Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЙДЕН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤
В╕н п╕дкреслив, що це посилить безпеку Америки ╕ св╕ту, а також п╕дтвердить глобальне л╕дерство...


СЕНАТ США УХВАЛИВ ЗАКОНОПРО╢КТ ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤, ╤ЗРА╥ЛЮ Й ТАЙВАНЮ
Документ п╕дтримала переважна б╕льш╕сть американських законодавц╕в…


ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2003 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 24.01.2003
"РІК УКРАЇНИ", АБО НЕВЕЛИКА ВЕЧІРКА
В. ГОЛОЛОБ, Віктор ПОЛІЩУК

Рік України пройшов на Кубані непомітно. Власне, як і по всій Росії, він закінчився, а здається, що й не починався. Крайові власті на Указ президента про його проведення не звернули ніякої уваги. Акція підходила вже до своєї середини, а "сірі мишки" з адміністрації, що відповідають за наше поголовне духовне зростання, усе ще повторювали, що такого документа вони й в очі не бачили. Довелося діячам з місцевого українського товариства нести їм вирізки з їхніх же номенклатурних газет. Але і це не діяло. "Мало що в нинішніх газетах пишуть, - хитали головами кудлаті пані. - Якщо усьому вірити!"

На пропозиції української громади про конкретні заходи для розвитку і зміцнення дружби між українським і російським народами і зовсім образилися. У нас такі великі свята на носі - 65 років Леонарду Гатову, сам Йосип Кобзон приїде, а ви зі своєю нісенітницею! Але і потім, коли факт президентської ініціативи вже стало заперечувати незручно, віз з місця не зрушився. "Ну не проведемо цей чортовий Рік, - міркували кубанські можновладці. - Хіба хто з Кремля стане докоряти за таку хибу!"

Так що чергова президентська акція на Кубані благополучно зірвана. Не називати ж один-два концерти заїжджих українських колективів голосним словом "Рік"! Так, невелика вечірка! Адже гастролі російських колективів в Україні проходять щодня, але там нікому й у голову не приходить називати це Роком Росії в Україні. Але чи одними концертами цей Рік повинен був обмежуватися? Чимало ж проблем нагромадилося в наших відносинах.

От кубанські українці скаржаться, що з тисячі українських шкіл, що працювали в краї в 30-ті роки, на сьогоднішній день не діє жодна. Немає їх і в інших реґіонах країни, де компактно проживають українці. Росія їх просто не фінансує, не готує для них кадри, не випускає підручники. У Краснодарському краї, де важко знайти родину, що не має українських коренів, нема жодної української бібліотеки, книжкового або газетного кіоску, що продає національну літературу. А в Україні, кажуть, російські книги складають до 80% бібліотечних фондів, ними забиті прилавки книгарень.

І при всьому цьому росіяни в Україні теж не задоволені. Український уряд утримує для них на повному забезпеченні лише п'ять з половиною тисяч російських шкіл. А росіяни кажуть, що цього мало, дискримінація, мовляв, порушення прав людини. От би й обговорити ці проблеми, досягти хоч якого паритету у взаємному забезпеченні прав національних меншин, щоб нікому кривдно не було. А поспівати і станцювати ніколи не пізно!

І все-таки не хочеться бути несправедливим. Була, була все-таки одна

інстанція в краї, що не обійшла стороною свято духовного єднання двох братерських народів. Це журнал "Родная Кубань", який весь рік із номера в номер друкував матеріали про кубанську українську культуру. Побачили світ статті про творчість письменників Я. Жарка, Г. Доброскока,

О. Півня, добутки В. Мови, В. Іваниса, В. Барки, П. Волиняка, С. Савицького й інших. І справа не в тім, що в редакції цього видання є свій український "троянський кінь" в особі літературознавця В. Чумаченка, який успішно лобіює подібні публікації. Головне - толерантна позиція редактора цього солідного видання - видатного російського письменника Віктора Лихоносова. Своєю провісною душею він, у душі завзятий русофіл, відчув необхідність дати виговоритися майже зовсім вже задушеній, умираючій культурі корінного населення Кубані - культурі її першопоселенців, козаків-чорноморців. Необхідність такого кроку йому підказали талант і проста людська мудрість, наявність яких, на жаль, не проглядається в наших, кубанських культуртрегерів державного розливу.

В. ГОЛОЛОБ, кубанський українознавець.

ПО ДУЖЕ ГАРЯЧИХ СЛІДАХ

В честь великої радості - закінчення Року України в Росії - український президент нагородив українців Росії, які, не покладаючи рук, не досипаючи ночей, працювали над найкращим його проведенням. Не поскупилась Україна, нагороджувала все орденами. І люди ж достойні! Не якісь там ентузіасти-чорнороби так і не засіяної

української ниви у Федерації (бо дєнєг у Києві нема, ми ж бєдні), а все особистості. "Всігда пєрвий" канал показав трьох.

Першим був мудрий ректор Московського університету Садовничий. Ну, мудрому і орден Мудрого. А як же! Він же в Москву забрав 500 українських дітей до свого університету. Не з села Затемного чи далекої Хирівки. Як правило, це переможці олімпіад, медалісти-відмінники, словом, - розум. А для чого розум Україні? Все одно серед придурків пропаде! А в Москві згодиться. Або зможе податися потім в Америку чи германські землі. Вийде нормально. З однієї цивілізованої країни в іншу цивілізовану. А Україна - уже весь світ знає, що то за цивілізація там! А може, орден за відкриття філіалу МГУ в Севастополі? Це ж мабуть, для українізації Криму робилося!

Міністру культури Швидкому - орден як пам'ять про батьків. Це він сам сказав. Бо так за що ж! Та ще й орден?

Нагороджені посади зростають! Ось і віце-прем'єр. Нарешті, наша "западенка", колишня шепетівська дівка, яка досягла такої висоти на "сопрєдєльной території". Звичайно, зі своєї висоти вона могла сказати про Україну: "Не та мать, шо родила!" Як відрізала. От за це їй і орден княгині Ольги. Це що ж виходить? Кавалери ордена княгині Ольги Ніна Матвієнко і Валентина Матвієнко - соратниці в боротьбі за незалежність? Геть не віриться! Ох, оце вже "геть!".

Але по всій Україні, мабуть, звучать з радіо- і телеефіру слова: "Рік України в Росії завершився великим святковим концертом". А ми вже від себе додамо: якого ніхто в 144-мільйонній Росії не бачив, крім 900 глядачів філіалу Великого театру в Москві. Як, до речі, ніхто не бачив і відкриття! Концерт, та й годі!

Віктор ПОЛІЩУК, Краснодар.

Читаймо і міркуймо. За інформацією нашого часопису, так само закінчився, не починаючись, Рік України в інших реґіонах Російської Федерації, де компактно живуть наші співвітчизники. Невже всіх цих аж надто промовистих фактів не помічають ті малороси, що налаштовані відзначити 350-річчя "возз'єднання"? Що відзначати - відсутність на сьогоднішній день прав українців у Росії?

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2003 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=451

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков