Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВС╤ ОЗНАКИ ЗЛОЧИНУ ПРОТИ ЛЮДЯНОСТ╤
Кримчани за «дискредитац╕ю арм╕╖ РФ» заплатили за два роки 10,7 м╕льйона долар╕в...


КРИМОСУДДЯ
СЛОВО СИЛИ – ПРОТИ СИЛИ СЛОВА…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот дев’яносто другий…


КРИМОСУДДЯ
СЛОВО СИЛИ – ПРОТИ СИЛИ СЛОВА…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот в╕с╕мдесят п’ятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 08.07.2016 > Тема "Бути чи не бути?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 08.07.2016
РОЗДОР╤ЖЖЯ "КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤": ЧИ ПОТР╤БНЕ ОКУПОВАНОМУ П╤ВОСТРОВУ УКРА╥НСЬКЕ ВИДАННЯ?

Ки╖вське видання «Кримсько╖ св╕тлиц╕» вигляда╓ як прив╕т ╕з 70-х рок╕в минулого стол╕ття

В ЗМ╤ з’явилося пов╕домлення, що «Кримська св╕тлиця», яка була ╓диною укра╖номовною газетою в Криму, в╕дроджу╓ться в Ки╓в╕. Директор Нац╕онального газетно-журнального видавництва Андр╕й Щекун запевнив, що перший номер вийде вже 1 липня. ╥╖ видаватиме ки╖вська команда, а вс╕х кримських журнал╕ст╕в на чол╕ з головним редактором В╕ктором Качулою вже зв╕льнено й оголошено конкурс на посаду оч╕льника видання. Його переможцем вже оголошений колишн╕й с╕мферополець, ф╕лолог за осв╕тою (не журнал╕ст та без досв╕ду роботи в ЗМ╤) В╕ктор Мержвинський.

Нова команда «Кримсько╖ св╕тлиц╕», за словами Щекуна, повн╕стю сформована з кримчан-переселенц╕в. Плану╓ться, що газета матиме тираж 1000 екземпляр╕в ╕, як ╕ ран╕ше, буде щотижневою. Видання розповсюджуватиметься в по╖здах п╕вденного напрямку ╕ через к╕оски поширення друковано╖ продукц╕╖. Наказ про переведення редакц╕╖ з С╕мферополя до Ки╓ва вийшов ще 14 березня 2016 року.

Однак кримська редакц╕я з ним не погодилася, наполягаючи, що газету необх╕дно зберегти саме для читач╕в у Криму. За роз’ясненнями Укр╕нформ звернувся до вже колишнього головного редактора «Кримсько╖ св╕тлиц╕» В╕ктора Качули.

- Як ви сприйняли зв╕стку про закриття кримсько╖ редакц╕╖?

-  Ми не погоджувалися на закриття газети на територ╕╖ Криму. ╤ п╕дтвердження цього - в мо╖х численних листах до сп╕взасновник╕в видання. Зокрема, до м╕н╕стр╕в культури – як ╢вгена Нищука, так ╕ В’ячеслава Кириленка. Ми не змирилися з брутальним способом вир╕шення проблеми. Бо вона не ╓ наст╕льки складною, як це може здаватися. Якщо б Ки╖в прагнув  зберегти в Криму колектив фах╕вц╕в, зберегти укра╖нський ╕нформац╕йний та духовний осередок для вс╕х тих, хто залишився патр╕отом Укра╖ни на територ╕╖ Криму, то це слугувало б сво╓р╕дним сигналом: Укра╖на нас, кримських укра╖нц╕в, не залишила. Але ми бачимо, на жаль, зовс╕м протилежне ставлення.

У нас збер╕га╓ться арх╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕» за вс╕ роки ╖╖ ╕снування з 1992 року. Чи в╕н ╖м, сусп╕льству, Укра╖н╕ не потр╕бен? Цей арх╕в нин╕ не оцифрований. Це стоси п╕дшивок, ╖х не вивезти. Ми почали ╖х переводити в цифру, але д╕йшли лише до червня 1993 року. ╤ зараз знаходимо в старих номерах так╕ паралел╕, так╕ в╕дпов╕д╕ на проблеми кримського життя сьогодн╕! Там заф╕ксован╕ ус╕ наш╕ укра╖нськ╕ здобутки й помилки укра╖нсько╖ влади в Криму, тож на тому матер╕ал╕ потр╕бно нин╕ вчитися. Але про це н╕хто не дума╓. Арх╕в потр╕бно рятувати. Хот╕лося б спод╕ватися, що ки╖вське начальство подба╓ про нас хоча б заради арх╕ву.

У НИН╤ШНЬОМУ КРИМУ НАВ╤ТЬ ЗА РОС╤ЙСЬКИМ ПЕРЕПИСОМ - 350 ТИСЯЧ УКРА╥НЦ╤В

- А хто ваш читач сьогодн╕, адже газета укра╖номовна, а 90 в╕дсотк╕в мешканц╕в Криму сп╕лку╓ться рос╕йською?

- То неправда, що Крим аж такий рос╕йськомовний. Нав╕ть тепер - ╖деш у маршрутц╕ чи йдеш базаром -  ╕ чу╓ш укра╖нську мову. У нин╕шньому  Криму за останн╕м, вже рос╕йським переписом, було записано близько 350 тисяч укра╖нц╕в.  А до анекс╕╖ п╕д час перепису себе назвали укра╖нцями 24 в╕дсотки кримчан, що набагато б╕льше… Ось серед цих 350 тисяч ╕ ╓ наш╕ читач╕. Насамперед, це вчител╕ укра╖нсько╖ мови, як╕ н╕куди не под╕лися, незважаючи на те, що мову тут вже, практично, не викладають. Люди змушен╕ заробляти й виживати, як хто може. Але ╖м все одно потр╕бне укра╖нське слово. Вони нас шукають в ╕нтернет╕, знаходять нас у С╕мферопол╕.

Слава Богу, ще д╕╓ наша Укра╖нська церква (не вс╕ прим╕щення ще в╕д╕брали), тож можна там сп╕лкуватися з╕ сп╕вв╕тчизниками. Тобто, наше укра╖нське коло в Криму ╓. ╤ якщо отак брутально вирвати з цього кола, з кримсько╖ земл╕, нашу ╕нформац╕йну ланку, думаючи, що вона приживеться на Хрещатику, то, не думаю, що це р╕шення велико╖ державно╖ мудрост╕. Ми також сп╕впрацю╓мо з кримськотатарською сп╕льнотою. Якщо подивитися на т╕ номери, що до цього виходили, то практично в кожному з них обговорювалися ╕ висв╕тлювалися проблеми кор╕нного населення Криму.

- Кому належать права на ╕нтернет-видання «Кримська св╕тлиця»?

- Наш сайт був заснований у 2002 роц╕ на недержавн╕ кошти. Я особисто займався цим грантом. ╤ в╕дтод╕ й донин╕ цей сайт усп╕шно функц╕онував. Спод╕ваюся, в╕н працюватиме й дал╕, коли ми знайдемо недержавне ф╕нансування. Це власн╕сть нашого колективу, який ╓ одним ╕з сп╕взасновник╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕». А тепер у Ки╓в╕ чомусь переймаються тим, щоб у людей, як╕ заснували сайт, його в╕д╕брати. У людей, як╕ по 20 рок╕в тут працюють, в╕д╕брати право голосу!

МИ ╢ ОЧЕВИДЦЯМИ ТОГО, ЩО ТУТ В╤ДБУВА╢ТЬСЯ

- Дирекц╕я видавництва плану╓ забрати парол╕ з доступу до адм╕н╕стрування сайтом «Кримська св╕тлиця», чи будуть запускати новий сайт з такою ж назвою?

- Забрати доступ до ╕нтернет-порталу можна т╕льки через суд. А це, напевне, можливо лише тод╕, коли сайт зможуть звинуватити, скаж╕мо, в сепаратизм╕. Тобто, якщо в╕н перестане бути нац╕ональним ресурсом, яким в╕н ╓ сьогодн╕. Ключ╕ в╕д сайту ми н╕кому в╕ддавати не збира╓мося, бо вони ╖м не належать. Повторюю: сайт створено за недержавн╕ кошти. Тому з якого це дива група кримських журнал╕ст╕в, як╕ можуть ╕ хочуть продовжувати цю справу, будуть в╕ддавати портал з надбаним за роки понад трим╕льйонним загальним в╕дв╕дуванням ки╖вським «тиловим борцям» за Крим? Ми здатн╕ наповнювати сайт найсв╕ж╕шою ╕нформац╕╓ю з м╕сця под╕й, ми ╓ очевидцями всього, що тут в╕дбува╓ться. Х╕ба можна з Ки╓ва зрозум╕ти ╕ побачити все так, як це зроблять люди на м╕сцях? Нин╕ нас четверо журнал╕ст╕в, ╕ нав╕ть цього досить для повноц╕нно╖ роботи.

- Де ╕ як ви отриму╓те зарплатню?

- Останн╕х п╕вроку ми взагал╕ ╖╖ не отримували. А в попередн╕ роки це в╕дбувалося еп╕зодично: хтось ╕з кримчан ╖хав на материк ╕ брав ╕з собою дов╕рен╕сть на отримання кошт╕в. Але це було дуже р╕дко. Тор╕к ми зарплату отримали вперше одразу за 9 м╕сяц╕в. А працювали безпереб╕йно. ╤ зважте, що наша зарплата - одна з найнижчих в Укра╖н╕. Редактори в╕дд╕л╕в ╕ кореспонденти отримували по 2-2,5 тисяч╕ гривень, ще й податки з не╖ платили. Якщо комусь ц╕каво, може пор╕вняти це з м╕н╕мальним прожитковим м╕н╕мумом, оголошеним у Криму: на так╕ грош╕ тут не виживають…

- Яким чином ви сп╕лкувалися з кер╕вництвом видавництва? Що вони вам пропонували?

- Сп╕лкування з попередн╕м директором видавництва Романом Ратушним н╕як не складалося. В╕н просто не знав, що з нами робити ╕ як д╕яти в умовах, що звалилися на нас п╕сля «кримсько╖ весни». Напевне, для вир╕шення таких непростих питань потр╕бна людина ╕ншого профес╕йного р╕вня та житт╓вого досв╕ду. На вс╕ мо╖ листи та прохання я не отримав в╕д пана Ратушного жодно╖ в╕дпов╕д╕. За останн╕ 2,5 року в╕д нашого кер╕вництва – в╕д М╕н╕стерства культури, в╕д «Просв╕ти», як сп╕взасновник╕в, та в╕д Нац╕онального газетно-журнального видавництва, - не над╕йшло жодного оф╕ц╕йного документа-в╕дпов╕д╕ на звернення колективу «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Не були розглянут╕ н╕ наш╕ пропозиц╕╖, н╕ вимоги, як нам налаштувати роботу в цих екстремальних умовах. ╢дине, що нам над╕слали – попередження про переведення та от╕ брутальн╕ накази про прогули, як╕ ми зд╕йснили, не з’явившись на роботу в Ки╓в╕. ╤ остаточний наказ про мо╓ зв╕льнення. Все ╕нше було про╕гнороване. Тобто, сп╕лкування, як такого, м╕ж центром та ╕нформац╕йним укра╖нським п╕дрозд╕лом на втрачен╕й територ╕╖  встановлено не було.

- Нин╕шн╕й директор НГЖВ Андр╕й Щекун об╕ця╓, що газету в╕дтепер робитимуть б╕женц╕ з Криму. Можливий такий вар╕ант подач╕ ╕нформац╕╖ про п╕востр╕в?

- Це на╖вно ╕ малотиражно в ус╕х смислах. Подив╕ться на Президентський сайт, де розм╕щено тим же Щекуном ╕н╕ц╕йовану петиц╕ю щодо в╕дм╕ни указу про в╕льну економ╕чну зону в Криму. Це, здавалося б, мало б допомогти захистити права укра╖нц╕в та кримських татар на п╕востров╕. Ск╕льки там п╕дписант╕в на сьогодн╕? Трохи б╕льше сотн╕. А треба 25 тисяч. Оце ╕ ╓ ╕люстрац╕╓ю громадсько╖ активност╕ переселенц╕в, в╕д чого залежить реально затребуваний тираж «Кримсько╖ св╕тлиц╕», якщо вона друкуватиметься на материку. Особливо╖ активност╕ в Укра╖н╕ стосовно подальшо╖ кримсько╖ дол╕ ми з Криму не бачимо, тож не випадково Щекун замовля╓ для к╕лькох десятк╕в тисяч кримських переселенц╕в аж тисячний тираж газети, яку, до всього, будуть безкоштовно роздавати по по╖здах.

- Найрейтингов╕ш╕ ЗМ╤ витрачають шален╕ кошти, щоб мати сво╖х спец╕альних кореспондент╕в на м╕сцях, подавати ╕нформац╕ю очевидц╕в. Чому вас не залишили у Криму в такому статус╕? Вам це пропонували?

- Андр╕й Щекун запропонував тим, хто не хоче працювати «п╕д ки╖вськими каштанами», перейти на роботу за трудовою угодою. Але така форма сп╕впрац╕ не нада╓ нам жодного оф╕ц╕йного статусу, ╕ може бути в будь-який момент одноб╕чно перервана. Ми втрача╓мо будь-який юридичний, матер╕альний та моральний захист. Наск╕льки впевнено ми можемо себе почувати з т╕╓ю угодою? Я запитав про контрактну форму прац╕, зважаючи на ситуац╕ю, але Щекун заявив, що це неможливо, додавши, що ╕ робота в штат╕ видавництва нас теж не захища╓. Я йому в╕дпов╕в, що робота в штат╕ нада╓ нам хоча б упевненост╕, бо, в ╕деал╕, держава ма╓ за нас заступитися, якщо, не дай Бог, станеться якесь лихо. Але дал╕ розмова не п╕шла. А тим часом, тут, в Криму, ми вже ма╓мо чимало приклад╕в, як та трудова угода «захистила» наших кримських колег. Тож це приклад абсолютно непродуманого та недержавного р╕шення ц╕╓╖ проблеми.  Гадаю, оце переведення газети в Ки╖в зат╕яне чиновниками найперше для того, аби зняти з себе в╕дпов╕дальн╕сть. Вони просто не знають, як орган╕зувати цю справу.

- А ви ма╓те ╕де╖?

- Так, ╕ ми ╖х вже неодноразово висловлювали в наших листах-проханнях. Пропонували: визнайте юридично, що люди, як╕ в Криму працюють, ╓ сп╕взасновниками газети. Провед╕ть нараду сп╕взасновник╕в ╕ обговор╕ть сп╕льно, як жити дал╕. Адже може бути втрачено в один момент все те, що надбано за 24 роки!

- Як ви плану╓те життя на майбутн╓?

- Я подав до суду на М╕н╕стерство культури та НГЖВ. Суд в╕дбудеться в Ки╓в╕. Я ╕ мо╖ кримськ╕ колеги не згодн╕ з переведенням газети до Ки╓ва, з╕ зв╕льненням журнал╕ст╕в та з такою брутальною процедурою вир╕шення проблеми. Бо це, ще раз повторю, виг╕дно лише чиновникам, а не читачам та сп╕вроб╕тникам видання.

П╤СЛЯ ОКУПАЦ╤╥ КРИМУ М╤Н╤СТЕРСТВО КУЛЬТУРИ ПОВН╤СТЮ ВТРАТИЛО МОЖЛИВ╤СТЬ КОНТРОЛЮ

«Укр╕нформ» звернувся за коментарем до М╕н╕стерства культури Укра╖ни. Оф╕ц╕йно отримали таку в╕дпов╕дь в╕д прес-служби:

«Для М╕н╕стерства культури Укра╖ни ╓ пр╕оритетним питання збереження вс╕х осередк╕в укра╖нсько╖ культури, а також укра╖нських ╕нституц╕й, як╕ у зв’язку з драматичними под╕ями 2014 року залишились на неп╕дконтрольних для Укра╖ни територ╕ях. З грудня 2006 року редакц╕я газети «Кримська св╕тлиця» ╓ структурним п╕дрозд╕лом Державного п╕дпри╓мства «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво». Оск╕льки п╕сля окупац╕╖ АР Крим М╕н╕стерство культури повн╕стю втратило можлив╕сть контролю за д╕яльн╕стю п╕дпорядкованих заклад╕в, розташованих на тимчасово окупован╕й територ╕╖, ╕, нав╕ть за особисто╖ комун╕кац╕╖ з прац╕вниками заклад╕в культури, не ма╓ можливост╕ забезпечити дотримання ╕нтерес╕в Укра╖ни, було прийнято р╕шення про переведення газети «Кримська св╕тлиця» до м╕ста Ки╓ва, як ╓диний шлях збереження зазначеного друкованого видання та повноц╕нно╖ д╕яльност╕ редакц╕╖. Це р╕шення було доведено до в╕дома головного редактора Качули В.В., а прац╕вникам редакц╕╖ було запропоновано пере╖хати до м. Ки╓ва ╕ повним складом продовжувати свою д╕яльн╕сть в оф╕с╕ ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (м. Ки╖в, вул. Васильк╕вська,1). Частина прац╕вник╕в пере╖хала й усп╕шно працю╓. В.В.Качула в╕д пере╖зду в╕дмовився. Як результат, 31 травня гендиректор Нац╕онального газетно-журнального видавництва Андр╕й Щекун п╕дписав наказ про зв╕льнення В╕ктора Качули. На сьогодн╕ з В.Качулою проведено повний розрахунок по зароб╕тн╕й плат╕. Вих╕д газети «Кримська св╕тлиця» в╕дновлено на територ╕╖, контрольован╕й Укра╖ною».

ЧИМ ПОГАН╤ «ПАРТИЗАНСЬК╤» МЕТОДИ?

Д╕йсно, питання не просте. З одного боку – набагато розумн╕ше мати укра╖нський осередок «Кримсько╖ св╕тлиц╕» саме в Криму, а не на материков╕й зон╕. З ╕ншого боку – тут ми стика╓мося з проблемою: як це зробити в правовому ╕ ф╕нансовому пол╕. ╤ правила ц╕╓╖ гри не нами встановлен╕, а нав’язан╕ агресором. Тож Укра╖н╕ потр╕бно вчитися п╕дтримувати сво╖х громадян у Криму в нових умовах - щоб не звучали все част╕ше слова розчарування.

Справд╕, одним з виход╕в було б оф╕ц╕йне (де-юре) переведення редакц╕╖ в столицю, щоб де-факто редакц╕я працювала в Криму, але отримувала кошти на свою д╕яльн╕сть на територ╕╖ Укра╖ни. Однак кер╕вництво Нац╕онального газетно-журнального видавництва п╕шло ╕ншим шляхом. Можливо, легшим. Поки готувався матер╕ал, десь на початку липня читач╕ побачили к╕лькасот прим╕рник╕в оновлено╖ столично╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕». ╥╖ стор╕нки заповнен╕ текстами, перепощеними з  порталу «Культура» та не дуже св╕жими, як на думку автора, статтями журнал╕ст╕в  газети «Культура ╕ життя», б╕льш╕сть з котрих аж н╕як не ╓ кримчанами-переселенцями.

У першому номер╕ ми бачимо новину про перемогу Джамали, передрук колонки Андр╕я Куркова, що теж рад╕╓ за нашу перемогу на ╢вробаченн╕, ╕нтерв’ю генерального директора Андр╕я Щекуна про те, що «Кримська св╕тлиця» в майбутньому матиме передплатник╕в, а також зв╕стка -  де здавати аб╕тур╕╓нтам з Кримського п╕вострова ЗНО у пер╕од з 14 червня до 4 липня. Пот╕м знову фото Андр╕я Щекуна. В №2 газети - ╕нформац╕я про те, що 29 кв╕тня в Ки╖вському театр╕ на Подол╕ в╕дбулося нагородження переможц╕в Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу «Ми д╕ти тво╖, Укра╖но!».

Не варто переказувати весь контент цих номер╕в, оск╕льки ╖хня подача та оформлення – це, як на смак автора цих рядк╕в, прив╕т ╕з 70-х рок╕в минулого стол╕ття.

Тривожить те, що це виходить за кошти платник╕в податк╕в. За наш╕ з вами грош╕!  Бо ж якби це був комерц╕йний проект, то чи зм╕г би в╕н за таких умов ╕ з таким потенц╕алом розпочати свою д╕яльн╕сть? ╤ чи не ма╓ корупц╕йно╖ складово╖ ╕дея розповсюджувати газети безкоштовно у потягах, що йдуть на Херсон?  ╤ чи варто в╕дроджувати газету за державний кошт у той час, коли йде процес роздержавлення друкованих ЗМ╤? До слова, анонсований ки╖вським видавництвом новий портал «Кримсько╖ св╕тлиц╕» за адресою www.svitlytsia.in.ua поки що, схоже, недоступний ус╕м, окр╕м його розробник╕в.

Автор не хоче н╕кого звинувачувати: ситуац╕я ╕ справд╕ неординарна. Оф╕ц╕йно видавати укра╖нську газету в окупован╕й зон╕, де саме поняття «укра╖нське» ╓ п╕дозр╕лим ╕ може слугувати приводом для репрес╕й, нелегко. ╤, можливо, протир╕чить ухваленим щодо анексованого Криму укра╖нським законам…

Але ж якимось чином просв╕тницьку роботу там треба вести, якимось чином об`╓днувати укра╖нц╕в, як м╕н╕мум розпов╕дати д╕тям ╕ молод╕ про те, що в них ╓ Батьк╕вщина, яка прагне ╖хнього повернення у с╕м`ю… ╤ чим поган╕ для ц╕╓╖ мети «партизанськ╕» методи ╕нтернет-порталу «Кримська св╕тлиця», що, попри в╕дмову в╕д не╖ оф╕ц╕йного Ки╓ва, продовжу╓ д╕яти в Криму? ╤ чому б не допомогти ╖╖ колективу? А можливо й, вивчивши досв╕д, взяти його на озбро╓ння?

Л╕л╕ана Фесенко. Ки╖в.

http://www.ukrinform.ua/rubric-society/2048401-rozdorizza-krimskoi-svitlici-ci-potribne-okupovanomu-pivostrovu-ukrainske-vidanna.html

В╕д редакц╕╖:
"Частина прац╕вник╕в пере╖хала й усп╕шно працю╓" - не зморгнувши пов╕домля╓ М╕н╕стерство культури. Насправд╕ до Ки╓ва пере╖хала лише одна сп╕вроб╕тниця газети.

Фото в╕д червня 2014 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 08.07.2016 > Тема "Бути чи не бути?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17309

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков