Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 21.10.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 21.10.2016
МАТИ БОЖА НЕУСТАННО╥ ПОМОЧ╤

(З ╕стор╕╖ чудотворно╖ ╕кони)

Мабуть, ус╕ християни бачили образ Матер╕ Божо╖ Неустанно╖ Помоч╕ й молилися б╕ля нього, однак далеко не вс╕ здогадуються, що це саме ця ╕кона. На золотому тл╕ зображена н╕жна постать Пречисто╖ в темно-синьому вбранн╕ з Дитятком Божим на руках. Воно поклало сво╖ рученятка у праву руку Богородиц╕. Над Ними по обох боках — Архангели... Пригадали? Так, вони зображен╕ з тим знаряддям, яким згодом палач╕ завдаватимуть ╤сусов╕ Христов╕ страшних мук. Такий образ ╓ ледь не в кожн╕й церкв╕, капличц╕ (чи то православна, чи то греко-католицька, нав╕ть у римо-католицьких костелах), ледь не в кожному християнському дом╕. В Укра╖н╕ в╕н дуже поширений. Довол╕ ц╕кава ╕стор╕я святин╕...
Була колись на Близькому Сход╕ в м╕ст╕ Ант╕ох╕╖ дуже стародавня ╕кона Божо╖ Матер╕. Такий же давн╕й, з незапам'ятних час╕в (хоча можемо датувати першою половиною I стол╕ття) переказ, який опов╕дав, що намалював ╖╖ Святий апостол ╕ ╓вангелист Лука, докладно в╕дтворивши риси Божо╖ Матер╕, бо малював ╕кону саме з Пресвято╖.
У перш╕й половин╕ V стол╕ття в╕зант╕йська цариця Пульхер╕я перенесла цю ╕кону до Царгорода ╕ зумисне для не╖ збудувала храм, який назвала — Одигитр╕я (Пров╕дниця). Так само стали називати й ╕кону. Тут вона набула великого вшанування, так звано╖ “намоленост╕” (адже багато люду молилося б╕ля не╖), а слава про Одигитр╕ю поширилася на весь християнський Сх╕д. Майстри-художники стали робити з ╕кони коп╕╖. Деяк╕ з них потрапили в Ки╖вську Русь, нав╕ть ще до прийняття християнства. Прим╕ром, збереглася смоленська коп╕я Одигитр╕╖ - “Страстная”.
У 1453 роц╕ турки завоювали Царгород ╕ разом з ╕ншими християнськими святинями спалили ╕кону Одигитр╕╖. Але збереглися ╖╖ численн╕ коп╕╖. Одна з них дивним чином потрапила на остр╕в Крит ╕ прославилася чудами, передус╕м, через молитву до не╖ зц╕лювалися хвор╕.
У 1496 роц╕ з Одигитр╕╓ю сталася неймов╕рна пригода чи, радше сказати, розпочався “ланцюжок пригод”. Один прибулий на Крит купець вир╕шив викрасти ╕кону-коп╕ю ╕ виг╕дно продати у далеких в╕д острова краях. Та Боже Провид╕ння використало цього граб╕жника для корист╕ справи й порятунку образу. ╤кона все одно могла б потрапити до рук турк╕в, а т╕ неодм╕нно б спалили ╖╖, як й ╕нш╕ святин╕ християн.
Коли граб╕жник плив у мор╕ з образом до берег╕в ╤тал╕╖, раптом з╕рвався шторм, хвил╕ ледь не розтрощили корабель, деяких пасажир╕в “змили” за борт судна. ╤ т╕льки завдяки Пречист╕й Д╕в╕ Мар╕╖ купцев╕ вдалося врятуватися. Через р╕к купець-злод╕й вир╕шив виг╕дно продати Одигитр╕ю в Рим╕. Та не судилося! Важко занедужав ╕, помираючи у дом╕ свого приятеля, у всьому з╕знався. Просив в╕ддати ╕кону до церкви для загального користування. Сам же, перебуваючи на смертному одр╕, у молитвах до Богородиц╕ посив прощення за ско╓не.
Приятель пооб╕цяв це зробити. Однак, слухаючи намови сво╓╖ дружини, ласо╖ до багатства, яка все добре чула, не дотримав об╕тниц╕, взяв гр╕х на душу. Не допомогло й те, що Пречиста Д╕ва Мар╕я не раз являлася йому ув╕ сн╕ й нагадувала про об╕тницю, дану приятелев╕, попереджала: “Якщо ти не в╕ддасиш ╕кону до церкви, то невдовз╕ помреш у страшних муках”. Так ╕ сталося! Але й це не зломило настирливого й жад╕бного характеру дружини, тепер вже вдовиц╕. Вона й дал╕ шукала покупц╕в. Тод╕ Мати Божа явилася ╖╖ донечц╕ ╕ промовила: “Скажи сво╖й неньц╕, що Мати Божа Неустанно╖ Помоч╕ велить в╕ддати образ до церкви, грошей не брати, ╕накше вс╕ помрете наглою смертю”. Лишень коли д╕вчина розпов╕ла про сво╓ вид╕ння матер╕, та неабияк злякалася, схаменулася, розкаялася за сво╖ меркантильн╕ помисли, жадобу ╕ вчинила за вел╕нням Богородиц╕. Це сталося 27 березня 1499 року. А ╕кону так ╕ назвали — Мати Божа Неустанно╖ Помоч╕.
Майже триста рок╕в вона збер╕галася у церкв╕ Святого Матея у Рим╕. Але п╕сля революц╕╖ 1743 року ╕кона раптом зникла. Виявля╓ться, ╖╖ над╕йно сховали п╕д в╕втарем одн╕╓╖ каплиц╕, ╕ то так над╕йно, що й забули де... В╕днайшли аж через 70 рок╕в. Тод╕ Свят╕ший Отець Папа Римський П╕й IX в╕ддав Одигитр╕ю п╕д оп╕ку отц╕в-редемпторист╕в.

***
НЕУСТАННА ПОМ╤Ч БОГОРОДИЦ╤

У лон╕ УГКЦ активно д╕╓ Архибратство Божо╖ Матер╕ Неустанно╖ Помоч╕. Його осередки функц╕онують ледь не при кожному храм╕. Коли ж воно виникло ╕ яка мета д╕яльност╕?
22 грудня 1927 року у церкв╕ отц╕в-редемпторист╕в у Стан╕слав╕ (тепер — ╤вано-Франк╕вськ) було засноване Братство на честь Богородиц╕, головною метою якого стало поширення побожност╕ до Пресвято╖ Богородиц╕ “п╕д солодким ╕ повним зм╕сту ╕менем Матер╕ Божо╖ Неустанно╖ Помоч╕”. День заснування обрали не випадково — якраз у велике церковне свято Непорочного Зачаття Праведною Анною Пресвято╖ Д╕ви Мар╕╖.
За основу статуту нового Братства взяли статути Архибратства Матер╕ Божо╖ Неустанно╖ Помоч╕ та Святого Альфонса, головний осередок якого тод╕ знаходився у Рим╕ при церкв╕ Святого Альфонса. Там же збер╕галася чудотворна ╕кона Матер╕ Божо╖ Неустанно╖ Помоч╕.
Створюючи нове Братство, його ╕н╕ц╕атори мали нам╕р зарадити особливим потребам в╕рних греко-католицького обряду на тих теренах, що перебували п╕д владою Польщ╕, а саме — у спод╕ванн╕ згуртувати багато мирян, у першу чергу тих, що брали участь у Святих М╕с╕ях, проведених отцями-редемптористами Чину Найсолодшого ╤збавителя, аби за Неустанною Пом╕ччю Божо╖ Матер╕ вели б╕льше досконале духовне життя через часте приймання Святих Тайн.
Церковними документами ╕ безпосередн╕м благословенням новостворене Братство отримало дозв╕л на д╕яльн╕сть в╕д Митрополита УГКЦ Андрея Шептицького ╕ ╓пископа Перемиського Йосафата Коциловського. Невдовз╕ Братство поширило свою д╕яльн╕сть по всьому кра╖, а наприк╕нц╕ 1929 року нал╕чувало 15 тисяч (!) член╕в, як в самому Стан╕слав╕, так ╕ в р╕зних параф╕ях (нав╕ть найв╕ддален╕ших в╕д великих м╕ст, м╕стечок) ус╕х трьох галицьких ╓парх╕й.
Тод╕ на прохання пров╕дника Братства Преосвященного Григор╕я Хомишина внесли подання до Апостольсько╖ столиц╕, щоби Братству надали статус Архибратства. П╕сля ретельного вивчення документ╕в (цим особисто займався державний секретар Ватикану кардинал Петро Пачелл╕) в╕дпов╕дь з Риму не забарилася. Свят╕йший Отець Папа Римський П╕й XI надав такий статус сво╖м декретом в╕д 12 вересня 1932 року.
П╕сля л╕кв╕дац╕╖ УГКЦ 1946 року (правильн╕ше — заборони ╖╖ д╕яльност╕, бо радянська влада ╕ ╖╖ каральн╕ органи саму Церкву так ╕ не зум╕ли л╕кв╕дувати) члени й духовн╕ наставники Братства (тод╕ вже - Архибратства) Божо╖ Матер╕ Неустанно╖ Помоч╕, як ╕ сама Укра╖нська Греко-Католицька Церква, змушен╕ були перейти в п╕дп╕лля. Сповна, в╕дкрито заявили про свою д╕яльн╕сть лише на зор╕ незалежност╕ Укра╖ни.

Тарас ЛЕХМАН,
журнал╕ст

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 21.10.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17529

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков