Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 19.05.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 19.05.2017
УКРА╥НА НЕ РОЗСИПАЛАСЯ, АБО ЧОМУ ЗАХ╤Д ЗМ╤НЮ╢ СВО╢ СТАВЛЕННЯ ДО В╤ЙНИ НА ДОНБАС╤

На четвертому роц╕ бо╖в ╢вропа та США, нарешт╕, побачили, що насправд╕ в╕дбува╓ться м╕ж Укра╖ною та Рос╕╓ю

Канцлер Н╕меччини Ангела Меркель заявила п╕д час в╕зиту до Рос╕╖ (Соч╕, 2 травня), що вибори на Донбас╕ можуть бути т╕льки п╕сля того, як реально замовкнуть гармати, що Укра╖на ма╓ отримати доступ до власного кордону, що прям╕ переговори з донецькими та луганськими л╕дерами можлив╕ т╕льки п╕сля вибор╕в (тобто, не з л╕дерами «ДНР/ЛНР»), ╕ ще багато чого сказала, що аж н╕як не могло сподобатися президенту РФ Пут╕ну. Державний секретар США Рекс Т╕ллерсон заявив п╕сля зустр╕ч╕ з м╕н╕стром закордонних справ Рос╕╖ Лавровим (Вашингтон, 11 травня), що санкц╕╖ проти Москви не будуть знят╕ до повного виконання «м╕нських угод». Под╕бну позиц╕ю щодо санкц╕й висловлювали ╕ Меркель, ╕ новообраний президент Франц╕╖ Емануель Макрон. М╕с╕я США при ОБС╢ оприлюднила (В╕день, 11 травня) дан╕ Спец╕ально╖ мон╕торингово╖ м╕с╕╖ (СММ) ОБС╢ на Донбас╕, як╕ говорять про грубе порушення «очолюваними Рос╕╓ю сепаратистськими силами» (фраза сама по соб╕ прикметна) «м╕нських угод» р╕зким зростанням к╕лькост╕ важкого озбро╓ння.
Загалом, виходить так, н╕би ран╕ше на Заход╕ не розум╕ли, що Укра╖на на Донбас╕ веде не громадянську в╕йну, а в╕дбива╓ збройну агрес╕ю сус╕дньо╖ держави, а ось тепер, нарешт╕, докумекали.
Як же в╕дбувалася еволюц╕я погляд╕в Заходу на нашу в╕йну з Рос╕╓ю?

Знали, але мовчали
Насамперед, варто в╕дмовитися в╕д терм╕ну «еволюц╕я». З самого початку конфл╕кту на Донбас╕ щиро не бачили рос╕йських танк╕в т╕льки сл╕п╕ йолопи, а л╕дери Заходу до тако╖ категор╕╖ ос╕б н╕коли не належали. Просто з певних м╕ркувань вони вол╕ли публ╕чно про це не говорити. Отже, це не еволюц╕я, тобто – поступове, з часом, усв╕домлення п╕д впливом нових факт╕в чи ╖хнього правильного розум╕ння справжнього стану речей, а щось ╕нше. Правильн╕ше говорити про кардинальну зм╕ну публ╕чних висловлювань, яка св╕дчить про зм╕ну позиц╕╖ зах╕дних л╕дер╕в щодо шлях╕в виконання «м╕нських угод», ╕ про причини, як╕ змусили зах╕дних л╕дер╕в до ц╕╓╖ зм╕ни.
У 2014–15 роках ╕ Зах╕дна ╢вропа (насамперед члени «нормандсько╖ четв╕рки» Н╕меччина та Франц╕я), ╕ США вважали за можливе загасити в╕йну м╕ж Укра╖ною та Рос╕╓ю поступками Кремлю, а саме: заф╕ксувати в Конституц╕╖ Укра╖ни «особливий статус окремих район╕в Донецько╖ та Лугансько╖ областей», який означав би, по сут╕ (╕ вс╕ це прекрасно розум╕ли) повний контроль Рос╕╖ над ц╕╓ю захопленою нею частиною територ╕╖ Укра╖ни. Вони виходили з того, що в╕йну за Донбас Укра╖на програла, ╕ це треба у т╕й чи т╕й оф╕ц╕йн╕й форм╕ визнати, щоб припинити подальше розповзання в╕йни. Укра╖н╕ фактично пропонувалося в╕дмовитися в╕д Донбасу в обм╕н на гарант╕╖ (Заходу ╕ Рос╕╖), що рос╕йська арм╕я дал╕ кордон╕в «ДНР/ЛНР» не п╕де, ╕ тод╕ Укра╖на зможе спок╕йно ╕ за активно╖ допомоги Заходу займатися пол╕тичним та економ╕чним реформуванням решти кра╖ни.
Мусимо визнати, що такий п╕дх╕д до вир╕шення конфл╕кту мав свою, ╕ зовс╕м не абсурдну, лог╕ку. Зах╕д фактично пропонував вар╕ант компром╕су, у якому, щоправда, вигода ╕ втрати Укра╖ни ╕ Рос╕╖ були неоднаков╕ – Рос╕я б╕льше вигравала, н╕ж програвала, а Укра╖на – навпаки. Але то вже було насл╕дком того, що Укра╖на втратила державний контроль над частиною Донбасу, а виправити цей насл╕док негайно нема жодно╖ можливост╕. Укра╖н╕ пропонувалося взяти реванш у в╕дносно далек╕й перспектив╕, коли поява ново╖, реформовано╖, ╓вропейського типу держави Укра╖на кардинально зм╕нить ситуац╕ю у рос╕йсько-укра╖нських стосунках.
Рос╕я вимушено йшла на такий компром╕с. Вимушено – у тому сенс╕, що втратила над╕ю на виконання сво╓╖ програми-максимуму (розвал Укра╖ни створенням «Новорос╕╖» з Харковом та Одесою). А ось програма-м╕н╕мум (можлив╕сть стратег╕чного впливу на Укра╖ну через «особливий статус» ОРДЛО) ц╕лком вкладалася в реал╕зац╕ю «м╕нських угод», рос╕йське трактування яких спочатку п╕дтримувалося ╕ на Заход╕. Кр╕м того, Рос╕я за такого вар╕анту збер╕гала можливост╕ з часом повернутися до програми-максимум у як╕йсь ╕нш╕й форм╕ ╖╖ реал╕зац╕╖.
Момент, коли Верховна Рада Укра╖ни проголосувала в першому читанн╕ за передбачен╕ «м╕нськими угодами» зм╕ни до Конституц╕╖ Укра╖ни (серпень 2015 року), був найвищою точкою реал╕зац╕╖ описаного компром╕су. Дал╕ все п╕шло вниз. Укра╖нське сусп╕льство р╕шуче опиралося фактичн╕й легал╕зац╕╖ в╕йськових здобутк╕в Рос╕╖ ╕ н╕защо не хот╕ло зак╕нчувати в╕йну з Рос╕╓ю визнанням поразки, а Верховна Рада не продовжила розгляд зм╕н до Конституц╕╖. Не заглиблюючись у причини, чому р╕зн╕ частини Укра╖ни – влада, пол╕тична ел╕та ╕ громадянське сусп╕льство – зрештою, д╕йшли неформально╖ згоди щодо реал╕зац╕╖ (але не ╖х оц╕нки) «м╕нських угод», констату╓мо загальний п╕дсумок: Укра╖на в╕дхилила пропонований Заходом ╕ Рос╕╓ю вар╕ант зак╕нчення в╕йни.

Тепер не мовчать
╤ Зах╕д, ╕ Рос╕я опинилися перед проблемою: що робити? Ще деякий час, за ╕нерц╕╓ю, на Укра╖ну (тобто, на укра╖нську владу) продовжували тиснути, аби змусити до реал╕зац╕╖ попереднього плану. Укра╖на тиск витримувала, причому з часом – дедал╕ усп╕шн╕ше. Поступово Зах╕д мусив побачити (╕ побачив), що й дал╕ тиснути на Укра╖ну – неправильно ╕ небезпечно. А тим часом Рос╕я допустила поглиблення кризи у сво╖х стосунках ╕з Заходом – втручанням у внутр╕шн╕ пол╕тичн╕ справи зах╕дних кра╖н, ескалац╕╓ю в╕йни в Сир╕╖ на боц╕ кривавого диктатора ╕ впертим небажанням визнавати хоч якусь свою провину за розвал усталено╖ п╕сля зак╕нчення «холодно╖ в╕йни» системи м╕жнародних стосунк╕в. Ц╕ стосунки д╕йшли до такого р╕вня протистояння (в якому питання агрес╕╖ проти Укра╖ни стало лише його частиною), що Зах╕д в╕дмовився в╕д сп╕льного з Рос╕╓ю трактування «м╕нських угод». Тепер Зах╕д б╕льше не вважав за потр╕бне «маневрувати» (тобто, покладати в╕дпов╕дальн╕сть за недотримання «м╕нських угод» на обидв╕ сторони ╕ мовчати про справжню роль Рос╕╖ у в╕йн╕ на Донбас╕), ╕ почав говорити те, про що знав ╕ думав, але не говорив з самого початку: Рос╕я – агресор. Ось тому ми ╕ чу╓мо тепер в╕д Заходу те, з чого ми почали цей текст.
Результат ус╕х описаних зм╕н законом╕рний: конфл╕кт на Донбас╕ перейшов у розряд «замороженого», тобто – на невизначено довгий строк. Власне, ця неминуч╕сть була зрозум╕ла нам, в Укра╖н╕, вже давненько ╕ багатьом, а тепер це фактично визнали ╕ на Заход╕. Зах╕д ╕ Укра╖на ╕з «замороженням» вже згодн╕. А от Рос╕╖ воно не виг╕дно саме через те, що не дозволя╓ ╖й узаконити (лег╕тим╕зувати у форм╕ виг╕дних для Рос╕╖ зм╕н укра╖нсько╖ Конституц╕╖) свою нин╕шню фактичну владу на частин╕ укра╖нсько╖ територ╕╖. Повторимо, поки цього не сталося, тобто, поки Укра╖на продовжу╓ наполягати на повному в╕дновленн╕ свого суверен╕тету (влади) над вс╕м Донбасом, доти нема п╕дстав для пом’якшення стосунк╕в Кремля ╕з Заходом наст╕льки, щоб можна було говорити про реальне зняття (послаблення) зах╕дних санкц╕й. Тому Рос╕я вдаватиметься до д╕й, як╕ б перешкоджали «замороженню» ситуац╕╖. Прим╕ром, погрозами ескалац╕╖ в╕йни – це ╓дине, що може налякати ╕ Зах╕д, ╕ Ки╖в, але цей шантаж вже не може зупинити «замороження», бо ╕ Зах╕д, ╕ Ки╖в знають: Рос╕я на велику в╕йну не спроможна. ╤ тому, хоч-не-хоч, ╕ Рос╕╖ доведеться змиритися.
Так, для Укра╖ни «замороження» проблеми Донбасу означа╓ чимало «тактичних» втрат, насамперед те, що населення цього рег╕ону вимушено буде (таке життя!) в╕дходити в╕д Укра╖ни ╕ пробувати пристосовуватися жити п╕д Рос╕╓ю, а також необх╕дност╕ тримати сво╓ю арм╕╓ю фронт, тобто втрачати сво╖х солдат. Однак у «стратег╕чному» план╕ виграш все-таки за Укра╖ною. Характер наших ╕сторичних стосунк╕в з рос╕янами такий (╕ саме цього багато хто на Заход╕ ╕ справд╕ не розум╕╓), що ми не можемо ╖м оф╕ц╕йно в╕ддавати н╕ найменшо╖ частинки свого. Ми насправд╕ вою╓мо не за Донбас, точн╕ше – не лише за Донбас, а за сво╓ ╕снування на ц╕й планет╕. ╤ Рос╕я вою╓ не за шмат нашо╖ територ╕╖, а за те, щоб нас знищити. У так╕й в╕йн╕ компром╕си неможлив╕, ╕ будь-яка ╖хня оф╕ц╕йна видим╕сть, а тим б╕льше така, що узаконю╓ захоплене ворогом (територ╕╖, ╕нформац╕йно-культурний прост╕р, вплив на пол╕тику тощо), не т╕льки не зупиня╓ в╕йну, а ще б╕льше ╖╖ розпалю╓, бо Рос╕я, п╕дбадьорена усп╕хом, почина╓ ще сильн╕ше тиснути на Укра╖ну.
╤ все-таки, нин╕шн╓ жорстке укра╖нсько-рос╕йське протистояння, в╕д якого нин╕ вже не може триматися осторонь Зах╕д (як це було ще якихось три десятки рок╕в тому), таки змусить зах╕дних пол╕тик╕в зрозум╕ти, нарешт╕, що насправд╕ в╕дбува╓ться м╕ж Укра╖ною та Рос╕╓ю. Таке усв╕домлення об'╓ктивно неминуче, ╕ буде чи не вир╕шальною перемогою Укра╖ни, бо забезпечить нам потужних ╕ над╕йних союзник╕в. Ось це ми ╕ назвемо еволюц╕╓ю Заходу у поглядах на укра╖нсько-рос╕йську в╕йну.

Юр╕й Сандул
https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 19.05.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18537

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков