Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРАКТИКУ БОРОТЬБИ З КНИГАМИ РОС╤ЯНИ ЗАПОЗИЧИЛИ В НАЦИСТСЬКО╥ Н╤МЕЧЧИНИ
У Криму загарбники роз╕слали вказ╕вки прибрати з б╕бл╕отек книги про Голодомор та кримських...


ПРИМУСОВО «МОБ╤Л╤ЗОВАНИХ» ДО РОСАРМ╤╥ КРИМЧАН МОЖУТЬ ЗВ╤ЛЬНИТИ В╤Д В╤ДПОВ╤ДАЛЬНОСТ╤
Наявн╕сть доказ╕в, що в╕дносно особи зд╕йснювався примус, може бути п╕дставою для непритягнення...


ОКУПАНТИ ОКОПУЮТЬСЯ
У Криму рос╕яни звели ще понад 100 к╕лометр╕в фортиф╕кац╕й на узбережж╕ Чорного моря…


"ДОВГИЙ НЕПТУН": У ЗСУ АНОНСУВАЛИ НОВ╤ "СЮРПРИЗИ" ДЛЯ ОКУПАНТ╤В В КРИМУ
Кожен в╕йськовий корабель Рос╕╖ залиша╓ться для укра╖нських в╕йськ лег╕тимною ц╕ллю…


ЖОДНИХ ПЕРЕМОВИН ╤З РОС╤╢Ю ПРО СТАТУС КРИМУ БУТИ НЕ МОЖЕ
Зв╕сно, Крим ╓ складовою частиною Укра╖нсько╖ держави, тому жодних перемовин з РФ щодо його...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 21.08.2009 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 21.08.2009
Б╤ЛОРУСЬКИЙ ПОГЛЯД НА УКРА╥НСЬК╤ РЕАЛ╤╥

Валер╕й Барташ – б╕лорус до мозку к╕сток. Хоча й нев╕домо, зв╕дки це у нього взялося – народився у Севастопол╕… Про нього я вже писав два роки тому у статт╕ «Альтернативна слов’янськ╕сть у Севастопол╕». Писав як про кер╕вника б╕лоруського товариства ╕м. М. Богдановича «Пагоня». Товариство це н╕би й невелике за чисельн╕стю, але пом╕тне, важливе для налагодження укра╖нсько-б╕лоруських зв’язк╕в. Про нього знають далеко за межами Укра╖ни ╕ Б╕лорус╕. Канадськ╕, австрал╕йськ╕, британськ╕, польськ╕, чеськ╕ б╕лоруси якщо ц╕кавляться б╕лоруськими справами, то чули й про Барташа. Тепло написав про Севастополь в╕домий поет з М╕нська Сяргей Пан╕зьн╕к:
Я Севастопаль сн╕в… Пакл╕кала патрэба:
Там, Беларусь, здавна жывуць твае сыны.
Ударым у званы прасторнейшага неба,
З Казарск╕м дараг╕м ударым у званы!
Думаю, що якби не було Барташа, то не народився б ╕ такий в╕рш. Хоча б╕лорус╕в у «городе русской славы» тисяч╕, але таких, як Барташ – одиниц╕. ╤ саме пан Валер╕й започаткував традиц╕ю збиратися б╕ля пам’ятника Казарському ╕з б╕ло-червоно-б╕лими ╕ синьо-жовтими прапорами… Кап╕тан-лейтенант Казарський був оф╕цером б╕лорусько-укра╖нського походження. ╤ це перший рос╕йський пам’ятник у Севастопол╕ – в╕н сто╖ть з 1834 року. Символ╕чно? Отже, не т╕льки «русской славы»! Розбудовували м╕сто ╕ укра╖нц╕, ╕ б╕лоруси… А х╕ба можна забувати про кримських татар?
Мудрий Барташ заклада╓ п╕двалини толерантного Севастополя, який не стане в╕д цього менш славним. Детально про це напишу, мабуть, в ╕нш╕й статт╕, а ось про те, що стосу╓ться безпосередньо укра╖нства, згадаю зараз. Погляд Валер╕я Барташа ╓ вистражданим, ╕ я йому в╕рю. Знаю, що багато осв╕чених укра╖нц╕в Криму та й «материково╖» Укра╖ни мислять так, як ╕ в╕н. Але точку зору Барташа знати важлив╕ше, адже в╕н з тих непохитних б╕лорус╕в, як╕ не бояться бути на виднот╕, ╕ н╕коли не зречуться б╕ло-червоно-б╕лого прапора. Дарма, що в╕н у лукашенк╕вськ╕й Б╕лорус╕ поза законом… Тому вдв╕ч╕ вагом╕шими ╓ слова «радикального» Барташа, коли в╕н говорить про толерантн╕, компром╕сн╕ реч╕.
Передаю у дещо скороченому вигляд╕ зм╕ст нашо╖ останньо╖ розмови.
– Пане Валер╕ю, чому у вашому домашньому музе╖, який не лише збер╕га╓ пам’ять про батька, д╕да, ╕нших родич╕в, але й ╓ сво╓р╕дним осередком б╕лоруськост╕ у Севастопол╕, на видному м╕сц╕ висить портрет Василя Стуса?
– Василь Стус для мене ╓ символом справжнього укра╖нства. Рос╕йська л╕тература не дала св╕тов╕ такого поета-мученика… Пронести св╕й важкий хрест по життю – це доля укра╖нських поет╕в таких, як Шевченко, Стус…
– При╓мно, що у Севастопол╕ ╓ так╕ б╕лоруси, як ви. Прикро, що далеко не вс╕ севастопольц╕ укра╖нського походження шанують Шевченка ╕ Стуса.
– На це ╓ певн╕ причини. Севастополь – м╕сто особливе. Не можна п╕дходити до нього з тими ж м╕рками, що й до Ки╓ва чи Львова. Багато укра╖нц╕в тут не охоплено впливом. Щоб ╖х якось залучити до державотворення, треба д╕яти нестандартно.
– Наприклад, як?
– У м╕ст╕ явно не вистача╓ прорадянського укра╖нського товариства. А «н╕ша» для нього ╕сну╓, притому чимала.
– Це трохи неспод╕вано. Традиц╕йно укра╖нськ╕ «прав╕» дистанц╕юються в╕д цього пер╕оду, в╕д радянсько╖ спадщини взагал╕. Мовляв, там був лише негатив для Укра╖ни.
– Але ж це не зовс╕м так. Був ╕ позитив. Ось я, скаж╕мо, радий, що в Севастопол╕ ╓ пролукашенк╕вське б╕лоруське товариство. Щоправда, я з ними не контактую, але ж вони також називають себе б╕лорусами, збираються разом, сп╕вають б╕лоруських п╕сень… Це добре, коли ╓ повний спектр, моза╖чн╕сть нац╕онального культурного життя. У Севастопол╕ ╓ чимала к╕льк╕сть укра╖нц╕в, як╕ ностальгують за радянським пер╕одом. Але ж вони в╕д цього не стають рос╕янами!
– Отже, розширити базис можна т╕льки за рахунок певного компром╕су? Думка начебто ╕ не нова. Нав╕ть льв╕вський професор Ярослав Грицак в одн╕й з╕ сво╖х останн╕х книг висловлював думку, що для створення ново╖ ╢вропи важливу роль в╕д╕грав французько-н╕мецький компром╕с 1950-х рок╕в. Саме це ╕ дало початок ╢вросоюзу. Ярослав Грицак вважа╓, що для майбутнього Сх╕дно╖ ╢вропи найважлив╕шим ╕ найбажан╕шим ╓ укра╖нсько-рос╕йський компром╕с. Але щоб його досягти, треба почати… з укра╖нсько-укра╖нського компром╕су. Очевидно, професор ма╓ на уваз╕ компром╕с м╕ж Заходом ╕ Сходом Укра╖ни, м╕ж «правими» ╕ «л╕вими»… В╕н нав╕ть пода╓ формулу цього компром╕су: поступитися опонентов╕ в одному пункт╕, бути зг╕длив╕шими в ╕ншому, але твердо стояти на третьому.
– В цьому ╓ рац╕я. У Севастопол╕, до реч╕, якщо пор╕вняти з 90-ми роками, менше стало рос╕йського шов╕н╕зму, тому не повинно бути й антирос╕йськост╕. З одного боку, укра╖нц╕ дещо роблять на «фольклорному», так би мовити, р╕вн╕. ╢ хори, чимало людей займаються вишивкою, мову вже краще вчать у школах. ╤ на телебаченн╕ вона звучить! Тож нема п╕дстав для крайнього песим╕зму. Але чому в Севастопол╕ дос╕ нема╓ укра╖нського ╕сторичного товариства, яке займалося б радянським пер╕одом?
– Так н╕би ж усе в╕домо…
– Але ми мало зна╓мо про роль етн╕чних укра╖нц╕в в житт╕ Севастополя, Чорноморського флоту. Досл╕дивши це питання, ми перекона╓мось, що роль укра╖нц╕в була дуже високою.
– Охоче в╕рю, що в житт╕ Криму, зокрема Севастополя, прорадянськ╕ ╕ пророс╕йськ╕ укра╖нц╕ в╕д╕грали важливу роль. Але що це да╓ для нашо╖ мови ╕ культури? Вони ж, ц╕ «прорадянськ╕», н╕коли мовним питанням не переймалися.
– Цим зараз займа╓ться держава. ╤ щоб не було спротиву з боку м╕сцевого населення, треба творити в╕дпов╕дний кл╕мат. А його не можна творити, перебуваючи на крайн╕х позиц╕ях. Русофоб╕я не повинна бути дом╕нантою, адже на ц╕й земл╕ пролилося надто багато кров╕, причому укра╖нц╕ ╕ рос╕яни проливали ╖╖ сп╕льно, знаходячись в одному табор╕. Тому варто част╕ше згадувати тих укра╖нських солдат╕в, як╕ грудьми затуляли в╕д куль рос╕йських оф╕цер╕в. Пр╕звище одного з таких геро╖в – Шевченко. Якби про нього част╕ше згадували, то й до поета Шевченка ставилися б краще.
– У цьому щось ╓. Два роки тому я звернув увагу на те, що актив╕сти «Пагон╕» схилили сво╖ б╕ло-червоно-б╕л╕ прапори б╕ля пам’ятника загиблим во╖нам у Велик╕й В╕тчизнян╕й в╕йн╕… Товариство ваше, дарма що радикальне у ставленн╕ до Лукашенка, ╓ досить толерантним до радянського пер╕оду. ╤ воно по-справжньому слов’янське, «здружуюче»… Але чи п╕дуть нам назустр╕ч рос╕яни? Чи прореагують адекватно? Чи й надал╕ захочуть грати роль старшого брата?
– Багато ╓ таких, що п╕дуть назустр╕ч! А щоб не було жодних комплекс╕в, ╕ щоб укра╖нц╕ не в╕дчували себе «молодшими братами», треба в пот╕ чола працювати. Тому я й згадав про необх╕дн╕сть ╕сторичного товариства. Бачите, ось тут ╕мена дев’яти б╕лорус╕в, як╕ служили на Чорноморському флот╕ ╕ стали Героями Радянського Союзу. Це ми досл╕дили! Зна╓мо ╕ про «б╕лоруського Маресь╓ва» – Олександра Русановича, який без ноги продовжував служити оф╕цером на тральщику… До реч╕, моряком-чорноморефлотцем був ╕ в╕домий рос╕йський письменник Василь Шукшин. А генерал Василь Маргелов, «батько» пов╕трянодесантних в╕йськ СРСР, хоч ╕ народився в укра╖нському Дн╕пропетровську, за походженням – б╕лорус.
– ╤ це ви досл╕дили? Так, ця ф╕гура могла б бути об’╓днуючою для прорадянських укра╖нц╕в, б╕лорус╕в ╕ рос╕ян… Ну, тод╕ я згадаю Олександра Гр╕на. В╕н також ма╓ б╕лоруське кор╕ння, ╕ кримчани його шанують.
– Так, Гр╕н певною м╕рою пов’язу╓ Б╕лорусь ╕ Крим. Його батько мав пр╕звище Грин╓вський, ╕ був б╕лоруським поляком. Його вислали за участь у польському повстанн╕ 1863 року.
– Ну, тод╕ це також об’╓днуюча ф╕гура: за походженням – поляк, за народженням – б╕лорус. А син його став в╕домим рос╕йським письменником…
– Який дуже любив Крим ╕ весь Середземноморський рег╕он. «Об’╓днуюча» пол╕тика ╓ значно ефективн╕шою, н╕ж та, яка роз’╓дну╓. Ось ми не так давно провели зас╕дання на тему: «Татари литовськ╕, б╕лоруськ╕, польськ╕ – хто вони?». ╤ в ньому взяли участь б╕лоруси, литовц╕ ╕ кримськ╕ татари Севастополя.
– Н╕бито р╕зн╕ нац╕╖, а як ╖х об’╓дну╓ ця тема!
– Ц╕ «об’╓днуюч╕» теми нам частенько дару╓ саме життя. Натом╕сть, часто вказ╕вки «згори» вносять розкол у сусп╕льство. Пригаду╓те ╕стор╕ю з мемор╕альною табличкою на Графськ╕й пристан╕? Вона показала неприродн╕сть цього кроку – ╕ з юридично╖ точки зору, ╕ з точки зору реакц╕╖ громади. Вийшов невдалий експромт…
А там, до реч╕, вже була мемор╕альна дошка, яка ув╕чнювала пам’ять про крейсер «Червона Укра╖на». Нав╕ть у стал╕нськ╕ часи так назвали! Це ж був прецедент – дати назву крейсера укра╖нською мовою! Х╕ба це не говорить про укра╖нськ╕сть Чорноморського флоту? Серед оф╕цер╕в, м╕чман╕в дуже багато укра╖нських пр╕звищ, не кажучи вже про матрос╕в… ╤ до цього факту севастопольц╕ ставляться спок╕йно. А ось коли ╓ протиставлення – реакц╕я громади може бути зовс╕м ╕ншою.
– Ви за еволюц╕йний розвиток? Я теж думаю, що вказ╕вками «згори» н╕чого не вир╕шиш.
– Природа не любить р╕зких зм╕н, р╕зких переход╕в. Див╕ться, як плавно укра╖нське Пол╕сся переходить в Л╕состеп, а пот╕м у Степ… Так ╕ в пол╕тичному житт╕. Був непоганий шанс – «Помаранчева» революц╕я. Але ми не змогли ним скористатися. Тому тепер залиша╓ться одне – еволюц╕йн╕ зм╕ни. Проте, щоб ╖х дочекатися, треба активно працювати!

Серг╕й ЛАЩЕНКО.

На фото: актив╕сти «Пагон╕» б╕ля пам’ятника Т. Шевченку у Севастопол╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 21.08.2009 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7671

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков