Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 26.12.2008
ПОЛ╤ТИЧНИЙ ПОРТРЕТ КРИМЧАНИНА ОЧИМА СОЦ╤ОЛОГ╤В

Соц╕ологи з’ясовували, як мешканц╕ п╕вострова ставляться до НАТО ╕ ╢С, до Рос╕╖ та ╖╖ флоту, до рос╕йсько╖ мови, подв╕йного громадянства... Досл╕дження «Сусп╕льно-пол╕тичн╕, м╕жнац╕ональн╕ та м╕жконфес╕йн╕ в╕дносини в АР Крим: стан, проблеми, шляхи вир╕шення» проводилося Центром Разумкова сп╕льно з ╤нститутом ╢вропи Ун╕верситету м. Базеля за п╕дтримки Державного секретар╕ату з питань осв╕ти ╕ досл╕джень Швейцарсько╖ Конфедерац╕╖. Методом особистого ╕нтерв’ю в АР Крим ╕ Севастопол╕ було опитано 6891 ос╕б в╕ком старше 18 рок╕в. Теоретична похибка опитування становить 1,2%.

МАЙЖЕ ПОЛОВИНА - НЕ ПАТР╤ОТИ УКРА╥НИ
За даними Центру Разумкова, у 2006 роц╕ переважна б╕льш╕сть (74%) жител╕в Криму сприймала Укра╖ну як свою Батьк╕вщину, не сприймала - 22,2%. Однак тих, хто обрав би ╖╖ Батьк╕вщиною, якби мав можлив╕сть вибору, було значно менше - 57,1%; число тих, хто не зробив би вибору на користь Укра╖ни становило 31%.
До 2008 р. позиц╕╖ кримчан зм╕нилися. На цей час сприймають Укра╖ну як Батьк╕вщину 40,1% жител╕в автоном╕╖, не сприймають - 32,9%.
- Частка тих, хто ╖╖ сприйма╓ в так╕й якост╕, так само, як ╕ частка кримчан, як╕ вважають себе патр╕отами Укра╖ни, за останн╕ роки зменшилася. За даними опитування, на цей час сприймають Укра╖ну як Батьк╕вщину 40,1% жител╕в автоном╕╖, не сприймають - 32,9%. Патр╕отами Укра╖ни у 2008 роц╕ визнали себе т╕╓ю чи ╕ншою м╕рою лише 28,6% жител╕в Криму, не визнали себе такими - майже половина (49,3%), - зазначив директор пол╕тико-правових програм Центру Разумкова Юр╕й Якименко.

Б╤ЛЬШ╤СТЬ ВВАЖАЮТЬ Р╤ДНОЮ МОВОЮ РОС╤ЙСЬКУ
70% кримчан п╕дтримали б запровадження ╕нституту подв╕йного громадянства. Найб╕льш привабливим у ц╕й якост╕ виявилося громадянство Рос╕╖. При цьому б╕льш╕сть жител╕в Криму не вбачають у наданн╕ Рос╕╓ю свого громадянства загрози нац╕ональн╕й безпец╕ ╕ територ╕альн╕й ц╕л╕сност╕ Укра╖ни.
Як показало опитування, 55,5% жител╕в Криму в╕дносять себе до рос╕йсько╖ культурно╖ традиц╕╖. Це стосу╓ться як переважно╖ б╕льшост╕ рос╕ян, так ╕ укра╖нц╕в - посл╕довником ц╕╓╖ традиц╕╖ визнав себе кожен п’ятий укра╖нець у Криму.
Б╕льш╕сть жител╕в Криму вважають найб╕льш близькими соб╕ за характером, звичаями ╕ традиц╕ями насамперед жител╕в Рос╕╖, як╕ за цим показником виявляються ближчими, н╕ж Укра╖на в ц╕лому, та окрем╕ ╖╖ рег╕они. Водночас, на сприйняття соц╕окультурно╖ близькост╕ значною м╕рою впливають нац╕ональний ╕ конфес╕йний чинники. Зокрема, на в╕дм╕ну в╕д укра╖нц╕в ╕ рос╕ян, кримськ╕ татари вважають ближчими соб╕ жител╕в П╕вденно╖ Укра╖ни, Укра╖ни в ц╕лому ╕ Туреччини, н╕ж Рос╕╖.
Досить пом╕тна частка кримчан (переважно рос╕яни ╕ укра╖нц╕) в╕днесли себе до радянсько╖ культурно╖ традиц╕╖. Серед кримських татар лише незначна частка визнала належн╕сть до ╕нших культурних традиц╕й, н╕ж традиц╕я ╖х народу. Разом ╕з цим представниками загально╓вропейсько╖ традиц╕╖ вважають себе 7,4% кримчан.
За даними досл╕дження, переважна б╕льш╕сть жител╕в Криму вважають р╕дною мовою рос╕йську ╕ сп╕лкуються нею вдома. При цьому укра╖нською мовою в╕льно або в обсяз╕, достатньому для сп╕лкування, волод╕╓ б╕льше половини кримчан.
З твердженням про «насильницьку укра╖н╕зац╕ю» Криму повн╕стю чи частково погодилася переважна б╕льш╕сть (75,2%) кримчан, не згодн╕ з ним (повн╕стю або частково) - 18,5%. Серед кримчан, як╕ погодилися з тим, що населення Криму зазна╓ «насильницько╖ укра╖н╕зац╕╖», переважна б╕льш╕сть (81%) особисто не зустр╕чалася з фактами дискрим╕нац╕╖ за нац╕ональною ознакою.
43,5% кримчан вважають, що ╖хня потреба в отриманн╕ осв╕ти р╕дною мовою не задоволена чи скор╕ше задоволена; водночас, протилежно╖ думки дотримуються не набагато менше жител╕в Криму - 41,2%.
Б╕льш╕сть кримчан вважають, що задоволена чи скор╕ше не задоволена ╖хня потреба в читанн╕ книг (71,9%), а також газет ╕ журнал╕в (69,6%) р╕дною мовою. Водночас, так само на думку б╕льшост╕ не задоволена або скор╕ше задоволена ╖хня потреба у перегляд╕ телев╕з╕йних передач (63,3%), художн╕х ф╕льм╕в (52,6%), у слуханн╕ рад╕о (51,2%) р╕дною мовою.

МЕНШЕ ТРЕТИНИ СХИЛЬН╤ ДО СЕПАРАТИЗМУ
32,4% жител╕в АР Крим демонструють сепаратистськ╕ настро╖. Водночас частка тих, хто готовий особисто домагатися реал╕зац╕╖ сепаратистських вар╕ант╕в, ╓ меншою ╕ не перевищу╓ чверт╕.
Директор пол╕тико-правових програм Центру Разумкова зауважив, що питання бажаного статусу Криму для його жител╕в залиша╓ться в╕дкритим.
- У п╕дходах до його вир╕шення громадяни демонструють певну дезор╕╓нтован╕сть, подекуди п╕дтримуючи вза╓мовиключн╕ альтернативи, - сказав Якименко.

Б╤ЛЬШ╤СТЬ ЗА ПРИ╢ДНАННЯ ДО СОЮЗУ РФ ╤ Б╤ЛОРУС╤
За даними опитування, 69% жител╕в Криму вважають, що пр╕оритетним напрямком зовн╕шньо╖ пол╕тики Укра╖ни повинн╕ бути в╕дносини з Рос╕╓ю, 9% надавали перевагу кра╖нам ╢С, 6,7% - ╕ншим кра╖нам СНД, 2,2% - США. В╕дносини з Рос╕╓ю вважають пр╕оритетними переважна б╕льш╕сть рос╕ян ╕ б╕льш╕сть укра╖нц╕в.
Переважна б╕льш╕сть - 78,6% - жител╕в Криму вважають за потр╕бне при╓днання Укра╖ни до Союзу Рос╕╖ та Б╕лорус╕. П╕дтримка вступу Укра╖ни до ╢С серед жител╕в Криму ╓ в╕дчутно нижчою - 25,9%. Вступ до ╢С п╕дтримують близько половини (48,3%) кримських татар, 30,6% укра╖нц╕в ╕ 19,5% рос╕ян.

ПРОТИ НАТО ТА ЗА РОС╤ЙСЬКИЙ ФЛОТ
Вступ Укра╖ни в НАТО у 2008 роц╕ п╕дтримали б 7,6% кримчан, не п╕дтримали б - 77,7%. При цьому проти вступу до НАТО голосувала б абсолютна б╕льш╕сть рос╕ян, переважна б╕льш╕сть укра╖нц╕в та в╕дносна б╕льш╕сть кримських татар.
У питанн╕ ставлення до перспектив перебування рос╕йського Чорноморського флоту у Севастопол╕ 69,9% кримчан зазначили, що терм╕н д╕╖ угоди про базування флоту необх╕дно подовжити. 5,9% виступають за те, що п╕сля 2017 року сл╕д вимагати виведення флоту, 2,4% - за дострокове скасування угоди.
- За подовження терм╕ну перебування ЧФ на територ╕╖ Укра╖ни висловилася абсолютна б╕льш╕сть рос╕ян ╕ укра╖нц╕в. Серед кримських татар нема╓ дом╕нуючо╖ точки зору стосовно цього питання, - зазначають анал╕тики Центру Разумкова.
http://crimea.unian.net/ukr/detail/8169

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6693

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков