Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЙДЕН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤
В╕н п╕дкреслив, що це посилить безпеку Америки ╕ св╕ту, а також п╕дтвердить глобальне л╕дерство...


СЕНАТ США УХВАЛИВ ЗАКОНОПРО╢КТ ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤, ╤ЗРА╥ЛЮ Й ТАЙВАНЮ
Документ п╕дтримала переважна б╕льш╕сть американських законодавц╕в…


ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 08.04.2016 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 08.04.2016
ЧУТКИ ПРО НАШУ СМЕРТЬ ДЕЩО ПЕРЕБ╤ЛЬШЕН╤

Чогось под╕бного ми ╕ оч╕кували, коли агенц╕я «Крим.Реал╕╖» розпов╕ла св╕ту про нашу газетну долю, нав╕ть дещо переб╕льшивши ╖╖ траг╕зм, бо чутки про смерть «Кримсько╖ св╕тлиц╕» не в╕дпов╕дають д╕йсност╕, як ╕ про номер газети, що ╓ останн╕м в ╕стор╕╖ ╖╖ ╕снування. Спод╕ва╓мося, що ╖х, «останн╕х», буде ще чималенько.
Але така зв╕стка стала бальзамом на душ╕ тих, кому цього дуже хот╕лося. Серед них про нас згадали ╕ наш╕ в╕чн╕ «заклят╕ друз╕» ╕з «Крымской правды» у пол╕тичному огляд╕ Н. Ф╕л╕ппова «Брусчатка политического уровня» 2 кв╕тня. Спробую в╕дкинути емоц╕╖ ╕ проанал╕зувати лише те, що написане пером ╕ не вирубати «топором». Автор огляду визна╓, що укра╖номовна «Кримська св╕тлиця» була в Криму ╓диною, а це вже означа╓, що таке модне твердження про насильницьку укра╖н╕зац╕ю Криму, котре н╕бито привело до в╕дторгнення його в╕д Укра╖ни, в╕н заперечу╓, бо якщо не преса, то хто ж? До того ж, один, зв╕сно, у пол╕ не во╖н. Не без ╕рон╕╖ згаду╓ оглядач ╕ про те, що ми боролися за сво╓ ф╕нансування. «Чесна ╕ б╕дна» укра╖нська влада не знаходила кошт╕в на утримання газети, як ╕ механ╕зму, аби його зд╕йснювати. А у «Крымской правды» таких проблем зроду не було, бо працювала вона на ╕ншого, багатого ╕ щедрого хазя╖на, у тому числ╕, ╕ за укра╖нськ╕ грош╕. Моя приятелька, котра була там коректором, з╕зналася, що одержувала зарплату вчетверо б╕льшу, н╕ж називала мен╕ ран╕ше, але сказала це лише п╕сля зв╕льнення, бо говорити про справжн╕ сво╖ доходи газетярам забороняла адм╕н╕страц╕я. Тож напрошу╓ться висновок: «русскоязычных» у Криму н╕хто н╕коли не утискував, у чому Рос╕я намага╓ться переконати св╕тове сп╕втовариство. Швидше навпаки. ╤накше ╕ не стала б «Крымская правда» «газетой победителей», як це зазнача╓ться в ╖╖ реклам╕.
А тепер про те, чи боролися ми «со всем русским, что попадало в поле зрения». Де ж тут було з ус╕м цим боротися, якщо «русским» було заповнене практично все поле зору? Тод╕ б довелося боротися ╕ з собою, сво╖ми б╕ограф╕ями, схожими на т╕, що були ╕ у колег ╕з «Крымской правды», а де з ким ╕з них вони взагал╕ сп╕впадали, бо наш╕ прац╕вники трудилися колись у ц╕й газет╕, ╕ в газет╕ «Крымский комсомолец», лише мр╕ючи про р╕вноц╕нн╕ умови для розвитку ╕ свого народу. Але ми н╕коли не дозволяли соб╕ називати рос╕йську мову «недоразвитым языком» та ╕ншими образливими словами, як це робили наш╕ рос╕йськ╕ колеги щодо укра╖нсько╖. Бо н╕ «язык», н╕ мова не причетн╕ до того, як ╖х використовують, не винн╕, що стають смертоносною збро╓ю, а вся в╕дпов╕дальн╕сть – на тих, хто збитку╓ться над ними, роблячи ╖х знаряддям насильства. До реч╕, «великий и могучий» д╕йсно г╕дний кращого застосування. А що робиться для його розвитку? За останн╕ рок╕в 50 в╕н збагатився лише на десяток запозичень – як от шоп╕нг, маркетинг, драйв, креатив, скутер, ╕ особливо модне тепер — офшори, у той час, як м╕льйони рос╕ян не можуть трьох сл╕в зв’язати без мату та потворних словоутворень, таких як «ённый, евонный, ейный». Коли нав╕ть профес╕йн╕ тележурнал╕сти з рос╕йським словом обходяться напрочуд в╕льно, в╕д чого, наприклад, гумористичний номер конкурсу ста╓ «смехотворным». Ось тут би ╕ докласти сво╖ зусилля «победителям». ╤ це могло б стати сферою нашо╖ сп╕впрац╕.
Скажете, жартую? Можливо, й так. Але знову ж таки, посилаючись на контекст огляду, зг╕дно з яким «есть основания полагать», що ми невдовз╕ спробу╓мо «встроиться в новую действительность». Хот╕ла б зауважити, в╕д под╕бного була б вза╓мна користь. Ми б надали ще одну п╕дставу говорити про «зрадливу укра╖нську нац╕ю» та вельми лояльну ╕ справедливу Рос╕ю – «щедрую душу», а зате повернули б наш газетний бюджет, що не сяга╓ зарплати одного рос╕йського високопосадовця.
Бо «встроиться» на тих умовах, на яких це зробили свого часу «Крымская правда» та ╖й под╕бн╕, нам н╕хто не дозволить. Це вони взяли в╕д Укра╖ни все: почесн╕ звання (нав╕ть з╕рки Геро╖в), квартири, державн╕ пенс╕╖ — за те, що ненавид╕ли свою державу ╕ активно готували грунт для ╖╖ повалення. А тепер наввипередки поливають брудом та оббр╕хують все укра╖нське. Нав╕ть свиняча чума, що спалахнула в Криму у лютому ╕ про яку в Укра╖н╕ н╕хто й не чув, видавалася ними як така, що «приб╕гла» сюди з Херсонщини. Дарма, що з 20 вересня минулого року укра╖нська сторона зд╕йснювала продуктову блокаду п╕вострова, а невдовз╕ товарооб╕г м╕ж Рос╕╓ю ╕ Укра╖ною було оф╕ц╕йно припинено. Зв╕дти ж прийшла ╕ еп╕дем╕я грипу, але чомусь не в Крим, а в Санкт-Петербург, хоча це зовс╕м ╕ не по дороз╕. Це як в анекдот╕ про нев╕стку, що завжди винна, нав╕ть коли десь пасе свиней.
А те, що не вс╕ прац╕вники «Кримсько╖ св╕тлиц╕» можуть ╕ хочуть перебратися до Ки╓ва, д╕йсно правда, як ╕ те, що свого часу зухвал╕ рос╕йськ╕ патр╕оти не реагували на заклик «чемодан, вокзал, Россия», а робили все, аби Рос╕я прийшла до них сама.
╤ ще раз про п╕дозру щодо нашого бажання «встроиться» в нову д╕йсн╕сть. Куди ╕ як нам «вмонтовуватися» — вир╕шувати нашим прихильникам, як╕ в╕рять нам ╕ розд╕ляють наш╕ погляди ╕ почуття. ╤ якщо п╕д маркою турботи про нашу безпеку нас «злива╓» сьогодн╕ ки╖вське Газетно-журнальне видавництво, то, на щастя, це ще не вся Укра╖на.
Але правда ╕ в т╕м, що укра╖нц╕ Криму, як╕ продовжують любити свою Батьк╕вщину (а про найчисельн╕шу нац╕ональну громаду кримськ╕ ЗМ╤ згадують лише в контекст╕ «болгары, армяне, греки, немцы и прочие»), теж не мають просто лягати ╕ вмирати в╕д горя. ╥м доведеться шукати в нин╕шньому житт╕ сво╓ м╕сце, а в перспектив╕ ╕ створювати свою «Кримську св╕тлицю», що допомагала б у боротьб╕ за ╖хн╕ права, у в╕дстоюванн╕ хоча б якогось нац╕онально-культурного м╕н╕муму. ╤ дай, Боже, щоб в╕н наблизився хоча б до радянського. Але це вже не наша ╕стор╕я…

Тамара СОЛОВЕЙ
Випускниця Московського л╕тературного ╕нституту ╕м. Горького, редактор в╕дд╕лу «Кримсько╖ св╕тлиц╕»


2013 р╕к, центральна площа С╕мферополя, н╕хто не зносить палаток ╕ не «паку╓» орган╕затор╕в. А тепер уяв╕ть соб╕, що це — сьогодн╕, ╕ зам╕сть «русскому языку» написано — «укра╖нськ╕й мов╕»... ╤ ск╕льки секунд простояла б отака конструкц╕я? Та це нав╕ть не уявля╓ться...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 08.04.2016 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16947

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков