Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 21.10.2011 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 21.10.2011
РИЗИКИ Б╤ДНОСТ╤

Р╕вень б╕дност╕ в Укра╖н╕ за св╕дчу╓, що у найг╕рш╕й ситуац╕╖ нин╕ продовжують залишатися домогосподарства з д╕тьми. Про це напередодн╕ М╕жнародного дня боротьби ╕з б╕дн╕стю, який в╕дзнача╓ться 17 жовтня, пов╕домила в коментар╕ для УКР╤НФОРМу зав╕дувач в╕дд╕лу досл╕дження р╕вня життя населення ╤нституту демограф╕╖ ╕ соц╕альних досл╕джень ╕м. М. Птухи НАН Укра╖ни Людмила Черенько (на фото).
«У першому квартал╕ 2011 року р╕вень б╕дност╕ серед домогосподарств ╕з д╕тьми хоча й знизився пор╕вняно з попередн╕м пер╕одом, проте залишився на досить високому р╕вн╕ — 31,7%, що у 1,2 раза вище за середньоукра╖нський р╕вень. ╤з зб╕льшенням к╕лькост╕ д╕тей у домогосподарствах в╕дпов╕дно зроста╓ й р╕вень б╕дност╕», — сказала експерт.
За ╖╖ словами, найнижчий р╕вень б╕дност╕ спостер╕га╓ться в домогосподарствах з одн╕╓ю дитиною — 26,3%, з двома д╕тьми в╕н становить вже 41%, а з трьома та б╕льше — 61,4%.
«В Укра╖н╕ майже кожна друга с╕м’я з двома д╕тьми потрапля╓ до б╕дних. Так╕ родини мають б╕льш╕ ризики б╕дност╕, ан╕ж домогосподарства, як╕ складаються виключно ╕з пенс╕онер╕в. Окр╕м того, до групи ризику потрапляють пенс╕онери старших в╕кових груп, як╕ вже не можуть працювати, багатод╕тн╕ родини та складн╕ домогосподарства з подв╕йним демоеконом╕чним навантаженням (д╕тьми та пенс╕онерами)», — пов╕домила науковець.
Вона додала, якщо у домогосподарствах пенс╕онер╕в р╕вень б╕дност╕ знизився, то у домогосподарствах, як╕ складаються ╕з працюючих ос╕б, в╕н дещо зр╕с, «що св╕дчить про пог╕ршення ситуац╕╖ на в╕тчизняному ринку прац╕».
Л. Черенько зазначила, що особливо невт╕шним ╓ р╕вень життя пенс╕онер╕в, яким за 75 рок╕в: «Вони вимушен╕ ╕снувати лише на т╕ кошти, як╕ отримують в╕д держави, р╕вень б╕дност╕ серед них традиц╕йно вищий в╕д середньоукра╖нського з року в р╕к».
Науковець також акцентувала увагу на ╕нш╕й укра╖нськ╕й особливост╕ — наш╕ пенс╕онери зазвичай допомагають виживати с╕м’ям сво╖х д╕тей. Окр╕м того, у пенс╕онер╕в ╓ специф╕чн╕ потреби. Вони менше купують одягу та предмет╕в побуту, зате б╕льше кошт╕в витрачають на л╕ки. У них вкрай застар╕л╕ товари тривалого використання, як╕ практично не оновлюються.
Що ж до молодих пенс╕онер╕в, як╕ т╕льки досягли пенс╕йного в╕ку ╕ можуть працювати та отримувати одночасно пенс╕ю ╕ зарплату, то в них, на думку експерта, р╕вень життя нав╕ть вищий в╕д молодих працюючих, як╕ ще не набули достатнього стажу роботи: «Молод╕ пенс╕онери мають низьк╕ ризики в╕дносно╖ б╕дност╕, ╖хн╕ доходи дозволяють п╕дтримувати нормальний р╕вень життя».
Л. Черенько розпов╕ла, що б╕льш╕сть л╕тн╕х людей отримують пенс╕ю, яка ╓ вищою за прожитковий м╕н╕мум для непрацездатних: «Але б╕дн╕сть — поняття в╕дносне. ╤ коли ми говоримо про б╕дн╕сть, насамперед, ма╓мо на уваз╕ ту частину населення, яка не може споживати на р╕вн╕ середн╕х стандарт╕в, що склалися у нашому сусп╕льств╕ на даний момент».
У прожитковому м╕н╕мум╕, за словами експерта, закладено детальний перел╕к продовольчих та непродовольчих товар╕в ╕ послуг: «Взагал╕, м╕н╕мум як межа б╕дност╕ ма╓ гарантувати задоволення найнеобх╕дн╕ших ф╕з╕олог╕чних та соц╕альних потреб людини. Якщо нав╕ть припустити, що сьогодн╕ прожитковий м╕н╕мум викону╓ цю функц╕ю, все одно залиша╓ться в╕дкритою проблема низького р╕вня державних соц╕альних гарант╕й, як╕ визначаються на його основ╕».
Насамперед, переконана науковець, це стосу╓ться м╕н╕мально╖ зароб╕тно╖ плати, яка ма╓ бути хоча б на 30% вищою в╕д прожиткового м╕н╕муму для працездатних ос╕б — як в усьому св╕т╕: «А в Укра╖н╕ вона ледь-ледь дотягу╓ до прожиткового м╕н╕муму. Адже працююча особа зазвичай ма╓ утриманц╕в — неповнол╕тн╕х д╕тей».
Окр╕м того, вважа╓ Л. Черенько, варто було б поставити р╕вень державних соц╕альних гарант╕й, насамперед м╕н╕мально╖ пенс╕╖, у залежн╕сть в╕д рег╕онально╖ вартост╕ життя.
«Куп╕вельна спроможн╕сть пенс╕онер╕в, як╕ живуть на м╕н╕мальну пенс╕ю, у рег╕онах з високою варт╕стю основних товар╕в, зокрема харчування та непродовольчо╖ групи, практично в п╕втора-два рази нижча, ан╕ж у рег╕онах з низькою варт╕стю життя», — сказала експерт.
На запитання кореспондента УКР╤НФОРМу, як загалом виглядають показники б╕дност╕ укра╖нц╕в у «розр╕з╕» рег╕он╕в, Людмила Черенько також послалася на дан╕ Держкомстату за перший квартал нин╕шнього року.
«Процес зниження загальних показник╕в б╕дност╕ по кра╖н╕ характерний для половини рег╕он╕в, тод╕ як у тринадцяти рег╕онах в╕дбулося зростання показника. Причому пог╕ршення у багатьох рег╕онах ╓ сутт╓вим — як за р╕внем, так ╕ за глибиною б╕дност╕», — в╕дпов╕ла експерт.
При цьому вона зауважила, що невт╕шною залиша╓ться «картина» у с╕льськ╕й м╕сцевост╕, де р╕вень б╕дност╕ хоча ╕ знизився за останн╕й пер╕од, проте все ще довол╕ високий. Зате пом╕тно покращилася ситуац╕я в малих м╕стах.
За словами науковця, л╕дером щодо р╕вня б╕дност╕ (39,7%) ╓ К╕ровоградська область, яка в 1,6 раза перевищила середн╕й показник по кра╖н╕. Понад 35% б╕дного населення прожива╓ у Житомирськ╕й, Хмельницьк╕й та Терноп╕льськ╕й областях. Характерний значно вищий за середньоукра╖нське значення р╕вень б╕дност╕ ╕ для Льв╕всько╖, Р╕вненсько╖ та Черн╕вецько╖ областей.
«Найкраща ситуац╕я за р╕внем б╕дност╕, за даними першого кварталу 2011 року, традиц╕йно спостер╕галася в Ки╓в╕ — 9,8%, що утрич╕ нижче за середн╕й показник по кра╖н╕. Його низький р╕вень ╓ характерним ╕ для мешканц╕в Харк╕всько╖, Полтавсько╖, Запор╕зько╖ та Микола╖всько╖ областей», — констатувала Л. Черенько.
Вона також по╕нформувала, що межа б╕дност╕, за останн╕ми даними державно╖ статистики, досягла 1025 гривень ╕ зб╕льшилась пор╕вняно з в╕дпов╕дним пер╕одом 2010 року на 110 гривень або на 12%. Аналог╕чна тенденц╕я простежу╓ться ╕ стосовно меж╕ злиденност╕, де зростання становило 88 гривень. При цьому доходи б╕дного населення зростали швидше, н╕ж межа б╕дност╕.
«Якщо за останн╕й р╕к варт╕сне значення меж╕ б╕дност╕ зросло на 12%, то середньодушов╕ сукупн╕ витрати б╕дного населення зб╕льшилися на 13,4%. Отже, зростання доход╕в б╕дного населення перевищувало темпи зростання середн╕х доход╕в по кра╖н╕», — п╕дсумувала Л. Черенько.

Натал╕я АНДРУСЕНКО

***

В Укра╖н╕ показник б╕дност╕ нин╕ ╓ найнижчим з 2001 року. На цьому наголосив Президент В╕ктор Янукович у зверненн╕ з нагоди М╕жнародного дня боротьби з б╕дн╕стю.
«Показник б╕дност╕ за 2010 р╕к скоротився на 2,3%, досягши найнижчого р╕вня з 2001 року. Це стало насл╕дком п╕двищення майже на 25% прожиткового м╕н╕муму, б╕льш н╕ж на 12% середнього розм╕ру пенс╕й, на 10% реально╖ зароб╕тно╖ плати», — зазначив Глава держави.
За його словами, б╕дн╕сть як пост╕йне джерело соц╕ально╖ напруженост╕ значно стриму╓ розвиток Укра╖ни на шляху досягнення ╓вропейських стандарт╕в життя, тож скорочення масштаб╕в цього явища ╓ пр╕оритетним напрямком державно╖ пол╕тики. Завдяки вжитим заходам, зокрема у рамках Програми економ╕чних реформ на 2010-2014 роки «Заможне сусп╕льство, конкурентоспроможна економ╕ка, ефективна держава», досягнуто сутт╓вих зрушень у ц╕й сфер╕.
Однак, констатував Президент, залишилася високою б╕дн╕сть серед багатод╕тних с╕мей та жител╕в с╕льсько╖ м╕сцевост╕, не втратила гостроти ця проблема для працюючого населення. Кожна четверта с╕м’я, до складу яко╖ входять д╕ти та вс╕ доросл╕, що працюють, належить до категор╕╖ б╕дних.
«Саме тому мною були внесен╕ закони, спрямован╕ на пол╕пшення житт╓вого р╕вня с╕мей з д╕тьми. Парламент п╕дтримав мо╖ ╕н╕ц╕ативи, ╕ завдяки сп╕льним зусиллям вже у цьому роц╕ батьки отримали зб╕льшений розм╕р допомоги при народженн╕ дитини, а малозабезпечен╕ с╕м’╖ — посилену ф╕нансову п╕дтримку в╕д держави», — наголосив В. Янукович.
В╕н п╕дкреслив, що стаб╕л╕зац╕я розвитку укра╖нсько╖ економ╕ки, зменшення адм╕н╕стративного навантаження на б╕знес, встановлення ч╕тких податкових правил стимулюватиме в╕дкриття нових робочих м╕сць, дасть змогу п╕двищити доходи прац╕вник╕в ╕ як насл╕док зб╕льшити видатки державного бюджету на соц╕альн╕ виплати малозабезпеченим.
«Водночас наша соц╕альна пол╕тика ма╓ бути спрямована на зростання середнього класу. У цьому запорука нашого усп╕ху», — заявив Глава держави.

УКР╤НФОРМ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 21.10.2011 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9503

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков