Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЙДЕН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤
В╕н п╕дкреслив, що це посилить безпеку Америки ╕ св╕ту, а також п╕дтвердить глобальне л╕дерство...


СЕНАТ США УХВАЛИВ ЗАКОНОПРО╢КТ ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤, ╤ЗРА╥ЛЮ Й ТАЙВАНЮ
Документ п╕дтримала переважна б╕льш╕сть американських законодавц╕в…


ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 14.05.2021 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 14.05.2021
ВАЛЕНТИН БУТ: ПРО ВАЖЛИВ╤СТЬ Ц╤Л╤СНОСТ╤ КУЛЬТУРИ

Говорячи про культуру, ми здеб╕льшого сприйма╓мо ╖╖ у дуже звуженому аспект╕ культури духовно╖. При тому, ╕ тут зводимо майже все до фольклору, мистецтва та л╕тератури. Безперечно, мелод╕йн╕ народн╕ п╕сн╕, самобутн╕ танц╕, давн╕ ритуали та св╕т художнього слова чимало кажуть про народ. Але культура давньо╖ Грец╕╖ та Риму не зводиться до Гомера, Верг╕л╕я, чи Праксителя та Леохара. Культура давньо╖ Грец╕╖ - то ще й ╖╖ видатн╕ ф╕лософи, математики, винах╕дники, арх╕тектори, кораблебуд╕вники, мореплавц╕. Без них не було б ╕стор╕╖ велико╖ Грец╕╖. Культура давнього Риму - то так само його зодч╕, його буд╕внич╕ шлях╕в ╕ мост╕в, яких чимало збереглося по вс╕й Европ╕ ╕ до сьогодн╕, його агрономи, так╕ як Катон чи Варрон, його творц╕ права, що лягло в основу сучасно╖ св╕тово╖ юриспруденц╕╖. Без них не було б ╕стор╕╖ великого Риму.
Тим же шляхом, до певного моменту, ╕шла й наша культура. Давньоруськ╕ храми вражали сучасник╕в сво╓ю величчю, а руськ╕ принцеси неотесаних монарх╕в тако╖ гордо╖ нин╕ Европи - сво╓ю осв╕чен╕стю. Збудован╕ в Рус╕ лод╕╖ заввиграшки долали гр╕зн╕ дн╕пров╕ пороги, легко перетинали Понт, а руськ╕ зброяр╕ та ювел╕ри славилися сво╖ми виробами…
Але пот╕м ми втратили державу. ╤ то була фатальна утрата. Попри те, що, п╕дн╕маючись на плечах попередник╕в, в Укра╖н╕ ╕ дал╕ виростали видатн╕ вчен╕, мудр╕ ф╕лософи, вправн╕ буд╕внич╕ - ╕мена Юр╕я Котермака (Дрогобича), Мелет╕я Смотрицького, Григор╕я Сковороди в╕дом╕ на весь св╕т - клята бездержавн╕сть не давала можливост╕ сконцентрувати зусилля тих св╕точ╕в, нац╕╖ загалом, на ╖╖ власний ╕нтерес ╕ процв╕тання. Юр╕й Дрогобич в╕ддав сво╖ кращ╕ роки, викладаючи в Крак╕вському ун╕верситет╕, укра╖нськ╕ просв╕тител╕ поклали безц╕нний час свого життя, п╕дн╕маючи з мороку нев╕гластва Москов╕ю, створюючи ╖й ╖╖ першу академ╕ю. Чуж╕ ╕мпер╕╖ аксептували краще ╕ кращих з того, що родила наша земля. П╕дпавши через сво╖ дурн╕ чвари ╕ усобиц╕ п╕д Москов╕ю, укра╖нська ел╕та, за невеликим виключенням, не дуже дбала про р╕дний край, вважаючи далекоглядн╕шою ╕ перспективн╕шою в╕рну службу ╕мпер╕╖. Упродовж в╕к╕в на ╖╖ ╕нтереси трудилися кращ╕ уми наших сп╕вв╕тчизник╕в. ╤ невдовз╕ вже не до Ки╖ва, Острога чи Львова - до Санкт Петербурга подавалися за знаннями та визнанням. Тож, чи дивно, що мовою науки, просв╕ти, прогресу, на загал, в упосл╕джен╕й, перетворен╕й на пров╕нц╕ю Малорос╕╖, дуже скоро стала мова москов╕йська, а укра╖нську було зведено до гов╕рки села, д╕дових казок, сумовитих п╕сень та сльозливо╖ л╕тератури? Чи дивно, що нав╕ть п╕сля пад╕ння ╕мпер╕╖ Романових кияни, в╕йськов╕ п╕лоти, ╤гор С╕корський та В╕ктор Чечет, не бачачи для себе перспектив в р╕дному краю, подалися за океан? Не Укра╖на, а далека Америка реал╕зувала ╖хн╕ амб╕ц╕╖. Не в Укра╖н╕, а в Америц╕ один з них став батьком сучасних гел╕коптер╕в, а ╕нший - творцем швидк╕сних тримаран╕в. Ск╕льки ╖х було, тих с╕корських-чечет╕в, що подалися тод╕ розвивати культуру ╕нших народ╕в, чи й порахувати...
З точки зору самореал╕зац╕╖, вони не помилилися з╕ сво╖м вибором. В тому час╕ Укра╖н╕ було не до с╕корських-чечет╕в, з ╖хн╕ми захмарними ╕деями та нав╕женими амб╕ц╕ями. Тод╕ перед нею стояло одне питання: бути чи не бути незалежною державою. На жаль, ╕ того разу - знов-таки через чвари та вза╓мопоборювання! - безц╕нний шанс було втрачено ╕ ярмо ╕мпер╕╖, тепер вже сов╓цько╖, надовго замкнулося на ши╖ укра╖нсько╖ нац╕╖.
Народившись у р╕к запуску першого штучного супутника Земл╕, я мав щастя бути сучасником видатних людей ╕ великих под╕й. Польоти людини в космос, де етн╕чн╕ укра╖нц╕ - зокрема, Михайло Янгель та Серг╕й Корольов - в╕д╕грали ключову роль, подорож спроектованого й побудованого братами П╕карами батискафу "Тр╕ест" на дно найглибшо╖ на планет╕ Мар╕ансько╖ западини, епохальне в╕дкриття планети Океан, яке стало можливим завдяки винаходу ╕нженера Ем╕ля Ганьяна та невичерпн╕й енерг╕╖ в╕дставного в╕йськового моряка Жака-╤ва Кусто, зм╕на уявлень про св╕т, ╕нсп╕рована теор╕╓ю та практичним ╖╖ п╕дтвердженням в╕д Тора Гейердала, висадка людей на М╕сяць (╕дея ще одного укра╖нця - Юр╕я Кондратюка) не могли не надихати.
Героями мого покол╕ння були вчен╕, космонавти, досл╕дники, мандр╕вники. В так╕й компан╕╖ найамб╕тн╕ш╕ мр╕╖ не виглядали неможливими.
Замкнен╕ за сумнозв╕сною Зал╕зною Зав╕сою, ми понад усе хот╕ли побачити св╕ту, марили про далек╕ подорож╕ ╕ в╕дкриття. Попри те, що моя мр╕я - об╕йти самому довкола св╕ту п╕д в╕трилом - за час╕в Есересер╕╖ була практично незд╕йсненною: нав╕ть яхти з повним ек╕пажем змогли вирватися на Велике Коло лише тод╕, коли вона вже конвульсувала, я д╕яльно готував ╖╖ реал╕зац╕ю: збудував судно, був готовий за першо╖ ж нагоди вийти в плавання.
На жаль, з настанням Незалежност╕, з якою пов'язував велик╕ спод╕вання, перепон не поменшало, а поб╕льшало. Якщо за Зал╕зною Зав╕сою ми жили дуже скромно, то вже п╕сля першого десятил╕ття Великого Дерибану ми опинилися на самому дн╕ економ╕чно╖ пр╕рви, були змушен╕ буквально виживати. Тут вже було не до далеких виправ. Зам╕сть омр╕яного плавання мусив катати турист╕в, аби забезпечити с╕м'ю шматком хл╕ба.
Але то моя приватна ╕стор╕я. Згадав ╖╖ тут, аби п╕дкреслити, що руйнац╕я економ╕чних п╕двалин кра╖ни руйну╓ не лише чи╖сь приватн╕ плани, проекти, мр╕╖ - руйну╓ матер╕альну культуру нац╕╖, в╕дкида╓ ╖╖ розвиток на довг╕ десятил╕ття назад, перетворю╓ ╖╖ на послугача усп╕шних нац╕й, а то й на об'╓кт агрес╕╖ войовничих сус╕д╕в з ц╕лком реальною перспективою втрати незалежност╕ ╕ само╖ державност╕.
Не ламаймо ж списи, доводячи, що важлив╕ше - духовна чи матер╕альна культура. Без одн╕╓╖ не бува╓ ╕ншо╖, ╕ лише процв╕таюча нац╕я здатна розвиватися всеб╕чно, плекати свою мову, культуру, над╕йно захищати сво╖ досягнення в цьому непростому св╕т╕.
Тож не в╕рмо тим, хто нав'язу╓ в якост╕ геро╖в для насл╕дування нин╕шньому покол╕нню ловких шахра╖в, усп╕шних злодюг, безголосих сп╕вак╕в та третьосортних комед╕ант╕в. Реальний св╕т сто╖ть на плечах тих, хто руха╓ вперед науку, нов╕ технолог╕╖ та нов╕ ╕де╖.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 14.05.2021 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23266

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков