Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3579)
З потоку життя (6822)
Душі криниця (3673)
Українці мої... (1499)
Резонанс (1576)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1749)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Володимир Балух: ЯКЩО ЗАБРАТИ З КРИМУ АРМ╤Ю, МИ ПОБАЧИМО, ЯКИХ ПРАПОР╤В НАД БУДИНКАМИ БУДЕ Б╤ЛЬШЕ
Володимир Балух – один з найв╕дом╕ших укра╖нських пол╕тв’язн╕в, кримчанин ╕, як в╕н...


"УКРЗАЛ╤ЗНИЦЯ" ЗАПУСТИЛА Ш╤СТЬ ПО╥ЗД╤В ДО КУРОРТНИХ М╤СТ
Зокрема, з цього тижня в╕дновлять курсування по╖зди до Херсона, Бердянська та Новоолекс╕╖вки.


УКРА╥НА В ОБС╢: ДО ОКУПАЦ╤╥ У КРИМУ БУЛО ТРИ ТИСЯЧ╤ ЗМ╤, П╤СЛЯ – 232
Рос╕я зачистила ╕нформац╕йне поле окупованого Криму, скоротивши к╕льк╕сть мед╕а ╕з 3 тисяч до 232...


"ТР╤УМФ" ПУТ╤НА НА ГОЛОСУВАНН╤: КРЕМЛЬ ПООБ╤ЦЯВ РОС╤ЯНАМ "КРАЩЕ МАЙБУТН╢"
У Кремл╕ назвали «тр╕умфом» президента Рос╕╖ Володимира Пут╕на голосування щодо...


«КРИМСЬКОТАТАРСЬКИЙ ПРАПОР - СИМВОЛ ОПОРУ ОКУПАЦ╤╥»
Минуло╖ п'ятниц╕ у Ки╓в╕ на Майдан╕ Незалежност╕ в╕дбувся м╕тинг, присвячений Дню...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 21.07.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 21.07.2017
США ПРОВЕЛИ ПЕРШЕ В СВ╤Т╤ ВИПРОБУВАННЯ ЛАЗЕРНО╥ ЗБРО╥

В╕йськово-морський флот США пров╕в перше в св╕т╕ випробування лазерно╖ збро╖. Про це пов╕домля╓ телеканал CNN.
Система лазерно╖ збро╖ (LaWS) розгорнута на борту корабля-амф╕б╕╖ USS Ponce.
"Вона точн╕ша за кулю. Це не вузькоспец╕ал╕зована система озбро╓ння, як деяке ╕нше озбро╓ння, що ╓ у в╕йськових, яке д╕╓ лише в в╕дношенн╕ пов╕тряних контакт╕в, або т╕льки проти ц╕лей на поверхн╕ або т╕льки, наприклад, наземних ц╕лей. Це дуже ун╕версальна зброя, вона може бути використана проти безл╕ч╕ ц╕лей", - заявив кап╕тан корабля Кр╕стофер Уелс.
LaWS - це зброя, з якою не зр╕вня╓ться жодна ╕нша коли-небудь винайдена, пише CNN. Вона стр╕ля╓ з╕ швидк╕стю св╕тла, що, для пор╕вняння, в 50 тисяч раз╕в швидше м╕жконтинентальних бал╕стичних ракет.
"Вона вистр╕лю╓ величезну к╕льк╕сть фотон╕в на об'╓кт, що наближа╓ться. Ми не турбу╓мося через в╕тер, через дальн╕сть д╕╖, ми не хвилю╓мося н╕ через що ╕нше. Ми можемо уразити ц╕л╕ з╕ швидк╕стю св╕тла", - поясню╓ керуючий системою оф╕цер Кейл Хьюз.
Як зазнача╓ Хьюз, нема╓ необх╕дност╕ "вести" ц╕ль.
"Ми робимо постр╕л з╕ швидк╕стю св╕тла, тож це просто точка ╕ постр╕л - ми бачимо ╖╖, фокусу╓мося на н╕й ╕ можемо знищити ц╕ль", - сказав в╕н.
Для тестування збро╖ в╕йськов╕ запустили ц╕ль - безп╕лотний л╕так, зброю, яку все част╕ше використову╓ ╤ран, П╕вн╕чна Корея, Китай, Рос╕я та ╕нш╕ противники, пов╕домля╓ телеканал.
П╕д час постр╕лу в одну мить крило безп╕лотника загор╕лося, нагр╕вшись до температури в тисяч╕ градус╕в, ╕ ц╕ль впала в воду. Постр╕л стався тихо ╕ невидимо.
"Вона д╕╓ в невидим╕й частин╕ електромагн╕тного спектру, так що ви не бачите променя, вона не виробля╓ н╕яких звук╕в, вона повн╕стю беззвучна ╕ неймов╕рно ефективна в тому, що робить", - заявив Хьюз.
Зброя надзвичайно точна, що значно знижу╓ поб╕чну шкоду.
Для роботи системи варт╕стю $40 млн потр╕бен т╕льки запас електрики, що виробля╓ться невеликим генератором, ╕ команда з 3 ос╕б.
Поки лазер призначений для ураження л╕так╕в ╕ маленьких корабл╕в. При цьому, як пов╕домля╓ CNN, ВМФ розробля╓ потужн╕ системи другого покол╕ння, для ураження б╕льш значних ц╕лей - ракет. Ц╕ розробки залишаються засекреченими.

АНАЛ╤ТИКА
«ЕПОХА ЛАЗЕРНО╥ ЗБРО╥»: ЯК ФАНТАЗЕРИ ВИГАДАЛИ СЕНСАЦ╤Ю
США випробували високоефективну лазерну зброю. Але зовс╕м не вперше ╕, взагал╕ - все набагато серйозн╕ше

18 липня з’явилась ╕ почала активно розповсюджувалась неправдива – це легко довести - новина, н╕бито США вперше випробували лазерну зброю. Таке формулювання викликало неабиякий резонанс — в соц╕альних мережах говорили, що ми стали ледве не св╕дками зм╕ни епохи, ядерн╕ ╕ взагал╕ ракети в╕дтепер не страшн╕ ╕ так дал╕. Але якщо уважно прочитати загальнодоступн╕ статт╕ про лазерну зброю на т╕й-таки В╕к╕пед╕╖, то ста╓ очевидно. вся неадекватн╕сть под╕бних настро╖в. Та й нав╕ть в╕дкривши першоджерело, сайт каналу CNN, можна зрозум╕ти, що тут щось не чисто. Чому? Бо якщо досл╕вно перекласти, заголовок там зовс╕м ╕нший - CNN стала св╕дком випробування «антидрон╕вського» лазеру.
Зв╕дки взялись под╕бн╕ ╕нтерпретац╕╖ новини CNN — незрозум╕ло. Хоча якщо дуже постаратись, знайти зв’язок можна. Як приклад, твердження про те, що було випробувано активну лазерну зброю. Тут помилка, адже цей вид збро╖ не под╕ля╓ться на активний ╕ пасивний. Досконал╕ знавц╕ “юкрейн╕ан ╕нгл╕ш”, не знайшовши п╕дтвердження в ╕нтернет╕, вир╕шили запровадити таку класиф╕кац╕ю. Що ж, дяку╓мо ╖м за головоломку.
Вт╕м, весь цей “аншлаг”, викликаний гучною заявою, - хороший прив╕д подивитись на сучасний стан розробок лазерно╖ збро╖ в св╕т╕. ╤ не треба заперечувати важлив╕сть випробування лазерно╖ установки LaWS на борту корабля USS Ponce. вона ╓ супердешевою у використанн╕ - варт╕сть одного постр╕лу становить лише 1 долар! Це в сто, тисячу, а то ╕ в десятки тисяч раз╕в дешевше, н╕ж варт╕сть постр╕лу не лише з ракетно╖ установки, але й з╕ звичайно╖ протитанково╖ гармати. Адже для лазерно╖ установки потр╕бний лише генератор електроенерг╕╖ та бойовий розрахунок з трьох ос╕б. Зв╕сно, варт╕сть само╖ лазерно╖ установки вража╓ - 40 м╕льйон╕в долар╕в, але, схоже на те, що в ц╕й колосальн╕й сум╕ врахован╕ варт╕сть наукових досл╕джень та розробки.
╤ все жд таки не варто в╕дкидати твердження, що цей день, 18 липня 2017-го, стане знаковим — точкою в╕дл╕ку масового використання лазер╕в у в╕йськових ц╕лях. Адже з╕ сл╕в кап╕тана американського корабля, з якого за допомогою лазерно╖ установки було збито безп╕лотний апарат, USS Ponce - не ╓диний у ВМФ США корабель, що обладнаний сучасною лазерною збро╓ю. А ще це не прох╕дний етап, тому що вперше озвучен╕ цифри — тепер ми зна╓мо реальну варт╕сть установки та постр╕лу. ╤ це дозволя╓ скласти ч╕тку картину майбутнього лазерного озбро╓ння.
Тож який реальний стан речей з лазерною збро╓ю у США та в св╕т╕?

Випробування LaWS ╓ одним з етап╕в розвитку, а не “першою в св╕т╕ лазерною збро╓ю”?
Розробки лазерно╖ збро╖ велись в Сполучених Штатах ще з 70-х рок╕в минулого стол╕ття. А найб╕льш значущим став 1983 р╕к, коли президент США Рональд Рейган оголосив програму “Зоряних в╕йн”. Метою програми був захист Сполучених Штат╕в в╕д бал╕стичних м╕жконтинентальних ракет. Задля цього в космос╕ планувалось розм╕щення системи супутникових станц╕й, оснащених лазерною збро╓ю. Розглядався також вар╕ант з╕ встановлення на косм╕чних станц╕ях спец╕альних дзеркал - як╕ б “перенаправляли” лазерн╕ промен╕, запущен╕ з Земл╕, прямо на ц╕ль.
Розсекречено╖ ╕нформац╕╖ про реальний стан розробок лазерно╖ збро╖ в США дуже мало. Але те, що доступно широкому колу також дозволя╓ робити окрем╕ висновки. Лазерну зброю в США розробляють компан╕╖-п╕дрядники уряду. Наприклад, Boeing ще в 2010 роц╕ обладнав во╓нний л╕так марки YAL-1, лазерною установкою потужн╕стю в 10 кВт. П╕зн╕ше, в 2014 роц╕ , такий лазер був усп╕шно випробуваний — вразив к╕лька дрон╕в в складних погодних умовах. Проте не з л╕така, а з поверхн╕ земл╕. ╤нформац╕╖ про випробування лазерно╖ збро╖ саме з л╕така нараз╕ нема╓.
Компан╕я Lockheed Martin, яка також ╓ п╕дрядником уряду Штат╕в, в березн╕ 2017 року випробувала лазер потужн╕стю в 60 кВт. Але також з наземно╖ установки. Варто згадати, що кер╕вництво ц╕╓╖ компан╕╖ ще в 2015 роц╕ зробило гучну заяву щодо лазерно╖ збро╖ в США. За словами директора в╕дд╕лу розробки систем спрямовано╖ енерг╕╖ Пола Шеттака, “технолог╕╖ лазерно╖ збро╖ вже достатньо розроблен╕ та над╕йн╕, ╕ в╕йськов╕ можуть озбро╖тись ними в будь-який момент. В╕дтепер бойов╕ лазери можуть бути встановленн╕ на будь-яку платформу, чи це машина, чи корабель, чи л╕так.”
Натом╕сть ╕нформац╕╖ про лазерну зброю в ╕нших кра╖нах значно менше. Наприклад, Китай — в╕домо лише про два “екземпляри” лазерних установок. Перший, Silent Hunter, був протестований в 2016 роц╕ ╕ ма╓ потужн╕сть в 50 — 70 кВт. Але в╕н ма╓ дальн╕сть “постр╕лу”лише к╕лька к╕лометр╕в. Тобто збивати дрони та безп╕лотники, або нищити як╕сь наземн╕ ц╕л╕ в╕н в змоз╕, а бал╕стичн╕ м╕жконтинентальн╕ ракети, нав╕ть по прям╕й траектор╕╖ – це обов’язкова умова для можливост╕ використання лазерно╖ збро╖ - напевно що н╕. В╕дсутня ╕нформац╕я ╕ про його випробування. Також в наявност╕ у Китаю ╓ комплекс Low Altitude Guard II, “земля-пов╕тря” ╕ призначений для атаки на безп╕лотники з земл╕. Але його потужн╕сть менша за Silent Hunter - 30 кВт.
╤нформац╕я про китайську лазерну зброю була з╕брана з виставок, на яких ця сама зброя демонструвалась. Тож в експерт╕в виникло запитання про реальний стан розробок Китаю, якщо установки такого масштабу вони в╕дкрито демонструють на виставках? В╕дпов╕д╕ на це питання, через вс╕м зрозум╕л╕ причини, поки що нема╓.

Що може ╕ чого не може лазерна зброя
Випробування американцями лазерно╖ збро╖ вимага╓ звернути увагу до ╖╖ переваг над ус╕ма ╕ншими видами збро╖. Спробу╓мо ╖х сформулювати:
1. Швидк╕сть. Неймов╕рно швидко, практично моментально, променем енерг╕й, який нагр╕вав поверхню м╕шен╕ до температури в 1000 градус╕в, безп╕лотник було розплавлено у пов╕тр╕. Цей пром╕жок часу людське око просто не здатне заф╕ксувати. Тобто д╕статись з одного материка на ╕нший «заряд, через систему ретраслятор╕в (не забули про лише прямол╕н╕йну траектор╕ю) зможе за л╕чен╕ секунди? За ╕нформац╕╓ю CNN, в 50 тисяч раз╕в швидше за м╕жконтинентальн╕ бал╕стичн╕ ракети, як╕ можуть “транспортувати” нав╕ть ядерн╕ бо╓головки. Зв╕сно, ця сама система ретранслятор╕в – справа надскладна, але то – наступний етап. Але для «ближнього бою» - лазер це уже – надпотужна зброя.
2. Точн╕сть ╕ незалежн╕сть в╕д зовн╕шн╕х умов. Пор╕вняно з тими самими Градами та гарматами, лазерна зброя вигляда╓ суперун╕версальною. Завадити потрапити точно в ц╕ль тепер може лише людина, яка безпосередньо робить постр╕л. За словами кап╕тана корабля, що проводив випробування, Кр╕са Уелса, “Ми не турбу╓мося через в╕тер, через дальн╕сть д╕╖, ми не хвилю╓мося н╕ через що ╕нше.”
3. Непом╕тн╕сть. Якби ми не знали про тестування лазерно╖ збро╖, ми б точно пов╕рили в маг╕ю - безп╕лотник згор╕в сам. Керуючий випробуванням ц╕╓╖ системи Кейл Хьюз поясню╓: “вона (зброя) д╕╓ в невидим╕й частин╕ електромагн╕тного спектру, так що ви не бачите променя, вона не створю╓ н╕яких звук╕в, вона повн╕стю беззвучна ╕ неймов╕рно ефективна в тому, що робить”. Тепер як м╕н╕мум на цей час, розв╕дка противника не зможе заф╕ксувати, зв╕дки була зд╕йснена атака.
Вт╕м, ще раз нагаду╓мо, лазерна зброя не ╓ абсолютною. Про один з м╕нус╕в ми вже сказали дв╕ч╕: тра╓ктор╕я лазерного променю — р╕вна пряма. Це не дозволя╓ лазеру безпосередньо вразити ц╕ль, якщо вона знаходиться за горизонтом. А якщо на шляху у променя ╓ певн╕ об’╓кти, то в╕н неодм╕нно знищить саме них, а не ц╕ль. Прост╕ше кажучи, захиститись в╕д лазерно╖ збро╖ можна не ╕накше як встановити перепону м╕ж лазерною установкою, що випуска╓ пром╕нь, та ймов╕рною ц╕ллю удару.
П╕дсумову╓мо. Лазерна зброя ма╓ безл╕ч переваг над ╕ншими засобами ведення в╕йни. В свою чергу, випробувана з борту корабля USS Ponce установка LaWS ма╓ важлив╕ переваги, як╕ ставлять ╖╖ на вищий, пор╕вняно з попередн╕ми зразками, р╕вень. Нова епоха 18 липня 2017 року не почалась, але ця дата, безперечно, ╖╖ наблизила.
Микола Романюк
www.ukrinform.ua

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 21.07.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18831

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков