Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3165)
З потоку життя (6380)
Душі криниця (3499)
Українці мої... (1463)
Резонанс (1498)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1670)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
М╤Ж СТРАХ╤В ╤ НАД╤Й
Нараз╕ мова не про минул╕ образи. Мова про те, чи зробить нова влада належн╕ висновки, а чи й...


ПОЛ╤Т╤НФОРМАЦ╤Я ЗАМ╤СТЬ ПРОПОВ╤Д╤?
Наша кримська землячка – давня шанувальниця, читачка й авторка «Кримсько╖...


╢ДН╤СТЬ, ЯК ЗАПОРУКА МАЙБУТНЬОГО. ПОГЛЯД З КРИМУ.
Це непростий ╕ нелегкий шлях. В╕н вимага╓ зусиль в╕д кожного, хто дор╕с в сво╓му розвитку до...


ДИВН╤ ╤Н╤Ц╤АТИВИ КУЧМИ: ЩО ЦЕ БУЛО?
У в╕дпов╕дь не стр╕ляти, блокаду ОРДЛО скасувати... А, може, взагал╕ забудемо про агрес╕ю й знову...


ПЕРЕЯСЛАВСЬКА ТРАГЕД╤Я – СТРАШНИЙ «╤СПИТ» ДЛЯ ПРАВООХОРОННО╥ СИСТЕМИ
“Усв╕домлюю вину. М╕ру. Ступ╕нь. Глибину”, або Дещо про в╕дпов╕дальн╕сть за смерть...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2009 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 13.03.2009
НАВ╤ЩО ПАРТ╤Я ВТРУЧА╢ТЬСЯ В ОСВ╤ТН╤Й ПРОЦЕС?

Стаття 8 Закону Укра╖ни «Про осв╕ту» твердить про те, що «Навчально-виховний процес у навчальних закладах ╓ в╕льним в╕д втручання пол╕тичних парт╕й, громадських, рел╕г╕йних орган╕зац╕й». Там само стаття 14 ч╕тко визнача╓ повноваження м╕сцевих орган╕в державно╖ виконавчо╖ влади та орган╕в м╕сцевого самоврядування в галуз╕ осв╕ти.
Але депутати севастопольсько╖ м╕сько╖ ради, б╕льш╕сть з яких ╓ членами Парт╕╖ рег╕он╕в, час в╕д часу втручаються в осв╕тн╕й процес ╕ досить усп╕шно впроваджують свою ╕деолог╕ю.
Так, два роки посп╕ль вони дарують д╕тям свого троянського коня «Дневник севастопольского школьника», в якому д╕тей вчать виключно м╕сцевому патр╕отизму у контекст╕ рос╕йсько╖ ╕стор╕╖, виключивши вс╕ 55 рок╕в укра╖нсько╖ ╕стор╕╖ м╕ста ╕ роки незалежност╕ Укра╖ни, та наводять некоректн╕ та неморальн╕ факти, як-от прославляють червоного терориста Юр╕я Гавена, який пишався, що саме в╕н уперше застосував терор ╕ наказав розстр╕ляти б╕льше шестисот оф╕цер╕в-контрреволюц╕онер╕в.
П╕д час ц╕╓╖ пропагандистсько╖ кампан╕╖ м╕сто заряб╕ло в╕д б╕гборд╕в ╕з зображеннями щоденник╕в з портретами Катерини ╤╤. Натом╕сть в╕дсутня якась реклама, що попереджувала б про шк╕длив╕сть тютюну та алкоголю для д╕тей та ╖хн╕х батьк╕в, чи соц╕альна реклама, де пропагувався б здоровий спос╕б життя, ц╕нн╕сть здоров’я д╕тей.
Депутати м╕ськради вид╕ляють грош╕ на п╕дтримку виключно рос╕йсько╖ мови, а коли мова зайшла про участь у ф╕нансуванн╕ зг╕дно з законом буд╕вництва укра╖нсько╖ школи-колег╕уму, вперто блокують вид╕лення кошт╕в. Час в╕д часу в╕д депутат╕в м╕ськради ми також чу╓мо антиукра╖нськ╕ ╕ антипрезидентськ╕ заклики. Наприклад, на останньому зас╕данн╕ м╕ськради, де ухвалювалось р╕шення про п╕дтримку заклику Леон╕да Кравчука до В╕ктора Ющенка, депутат Влад╕м╕р Чекмезов вдався до брутальних погроз: «Уходите сами – останетесь живы. Не заставляйте народ собирать деньги на киллеров».
У зв’язку з цим висловлюванням особливо милу╓ ╕ т╕шить той факт, що депутат оп╕ку╓ться соц╕ально-гуман╕тарними питаннями у м╕ськрад╕. Той же п. Чекмезов ╓ ╕ натхненником розробки так звано╖ «Пам’ятки севастопольцям», яку м╕ська рада ма╓ бажання надрукувати за рахунок громади ╕ хоче безкоштовно роздавати городянам з метою орган╕зац╕╖ масового протистояння укра╖нськ╕й влад╕, вивченню укра╖нсько╖ мови та укра╖нському ╕нформац╕йному простору.
Черговою акц╕╓ю проти вивчення укра╖нсько╖ мови у Севастопол╕ став заклик депутата м╕ськради Л╕д╕╖ Литвиново╖ до проведення так званих «загальном╕ських батьк╕вських збор╕в». До цього вона дода╓ власн╕ роздуми щодо «небезпеки б╕л╕нгв╕зму» для севастопольських д╕тей. За жонглюванням науковими поняттями, отриманими ще за час╕в радянського мовознавства, сто╖ть проста мета: в╕д╕рвати молоде покол╕ння в╕д засво╓ння укра╖нсько╖ мови та в╕д активно╖ участ╕ у розбудов╕ незалежно╖ держави.
Тому, якщо ╕ проводити таку дискус╕ю, треба домовитись про ╓дину ╕ сучасну терм╕нолог╕ю, яка визнача╓ поняття двомовност╕, себто б╕л╕нгв╕зму, р╕зн╕ його прояви: рецептивний, ранн╕й, субординативний, координативний, поняття р╕дно╖ мови. Остання – це мова, якою людина говорить з дитинства, мова матер╕ (за В. Алпатовим), мова нац╕онально╖ приналежност╕ (за Н. Катагощиною, А. Майоровим), мова, що була вивчена першою (Р. Белл, Ю. Дешер╕╓в, ╤. Протченко). Кр╕м того, критер╕╓м визначення поняття «р╕дна мова» може враховуватися наявн╕сть у мовця в╕дчуття т╕╓╖ чи ╕ншо╖ мови сво╓ю (Н. Мечковська).
Навряд чи депутат Литвинова зможе обговорювати на «загальном╕ських батьк╕вських зборах» л╕нгводидактичн╕ школи О. Б╕ля╓ва, М. Пентилюк, О. Хорошковсько╖, як╕ досл╕джували вивчення укра╖нсько╖ мови у школах з рос╕йською мовою навчання. Отже, можливий зах╕д може бути простим пол╕тичним ╕ позанауковим з╕бранням з елементами ман╕пулювання св╕дом╕стю громадян. Не сл╕д також ман╕пулювати ╕ неюридичною, неч╕ткою й розмитою категор╕╓ю «рос╕йськомовне населення». Адже на в╕дм╕ну в╕д рос╕ян, укра╖нц╕ в╕льно волод╕ють двома мовами. А ось депутат Литвинова вважа╓ б╕л╕нгв╕зм величезною небезпекою.
Також виклика╓ п╕дозру ╕ сама процедура проведення таких збор╕в, адже батьк╕в к╕лька десятк╕в тисяч – яке прим╕щення вм╕стить таку к╕льк╕сть, яким чином ╕ кому вони делегуватимуть сво╖ права ╕ голоси, отже, п╕д загрозою сама лег╕тимн╕сть таких збор╕в. А процедура – це основа демократ╕╖. Не можна ж одночасно говорити про сво╖ права ╕ порушувати права сус╕да! Значить, цей зах╕д стане черговою пол╕тичною бульбашкою для збурення громадськост╕. А головне, треба, щоб на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни д╕яли закони, у тому числ╕ ╕ Закон «Про осв╕ту», який забороня╓ парт╕ям втручатися в осв╕тн╕й процес.

Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2009 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7009

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков