Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРАКТИКУ БОРОТЬБИ З КНИГАМИ РОС╤ЯНИ ЗАПОЗИЧИЛИ В НАЦИСТСЬКО╥ Н╤МЕЧЧИНИ
У Криму загарбники роз╕слали вказ╕вки прибрати з б╕бл╕отек книги про Голодомор та кримських...


ПРИМУСОВО «МОБ╤Л╤ЗОВАНИХ» ДО РОСАРМ╤╥ КРИМЧАН МОЖУТЬ ЗВ╤ЛЬНИТИ В╤Д В╤ДПОВ╤ДАЛЬНОСТ╤
Наявн╕сть доказ╕в, що в╕дносно особи зд╕йснювався примус, може бути п╕дставою для непритягнення...


ОКУПАНТИ ОКОПУЮТЬСЯ
У Криму рос╕яни звели ще понад 100 к╕лометр╕в фортиф╕кац╕й на узбережж╕ Чорного моря…


"ДОВГИЙ НЕПТУН": У ЗСУ АНОНСУВАЛИ НОВ╤ "СЮРПРИЗИ" ДЛЯ ОКУПАНТ╤В В КРИМУ
Кожен в╕йськовий корабель Рос╕╖ залиша╓ться для укра╖нських в╕йськ лег╕тимною ц╕ллю…


ЖОДНИХ ПЕРЕМОВИН ╤З РОС╤╢Ю ПРО СТАТУС КРИМУ БУТИ НЕ МОЖЕ
Зв╕сно, Крим ╓ складовою частиною Укра╖нсько╖ держави, тому жодних перемовин з РФ щодо його...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 19.01.2007 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 19.01.2007
КОМУ "ЗАВАЖА╢" ДИТЯЧА Б╤БЛ╤ОТЕКА?

Проблема

╥╖ називають "зал╕зною лед╕", кандидатом в "народн╕ геро╖н╕" (це з в╕дт╕нком ╖дко╖ ╕рон╕╖), а хтось ╕з "доброзичливц╕в" - нав╕ть "Гонгадзе в сп╕дниц╕", натякаючи на те, як╕ проблеми можуть оч╕кувати цю ж╕нку в майбутньому. Вона - це директор Республ╕кансько╖ дитячо╖ б╕бл╕отеки ╕м. В. Н. Орлова, заслужений прац╕вник культури Укра╖ни ╕ Криму Св╕тлана Дмитр╕вна Н╓л╓пова. "Зал╕зна лед╕" не бо╖ться н╕кого, а у в╕дпов╕дь на погрози та пересл╕дування надсила╓ заяви в прокуратуру. Але по-справжньому порушеними питаннями н╕хто не займа╓ться, бо реагують, схоже, лише на "мокр╕" справи.
Так було ╕ тод╕, коли п╕сля попереднього телефонного дзв╕нка до каб╕нету директора зав╕тали дво╓ чолов╕к╕в у чорному з букетом троянд. Вони заявили, що мають бажання побудувати на даху б╕бл╕отеки (а розташована вона у стор╕чному авар╕йному прим╕щенн╕) св╕й оф╕с. Пояснили, що куплять ус╕х, в╕д кого залежить узаконення цього р╕шення, та поц╕кавилися думкою щодо сво╓╖ пропозиц╕╖ само╖ Св╕тлани Дмитр╕вни. "А як-що я не погоджуся?" - запитала вона. "Тод╕ прибе-ремо!" - запевнили багато-значно гост╕. Тим не менше господарка каб╕нету виставила ╖х за двер╕.
"Я не зал╕зна лед╕, - каже вона, - бо плачу як звичайна ж╕нка. А не боюся тому, що н╕чого не хочу для себе особисто, мо╓ "кр╕сло" при зарплат╕ 600 грн. не ╓ надто привабливим м╕сцем. Але за мною стоять д╕ти. ╤ я намагаюся пояснити ус╕м сво╖м опонентам - чужих д╕тей не бува╓, це - наш╕ д╕ти, це у них ви намага╓тесь в╕д╕брати б╕бл╕отеку.
Хто сто╖ть за неск╕нченними судами, пересл╕дуваннями, з допомогою яких вже вдалося в╕д╕рвати в╕д б╕бл╕отеки к╕мнату, вона не зна╓. ╢ п╕дозра ╕ на "руку Москви", бо майже поруч - Рос╕йський культурний центр,
а того дня, коли в╕дбулося примусове виселення б╕бл╕отеки з╕ сп╕рно╖ к╕мнати, ╖╖ запросив на з'╖зд русист╕в у Ялту голова рос╕йського товариства, донедавна в╕це-прем'╓р-м╕н╕стр АРК В. Казар╕н. Не виключа╓ Св╕тлана Дмитр╕вна ╕ того, що тиск на не╖ ╓ насл╕дком в╕дро-дження бандитських зграй, в╕домих кримчанам по розгулу вакханал╕╖ в середин╕ дев'яностих рок╕в минулого стол╕ття. Сили ц╕ не легал╕зуються, а судитися директору доводиться з приватними особами за умови повно╖ байдужост╕ до ╖╖ н╕бито особистих проблем р╕дного м╕н╕стерства культури ╕ мистецтв АРК. Тим б╕льше це не зрозум╕ло, що прим╕щення б╕бл╕отеки та ╖╖ подв╕р'я ╓ державною власн╕стю ╕ перебувають на баланс╕ у Верховно╖ Ради Криму.
Спробувала трохи прояснити ситуац╕ю в сп╕лкуванн╕ з депутатом м╕ськради, людиною авторитетною, яка здобула людську дов╕ру вже втрет╓. Те, що почула, просто приголомшило. "А нав╕що потр╕бн╕ б╕бл╕отеки, коли ╓ комп'ютер?" - ц╕лком щиро здивувався народний обранець.
Але ж не вс╕ д╕ти в Укра╖н╕ - депутатськ╕, не у вс╕х ╓ комп'ютери, а пот╕м - комп'ютер ма╓ зовс╕м ╕нше призначення, ╕ аж н╕як не виховне! Адже книга - не лише нос╕й ╕нформац╕╖, та й б╕бл╕отека сьогодн╕ викону╓ дещо ╕нш╕ функц╕╖, н╕ж т╕, до яких звикли ми за час╕в свого дитинства. Вона - ще й джерело ц╕кавих заход╕в, конкурс╕в, святкувань. Переступивши ╖╖ пор╕г, дитина потрапля╓ в ╕нший - добрий, гостинний св╕т, якого сьогодн╕ так браку╓ багатьом нашим маленьким сп╕вгромадянам. Це саме на них ╕ зор╕╓нтован╕ основн╕ зусилля б╕бл╕отечних прац╕вник╕в. ╤ хоча сам╕ вони працюють в катастроф╕чних умовах (методисти ╕ б╕бл╕ографи, яких змушен╕ були об'╓днати, в╕дселивши з авар╕йного прим╕щення, мають трохи б╕льше квадратного метра "житлово╖ площ╕" на людину), там народжуються ╕ розробляються вс╕ найц╕кав╕ш╕ задуми, як╕ ╕ впроваджуються в життя.
Останньою гучною под╕╓ю (не за озвученням, а за вагою) став конкурс "Под╕лись теплом душ╕ сво╓╖", розрахований на д╕тей-╕нвал╕д╕в, сир╕т та д╕тлах╕в з неблагополучних родин. Сво╖ роботи (усього 360), що були передан╕ в С╕мферополь рег╕ональними дитячими б╕б-л╕отеками, представили д╕ти з 15 район╕в Криму. Те враження, яке справляють ц╕ витвори художнього та декоративно-прикладного мистецтва, важко передати словами. Створен╕ вони з найр╕зноман╕тн╕шого матер╕алу: ниток, тканини, дерева, жолуд╕в, листя, глини, пластил╕ну, б╕серу, нав╕ть з риб'ячих к╕сток. Але засоби створення образу залишаються поза полем зору. Ось ми бачимо хатку, оточену, немов живими, соняхами, тин з╕ зламаною дощечкою. ╤ назви укра╖нською мовою: "Р╕дний край", "Р╕дна хата", "Моя мала батьк╕вщина"... Як не защем╕ти серцю? А це "Янгол" Юл╕ Филипенко: схилена наб╕к гол╕вка, по╓днання земного ╕ небесного, що не перекажеш, можна т╕льки в╕дчути. Дивують майстерн╕стю й вишивки, ╕ не т╕льки д╕воч╕, але й хлоп'яч╕. Тут п╕сля кожно╖ фрази хочеться ставити знак оклику! Особливо, коли дов╕ду╓шся, що автори багатьох роб╕т зовс╕м не депутатськ╕ д╕ти, серед них - тяжко хвор╕, як╕ нав╕ть не в╕дв╕дують школу, у тому числ╕ на дитячий церебральний парал╕ч. ╤ уявля╓ш соб╕, як вони це роблять сво╖ми покрученими рученятами, усв╕домлюючи, що це чи не ╓дина можлив╕сть для них заявити про себе: я - ╓! я - людина!
╤ бути почутими. Серед роб╕т привертають увагу й малюнки 14-р╕чно╖ д╕вчинки з с. Л╕сн╕вка Сакського району Марини Ход╕й. Вона малю╓ д╕вчат: гарних, струнких, у яких, на в╕дм╕ну в╕д само╖ Марини, ╓ руки. Малю╓ ногами, що виявилися майстерн╕шими за руки бага-тьох здорових однол╕тк╕в. ╤ яку ще вт╕ху може мати ця с╕льська дитина, як╕ перспективи, що неможлив╕ у ╖╖ становищ╕ без почуття внутр╕шньо╖ самодостатност╕? То х╕ба не гр╕х зраджувати Маринку, в╕д╕рвавши ╖╖ нав╕ть в╕д б╕бл╕отечно╖ мереж╕, бо у когось там ╓ комп'ютери ╕ багато чого ╕ншого?
Переконуючи сво╖х (читаймо "наших") недруг╕в, Св╕тлана Дмитр╕вна часто посила╓ться на Бога. Бо не бачить ╕ншо╖ сили, що могла би втрутитися ╕ все розставити по сво╖х м╕сцях. Ки╖в далеко, ╕ р╕шення, що зв╕дти надходять, для кримсько╖ влади - не закон. Нав╕ть судов╕. Нав╕ть Верховного суду Укра╖ни, який ухвалив: "Касац╕йну скаргу Кримсько╖ республ╕кансько╖ б╕бл╕отеки ╕м. В. Орлова задовольнити (це щодо сп╕рно╖ к╕мнати. - авт.), р╕шення Ки╖вського районного суду м. С╕мферополя в╕д 26.03 2001 р. та ухвалу судово╖ колег╕╖ в цив╕льних справах Апеляц╕йного суду АРК скасувати"...
Але через к╕лька дн╕в п╕сля прийняття ц╕╓╖ ухвали, яка, зг╕дно з документом, "оскарженню не п╕дляга╓", м╕сцева судова виконавча адм╕н╕страц╕я зд╕йсню╓ вирок кримського суду ╕ викида╓ б╕бл╕отечне майно з╕ сп╕рно╖ к╕мнати. А сутн╕сть р╕шення Верховного суду в╕д Св╕тлани Дмитр╕вни приховують, ╕ про нього вона дов╕ду╓ться випадково приблизно через п╕вроку, вже втративши шматок сво╓╖ б╕бл╕отеки. Але ж це под╕╖ трир╕чно╖ давност╕, невже ж не вистачило часу в╕дреагувати на р╕шення найвищо╖ судово╖ влади?
Начхали. З'ясували незабаром, що директор б╕бл╕отеки н╕бито взагал╕ не мала права в╕дстоювати ╕нтереси б╕бл╕отеки, бо прим╕щення закр╕плене не за нею особисто, а за Верховною Радою, а останн╕й це питання не болить. На болить ╖й, а також м╕н╕стерству культури ╕ мистецтв АРК ╕ той факт, що в сум╕жн╕й з б╕бл╕отекою квартир╕, яка "розрослася" на два поверхи ╕ частину б╕бл╕отечного подв╕р'я, певний час розташовувався "Центр краси Людмили ╤гнать╓во╖", ╕ маленьк╕ читач╕ змушен╕ були спостер╕гати явища, що шокували нав╕ть дорослих.
Найменшому читачев╕ "Орловки" сьогодн╕ 2,5 року (це ран╕ше тут починали обслуговувати з 6 рок╕в). Коли над б╕бл╕отекою зовс╕м згустилися хмари - на цей час Св╕тлана Н╓л╓пова писала в ком╕тет з охорони ╕ використання пам'яток ╕стор╕╖ та культури: "Чи не готу╓ тут хтось соб╕ д╕лянку п╕д особняк у респектабельному ел╕тному район╕, де поруч вже побудован╕ "палаци"?" - тут провели опитування д╕тей та ╖хн╕х батьк╕в, чи потр╕бна ╖м ця б╕бл╕отека взагал╕, ╕ на свою п╕дтримку одержали 6 тисяч п╕дпис╕в.
Те, що найголовн╕ша дитяча б╕бл╕отека Криму перебува╓ в катастроф╕чному становищ╕, в╕домо нам вже давно. Рок╕в чотири тому над ╖╖ центральним входом п╕д вагою сн╕гу рухнув старовинний козирок - ╕ добре, що то був вих╕дний, - н╕хто не постраждав.
Вт╕м Св╕тлана Дмитр╕вна нещодавно побувала в б╕бл╕отец╕ под╕бного рангу м. Донецька ╕ не може нахвалитися нею: двоповерховий будинок з колонами, краса, прост╕р, затишок... Хоча в КРДБ ╕м. Орлова теж затишно, але це, швидше, затишок святково прибрано╖ с╕льсько╖ хати, н╕ж палацу, де мешка╓ джерело знань - Книга ╕ де самов╕ддан╕ розумн╕ люди працюють над тим, щоб дитяче дозв╕лля наповнювалося смислом ╕ щоб зам╕сть: "Ход╕мо на дискотеку!" все част╕ше лунало: "Ход╕мо в б╕бл╕отеку!"
Позаминулого року "Орлова" в╕дсвяткувала сво╓ 50-р╕ччя, яке владою теж лишилося непом╕ченим. А територ╕я б╕бл╕отеки через авар╕йне становище ╖╖ прим╕щень дедал╕ зменшу╓ться. Ось ╕ зараз н╕де не те що г╕дно виставити, але й взагал╕ тимчасово збер╕гати на-д╕слан╕ на конкурс "Под╕лись теплом душ╕ тво╓╖" дитяч╕ роботи. А в б╕бл╕отец╕ могла б д╕яти пост╕йна виставка, що надихала б маленьких читач╕в на творч╕сть, виховувала б в них в╕дчуття прекрасного та патр╕отичн╕ почуття. А переможц╕в конкурсу (ними було визнано 50 учасник╕в) могли б нагородити на лише скромними грамотами, враховуючи, що це д╕ти з незабезпечених родин та дитячих будинк╕в.
Ну не витрима╓ Св╕тлана Н╓л╓пова вантажу вс╕х проблем ╕, щоб взагал╕ не спалити серце, в╕д╕йде в╕д справи. ╤ що дал╕? Сьогодн╕ лише тимчасово припинен╕ заз╕хання на С╕мферопольський протитуберкульозний диспансер, а Республ╕канська кл╕н╕чна л╕карня ╕м. М. Семашка в╕д╕йшла вже в приватн╕ руки. Ми втрача╓мо останн╕ плацдарми нашого дитинства, нашого здоров'я ╕ вже втратили там, де не було таких "Гонгадзе", яким болить не лише сво╓ особисте.
А якби свого часу не посадили соб╕ на плеч╕ власних "автономних" м╕н╕стр╕в та Верховну Раду, не мали б зараз ст╕льки ефективних "приватизатор╕в" та й знаходилися б ближче до меж всеукра╖нського правового поля. Але ж х╕ба д╕ти в цьому винн╕? Тому дуже б хот╕лося, щоб М╕н╕стерство культури ╕ туризму Укра╖ни
поц╕кавилося становищем Кримсько╖ республ╕кансько╖ дитячо╖ б╕бл╕отеки ╕, по можливост╕, тим, кому вона "заважа╓". До реч╕, нев╕домий, що тероризував Св╕тлану Дмитр╕вну по телефону востанн╓, зухвало представився як тод╕шн╕й м╕н╕стр осв╕ти ╕ туризму Укра╖ни.
Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 19.01.2007 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4398

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков