Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 22.04.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 22.04.2016
СЕНТИМЕНТАЛЬНА ОД╤СЕЯ

Л╕тература

(Продовження.
Поч. у № 14-16)

В╕н в╕дв╕в погляд ╕, примруживши оч╕, став дивитися на скотловану поверхню моря. Про що в╕н думав, можна було лише здогадуватись. На щастя, думки не можна п╕дслухати, нав╕ть сидячи зовс╕м поряд, ╕накше доля цього рейсу могла б скластися зовс╕м по-╕ншому.
– А что, Севастополь скоро покажется? – спитав нараз, виходячи з задуми ком╕сар.
«Севастополь!». Я не пов╕рив власним вухам. «Який ще Севастополь, про що це в╕н?».
Микола теж ошелешено позирнув на конво╖ра. Один лише дядько Йван ╕ оком не змигнув.
– А, скоро, скоро, – мовив, н╕би знехотя. – Встигнемо з козами на торг. Спершу, може, ще доведеться зайти в ╢впатор╕ю. Бував там?
– Как не бывать! Бывал и не раз. У них там еще Реввоенсовет на самом берегу, а рядом большой собор и мечеть татарская, – в╕дмовив ком╕сар.
– Еге ж, – п╕ддакнув дядько. – ╤ мечет╕ там тоб╕, ╕ м╕нарети…
– И скоро там будем?
– Та, так думаю, що вноч╕, якщо в╕тер не п╕дведе.
– Так долго? – здивувався ком╕сар. – Так мы же от неё за полдня телегой доехали!
– Т╓л╓-╓гой, – протягнув дядько. — Возиком, та ще й напрямки, воно, зв╕сно, можна й за п╕вдня. Та ще й конята, певно, добр╕ були?
– Хорошие были лошадки. – стримано погодився ком╕сар.
– Отож, – з╕тхнув дядько. – А тут, доки навколо вс╕х мис╕в об╕йдеш… Та ще з цим в╕тром… В╕дн╕с в╕н нас трохи в море, бач. Та, тепер вже недовго.
– Хорошо бы, – скривився ком╕сар. – А то, качает тут у вас, туды его в коромысло…
– Та ж, море, – погодився дядько Йван. — Тут так… Попо╖в би та прил╕г. Все ‘дно, робити н╕чого.
– За еду, дядя, лучше не вспоминай! – скривився ком╕сар. — Вот, прилёг бы я со всем моим удовольствием, да, только как подумаю, что надо спускаться в тот ящик, так, веришь, – кишки узлом начинают завязываться. Воняет там шибко…
– Воня╓? – здивовано скинув сво╖ густ╕ брови дядько Йван. – А що ж воно там таке може воняти?
– Так это… – зашар╕вся ком╕сар. – Плохо мне было ночью. Прибраться бы там надобно… Велел бы ты Гришане что-ли подшаманить там. Ну, посуди, не мне же, герою Перекопа, блевотину вытирать.
Я нашорошив вуха. «Цього ще бракувало!».
– Герою, кажеш, – насупився дядько Йван, ╕ оч╕ його, й до того примружен╕, перетворилися на щ╕лини-б╕йниц╕. – Герою, воно, зв╕сно, не годиться таким займатися. Та от б╕да – не можу я такого сво╖м хлопцям наказати. За судновою роллю вони значаться тут мореплавцями, а не няньками, мають сво╖ певн╕ обов’язки… Доведеться, видно, мен╕ самому… – блиснув спопеляючим поглядом на «героя». – Зачекай лишень, гукну когось з них, аби зам╕нили мене б╕ля тимона.
– Ладно, чего уж там… – закл╕пав той очима. — Сам справлюсь.
– Сам? Ну, то в╕зьми он там в╕дерце, ганч╕рочку ╕ – з Богом! – старий зц╕пив зуби, довго лапав по кишенях, пот╕м видобув з яко╖сь натоптану люльку ╕, ламаючи с╕рники, став припалювати.
Зв╕сно, то було жорстоко. Ком╕саров╕, либонь, ╕ справд╕ було непереливки. Але, як то кажуть, що пос╕╓ш…
Сяк-так прибравши, ком╕сар потинявся трохи по палуб╕, помацав для чогось кришку трюмного люку, спробував заговорити з дядьком Йваном, але той виглядав дуже заклопотаним, тож, спустившись до камбузи, в╕н забрався на койку ╕ чи то спав, чи лежав, але до п╕знього вечора ми його не бачили й не чули.
На вечерю Микола зварив густу юшку з осетрини, приправлену часником. Хл╕ба до не╖, щоправда, видав по тоненькому куснику, зате до паруючо╖, розсипно╖ пшоняно╖ каш╕, яка просто-таки танула в рот╕, було ск╕льки завгодно копчено╖ кефал╕. Запивали легким виноградним вином. Не пригадаю, щоб дядько Йван коли балував нас, але ╖ли ми в мор╕ нав╕ть за т╕╓╖ скрути смачно ╕ досита. Апетит, вважав в╕н, ╓ найкращим м╕рилом самопочуття, настрою, а отже, ╕ працездатност╕. Готували ми по черз╕, хоча краще за вс╕х це вдавалося Микол╕. В╕н примудрявся нав╕ть з найпрост╕ших продукт╕в, як╕ тод╕ були в нас, начаклувати на диво смачн╕ страви.
За столом сид╕ли втрьох. Микола повечеряв ран╕ше ╕ тепер тимонив. У кардановому п╕дв╕с╕ погойдувалася в такт нахил╕в фелюги гасова лампа. Ще одну лампу з в╕дбивачем було закр╕плено на передн╕й перед╕лц╕, тож в камор╕ було св╕тло й затишно. На стол╕ було закр╕плено низеньк╕ гратки, що запоб╕гали пад╕нню посуду, але ми вважали за краще тримати тар╕лки в руках. Посеред столу погойдувалася, над╕йно забезпечена в глибокому гн╕зд╕, обплетена лозою сул╕я, що м╕стила з гарнець* вина. Кожен наливав соб╕ сам, але, як я вже казав, мав пильнувати м╕ри, аби випите не позначалось на робот╕. Майже вс╕, кого дядько Йван час в╕д часу наймав, як я вже згадував, ставилися до того з повним розум╕нням, але траплялись часом ╕ так╕, хто, допавшись до житт╓дайно╖ вологи, геть втрачали голову.
Ком╕сар наливав уже третю склянку. Руки в нього при тому пом╕тно тремт╕ли. Пив благогов╕йно, витягнувши губи та прикривши оч╕. Випивши, нюхав св╕й шматочок хл╕ба ╕ кривився. Видно було, що легке виноградне вино йому не до смаку. Спершу в╕н ще стримувався, але скоро хм╕ль розв’язав язика.
– А что, дядя, водочки не держишь? Только ентот кисляк?
– Не подоба╓ться – не пий, – в╕др╕зав дядько Йван. – На берез╕ будеш свою водочку цмудлити.
– Ну-ну! – примирливо пробурмот╕в ком╕сар. – Это ж я так, промежду прочим. Кислячок – он тоже ничего…
В╕н налив ще ╕ знову випив. Вино, звичайно ж, було слабеньким, але по тому, як наш «г╕сть» ставав чимдал╕ гов╕рк╕шим ╕ гов╕рк╕шим, було ясно, що його вже добряче роз╕брало.
– И пьёте-то вы как-то не по-нашему, не по-русски, – несло його дал╕.– Не чёкнетесь, тост не скажете…
– Так ми ж не на вес╕лл╕, – резонно в╕дказав дядько Йван. – А що не по-вашому п’╓мо, так ми ж ╕ не ваш╕. Ми наш╕ ╕ з тим н╕чого не поробиш. П’╓мо як вм╕╓мо, як батьками запов╕дано. А ти пий соб╕ як хочеш, хоча, як я бачу, то тоб╕ вже б ╕ досить.
– Енто мне-то? – в╕дкопилив губу ком╕сар. – Мне нет. Это вы, хохлы, не умеете пить. А я… Я могу вот енту бутыль сам-один за один присест выпить и – ни в одном глазу, понимаешь ли. Во!
Дядько Йван загрозливо засоп╕в ╕ я майже ф╕зично в╕дчув, як електризу╓ться пов╕тря в камор╕, як над головою п╕дпилого хвалька клубочиться чорна загрозлива хмара, з яко╖ ось-ось гримне гр╕м ╕ закрешуть нищ╕вн╕ блискавиц╕. Але тут, де не в╕зьмись, з’явився зелений зм╕й, дихнув на охлялого в╕д вимушеного посту ком╕сара ╕ той, якось дуже витончено гикнувши, раптом поз╕хнув, зсунувся на Миколину койку ╕ захр╕п. От, варнак!
Я ц╕лком под╕ляв дядькойван╕в гн╕в, бо як╕ ж, скаж╕ть ще, почуття може викликати нечема, що безпардонно влазить в тво╓ життя ╕ тебе ж, сидячи за тво╖м же столом, ще й гудить! Я н╕як не м╕г допетрати, чого, власне, дядько Йван з ним панька╓ться. Невже не розум╕╓, що в╕н нас в жодному раз╕ не пожал╕╓? ╢впатор╕я, Севастополь… Отже, ми мали перегнати «Митю» туди? Але що ж за гру веде тод╕ старий? На що спод╕ва╓ться? Ну, нехай наш дурень, маючи сонце в неб╕ й оч╕ в лоб╕, не розум╕╓, де ми насправд╕ ╓ ╕ куди пряму╓мо, хай в╕н нав╕ть не в╕др╕знить Константинополь в╕д Севастополя, але ж тих, хто чека╓ нас тепер в сам╕м Севастопол╕, не одуриш…
Немов п╕дслухавши мо╖ думки, дядько Йван натягнув на голову кашкета ╕ кивнув мен╕.
– А вийдемо на палубу, Грицю!
Я мовчки накинув на плеч╕ куртку ╕ п╕днявся на палубу. Надвор╕ було вже зовс╕м темно, лише праворуч, на заход╕, ледь св╕тл╕ший крайнеба ще в╕ддзеркалював рештки св╕тла минулого дня. Сточений серп старого м╕сяця вис╕в низько над морем ╕ от-от мав зайти. Над головою палахкот╕ли яскрав╕ зор╕. В╕тер трохи збавив, але був ще досить сильним. Його холодн╕ струмен╕ залопот╕ли полами батькового вестону*, трохи ще заширокого ╕ задовгого. Я застебнув його на вс╕ гудзики ╕ п╕дняв ком╕р. Микола все так же сид╕в на сво╓му м╕сц╕. Його темний силует з низько насунутим на лоба м’яким картузом та п╕днятим ком╕ром бушлата, ч╕тко вир╕знявся на тл╕ широкого фосфоруючого сл╕ду, що полишав за собою «Митя». Я с╕в поряд з ним ╕ став дивитися, як старий в камор╕ прикручував лампи, аби дурно не вигорав гас. Пок╕нчивши з тим, в╕н п╕днявся по скрипучих сходах ╕ прикрив за собою дверцята. Роззирнувшись за звичкою навс╕б╕ч, подивившись на зор╕ та на сл╕д позаду, в╕н с╕в б╕ля нас, витягнув свою стару прокурену люльку, натоптав ╖╖ духмяним тютюном, приправленим буркун-травою, ╕, лише розкуривши ╖╖, заговорив.
– Ну що, хлопц╕, – сказав в╕н. – Як не крути, а по-старому вже не буде. ╤ годував нас «Митя», ╕ вдягав, а тепер-от забирають його в╕д нас… – в╕н кашлянув ╕ висякався за борт. – У Севастопол╕, в Комишев╕й бухт╕ мусимо здати його з вантажем ╕ вс╕м оснащенням.
– Але ж не здамо? – тихо спитав Микола.
Старий пахнув димом, важко з╕тхнув.
– Ну що Ви мовчите, тату! – не витримав Микола. – Х╕ба ╖хн╕м горбом, ╖хн╕ми кривавими мозолями будувався наш «Митя»? З якого дива мусимо в╕ддавати його? А чи ми його вкрали, чи що?
– Зажди, не гарячкуй! – зупинив його дядько Йван. – Х╕ба не бачиш, що навкруг д╕╓ться? Час тепер такий: викорчували дуби ╕ за п╕дл╕сок беруться.
– Та, бачу, бачу, тату… – в╕дмовив Микола з досадою. – Чи ж не казав я Вам, що один лиш Нестор ╤ванович ╕ дума╓ за селянина, про просту людину?
– Нестор тв╕й царя в голов╕ не ма╓. Вже одне те, що дума╓ без держави об╕йтись, св╕дчить про його «великий» розум, – дядько Йван покрутив чубуком люльки б╕ля скрон╕. — Народу без держави, без закону – то, мов бджолам без матки, один шлях – розпорошитись ╕ згинути. Держава – це порядок, вже який в╕н там не ╓.
– Порядок? – осм╕хнувся Микола. – То ось ╕ ма╓те порядок! Т╕льки щось не до смаку в╕н мен╕. Що ж це за держава «рабочих и крестьян», коли вона, що з одних, що з ╕нших три шкури лупить ╕ плакати при тому не да╓, де на словах все для народу, а насправд╕ одн╕ лишень трутн╕ та бандюги й живуть?
– Ох-хо-хо… сумовито з╕тхнув дядько Йван. – Не так воно все просто. Те, що об╕цяли большевики, було, що не кажи, дуже принадним для багатьох: землю селянам, фабрики робочим – хто ж на те не пристане? Он як збурився народ на ту приманку! На не╖, як на живця, ловили, ловлять ╕ довго ще будуть ловити дов╕рливих простак╕в – попомн╕ть мо╖ слова. Але не про це зараз мова. Втрапивши пом╕ж жорна, нема часу мудрувати. Варто подумати, як самим душу винести. А «Митя»… «Митю» шкода, зв╕сно. – В╕н знову глибоко з╕тхнув. – Було мен╕ сказано: «Не здаси фелюгу, то й тоб╕ й всьому тво╓му кодлу бути там, де Макар телят не пас». От ╕ кумекай тут…
Микола грюкнув кулаком об лаву. – От ╕роди! А як же нам жити? Може, вони нас годувати будуть?
– Я ще тод╕ зразу подумав, – продовжував дядько Йван, – повернутися вноч╕, забрати вс╕х наших, та й гайнути, хоч би й в ту ж таки Грец╕ю, в Салон╕ки чи в П╕рей – там мене знають – аби подал╕ в╕д цього раю.
– А хазяйство? – похопився Микола. – З хазяйством як? Його ж ╕з собою не прихопиш.
– Ет, скажеш! – махнув рукою дядько Йван. – Хазяйство, воно наживне. Душу, душу, кажу тоб╕, винести б! Х╕ба не бачиш, що саранча ця наповзла надовго ╕ нищить вона, попри вс╕ ╖хн╕ облудн╕ слова ╕ запевнення, не трутн╕в, а бдж╕л! Тво╓ хазяйство ╖м як приманка, – не в╕дступляться, доки не про╖дять, не прогуляють, по в╕тру не пустять. А не в╕дступишся ти, то й тебе не пожал╕ють. Який сенс хазяйнувати, дбати, коли все надбане забирають ╕ тебе ж упосл╕джують? Що ж це за життя, коли й нужденний кусень хл╕ба мусиш у сховку тримати! Страшний, хлопц╕, початок ц╕╓╖ влади, а чу╓ мо╓ серце, що й г╕рше може бути.
– Чого ж не вернулись? – спитав я просто. – Через ком╕сара?
– Ма╓ш на уваз╕ нашого архангела? – по голосу я в╕дчув, що дядько Йван усм╕хнувся. – Не зовс╕м так, Грицю. Не через нього одного. Разом з ним пригрим╕ло ще четверо ЧОН╕вц╕в*. Стали на пост╕й у сел╕. Як дума╓ш, для чого? От-от… Але ╕ те ще не все. Маю вам сказати, тепер вже н╕чого критись, що потрапили ми ще в ту халепу. Не одним нам запахло смаленим. От ╕ мудр╕ голови з «Сол╕ Таврии» вир╕шили, що ╖хн╕м талярам-дукатам куди як безпечн╕ше буде в якомусь з грецьких а чи турецьких банк╕в.
– А чого ж, – буркнув Микола. – Я ╖х розум╕ю. Але до чого тут ми?
– До чого? – дядько Йван потягнув так, що в люльц╕ затр╕щало й зашкварчало мов у ковальському горн╕, ╕ червон╕ в╕дблиски на мить осв╕тили його зосереджене обличчя. – А до того, що т╕ мудрец╕ здогадались переправляти сво╓ золото на наш╕м суденц╕.
— Оце-то так! – гмикнув Микола. Оце тоб╕ й «особлива с╕ль», оце тоб╕ й Микита Григорович! М╕г би принаймн╕ хоч натякнути. От хитрий лис!
– Микита Григорович лише прикажчик, – в╕дмовив дядько Йван стримано. – Що йому сказали, те й зробив, як вел╕ли, так ╕ виконав. Воно, зв╕сно, не надто порядно не пов╕домити нам, що веземо, але то вже справа ╖хньо╖ сов╕ст╕.
Можете уявити соб╕, що було, коли в╕н д╕знався, що «Митя» п╕де не дал╕ Севастополя! Та його ледь родимець не вхопив! Кинувся було розпорядитися, аби вивантажували ту «особливу с╕ль», але наш уповноважений не дав. Сказав, що разом з фелюгою експропр╕ю╓ться ╕ весь вантаж без жодного винятку.
Вже ж як просив його Микита Григорович, вже ж як благав! Уже ж як ╕ я п╕дтримував його, та н╕чого з того не вийшло. К╕нчилось тим, що Микит╕ Григоровичу стало зле. Встиг лиш послати людину до свого хазя╖на. Та х╕ба ж би той встиг… А якби й встиг, то цей вражина, в╕дчувши такий ╖хн╕й ╕нтерес до яко╖сь там сол╕, в╕дразу ж зметикував би: «Щось там не те!».
А як уповноважений вийшов, то Микита Григорович так ╕ кинувся до мене: Отак ╕ так, каже, Прокоповичу, прост╕ть ╕ рятуйте! Мовляв, як випливе золото в Севастопол╕, то вс╕м нам дармовий про╖зд на Соловки забезпечать. Просив-молив не губити його, бо то ж так╕ грош╕! Довез╕ть, каже, до нашо╖ Константинопольсько╖ контори, там, мовляв, син хазя╖на зустр╕не. За спас╕ння сво╓ та свого добра хазя╖н вже не поскупиться – заплатить, що скажете. А сам збл╕д, мов мрець, ╕ тремтить др╕бно. Питаю, а чи не той це син, що у генерала Слацова полком командував. Той самий, каже, т╕льки не служить в╕н вже в нього, а керу╓ батьковою конторою.
Ох, ╕ пекло ж мен╕ сказати йому, що коли п╕дклада╓ш кому в торбу соковитий шмат м’яса, аби той прон╕с його кр╕зь зграю голодних вовк╕в, то треба, аби той б╕даха принаймн╕ знав про ризики. Ризики ж тут найперше наш╕. Здибайся ми в мор╕ з береговою охороною, то, маючи чистий вантаж, ще можна було б якось в╕дкупитися; а вже якби випливла ота ╖хня «особлива с╕ль», то сид╕ти б нам оце в чек╕вськ╕й кутузц╕ з голками п╕д н╕гтями, н╕ сном, н╕ духом не в╕даючи, за в╕що нас катовано.
Та не став я йому дор╕кати. Стримався. Не його то все ж провина. Та й часу не було на те. Сказав я йому лишень, що все у руц╕ Бож╕й. Та, будь моя воля, вивернув би я весь той вантаж, з ус╕ма ╖хн╕ми дукатами, там же, б╕ля м╕стк╕в.
– Його й тут не п╕зно вивернути, – буркнув Микола сердито. – То що Ви надумали, тату?
– Та н╕чого доброго, – в╕дказав старий. – Як оце не крутив, а виходить так, що без втрат нам з цього д╕ла не виплутатись. ╤ «Митя» тут не найвища ставка. Я вже згоден би й ним поступитися, аби лишень сво╖х порятувати. Але ж ╕ вас пустити в св╕ти старцями не годиться. Думав я, думав ╕ надумав таке. Спершу йдемо на Константинополь, зда╓мо наш вантаж Папар╕д╕ ╕ на виручен╕ грош╕ просимо його закупити хл╕б ╕ доправити його нашим пайщикам. Дал╕ зда╓мо, кому там треба, таляри-дукати, беремо свою частку ╕ кладемо в банк. А вже п╕сля того йдемо на Севастополь.
– На Севастополь? – не втримався я. – З пустим трюмом?
– Авжеж, – погодився дядько Йван. – То було б дур╕стю. А тому, миль так за двадцять, доведеться попрощатися з «Митею», перес╕сти в гичку* ╕ вже так добиратися до берега.

ПОЯСНЕННЯ
*1 гарнець = 1/4 в╕дра = 12 склянок = 3,28 л╕тра
*Вестон – однобортна куртка
*ЧОН (рос. – части особого назначения) – частини особливого призначення – загони для боротьби з контрреволюц╕╓ю
*Гичка – човник на судн╕ для зв’язку з берегом

(Продовження в наступному номер╕)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 22.04.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17029

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков