Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА НЕ ЗАБЕЗПЕЧУВАТИМЕ ВОДОЮ РОС╤ЙСЬК╤ БАЗИ У КРИМУ
Про це заявив пост╕йний представник Укра╖ни при м╕жнародних орган╕зац╕ях у В╕дн╕ ╢вген╕й Цимбалюк...


ПРЕЗИДЕНТ ЗАЯВЛЯ╢ ПРО В╤ДПОВ╤ДАЛЬН╤СТЬ ТИХ, ХТО «ЗДАВ КРИМ»
Про це в╕н заявив у Посланн╕ до Верховно╖ Ради про внутр╕шн╓ ╕ зовн╕шн╓ становище Укра╖ни


М╤НРЕ╤НТЕГРАЦ╤╥ ЗАКЛИКА╢ НЕ НАЗИВАТИ КРИМ АНЕКСОВАНИМ - ЛИШЕ ОКУПОВАНИМ
"Тобто, громадяни Укра╖ни в Криму позбавляються сво╖х прав як громадяни, як╕ п╕дпадають п╕д...


МЗС ВИМАГА╢ В╤Д РОС╤╥ ПРИПИНИТИ НЕЗАКОНН╤ АРХЕОЛОГ╤ЧН╤ РОЗКОПКИ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ
Про це пов╕домила перший заступник м╕н╕стра закордонних справ Ем╕не Джапарова у коментар╕ Укр╕нформу


ЗЕЛЕНСЬКИЙ НАЗВАВ НОВУ УМОВУ ЗАПРОВАДЖЕННЯ В УКРА╥Н╤ ЖОРСТКОГО КАРАНТИНУ
Про це в╕н сказав в ╕нтерв'ю чотирьом укра╖нським телеканалам
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 30.12.2016 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 30.12.2016
Андр╕й Саб╕н╕н, адвокат Миколи Семени: ЗА ЗАКЛИК ПОВЕРНУТИ КРИМ УКРА╥Н╤ - ТЮРЕМНИЙ СТРОК 5 РОК╤В

За заклик повернути Укра╖н╕ окупований Крим в РФ можна потрапити до в'язниц╕. На 5 рок╕в. Просто за пост у соцмереж╕. Все залежить в╕д ступеня "спонукально╖ експрес╕╖ та використання спонукальних висловлювань ╕ заклик╕в". "Зайти" в РФ можна, але вийти з не╖ - не можна, це кара╓ться. ФСБ буде вс╕ляко перешкоджати потраплянню до заарештованого незалежного адвоката. При цьому, н╕хто з рос╕йських адвокат╕в ╕ не горить бажанням працювати в Криму. Нема╓ там ╕ н╕яких м╕жнародних правозахисник╕в. Але найголовн╕ша б╕да - можлив╕ тортури в С╤ЗО з метою домогтися визнання. ╤ поки людину не вб'ють, про те, що щодо не╖ були тортури, н╕хто ╕ не д╕зна╓ться.
Про це та ╕нше в ╕нтерв'ю «Укр╕нформу» розпов╕в адвокат одного з кримських "сепаратист╕в" - журнал╕ста Миколи Семени - рос╕йський правозахисник Андр╕й Саб╕н╕н.
- У ФСБ остаточно пред'явили Микол╕ Семен╕ звинувачення у "злочин╕" - закликах до порушення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ РФ. Коли розпочнеться сам суд, ╕ як╕ прогнози?
- Микол╕ Семен╕ зараз пред'явлено обвинувачення в остаточн╕й редакц╕╖. Його адвокати - а це я ╕ ще дв╕ людини - зараз у процес╕ ознайомлення з╕ справою. П╕сля цього п╕дпису╓ться в╕дпов╕дний протокол, ╕ справа йде до республ╕кансько╖ прокуратури. Якщо прокурор обвинувачення затвердить, у чому сумн╕ватися не доводиться, то, теоретично, до к╕нця року воно може потрапити до суду. Хоча розгляд справи ран╕ше середини - к╕нця с╕чня не розпочнеться.
Щодо прогноз╕в, то тут складно в╕дпов╕дати. З одного боку, адвокат зв'язаний позиц╕╓ю п╕дзахисного та л╕н╕╖ захисту - ╕ ми говоримо, що складу злочину нема╓ ╕, в╕дпов╕дно, будемо просити виправдання. Але з ╕ншого боку, ╕ тут поляга╓ парадокс, ╕люз╕й ми не ма╓мо, в силу сформовано╖ практики, ╕ припуска╓мо, що вирок з максимальною часткою ймов╕рност╕ буде обвинувальним.
- "Доказова база", тобто, у сторони обвинувачення достатня?
- Перш за все, сл╕д п╕дкреслити, що складу злочину нема╓, виходячи з м╕жнародно-правового розум╕ння поняття територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕.
Разом з тим, ми розум╕╓мо, що не для того ц╕ справи порушувалися, щоб пот╕м в судах виправдовувати. Ну не виправдовують у нас в судах, тим б╕льше, у таких справах. А тому ми реал╕сти, ╕ в ╕деал╕ для нас - добитися м╕н╕мального строку, до того ж умовно.
Сл╕д зазначити, що, на м╕й погляд, Микола Семена в цьому ряду "сепаратистських" справ сто╖ть трохи ос╕бно. Це позиц╕я, яка не просто висловлена, там, в "Фейсбук" або в "Однокласниках" шляхом репосту, тролл╕нгу або дурного жарту, а це позиц╕я доросло╖, розсудливо╖ людини.
Причому, що найц╕кав╕ше, ця позиц╕я спрямована не усередину Криму. ╤ якщо проанал╕зувати текст, чого, до реч╕ кажучи, не зробили ефесбешники в експертиз╕, то в╕н зверта╓ться не до рос╕ян. А напрям - усередину Укра╖ни, м╕жнародного сп╕втовариства. ╤ розм╕щу╓ це журнал╕ст у вигляд╕ особисто╖ думки.
Але ж спрямован╕сть висловлювання повинна доводитися, в тому числ╕, через проведення психолог╕чно╖ експертизи, яку в ФСБ не провели. Вони провели л╕нгв╕стичну експертизу, ╕ дали висновки правового характеру. Однак експерт-л╕нгв╕ст не ма╓ права в╕дпов╕дати на правов╕ питання. "╢ у статт╕ заклики до порушення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕?" - це виключно правове запитання, ╕ сл╕дчий не ма╓ права ставити його у такому вигляд╕. ╤ це рос╕йська, хибна практика з екстрем╕зму.
Встановлюючи наявн╕сть заклик╕в у текст╕ статт╕, обов'язково треба встановити спрямован╕сть цих заклик╕в. ╤ тут повинен працювати психолог. ФСБ ж цього не зробило. Ми просили - залуч╕ть психолога, зроб╕ть комплексну експертизу, Верховний суд цього вимага╓, однак сл╕дчий нам в╕дмовив.
- Чи нема╓ юридично╖ кол╕з╕╖ у звинуваченн╕ у сепаратизм╕ людини, територ╕я проживання яко╖ незаконно анексована, ╕ з цим погоджу╓ться весь св╕т?
- У цьому ж ╕ найц╕кав╕ше: поняття територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ присутн╓, як поняття в м╕жнародному прав╕ та ╓ складовою частиною правових систем держав-учасник╕в ООН. ╢ закон РФ про держкордон в╕д 1993 року, ╕ ╓ низка ратиф╕кованих м╕ждержавних договор╕в з Укра╖ною, як╕ встановлюють державний кордон м╕ж Укра╖ною та РФ. Зг╕дно з Договором м╕ж РФ та Укра╖ною про рос╕йсько-укра╖нський державний кордон, який був ратиф╕кований Рос╕╓ю у 2004 роц╕, кордон проходить в╕д точки стику державних кордон╕в Рос╕╖, Укра╖ни та Республ╕ки Б╕лорусь до точки, розташовано╖ на берез╕ Таганрозько╖ затоки.
Таким чином, коли Крим ув╕йшов до складу Рос╕╖, то з'явилася дещо двозначна ситуац╕я: територ╕альна ц╕л╕сн╕сть ╓, а нового договору м╕ж РФ ╕ Укра╖ною, з урахуванням зм╕ни кордону, нема╓.
Власне, в рамках тако╖ м╕жнародно╖ дискус╕╖ м╕рку╓ Микола Семена: оск╕льки м╕жнародне право не визна╓ входження Криму до складу РФ, то ╕ питання територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕, так само як ╕ заклики до порушення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ - ╓ дискус╕йними.
- Плану╓те звертатися до ╢СПЛ, якщо суд винесе обвинувальний вирок?
- Спочатку ми повинн╕ в╕д╕грати перший суд, пот╕м апеляц╕ю, якщо буде обвинувальний вирок. Все це може зайняти до п╕вроку. ╤ п╕сля цього в╕дразу п╕демо до ╢вропейського суду з прав людини.
- Виходить, у Рос╕╖ можна посадити за грати будь-якого журнал╕ста, який буде писати про те, що "Крим - не наш"?
- Не т╕льки журнал╕ста. Будь-яку людину, яка говорить, що Крим - не наш, використовуючи при цьому спонукальн╕ д╕╓слова, у спонукальн╕й форм╕ у вигляд╕ заклик╕в.
- А якщо це пост в соцмережах? Просто #КРЫМНЕНАШ?
- В основному, вс╕ справи та вироки по справах екстрем╕стсько╖ спрямованост╕, а це вже близько 500 - вс╕ вони з соцмереж.
Чи можуть притягнути до в╕дпов╕дальност╕ ╕ "посадити" за фразу "КРЫМНЕНАШ" - не думаю. Адже це не заклик, швидше мем такий. А якщо б хтось написав, прим╕ром, "треба в╕ддати Крим назад Укра╖н╕, тому що Крим не наш, ╕ Рос╕я його захопила незаконно", то тут вже ╕нша розмова. В такому випадку, залежно в╕д ступеня спонукально╖ експрес╕╖ та використання спонукальних висловлювань ╕ заклик╕в, - вже до 5 рок╕в.
Тому ╓ ╕ така думка, що "зайти" в РФ можна, висловивши право нац╕╖ на самовизначення, але вийти з не╖ - не можна, кара╓ться, якщо закликати до цього.
- Нам, укра╖нцям, це складно зрозум╕ти. У нас в соцмережах, ╕ не т╕льки, таке пишуть... Просто за пост в "Фейсбук"?
- Легко.
На жаль, в Рос╕╖ з питанням так званого "сепаратизму" склалася дивна ╕, я б нав╕ть сказав, парадоксальна ситуац╕я. Адже слово "сепаратизм" не ╓ лайливим - скр╕зь у св╕т╕ ╓ сепаратистськ╕ рухи, теч╕╖. Та ж Каталон╕я - ск╕льки рок╕в хоче п╕ти з ╤спан╕╖...
- ╢ ще ситуац╕я з "народом Донбасу"...
- Не хочу говорити про Донбас.
Отже, вийшло, що ми визна╓мо право нац╕╖ на самовизначення. Хоча кримський п╕востр╕в - навряд чи це якась нац╕я. Це - просто населення кримського п╕вострова з безл╕ччю нац╕ональностей. Це не якийсь "кримський народ".
На референдум╕ жител╕ Криму проголосували, не затвердивши фактично створення окремо╖ держави, яка пот╕м би ув╕йшла до РФ, а одразу вир╕шили при╓днатися до яко╖сь територ╕╖. ╤ прийнявши Крим через Раду Федерац╕╖ та Конституц╕йний Суд, ми це право визнали абсолютним. Але ось як т╕льки хтось п╕сля цього говорить про якийсь вих╕д з РФ - це вже ста╓ крим╕нально караним. У цьому ж ╕ проблема. Прогляда╓ться неконституц╕йн╕сть у цьому.
- Ваш колега Олександр Попков був найнятий для захисту ще одного затриманого в Криму укра╖нського журнал╕ста - в╕йськового анал╕тика Дмитра Штибл╕кова. Однак з п╕дзахисним Попкову так ╕ не вдалося зустр╕тися. В╕домо, що ╕ ви намагалися пробитися до затриманого "диверсанта", але також безусп╕шно. В чому проблема?
- Олександр Попков, з яким ми разом працю╓мо, був найнятий дружиною Дмитра Штибл╕кова, але пробитися до нього не зм╕г, так як йому усно зачитали в╕дмову Штибл╕кова в╕д адвоката Попкова. А так це або не так - нев╕домо.
Згодом, щоб з'ясувати ц╕ обставини, я, за разовим дорученням родич╕в, ╕ намагався потрапити до с╕мферопольського С╤ЗО, де зараз утриму╓ться Штибл╕ков. Мен╕ треба було посп╕лкуватися з Дмитром щодо його добров╕льно╖ в╕дмови в╕д адвоката Попкова, а також з'ясувати обставини появи в справ╕ того адвоката, який у нього зараз ╓. У С╤ЗО лежить письмове пов╕домлення з ФСБ, в якому написано, що адвокатом Штибл╕кова ╓ такий-то.
- ╤ хто цей адвокат? В╕н призначений державою?
- Пр╕звища я не називатиму, щоб не порушувати етичн╕ норми.
Н╕, в╕н не призначений державою. Це - кримський адвокат, з яким н╕бито в ╕золятор╕ тимчасового утримання Штибл╕ков уклав угоду за умови оплати ц╕╓╖ угоди дружиною Дмитра. При цьому, сама дружина - н╕ сном н╕ духом про цей догов╕р.
Але сумл╕нн╕сть та бажання цього адвоката працювати по справ╕ у нас виклика╓ сумн╕ви. На момент мого ознайомлення з арештною справою Штибл╕кова там нав╕ть не було скарги цього адвоката на постанову суду про застосування запоб╕жного заходу у вигляд╕ взяття п╕д варту.
Тож склалася парадоксальна ситуац╕я: Штибл╕ков в╕дмовився в╕д адвоката, якого йому призначили на час затримання ╕ взяття п╕д варту, в╕н також в╕дмовився в╕д адвоката, якого найняла йому дружина - Олександра Попкова. А адвокат, якого дружина попросила з'ясувати, чому в╕н в╕дмовився в╕д адвоката, якого вона найняла йому - тобто, я - потрапити в С╤ЗО не може, тому що його туди не пуска╓ ФСБ.
╤ тому - що в╕дбува╓ться з Штибл╕ковим, як╕ там проводяться заходи - взагал╕ н╕хто не зна╓. Той адвокат, який з'явився у справ╕ - в╕н н╕якого контакту з с╕м'╓ю затриманого не ма╓, н╕чого не каже.
- Але формально адвокат у Штибл╕кова начебто ╕ ╓?
- Так, формально адвокат ╓. Але в ц╕лому, практика така, що ФСБ вс╕ляко перешкоджа╓ належн╕й реал╕зац╕╖ права укра╖нських громадян на захист, у тому числ╕ шляхом створення перешкод для роботи незалежних адвокат╕в.
- ╤ що можна зробити в так╕й ситуац╕╖?
- Можна, як вар╕ант, щоб дружина, пов╕домивши цього адвоката, що йому н╕чого платити не буде, звернулася до Адвокатсько╖ палати. Спробувати написати якось по оф╕ц╕йних каналах Штибл╕кову в С╤ЗО, що, мовляв, ось ми найняли тоб╕ адвоката, не в╕дмовляйся тощо. Але ж це - судовий розгляд на м╕сяц╕ т╕льки для того, щоб спробувати з'ясувати, в╕н в╕дмовлявся в╕н в╕д адвоката, чи н╕.
У С╤ЗО кажуть, що нехай адвокат, який у нього ╓, принесе пов╕домлення письмово, що Штибл╕ков вас хоче адвокатом. Так, але де у нас гарант╕я, що цей адвокат зайде до Дмитра ╕ не принесе назад пап╕рець з в╕дмовою? Причому, це ж абсурд. Я сам маю право до нього потрапити ╕ запитати його, чи хоче в╕н бути мо╖м п╕дзахисним, так як мене найняла його дружина. Але тако╖ можливост╕ Штибл╕кову не дають. Спочатку був Попков, якому усно зачитали, що Штибл╕ков в╕д нього в╕дмовився, пот╕м з'явився колега Саб╕н╕н, який оф╕ц╕йно представив в С╤ЗО документи ╕ отримав в╕дпов╕дь: на п╕дстав╕ ось такого пап╕рця з ФСБ ви не ╓ його адвокатом, а тому пройти до нього не зможете.
╤ для того, що з'ясувати правду, треба звертатися з так званим адм╕н╕стративним позовом, оскаржувати д╕╖ С╤ЗО - але це на три м╕сяц╕ приблизно. За цей час, якщо ще нема╓, то його точно "продавлять", якщо вже на те п╕шло.
- А правозахисники з рос╕йсько╖ ГНК або яко╖сь м╕жнародно╖ орган╕зац╕╖, може вони могли б потрапити до ув'язненого?
- Громадська наглядова ком╕с╕я (ГНК) працю╓ за територ╕альним принципом ╕, наск╕льки мен╕ в╕домо, у Криму вона не представлена.
А з приводу м╕жнародних правозахисник╕в у Криму, чи можете когось назвати? За великим рахунком, мене з Попковим можна назвати "м╕жнародними правозахисниками" - так як ми рос╕яни, а захища╓мо фактично укра╖нських громадян. Адже н╕хто з адвокат╕в ╕ не горить сильно бажанням у Криму працювати.
- Ви кажете, що можуть "продавити", отримати потр╕бн╕ з╕знання. А х╕ба на так званому "в╕део з╕знання" Штибл╕ков не говорить все, що ╖м потр╕бно? Чого ще треба?
- Теоретично в ФСБ могли отримати визнання ще в перш╕ 10 дн╕в. Ось, у справ╕ Захтея та Панова так само було. Але коли до них потрапили незалежн╕ адвокати, з'ясову╓ться, що вони дали св╕дчення п╕д тортурами ╕ тепер в╕д них в╕дмовляються. П╕дзахисн╕ заявляють, що протягом дек╕лькох дн╕в над ними знущалися, ╕, врешт╕-решт, вони з╕зналися в тому, що вони члени диверс╕йно╖ яко╖сь групи.
- ╤ що? Х╕ба все одно не буде обвинувальний вирок? Хтось в╕рить у правосуддя?
- Питання не в цьому...
Якщо говорити про те, що ти не в╕риш у правосуддя, то тод╕ н╕чого не треба робити. Тод╕ вс╕м треба зв╕льнятися з адвокатури, ставити на н╕й хрест. Ось той же приклад Геннад╕я Афанась╓ва - хоч якось, але спрацювало. Так, на зр╕з╕ права, пол╕тики, ще не знаю чого, але вийшло.
- Ви згадували про арештну справу Штибл╕кова, ви з нею ознайомилися?
- Арештною справою ми назива╓мо таку папку, матер╕али, як╕ подаються до суду для обрання запоб╕жного заходу у вигляд╕ взяття п╕д варту. З нею я встиг ознайомитися.
У ц╕й арештн╕й справ╕ ╓ протокол показання Штибл╕кова, де в╕н говорить, мовляв, я розум╕ю, що в╕дбува╓ться, н╕яких диверс╕й я не готував ╕, звичайно, жодно╖ вини не визнаю тощо, тобто, на той момент в╕н усе заперечував.
- На вашу думку, яка мета "створення справи диверсант╕в"? Хтось хоче отримати м╕шок полонених для обм╕ну? Або використовувати ╖х в геопол╕тичн╕й гр╕?
- Мен╕ складно сказати. Якщо десь була зброя...
- Так, у Штибл╕кова ж був... страйкбольний автомат.
- Я маю на уваз╕, що складно коментувати справи, подробиць яких ти не зна╓ш. Ми до людини потрапити не можемо, а як можна коментувати саму справу?
- Але ви в╕рите в те, що в╕д л╕та ст╕льки укра╖нських "диверсант╕в" затримали?
- Напевно, я б не був юристом, якщо б просто в╕рив якимось пов╕домленням. Те, що можлив╕ нам╕ри з боку окремих ос╕б - чому н╕? Але те, що працю╓ планом╕рно держава проти держави - я б у це в╕рити не хот╕в. Тим б╕льше, так незграбно, посилаючи цих диверсант╕в з╕ страйкбольними автоматами та в╕зитками Яроша. Ну, просто см╕х. Як коментував цей випадок один професор, ф╕гура у крим╕нальному прав╕, ╕ який зовс╕м не на проукра╖нських позиц╕ях: хлопц╕, ви де загубилися, п╕дготуйтеся краще!
- Нав╕ть у вас в Рос╕╖ поставили це п╕д сумн╕в? В Укра╖н╕ "в╕зитка Яроша" - це вже такий мем двор╕чно╖ давност╕, раритет, а у вашому ╕нформпол╕ ще танцю╓... А рос╕яни, власне, не бояться, що, пересаджаючи вс╕х "укра╖нських диверсант╕в", ╖х почнуть саджати теж, пачками? Адже це ж повна в╕дсутн╕сть права, чи вони думають, що ╖х це не торкнеться?
- Я б не хот╕в за вс╕х рос╕ян в╕дпов╕дати. Я взагал╕ сторонюся ц╕╓╖ масово╖ "поп-культури", яка вихлюпу╓ться в соцмереж╕. Я звик працювати з конкретною ситуац╕╓ю.
Б╕да, за великим рахунком, поляга╓ у можливих тортурах в С╤ЗО з метою домогтися з╕знання. Так, зараз я з мо╖м колегою Попковим веду дв╕ справи, не пов'язаних з Кримом, ╕ вони в╕дбулися т╕льки тому, що людей вбили, дознущались. Одна з цих справ - вбивство п╕дл╕тка, укра╖нця, у Б╕лор╕ченськ╕й виховн╕й колон╕╖.
Якщо у людини як╕сь побо╖, то його садять в С╤ЗО, прим╕щення камерного типу або л╕карню, в╕н там одужу╓. ╤ про це н╕хто не зна╓, кругова порука. А от якщо буде труп, куди його под╕ти? Поки людину не вб'ють, про те, що щодо не╖ були тортури, н╕хто ╕ не д╕зна╓ться...

Василь Короткий
Ки╖в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 30.12.2016 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17859

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков