Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 11.10.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 11.10.2013
«╢ВШАН-З╤ЛЛЯ Р╤ДНОГО СЛОВА»

Л╕тература

Таку назву ма╓ тоненька книжечка Павла Мазура обсягом 50 стор╕нок ╕ накладом теж 50 прим╕рник╕в. Адже ск╕льки кошт╕в може вкласти у випуск власних книжок пенс╕онер? Людина, яка все життя працювала в осв╕т╕? Зда╓ться, для л╕тнього пенс╕онера в╕ком 85 рок╕в ╕ 50 прим╕рник╕в — неп╕дйомний ф╕нансовий тягар, але Павло ╤ванович Мазур вперто збира╓ гривню до гривн╕ ╕ кожного року випуска╓ одну-дв╕ зб╕рочки зм╕стовних ╕ дуже потр╕бних читачам власних досл╕джень. Допомага╓ йому в ц╕й справ╕ в╕дома у нашому м╕ст╕ голова видавництва «Азов’я» Галина Грандель. Т╕льки за останн╕ роки доробок вчителя, письменника ╕ кра╓знавця П. ╤. Мазура склав понад 30 книжок!
Чому ж так наполегливо випуска╓ у широкий св╕т нов╕ твори Павло Мазур? Гадаю, що прих╕д в Укра╖ну Незалежност╕ став для вдумливо╖ людини ковтком житт╓дайного кисню, що нада╓ силу та наснагу як для анал╕зу прожито╖ дол╕, так й ╕сторичного шляху Укра╖ни. Ось ╕ п╕дзаголовок до «╢вшан-з╕лля р╕дного слова» св╕дчить, що це ╓ «стор╕нки с╕мейно╖ хрон╕ки на тл╕ епохи». А с╕м’я Мазур╕в, хоча велика й розгалужена, але ╓дина тим, що вс╕ ╖╖ представники – вчител╕, починаючи в╕д батька нашого автора — ╤вана Григоровича Мазура, який у далекому 1926 роц╕ став на путь шк╕льно╖ осв╕ти, до його правнука Костянтина. За 5 покол╕нь педагог╕чно╖ прац╕ загальний трудовий стаж Мазур╕в склав понад 300 рок╕в! ╤ н╕коли не переривався. Чи таке можливо? Можливо, бо просв╕тницький шлях ц╕╓╖ родини п╕дтриму╓ться любов’ю ╕ пошаною до УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ. Саме про в╕рн╕сть р╕дн╕й мов╕ та повернення до не╖ п╕сля десятил╕ть в╕длучення за часи радянсько╖ влади йдеться у пропонован╕й зб╕рц╕.
Гадаю, автор вдало використав для назви книжки образ запашного ╓вшан-з╕лля, котре поверта╓ д╕тям-яничарам згадку про Батьк╕вщину ╕з однойменно╖ поеми М. Вороного. Наведен╕ ним чудов╕ в╕рш╕ пров╕дних укра╖нських поет╕в про мову-неньку ц╕лком доречно вписуються у структуру к╕лькох опов╕дань зб╕рки. А зм╕ст тих маленьких нарис╕в...
Мо╓ серце здригнулось, коли Павло ╤ванович у розпач╕ вигукнув: «Укра╖но! Мамо люба! Чи не те ж з тобою сталось? Де того ц╕лющого з╕лля знайти? Де взяти? ╤ не колись, а сьогодн╕! Бо при наш╕й ╕нертност╕ завтрашнього дня може й не бути...». Як влучно сказано!
Особливо зараз, коли дехто намага╓ться накинути новий аркан зрос╕йщення на шию наш╕й мов╕ солов’╖н╕й. А в╕дчув юний Павло Мазур те зрос╕йщення давно ╕ назвав «Великий гр╕х».
Його, сина вчител╕в з Под╕лля, сп╕ткав цей гр╕х на Донеччин╕, у Мар╕упол╕, куди вчитель-початк╕вець при╖хав працювати, ╕ з перших крок╕в йому було вказано, що автоб╕ограф╕ю треба писати не укра╖нською, а «как положено» рос╕йською... ╤ взагал╕, скр╕зь розмовляти рос╕йською «как все»... Забулось материнське слово, зм╕нилось на «загальнов╕доме». ╤ лише потрапивши до Рос╕╖, на батьк╕вщину Серг╕я ╢сен╕на, почув в╕н справжню сп╕вучу мову рос╕ян, збагнув, яким суржиком пише власн╕ статт╕ до газет, ╕ вжахнувся. Оск╕льки через штучно нав’язаний донецький суржик ╕ рос╕йсько╖ не опанував, ╕ р╕дну мову Под╕лля-Укра╖ни занапастив у соб╕... К╕лька рок╕в прац╕ ╕з словниками були спокутою вчителя за зраду р╕дн╕й мов╕. Роками в╕н намагався подолати св╕й гр╕х й опанувати неньку на творчому р╕вн╕. Тепер пан Мазур пиша╓ться, що нав╕ть академ╕к ╤ван Дзюба (кор╕нний донеччанин) схвалив мову його допис╕в.
Не менш зворушливо бринить опов╕дь про сестру – Св╕тлану Мазур-Святодух. Здобувши осв╕ту з укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖, ж╕нка вимушена все життя мешкати у П╕дмосков’╖, але й там дочка Под╕лля не забула про Батьк╕вщину — стала одн╕╓ю з засновник╕в нед╕льно╖ укра╖нсько╖ школи, п╕дтримувала розвиток укра╖нського руху в Рос╕╖, була представницею рос╕йсько╖ д╕аспори на п’яти Св╕тових конгресах укра╖нц╕в у Ки╓в╕.
А ось Ольга Гатун – плем╕нниця Павла Мазура – кохалась у музиц╕, зак╕нчила музичне училище у 1982 роц╕ ╕ з задоволенням по╖хала на ц╕лину за комсомольською романтикою у далек╕ Оренбурзьк╕ степи. Але... Але саме в далечин╕ в╕д Укра╖ни Материзна владно покликала д╕вчину до себе. Укра╖нськ╕ п╕сн╕, р╕дн╕ казки ╕ байки снились д╕вчин╕ вноч╕ ╕ примусили Ольгу Олександр╕вну повернутись у Донецьк. Тут вона з власно╖ ╕н╕ц╕ативи, долаючи чиновницьк╕ перепони, почала навчати вихованц╕в музично╖ школи народним п╕сням, згадувати старовинн╕ ╕гри, укра╖нський фольклор. «╤ таке враження, що мо╖ учн╕ все це знали! – диву╓ться у спогадах Ольга Гатун. — Певно, прокинулась у них маг╕чна сила нац╕онального коду, що заклала природа в нашу св╕дом╕сть ще у древн╕ часи?!»
«Чому ж укра╖нська мова, закодована в генах, зникла з ужитку на Донеччин╕?» – ставить запитання Павло Мазур. «Чому в Мар╕упол╕ нема╓ укра╖нських шк╕л? Х╕ба це вже не Укра╖на?» – дивувались на нього, ╕нспектора м╕ського в╕дд╕лу народно╖ осв╕ти, переселенц╕ з ╕нших областей, покликан╕ на «ударне буд╕вництво» у 60-70 роки ХХ стол╕ття. «Чому у перес╕чного донеччанина дос╕ ставлення до багатющо╖ укра╖нсько╖ мови як до «телячо╖»?» – шука╓ в╕дпов╕дь патр╕от-укра╖нець ╕ знаходить ╖╖ в сумн╕й ╕стор╕╖ кра╖ни. Тому що вже 350 рок╕в в╕дбува╓ться жорстоке упокорення нашого народу Рос╕йською ╕мпер╕╓ю. Тому що серед «керманич╕в» Укра╖ни й нин╕ трапляються так╕ особи, що безкарно можуть заявляти: «...Украинцы – это искусственно выведенные поляками и австро-венграми свора преступников и предателей...». Ось воно – сучасне «в╕длуння» в╕двертого нищення усього укра╖нського, за котре постраждали нав╕ть найвищ╕ нац╕ональн╕ комун╕сти — Микола Скрипник, Петро Шелест, Микола П╕дгорний. Вони, нав╕ть будучи членами КПРС, любили й не забували материнсько╖ мови й у часи радянщини.
Тож треба й нам, кожному в соб╕ та сво╖х д╕тях-онуках, плекати «╢вшан-з╕лля р╕дного слова», повертатись до нього в думках, а головне у прац╕, – заклика╓ 85-р╕чний вчитель з Мар╕уполя Павло ╤ванович Мазур. А ми – молод╕ люди, яким випало щастя жити вже у Незалежн╕й Укра╖н╕, ╕з вдячн╕стю п’╓мо джерельну воду любов╕ до укра╖нства з його чисто╖ Мазурово╖ криниц╕.

╤рина МОЛЧАНОВА,
член НСЖУ
м. Мар╕уполь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 11.10.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12409

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков