

Чи то – ворогом зустр╕нут╕,
Оживають не розгромлен╕,
Оч╕, стр╕лами простр╕лен╕,
Груди, списами прохромлен╕?

Шабелюками пос╕чен╕,
Ятаганами шматован╕,
Показать, куди до С╕ч╕ вам?
…Степ мовчить. Не каже, хто вони.
 --------
Проплива╓ сонце качкою,
День ретельно розм╕ркову╓
Над могилою козачою –
Над легендою С╕рковою.

… Н╕ч втекла з сво╖ми хмарами
Гом╕нкими, кострубатими.
Преболюч╕ наш╕ марення,
Хто вас, хто не пам’ятатиме?

СЕВАСТОПОЛЬСЬКА
ПАНОРАМА ОБОРОНИ
Покритий п╕вденним загаром,
У т╕н╕ платан╕в й олив
Я йду ╤сторичним бульваром,
Де К╕шка Петро ще ходив.

У неб╕ веселка, мов брама.
╤ диво внизу вежове –
Велична сто╖ть панорама,
В як╕й оборона живе.

Гримлять, вибухаючи, ядра,
Вже й сонце, неначе ядро.
╤ котиться гурк╕т за Ятрань,
Степами ген-ген за Дн╕про.

Дим тонко малю╓ п╕втони.
Гармати по ворогу б’ють,
Ревуть бойов╕ баст╕они –
Позиц╕й сво╖х не здають.

Пала╓ в диму все ╕ в гул╕,
Кипить, не стихаючи, б╕й.
Солдат помира╓ в╕д кул╕ –
Можливо, прапрад╕д то м╕й.

До нього я серцем прилину,
Щоб вийняти кулю. – Агов!
Над ним у останню хвилину
Схилився х╕рург Пирогов.

Оголюй мо╓ пракор╕ння,
Моя невблаганна добо!
Сто╖ть ген╕альне твор╕ння
Художника Франца Рубо.

П╕д пензлем цього одесита
Под╕╖ страшн╕ ожили,
Де чаша наповнена спита,
Щоб знали ми: ким? ╤ коли?

БУХТА КОЗАЧА
Олекс╕╓в╕ Козаку

Я мав очевидну удачу
Промацати дно кам’яне,
Потрапивши в бухту Козачу,
Що розхвилювала мене.

Козаче, в душ╕ не потух ти –
Туманлива пам’ять то що ж…
До Складу П╕вн╕чно╖ бухти
Влилася й Козача також.

Ц╕ бухти випещу╓ хвиля
В╕ддавна, що в╕тер зд╕йма.
Позбавлена хвиля насилля
╤ гн╕ту у бухт╕ нема.

Сутужно х╕ба що деревам,
╥х щойно занурено в сон.
За подихом жовточеревим
Пильну╓ прудкий махаон.

На обр╕╖ щовб Херсонеса,
Розкопи минул╕ кр╕зьк╕,
А дал╕ за морем Одеса –
Вкра╖ни ворота морськ╕.

╤з бухти родина ча╖на
Гн╕здиться на ╕нших морях.
У бухт╕ – моя Укра╖на,
Але у цупких пазурях.

Таке м╕ркування, зазначу,
Н╕коли мене не мине.
Потрапив я в бухту Козачу,
Що розхвилювала мене.
1957

НА МАРШРУТ╤
Ми втратили стежку надсильну,
Упавши в╕д змори ╕ скрут –
У темряву впершись суц╕льну,
Де наш об╕рвався маршрут.

Поснули ус╕ об╕мл╕ло
В намет╕ – стели не стели.
Прокинулись, як зас╕р╕ло,
З╕бралися й дал╕ п╕шли.

Йдучи, спотикалися грубо.
Тр╕ск г╕лки роздер супок╕й.
Пугикав нам сич: «бубо-бубо!»,
Ус╕вшись на сосн╕ стр╕мк╕й.

Пугиканню пугача сови
Вторують, мабуть, недарма?
Досв╕тн╕й сип б╕логоловий
На скел╕ й соб╕ не др╕ма.

З╕рки ще зорять маяками.
Чека╓ нас безв╕сть тупа.
А я уявив: з вояками
╤ду по стежин╕ УПА.

Туманову сут╕нь незриму
Св╕танок для нас розвидн╕в.
Стежками туристського Криму
Пройти до Гомер╕вських дн╕в.

Б╤ЛЯ ВИТОКУ
До витоку не посоромно
Нас два десятка забрело.
В ущелин╕, заросл╕й скромно,
Струму╓ жваве джерело.

Джерела схован╕ у норах –
╤з душами живих ╕стот.
Ми в п╕днебесних чистих горах
П’╓мо прозорост╕ висот.

Туристи спрагл╕, не ледач╕
З╕йшлись, де камен╕ – невлад,
╤ джерелястий вит╕к Кач╕ –
М╕н╕атюрний водоспад.

Розкрилив крону епохально
Над ним волоський д╕д-гор╕х.
Мен╕ подумалось: похвально
Шукати виток╕в сво╖х.


Б╤ОЛОГ╤ЧНИЙ ╤НСТИТУТ
╤МЕН╤ МИКЛУХО–МАКЛАЯ
В СЕВАСТОПОЛ╤
Так ось в╕н де?!. Що ми про нього зна╓м?
Кр╕м усп╕х╕в, зазнав в╕н ст╕льки скрут!
Фундований Миклухою-Макла╓м
Морський Б╕олог╕чний ╤нститут.

В Одес╕ почалася од╕ссея,
В яку вп╕рнув, мов як╕р, стовбула.
Помешканням йому Нова Гв╕нея
Й Австрал╕я помешканням була.

Морський буремний прост╕р, в╕чно слався,
Де вглиб шугали крила якор╕в!
А в╕н ╕з Севастополя подався
До папуас╕в, ген, за п’ять мор╕в.

У пам’ят╕ вкарбуй соб╕, естете,
Горянин ти, поморець чи степняк:
По матер╕ – походив з роду Гете
Й М╕цкевича Адама, як не як.

В далеких мандрах л╕том ╕ зимою
Не задля випадкових дефензив
Возив «Тараса Бульбу» ╕з собою,
╤ Гете ╕з М╕цкевичем возив.

Засв╕дчують те й наш╕ небосхили.
╤ хай дурниць не плеще лихослов!
В н╕м по╓днались три ворож╕ сили:
Кров запорожця, ляха й н╕мця кров.

Якою кров’ю ще чиюсь розбавлять?
На те да╓ться вища благодать.
Але вивчать М╕цкевича напам’ять
В ориг╕нал╕ й «Фауста» вивчать!

Не знать, як╕ попи ╖х освятили,
Яке у кого з них було ╕м’я?!.
Козацьке пр╕звище перекрутили
Праправнуки Макухи-Махлая.

Одначе, не в╕домо, де хто був би
╤ ким: геро╓м, а чи тюхт╕╓м…
Нащадок славного Тараса Бульби
В╕та╓ нас Миклухо-Макла╓м.

* * *
У тисячах казань
Мо╓╖ Укра╖ни
╢ остр╕в Березань,
Що схожий на Зм╕╖ний.

На них нема дерев…
З коси я зак╕нбурю
Й почую моря рев
Загрозливий у бурю.

╤ той, ╕ той – малий,
Лежать вони на П╕вдн╕.
╥м, доле, соку влий!
М╕сця т╕ – запов╕дн╕.
1957

М╤Л╤ТАРНИЙ СВ╤Т
Коли «в степу безкра╖м за Уралом»
Тарас Шевченко в╕дбував с солдатчину, Гнат Шевченко
геройськи загинув у Севастопол╕…

В епоху неблизьку, давнезну
В╕дкри╓ скарб час-борозник:
Шевченк╕в св╕т н╕де не щезнув,
Шевченк╕в св╕т н╕де не зник.

Тарас розкраяв невську млаку,
Де шлях у вузол закрутивсь,
╤ опинивсь на Мангишлаку –
Св╕й б╕ль прийнявши, не зн╕тивсь.

Геро╓м Криму Гнат Шевченко
Лишивсь, поповнивши ре╓стр.
Через стол╕ття серцю щемко –
Фальшивить раз-у-раз оркестр.

Тарас – на муштр╕ в Мангишлаку…
В Криму пол╕г Шевченко Гнат…
Шевченк╕в кидали в атаку
П╕д гурк╕т ядер ╕ гранат.

Не щез пустел╕ св╕т з роками.
В╕н проплива╓ у диму
З Шевченками–в╕йськовиками
У Зауралл╕ ╕ в Криму.

Герой ╕ Ген╕й – чин безсмертний.
Несла ╖м доля лаври в╕т.
Але який немилосердний,
Немислимий Шевченк╕в св╕т!


Р╤ДНА В╤РА

Замешкався смуток ча╖но,
Можливо, з╕ згоди небес.
Про долю твою, Укра╖но,
Засв╕дчу╓ сам Херсонес.

На тл╕ Херсонеських розвалин
Б╕л╕╓ уламок ст╕ни
Й нав╕ю╓ сум Ярославнин
На в╕чне ждання з давнини.

Безв╕сне ждання з океан╕в
╤з в╕рн╕стю щирих зусиль
Черпа╓ над╕╖ жадан╕
Безодня долонями хвиль.

╤ тихо несе п╕д пахвою,
Й нечутно кладе на п╕сок
У зв╕стц╕ краплину спокою
Й над╕╖ – один колосок.

╤ вже не вона, а чекання
Граничне, як з╕р перегр╕в,
Запечене в кожному камен╕
На берез╕ наших мор╕в.

Тому й повертатися треба
У р╕дн╕ кра╖ з давнини,
Де вр╕зьблено в море ╕ в небо
Б╕л╕╓ уламок ст╕ни.

╤╤
Над Чорним морем, де межа державна,
Де хвиль рухлива неспок╕йна м╕дь,
Закам’ян╕ло наша Ярославна
Сто╖ть в чеканн╕ протягом стол╕ть.

Сюди в перипет╕╖ ╕ над╕╖
Лягла цив╕л╕зац╕╖ верста –
Лукавий дар гнило╖ В╕зант╕╖,
Хоч ми й не нар╕ка╓м на Христа.

Зв╕дс╕ль пон╕ячилося поганство:
В кров╕ Перуна й Сонце-Коляду
Док╕нчило ╕удо-християнство
На горе нам ╕ на свою б╕ду.

В╕дтод╕ ╕ пов╕╖, ╕ стих╕╖
П╕шли гульма гуляти неспроста –
Лукавий дар гнило╖ В╕зант╕╖,
Хоч ми й не нар╕ка╓м на Христа.

Нов╕тн╕й час лушпиння хвиль гойда╓,
Як ╕ буремна клята давнина.
ДажБога Ярославна вигляда╓
Й стол╕ть княз╕вських велич╕ вона.

Терп╕ли гречкос╕╖ деспот╕╖ –
В╕трам епох д╕сталася треста.
Лукавий дар гнило╖ В╕зант╕╖,
Хоч ми й не нар╕ка╓м на Христа.
1958

ХЕРСОНЕС
Приречен╕ м╕сця розорень
Занепадають без опор:
╤ дзв╕н чавунний б╕ля моря,
Й згор╕лий у в╕йну собор.

Гран╕т прадавнього майдану,
Й нап╕вколони базил╕к
Пливуть стол╕ттями з туману,
Яким утрачено вже л╕к.

З безодн╕ море ╖х виносить
Знов до розкопаних ноч╕вль,
Де на зелен╕ с╕нокоси
Кривав╕ падали меч╕.

Де ╕╓рогл╕фовий нарис
Розкрити та╖ну не встиг,
Де Сонця свастика хрест-навхрест,
╤ поп╕д скелями хрести.

Ру╖ни тут себе вм╕стили
У випадковостях ╕мен –
Кричать у безв╕сть, що ╓ сили,
Забут╕ й кинут╕ здавен.

Хова╓ться прадавн╕й злод╕й,
Де розруйнована ст╕на…
Це тут Кирило ╕ Мефод╕й
Читали наш╕ письмена.

╤ не закован╕ в зал╕зах,
На котрих корол╕ клялись,
Читали Б╕бл╕ю у р╕зах,
Ще до «кирилиц╕» колись.

МОРСЬКИЙ СУПОК╤Й
Приб╕й др╕ма╓ пружний,
╤ споко╓м с╕я.
У спок╕й незворушний
Занурююсь ╕ я.

Сплять – серпневоузоре
В чеканн╕ люботи,
На П╕вдень – син╓ море,
На П╕вн╕ч – г╕р хребти.

Над морем – б╕л╕ хмари,
Неначе ходаки…
П╕вденний Крим, Байдари
Минають байдаки.

Пливуть на Балаклаву,
А, може, в Херсонес.
Взяв супок╕й п╕д главу
Все море – до небес.

Приб╕й др╕ма╓ пружний,
В н╕м сили – молод╕.
╤ я, такий потужний,
Пливу в морськ╕й вод╕.

КРИМСЬК╤ ГОРИ
Легенда
Без к╕нця в годину ╕ в негоду,
В час, як вир морський роздзяпить з╕в,
Й дос╕ ╕з далекого походу
Берег вигляда╓ козак╕в.

У дозор╕в-скель ╕з кипарисами
Не сив╕ють бороди в╕ки.
Виглядають побратим╕в триста
З дальнього походу козаки.

Виглядають ╕ закам’ян╕л╕,
Вирубаних бранц╕в до ноги,
Кинутих у звихорен╕ хвил╕
Розшукати р╕дн╕ береги.

Доокола – з каменю громаддя
Берег наш сувор╕стю щитить.
Хвиль у мор╕ гам╕рне безладдя –
То зд╕йма╓ во╖нство щити.

Роз╕йнявши руки сво╖ навст╕ж
Для об╕йм╕в, котрий раз ╕знов,
Йдуть кр╕зь н╕ч сво╖, сво╖х п╕знавши,
З ма╓вами б╕лих корогов.

Та й п╕д сяйвом з╕р – н╕чних кадильниць
Падають, щоб у п╕тьм╕ зомл╕ть,
Щоб степам не знать, як заблудились
В пошуках родимо╖ земл╕.

… Скел╕ з кипарисами – дозори:
Вихоряться бороди ╕з хмар.
То – козацтво п╕доперло гори
Й спок╕й ноч╕ в сут╕нках Байдар.

А кругом, за ╖х плечима гордими
Гори стали з вантажем стол╕ть
Покивать туманними бородами
Й списами: «Агов, до нас ╕д╕ть!».

В╕трогони з музикою в серц╕,
Де асфальт на Перевал побр╕в,
Хмаров╕ куйовдять оселедц╕
Давньо╖ сторож╕ козак╕в.

З моря потопельники веслують.
Т╕льки що це? Вдень ╕ уноч╕
Стали ╕, що д╕╓ться, пильнують
Поруч ще як╕сь бородач╕.
1958

КОЗАЦЬКИЙ ДУБ
На протяз╕ к╕лькох стол╕ть,
Зодягнений, мов лицар, в лати
Могутн╕м велетом сто╖ть
Козацький давн╕й дуб крислатий.

В╕н твердо зна╓, що й поч╕м,
╤ зв╕дки в корабельн╕м трюм╕?
Сто╖ть на вихват╕ г╕рськ╕м
Сам╕тник в громохкому шум╕.

 На заздр╕сть ╕ пошану вс╕м
 Козацький дуб сто╖ть в задум╕.

Чи спека люто прип╕ка,
Чи хмара котить сн╕гу ворох,
Не забува╓ козака
Козацький дуб у Кримських горах.

Незламний в╕н, немов козак,
Пройшов стол╕ттями, як треба,
Бо т╕льки так! ╤ т╕льки так
Козацький дуб сяга╓ неба.

Н╕хто не видовбе човна
З такого велета прожогом.
Навпроти – скеля чар╕вна.
Гр╕м раптом гримнув за в╕дрогом.

 Одв╕чно знову почина
 Козацький дуб розмову з Богом.

ПОЛОНЯНКА НЕВОДА
Балада
Ти нид╕ла в пост╕йному екстрем╕ –
Фатальна доля ма╓ ╖х на гр╕х…
Бо мала бути в ханському гарем╕
Обраницею хана м╕ж ус╕х.

Однак, серед ясирного улову
Ти гордо збер╕гала власну суть.
Хоч мусила забути р╕дну мову
╤ р╕дну в╕ру мусила б забуть.

Ти у порив╕ кинулась на крону
Айви, а там – паркан, а ще – л╕сок…
Вт╕каючи ╕з ханського полону,
Ти стала полонянкою с╕ток.

Над морем, там, де скел╕ полуднев╕,
Тебе вже ханський гончий доганяв…
В пучин╕ ти потрапила у нев╕д,
Який аж у глибу тебе вп╕ймав.

В╕дтак належиш неводу н╕защо –
До нього ти потрапила в полон.
Нептунов╕ рад╕й, моя козачко,
Бо ханов╕ послала ти прокльон.

В╕тчизни аж тепер тоб╕ не жалко,
Що буде сумувати по тоб╕,
Красуне моря, дорога русалко,
Ти смертю заперечила ганьб╕.

ВАТАГИ Й ПАСТУХИ
… Т╕льки-но пов╕ки я стуляю –
Жах пройма╓, боже борони!
Бачу знов шалену вовчу зграю,
Що полю╓ коней табуни.

Мчать ошален╕ло у погон╕
Кр╕зь роздерт╕ ранами в╕ки
Хижаки ╕ жертви – зв╕р╕ й кон╕,
М'ясо й ╕кла – кон╕ ╕ вовки.

Хижаков╕ кров гарячу пити
Й залишать багрянець на трав╕.
Невгамовн╕ вовч╕ апетити,
Гостр╕ ╕кла спрагл╕ до кров╕.

Жертв╕ – в буйних травах випасатись,
Маючи безпечний водоп╕й,
Хижак╕в витримуючи натиск,
Завжди пам’ятати про розб╕й.

… Т╕льки-но пов╕ки я стуляю,
Знову перехоплю╓ться дух:
Як б╕жу я ╕ не в╕дчуваю,
Хто ватаг вовк╕в? Де наш пастух?

Де не ждуть н╕яко╖ розплати,
Не бояться сорому й гр╕ха,
Там безкарно й легко полювати,
Там нема ватага й пастуха.

ТРАВА
В╕три холодн╕ виють, аж голосять,
╥м поле озива╓ться пусте.
Ми, як трава, яку спасуть ╕ скосять,
╤ витопчуть, але вона – росте!

Ми – р╕зн╕, що б не твердили ╕зводи,
Як╕ б на нас не ставили хрести.
Трава росте попри ус╕ незгоди,
Росте, бо треба, мабуть, ╖й рости.

Трава росте у будень ╕ у свято –
З кор╕нням хай там хто не вирива!
Хоч пасмурно й студено-золовато,
Але росте натуристо трава.

Росте над Черемошем ╕ Сулою,
Трав╕ земля одв╕ку не чужа.
В╕три холодн╕ виють ╕з золою,
Та це трав╕ рости не заважа.

Ми в Укра╖н╕, наче вс╕ в облоз╕,
Дощенту наш╕ попран╕ права…
У спеку й на зимовому мороз╕
Усе ж найвитривал╕ша трава.

К╤МЕРИ
Анатол╕ю Качану

Кажуть, мешкали в простор╕ дик╕м,
Людства нашого ще на зор╕
К╕мер╕йц╕ у царств╕ велик╕м –
Гр╕зн╕ во╖ни й плугатар╕.

П╕дкоряли ╕ гори, ╕ води
Не закошлан╕ космат╕╖,
╤ робили далек╕ походи
Переможн╕ в заморськ╕ кра╖.

Не один ними вписано аркуш…
Нас ц╕кавлять вони завс╕ди.
Наш╕ к╕мери – с╕вери також
В землю цю вкарбували сл╕ди.

Де з лошатками в луз╕ кобили,
Де у спеку мовчать жабар╕,
Небокрай деформують могили
К╕мер╕йських цар╕в на Дн╕стр╕.

К╕мер╕йц╕ – достойники слави.
В нас ╕сну╓ до них коридор.
К╕мер╕йськ╕ вали й переправи,
А також К╕мер╕йський Боспор.

╥х св╕танок збер╕г ╕нгулецький.
К╕мер╕йська п╕тьма, наче н╕ч.
Гардас, зна╓мо, м╕сто по-грецьки,
Й дорога Бугогард╕вська С╕ч.

Нам не можна гор╕ти вп╕всили,
Бо такий вже ми ма╓м прид╕л.
Св╕тло в╕д Кам’яно╖ Могили
Розлили к╕мер╕йц╕ довк╕л.

ФЛОРЕНТ╤ЙСЬКИЙ ВИГНАНЕЦЬ
Серг╕╓в╕ Дзюб╕

Скаж╕ть ви, Дн╕пре, Удаю ╕ Ворскло,
Допоки в рабств╕ нид╕ти рабу?
П╕шов наперек╕р Донат╕ Корсо
╤ суп╕р влад╕ став на боротьбу.

До благ соб╕ позачинявши двер╕
Раптово ╕, мабуть же, не упивсь –
Став «б╕лим Лельфом» Данте Ал╕г’╓р╕ –
У табор╕ ворож╕м опинивсь.

Це – те, що нам Полтава ╕ Батурин.
В╕д ворога не д╕ждешся добра.
Якщо тв╕й ворог – брат дружини – шурин,
Тод╕ чого чекати в╕д швагра.

╤ плач д╕тей ╕ ╜валт дружини Джемми,
Й вигнання, г╕рш розверзлости бол╕т…
╤ кров’ю ненаписан╕ поеми
Н╕коли вже не з’являться на св╕т.

ЧОРНОМОР’Я
В краю династ╕й моряк╕в,
Род╕в козачих старовинних
Я вп╕знаю ╕ щирий сп╕в,
╤ т╕ м╕сця, де сп╕в цей виник.

Ще п’ють вино в ус╕х портах,
Жива ще пам’ять про об╕йми,
Як чайки б╕локрилий змах,
Як прост╕р моря неспок╕йний.

О шанувальний п╕╓тет!
Чужих скульптур несуть тераси,
Туб╕льних душ спадковий лет,
На╖вн╕сть молодо╖ раси.

Розпорошилась душ гарель,
Забракло ╕стинних атлант╕в.
У вишкол╕ чужих земель
Шука╓м щастя ╕ талант╕в.

СУВОРОВ
Ти – во╓вода, ого-го!
Ти зроду миршав ╕ нездоров…
Якого д╕дька ╕ чого
Сто╖ть в Лузан╕вц╕ Суворов?

Н╕ ╢н╕дунь╖ в╕н не брав,
Н╕ Тягин╕ ╕з К╕л╕╓ю…
╥х наш козак в╕двоював,
Запряжений у царську шлею.

Як в╕рний смерт╕ побратим,
╤ до кровопролить нестримник,
Загарбав п╕дупалий Крим,
Загарбав п╕дупалий Римник.

Та в м╕ст╕, котрого не брав,
Сто╖ть Суворов в ╤зма╖л╕…
Взяли знальоту чи уплав
Ракетники Засядька вм╕л╕.

Його старанням рад А╖д!
Ну, що в╕н варту╓ собою?
Його в ╤тал╕ю пох╕д
Нав╕к ув╕нчаний ганьбою.

Противник наступав на хв╕ст –
М╕г знищить в╕йсько невзабар╕…
Ганебно через Чорт╕в м╕ст
Поклав полки на Сент-Готар╕.
 
Ганьбу Рос╕╖ в╕н шукав.
╤ от нажив ╖╖ до скону!
Генерал╕симус вт╕кав –
Ледь сам не втрапив до полону.

… В╕н страчував ус╕х, як м╕г.
Моливсь морозов╕ й поземц╕.
╤ сп╕вв╕тчизник╕в сво╖х,
Карав повсталих одноземц╕в.

Не рахував н╕яких втрат…
Н╕ пугачовц╕в,.. гайдамак╕в,..
Досв╕дчений кривавий кат –
Суворов знищував поляк╕в…

Де в╕н пройшов – суц╕ль р╕зня!
Св╕й показав зв╕рячий норов –
Лишень за кров досяг звання
«Генерал╕симус» Суворов!

Самого пекла адвокат,
Мастак страшних кривавих танц╕в –
Суворов – кан╕бал ╕ кат
Невинно страчених повстанц╕в.

Ганьби дзвенить по ньому дзв╕н,
В кров╕ усяк його клейнодець.
Душитель кариг╕дний в╕н,
А не великий полководець.

З конем, о збро╖ до зуб╕в,
Куди ти вил╕зло, потворо?!.
Як настанова для раб╕в –
Сто╖ть в Лузан╕вц╕ Суворов.

М╕ж розграбованих уг╕дь
Босякувато, хвацько, споро
На людн╕м вихват╕ сто╖ть
П╕гмей ╕стор╕╖ – Суворов.

ВЕРШНИК
Лл╓ св╕тло з╕р ╕ м╕сяця дол╕в
Стара, як св╕т, простора ноч╕ верша…
М╕ж ск╕фських баб, м╕ж степових орл╕в –
На ворон╕м кон╕ далекий вершник.

Розгублений оглас високих сл╕в
Затих. Зор╕ють роси, як перлини.
М╕ж ск╕фських баб, м╕ж степових орл╕в
На ворон╕м кон╕ ╖здець пролине.

В╕н у сво╓му час╕ захмел╕в,
Зачудував Дн╕про з прадавниною.
М╕ж ск╕фських баб, м╕ж степових орл╕в
Верх╕вець вида╓ться дивиною.

Трай-долю вс╕х покладених гол╕в
Сьогодн╕ ми х╕ба таки не вловим?
М╕ж ск╕фських баб, м╕ж степових орл╕в
Летить комонник степом ковиловим.

Так час розпорядитися звел╕в,
Щоб ти опам’ятався, небораче.
М╕ж ск╕фських баб, м╕ж степових орл╕в
Козак знов ос╕длав коня ╕ скаче.

ОС╤ДЛАННЯ ХВИЛ╤
В мить рев╕ння хвиль ╕ супершторму
Випробуй талан св╕й зазвичай –
Не губися, а п╕дтримай форму
╤ найб╕льшу хвилю ос╕длай.

Хвилю, котру звуть дев’ятим валом,
Котро╖ чекала твоя стать.
Будеш почуватися бувалим
╤ цю мить до скону пам’ятать.

Хвилю не приборкують у спин╕,
Ос╕длать в б╕гу – понад усе!
╤ тод╕ вона тебе на спин╕
Рв╕йно, переможця, понесе.

Чести удосто╖ть невидальця
За коротку в╕дчайдушну мить,
╤ в╕д неспод╕ванки зухвальця
Встигне, як належить, оц╕нить.

Ти ковзнешся вл╕во, з’╖деш вправо:
Весь – увага, в ризику – увесь.
Хвиля пронесе тебе лукаво
Й норовисто скине тебе десь.

Хвилю ос╕длай, ревучу хвилю –
Силою пом╕ряйсь на вод╕!
Жаль, що я вже хвилю не осилю,
Як бувало в роки молод╕.

М╤СЯЦЬ НАД МОРЕМ
Михайлу Олександровичу
Завойчинському

Гра╓ море безбережне,
В чашу л╕та перелите.
Хвиля хвилю перекреше,
Здатна серпень п╕дпалити.

А як н╕ч права посяде
╤ проявить темний норов,
М╕сяць кине т╕н╕ прядив
Й з неба геть п╕де не скоро.

Ще у м╕сив╕ туману
М╕сяць борсатися буде,
Доки вийде з-за лиману
Знову з клопотами будень.

Вкине м╕сяць у вал╕зу
╤ почепить край в╕конця,
╤ спече з того зам╕су
Колобок рум’яний сонця.

Та в Затоц╕ море гра╓,
В чашу л╕та перелите.
╤ зда╓ться давн╕м ра╓м
Царство моря посполите.

НА РИНГУ
Щоденний п╕дкуп ╕ хабар,
А пом╕ж цим – святков╕ дати…
Ми контрударом на удар
Примушен╕ в╕дпов╕дати.

М╕цн╕ спл╕та╓мо с╕тки,
Готу╓м хитромудр╕ пастки,
На це ми вдатн╕, мастаки,
Аби спастися в╕д напасти.

Непримиренн╕ день по дню,
Заняття в нас невипадков╕ –
Копа╓м денно западню
╤ осоружност╕, й любов╕.

Летим, як демони, у б╕й,
А пот╕м, зализавши рани,
Затято в правот╕ сво╖й
Ми виставля╓мо капкани.

В упряжц╕ помсти, як воли.
Раби донос╕в, сильць, чорнильниць,
Не пом╕ча╓мо, коли
У них уже й сам╕ зловились.

Ми п╕дставля╓мо борлак
П╕д н╕ж, п╕д пазур… Слава богу,
Вс╕ сили з╕брано в кулак,
Вс╕ засоби – на перемогу.

Життя – наш ринг. Пост╕йний бокс!
Чуж╕ нам напади серцев╕…
Лишень могили парадокс –
Шанс успоко╖тись борцев╕.


К╤НЕЦЬ БОЮ
╢ вирок: згинути замашно
На гран╕ шабл╕ чи стр╕ли.
Копита збили цв╕т ромашок,
Натом╕сть – маки зацв╕ли.

╥м у багряному старанн╕
Дзумить натруджена бджола,
Де стихли грози п╕сля бран╕
╤ тиша в розпач╕ прийшла.

Тут смерть противники зустр╕ли –
Мечам вручили б╕ль ╕ гн╕в.
А я, стр╕лець, останн╕ стр╕ли
Пускаю в серце ворог╕в.

На тл╕ з╕рок – небесних л╕тер
Мен╕ триматись мить яку.
╤ хай гуля╓ св╕жий в╕тер
В порожньому сагайдаку.

ЗОР╤ УКРА╥НИ
Земле-паво, Земле, р╕дна пан╕!
Хто, кр╕м нас, ╓ в тебе з ворог╕в?
Линеш у Вселенськ╕м океан╕
Ти ╕ не шука╓ш берег╕в.

У хорал╕ п╕сня во╓дино
Св╕т в╕та╓ витоками дня.
У душ╕ сп╕ва╓ш ти, людино,
Пташко ╕ комашко. Вс╕ – р╕дня.

Дорога людина ╓ у тебе,
Гори й р╕ки, море ╕ трава.
До з╕рок з╕рки – то ц╕ле небо,
А земл╕ без неба не бува.

Пригорнулась до трави травина,
Наче найр╕дн╕ша, як своя,
А все разом – р╕дна Укра╖на,
Батьк╕вщина зоряна моя.

В пол╕ сходи стеляться шовково
Завше доладу ╕ до пуття.
Л╕тера до л╕тери – то й слово,
А до слова слово – почуття.

ПРИСИПАНИЙ
Лежу я м╕ж розбитими бараками,
Мов скиба в протитанков╕м ров╕.
Можливо, буду знайдений собаками,
Якщо вони зосталися жив╕.

Я нагло в земляний потрапив вороч.
Мене а н╕ з╕гнуть, н╕ перегнуть,
М╕й автомат лежить з╕ мною поруч,
Та я не можу пальцем ворухнуть.

У темен╕ зрад╕в би кожн╕й ╕скр╕,
Але не запалить мен╕ св╕чу.
Мен╕ п╕ску понал╕зало в н╕здр╕
Й п╕сок у мене р╕же ув очу.

П╕д брилами вогненних бурелом╕в,
Неначе у безодн╕ десь на дн╕
Я у завал╕ зовс╕м знерухом╕в
╤ дихати все тяжча╓ мен╕.

Не чують бою в╕дгром╕в два брати…
Я у Планету серцем стугоню.
╤ вибухну потужн╕стю гранати
Вноч╕ останн╕м спалахом вогню.

… В╕д обстр╕лу все вигнуто ╕ прогнуто,
В╕дкинуте надовго за межу.
Присипаний в╕дламками, ╕нкогн╕то
Я в центр╕ бою, ранений, лежу.
2015

ГЕРО╥ Г╤БРИДНО╥ В╤ЙНИ
Н╕! Не кожен загиблий згор╕в…
Над полями бо╖в чути нам:
«Р╕дний синочку…»
Ми приходим додому
З гарячих бо╖в
До батьк╕в:
– Мамо, нам зацируйте сорочку…

╢ для кожного вбитого
В ц╕м та╖на,
Що в майбутньому
Долю кра╖н╕ злама╓:
Нас вбивають
╤ кажуть, що це – не в╕йна,
З окупантом
В╕йни в нас нема╓.

╤з обличчя печаль,
Сво╓ горе змахни –
Сон кр╕зь пам’ять
Верта╓ться без домовини…
Доки згадка жива,
Невмирущ╕ вони –
Лав безсмертн╕ Геро╖
╤ захисники Укра╖ни.

П╕сля бур╕
Стиха╓ огурливий гр╕м,
Небо мирне над нами син╕╓.
Сяють зор╕ н╕чн╕,
М╕сяць ср╕блом сво╖м
Вс╕м Героям у неб╕ дзвен╕╓.

З нами в╕чно Геро╖ – свят╕ вояки,
Де веселки поля перевеслять.
╥х мигтюч╕ сл╕ди
Негасим╕ з╕рки
Сл╕д летючо╖ мит╕
Прокреслять.

╥х повернення ждатимуть р╕дн╕ кра╖
Довше, н╕ж пам’ятати
Нам ╖х доведеться.
Унапрямлювать кроки
Безшумн╕ сво╖,
Об’являтися дотиком серця.

Приголубить вв╕ сн╕
╤ нечутно п╕ти –
Та на спогад залишити згадку.
В неосяжност╕ Подвигу
╥х висоти
Знову перетопитися в цятку.

Ними Всесв╕т у зорях
Високих замр╕в –
М╕ж богами т╕, що не вмирають.
╤з м╕жзоряних далей
Сини матер╕в
Св╕тлом зоряним щиро в╕тають.

Зло п╕дступно хова╓ться
В норах – в п╕тьм╕.
Нас ляка╓, що ворог нако╖в.
Та св╕танком знялися
Пром╕ння прям╕,
Мов дороги священн╕ Геро╖в.
2015

СПРАГА
Ми в╕днайшли в сво╓му дн╕ опору –
Трима╓ться ще м╕цност╕ запас.
Артер╕╖ ╕ вени св╕тотвору
Пульсують нин╕ в кожному ╕з нас.

Ми не гр╕шили, щоб чекати кари,
Хай т╕ чекають, що б╕ля корит.
Небесн╕ нестихаюч╕ пульсари
Нам пропонують вив╕рений ритм.

╤ не на розтяжн╕й московськ╕й м╕н╕,
Чи в╕д орла отримавши фугас,
Життя сво╓ к╕нчати Укра╖н╕,
Коли його продовжувати час.

Ми конче вс╕ воскресли п╕сля страти,
Яку окупим сивиною скронь.
П╕сля кровопускань ╓ час розплати
╤ творення великого вогонь.

Переступили ми в майбутн╕ роки,
В яких – ╕ не плебе╖, ╕ не знать.
Ми не придатн╕ на зворотн╕ кроки,
А т╕льки в завтра ма╓м прямувать.

Для нас минула ера балалайська
╤ вс╕ експерименти показн╕.
Загиблих у облоз╕ ╤ловайська
Скипа╓ спрага в наш╕м казан╕.
2016

УКРА╥НА НИН╤
Ск╕льки раз ти, спалена дотла,
Фен╕ксом крилато воскресала!
У чи╖х руках ти не була?
В короля, в царя чи у васала.

Ноч╕ тристал╕тн╓ забуття…
Знову об╕крадена до цурки.
Завше ти придатна для биття –
Не щадили н╕ сво╖, н╕ турки.

У ясир ти гнана до татар.
Для сус╕д╕в ти була, як з’╖дань.
Формувала в╕йсько яничар
╤ зв╕льняла Дюнкерк, як ╕ В╕день.

Врешт╕ обчекрижено тебе –
Забрано третину територ╕й,
Та високе небо голубе
Ся╓ тво╖й врод╕ б╕локор╕й.

Крим в╕дтято. Знищено Донбас,
Мову перен╕вечено й душу.
Нин╕ моря позбавляють нас,
П╕дгр╕бають р╕ки, й нав╕ть сушу.

Рада чи не рада – ем╕груй
Будь-куди – в Австрал╕ю, в Канаду,
╤, де хочеш, там соб╕ щедруй,
Обирай свою Верховну Раду.

КРИМ
«Кримськ╕й св╕тлиц╕»
присвячую

В╕дкрит╕ наш╕ помисли ╕ мр╕╖,
За ними Крим сьогодн╕ зголодн╕в.
В╕д наших нелегких кривавих дн╕в
До темряви густо╖ К╕мер╕╖.

Тут мчали наш╕ кон╕ ворон╕╖
╤ закипав неперебутн╕й гн╕в,
Та нам св╕танок в темен╕ видн╕в
Кр╕зь дим ╕ пил страшно╖ верем╕╖.

Славетний Криме, ти в душ╕ мо╖й -
В╕д г╕р скелястих до судини р╕чки,
В╕д наших вчинк╕в до митт╓вих д╕й
╤ до веселки степово╖ стр╕чки…

Та хай би краще карадазький зм╕й,
Н╕ж сп╕длен╕ зелен╕ чолов╕чки.
2015

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 19.01.2018 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19596

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков