Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЙДЕН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤
В╕н п╕дкреслив, що це посилить безпеку Америки ╕ св╕ту, а також п╕дтвердить глобальне л╕дерство...


СЕНАТ США УХВАЛИВ ЗАКОНОПРО╢КТ ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤, ╤ЗРА╥ЛЮ Й ТАЙВАНЮ
Документ п╕дтримала переважна б╕льш╕сть американських законодавц╕в…


ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 13.01.2012 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 13.01.2012
ПРО ШКОДУ Й КОРИСТЬ ТАВТОЛОГ╤╥

Культура ╕ життя

7 с╕чня у Севастопол╕ б╕ля колишнього Укра╖нського культурно-╕нформац╕йного центру (УК╤Ц) в╕дбулися Р╕здвян╕ гуляння. З назви Центру, з приходом нового директора Тетяни З╓н╕но╖, випало слово «укра╖нський», й в╕н став називатися просто культурно-╕нформац╕йним. Табличка з╕ старою назвою зникла, а нову ще не приладнали. На мо╓ запитання щодо цих зм╕н пан╕ З╓н╕на в╕дпов╕ла, що в попередн╕й назв╕ була помилка: Укра╖нський культурно-╕нформац╕йний центр М╕н╕стерства культури Укра╖ни – так казати не можна, бо укра╖нський ╕ Укра╖ни – це, на ╖╖ думку, тавтолог╕я.
УК╤Ц заснований на баз╕ Палацу культури рибалок зг╕дно з р╕шенням Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕д 30 с╕чня 1996 року та Наказом М╕н╕стерства культури ╕ мистецтв Укра╖ни № 88 в╕д 22 лютого 1996 року «…з метою сприяння процесу в╕дродження ╕ розвитку укра╖нсько╖ нац╕онально╖ культури та культур народ╕в, як╕ проживають у Криму.., поширення надбань укра╖нсько╖ культури, м╕жнац╕онального сп╕вроб╕тництва у сфер╕ профес╕йного ╕ народного мистецтва та культурно-масово╖ роботи». Виконуючи поставлен╕ державою завдання, цей заклад за 15 рок╕в ув╕йшов до культурного простору Севастополя, знайшов друз╕в та прихильник╕в.
У Центр╕ традиц╕йно проводилися заходи до м╕жнародного дня р╕дно╖ мови, на яких можна було почути не лише укра╖нську, а й рос╕йську, б╕лоруську, грецьку, в╕рменську, азербайджанську, н╕мецьку та ╕нш╕ мови народ╕в, що населяють Крим. Щороку тут збирав друз╕в кримськотатарський «Наврез-Байрам», молдавський «Мерцишор», ╓врейський «Рош-Га-Шана».
На конкурси укра╖нсько╖ мови ╕мен╕ Петра Яцика, читц╕в твор╕в Тараса Шевченка збиралися фах╕вц╕ з пров╕дних ВНЗ м╕ста, й н╕хто з них за 15 рок╕в не пом╕тив тавтолог╕╖ у назв╕ Укра╖нського культурно-╕нформац╕йного центру. Тетяна В╕ктор╕вна З╓н╕на за фахом – не л╕нгв╕ст, проте пом╕тила й виправила ╖╖ на св╕й розсуд.
До реч╕, зм╕ни в╕дбулися не лише у назв╕ закладу: з б╕бл╕отеки зникли вс╕ пер╕одичн╕ видання. Так сталося, що не вистачило кошт╕в, аби прикрасити новор╕чними кульками ялинку, яку встановили перед Центром. Й тод╕ була знищена р╕чна передплата вс╕╓╖ пер╕одики. 1000 гривень, вже витрачену на передплату, повернули з пошти назад. Не пощадила нова кер╕вниця нав╕ть газету «Культура ╕ життя». Д╕знавшись про такий стан справ, голова Союзу укра╖нок Богдана Процак на кошти громадсько╖ орган╕зац╕╖ встигла передплатити для б╕бл╕отеки Центру «Кримську св╕тлицю».
Р╕здвян╕ свята вперше проходили не в прим╕щенн╕ Центру, а перед ним й на в╕дм╕ну в╕д попередн╕х рок╕в в╕др╕знялися ц╕лковитою непродуман╕стю сценар╕ю. Ведення програми двома ведучими, як╕ заговорили рос╕йською й укра╖нською мовами, ще можна сприйняти. Але чергувати обрядов╕ сцени укра╖нського Р╕здва з п╕снями: «Хмуриться не надо, Лада…», «Эх гуляем, так гуляем! До рассвета зажигаем!..», дума╓ться, було не варто. По╓днання сцен Р╕здвяного вертепу з попсою виглядало брутально й недоречно.
Аби залучити до д╕йства глядач╕в учасники сходили з тимчасово побудовано╖ сцени й, схоже, забували повернутися назад, бо режисер Центру змушена була б╕гати й закликати ╖х повернутися на м╕сце.
Рос╕йська попса у по╓днанн╕ з Р╕здвяним вертепом, нетверезими дядечками, як╕ вискакували у коло танцювати, й д╕тлахами, яких в╕дпустили бавитися батьки, — все це нагадувало повний безлад, але називалося Р╕здвяними гуляннями. Машина, на як╕й п╕двезли автомат з гарячою кавою та пир╕жки, стояла майже впритул до к╕лькох столик╕в з виробами, сплетеними з б╕серу, та шитими ляльками.
Дивитися на все це було сумно й прикро, бо в УК╤Ц, зазвичай, готували сценар╕й, який в╕дтворював традиц╕ю святкування Р╕здва в укра╖нських родинах.
На вишиту скатертину об╕днього столу клали дек╕лька оберемочк╕в с╕на – як нагадування В╕фле╓мських ясел. Глава родини вносив сн╕п пшениц╕ (д╕дух) – символ багатого врожаю, промовляв молитву ╕ традиц╕йне в╕тання Р╕здва: «Христос народився!» й ус╕ присутн╕ в╕дпов╕дали: «Слав╕мо Його!»
Укра╖нц╕ розпочинали святкувати Р╕здво з в╕дв╕дин церкви. Це була рад╕сна, але спок╕йна под╕я. У багатьох рег╕онах колядувати починали лише на другий день свята. Заходячи на подв╕р’я, колядники просили дозволу, ╕ коли господар зголошувався, починали виставу з п╕сень, жарт╕вливих сценок, бажали господарю та його родин╕ щастя, здоров’я, статк╕в.
Напередодн╕ Р╕здва господин╕ готували кутю та узвар. За традиц╕╓ю на Святвеч╕р мало бути 12 п╕сних страв.
До Р╕здва ретельно прибирали в хатах, кв╕тами розмальовували комини, застеляли нов╕ рушники. У п╕дготовц╕ до Р╕здвяних свят була зад╕яна вся родина.
Богослови й сьогодн╕ вважають, що Свята н╕ч ма╓ неперес╕чне значення для цив╕л╕зац╕╖, адже нин╕шн╓ л╕точислення ведеться в╕д Р╕здва Христового.
Ус╕ ц╕ звича╖ щороку в╕дтворювали у сценар╕ях народознавц╕, прац╕вники УК╤Ц. Д╕йство проходило ц╕каво, весело, у прим╕щенн╕, а не на вулиц╕, як цьогор╕ч.
Хочеться спод╕ватися, що так╕ спроби зн╕велювати укра╖нськ╕ звича╖ у ст╕нах культурно-╕нформац╕йного центру – не навмисн╕, й нове кер╕вництво у подальшому уважн╕ше поставиться до надбань культури укра╖нського народу.
Що ж до тавтолог╕╖, то у Севастопол╕ так мало у вжитку однокореневих сл╕в з╕ словом Укра╖на, що у словосполученн╕ Укра╖нський культурно-╕нформац╕йний центр М╕н╕стерства культури Укра╖ни вона викону╓ роль п╕дсилення. Дума╓ться, фах╕вц╕ саме це й мали на уваз╕, створюючи в 1996 роц╕ у нашому рег╕он╕ цю оазу укра╖нсько╖ культури.

Л╕д╕я СТЕПКО
м. Севастополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 13.01.2012 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9819

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков