Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЙДЕН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤
В╕н п╕дкреслив, що це посилить безпеку Америки ╕ св╕ту, а також п╕дтвердить глобальне л╕дерство...


СЕНАТ США УХВАЛИВ ЗАКОНОПРО╢КТ ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤, ╤ЗРА╥ЛЮ Й ТАЙВАНЮ
Документ п╕дтримала переважна б╕льш╕сть американських законодавц╕в…


ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 15.03.2024 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 15.03.2024
«ФАРС НА БОЛОТАХ»: п╕сля 17 березня пут╕н ма╓ стати «так званим президентом»

Парламентська асамблея Ради ╢вропи минулого жовтня ухвалила заяву ╕з закликом до м╕жнародно╖ сп╕льноти б╕льше не визнавати лег╕тимност╕ Пут╕на як президента п╕сля 2024 року. Цього тижня та наступного настав час т╕й сп╕льнот╕ в╕дгукнутися. ╤ це буде зроблено.

Президентськ╕ «вибори», як╕ проводить кремл╕вський диктатор 15–17 березня на п╕дтвердження сво╓╖ примарно╖ лег╕тимност╕, повинн╕ мати зворотний ефект – стати ще одним кроком у його делег╕тим╕зац╕╖.

НАВ╤ЩО ВЗАГАЛ╤ ПУТ╤НУ Ц╤ ВИБОРИ? ЗВИЧКА ТА ПРАГМАТИЗМ

У сво╖х д╕ях, що в╕дкидають уявлення про якусь законн╕сть, Пут╕н зайшов так далеко, що орган╕зац╕я та проведення якихось там загальнонародних президентських «вибор╕в» зда╓ться рудиментом, дивною примхою. Ну справд╕, нав╕що ц╕ умовност╕? Проголосив би себе дов╕чним правителем – ╕ крапка. Та н╕, Пу дал╕ трима╓ться за електоральну процедуру, з часом все б╕льш формальну, гротескну чи нав╕ть абсурдну. Чому?

Перша в╕дпов╕дь очевидна – тому що в╕н так звик. Це в╕дпов╕да╓ його уявленням про правильно орган╕зовану владу в Рос╕╖. Дитинство, юн╕сть ╕ молод╕сть ВВП проходили в СРСР, в якому вибори теж були повною профанац╕╓ю. Проте ╖х не скасовували. А в 1985–1990 рр. Пут╕н працював у НДР. ╤ там його уявлення, як спритно можна орган╕зувати диктаторську владу, значно збагатилися, набувши завершеного вигляду – кишеньково-багатопарт╕йного абсолютизму. Адже пол╕тична система Сх╕дно╖ Н╕меччини на диво схожа ╕з сучасною РФ. Нав╕ть у деяких назвах. На чол╕ – Соц╕ал╕стична ╢ДИНА парт╕я Н╕меччини (в Ереф╕╖ – «╢дина Рос╕я»). ╤ повний зб╕г у назв╕ одн╕╓╖ з мар╕онеткових пол╕тсил – Л╕берально-демократична парт╕я Н╕меччини (рос╕йський аналог – ЛДПР). Плюс ще три кишеньков╕ парт╕╖ (як ╕ в нин╕шн╕й Держдум╕).

Друга в╕дпов╕дь поляга╓ в тому, що, ╕м╕туючи електоральн╕ процеси, як парламентськ╕, так ╕ президентськ╕, Пут╕н спрощу╓ сп╕лкування з╕ сво╖ми симпатиками, найчаст╕ше – небезкоштовними.

До 2014 року це спрацьовувало взагал╕ ╕деально. До 2022 – б╕льш-менш над╕йно… Але ╕ тепер, п╕сля 24 лютого, Пу ма╓ над╕ю пересид╕ти при влад╕ вс╕х цих см╕шних, як для нього, недовгов╕чних демократичних пол╕тик╕в.

НАЗУСТР╤Ч Р╤ЧНИЦ╤ 17 БЕРЕЗНЯ – ПРЕЗИДЕНТ-П╤ДАРЕШТ

Отож ще важлив╕шим ╓ завдання для вс╕х демократичних сил у св╕т╕ в ц╕ дн╕ рос╕йських «вибор╕в» та п╕сля них максимально ч╕тко та координовано попрацювати на подальшу делег╕тим╕зац╕ю Пут╕на. Зокрема, терм╕нолог╕чну, текстову, врешт╕ – граф╕чну, ╕з узяттям у лапки його посад та ман╕пулятивних процедур. Преса багатьох демократичних кра╖н вже пише – «вибори». П╕сля 15–17 березня чи принаймн╕ п╕сля ╕навгурац╕╖ Пут╕н ма╓ стати «президентом» або «так званим».

У цьому йому сл╕д долучитися до свого молодшого партнера в агрес╕╖ проти Укра╖ни – Лукашенка. П╕д час згадування цього дуету «останн╕х диктатор╕в ╢вропи» була якась неправильн╕сть, вимушен╕сть. Адже п╕сля 2020 року називати Лукашенка просто президентом стало незручно, нав╕ть непристойно. Доводилося щось додавати, наприклад – «самопроголошений президент». Водночас за Пут╕ним залишали повноц╕нну назву президента Рос╕╖.

Хоча 2018 року, п╕сля того як рос╕йськ╕ вибори проводили на територ╕╖ окупованого Криму, укра╖нська влада намагалася п╕дняти м╕жнародну сп╕льноту на б╕льш ч╕тке та конкретне невизнання результат╕в тих вибор╕в, а значить – ╕ пут╕нського президентства. Проте тод╕ демократичний св╕т був на це неготовий. Жевр╕ла на╖вна в╕ра в те, що справа не в ╕мперськ╕й агресивност╕, а в як╕йсь сакральност╕ Криму для рос╕ян ╕ Пут╕на особисто.

П╕сля 24 лютого 2022 року все зм╕нилося. Початком цього перелому в погляд╕ на пут╕нську лег╕тимн╕сть стало минулор╕чне р╕шення МКС про видання ордеру на його арешт… Зачекайте, а коли ж саме це було? 17 березня! Тобто пут╕нська прислуга призначила його «перевибори» день у день – на р╕чницю видання ордера на арешт. Н╕чого не скажеш, дотепно. Просто президент-п╕дарешт, як казали в одн╕й добре нам знайом╕й кра╖н╕ про одного добре нам знайомого д╕яча.

Чому ж дату вибрали так недолуго? Тому що цього березня буде р╕вно 10 рок╕в ейфор╕йного для Пу «кримнашу» (з ключовими датами оформлення анекс╕╖ – 16 ╕ 18 березня). А те що, на 17 березня припадають так╕ непри╓мн╕ роковини, не пом╕тили чи радше вдали, що не пом╕чають…

У четвер сейм Латв╕╖ ухвалюватиме заяву про нелег╕тимн╕сть пут╕нських «вибор╕в». Так╕ документи цими днями готують ╕ ухвалюватимуть також в ╕нших кра╖нах. Це неминуча хвиля. ╤ в сухому залишку, п╕сля того як вона пройде, мають бути лише тексти такого типу: так званий президент Рос╕╖ Володимир Пут╕н зустр╕вся ╕з самопроголошеним президентом Б╕лорус╕ Олександром Лукашенком…

Погодьтеся, що це правильно ╕ в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕.

ПУТ╤НСЬКО-ПАМФ╤ЛОВСЬКА «ТР╤ЙЦЯ» – ТРИДЕННЕ ГОЛОСУВАННЯ

Загалом у пут╕нських «виборах» надзвичайно багато абсурду. Перший поляга╓ в терм╕нах. Чому вони тривають три повноц╕нн╕ дн╕ – 15–17 березня? Ц╕каво знати, як це поясню╓ колишня правозахисниця, а протягом останн╕х восьми рок╕в – ручна болонка пут╕нського Центрвиборчкому Елла Памф╕лова: «Уперше воно (багатоденне голосування, – ред.) застосовувалося п╕д час пандем╕╖ для забезпечення безпеки виборц╕в, але з часом цей формат припав до душ╕ б╕льшост╕ виборц╕в та за ╕нших його переваг».

Як╕ «╕нш╕ переваги», Памф╕лова розшифровувати не стала, а навпаки – докладн╕ше розкрила тему «припав до душ╕ виборцям». За даними опитувань кишенькових соц╕олог╕чних служб, «зручн╕сть голосування протягом трьох дн╕в визнали 74% рос╕ян».

Насправд╕ 2020 року, п╕д час пандем╕╖, зручн╕сть такого нововведення була виключно для влади. Ран╕ше, попри заборони, в Рос╕╖ ╕снувала досить розгалужена система спостер╕гач╕в за виборами. Що все-таки дошкуляло влад╕. А багатоденне голосування зн╕мало вс╕ проблеми, оск╕льки актив╕сти, ╕ так не дуже численн╕, не мали змоги на триденне спостереження. Тод╕ як кадров╕ можливост╕ влади ╕з залучення фальсиф╕катор╕в вибор╕в хоч на три дн╕, хоч б╕льше – безл╕м╕тн╕. Ц╕каво, що п╕д час першого багатоденного «голосування на пеньках» за поправки в конституц╕ю (як╕ давали Пут╕ну право бути президентом ск╕льки завгодно раз╕в) вони проходили взагал╕ тиждень: з 25 червня до 1 липня. Пот╕м схаменулися ╕ почали затверджувати «лише» триденн╕ голосування.

Тепер, за два роки Велико╖ в╕йни, пол╕тичний ╕ актив╕стський прост╕р Рос╕╖ зачищений ╕ взятий п╕д щ╕льний контроль. Тому «вибори» можна було б проводити в один день. Але звичка до шахраювання ╕ максимально комфортних умов для нього залишилася. Тому знову три дн╕ ╕ впевнен╕сть, що результати будуть, як замовляли, – майже загальнонародна п╕дтримка вождя.

«ГОЛОСУВАННЯ» НА ТОТ – КРЕМЛ╤ВСЬКА «ЯВКА З ПОВИННОЮ»

Але найб╕льш абсурдне та максимально злочинне – це «голосування» на тимчасово окупованих територ╕ях Укра╖ни. Тому вибачте, що в попередньому розд╕л╕ ст╕льки сл╕в присвятив розпов╕д╕ про триденне голосування. То, так би мовити, законне триденне, а це так зване дострокове голосування. На ТОТ воно трива╓ давно, нав╕ть не тиждень, як п╕д час «конституц╕йного голосування на пеньках», а набагато б╕льше – з к╕нця лютого, початку березня. Опора, зв╕сно, на в╕йськових окупантсько╖ арм╕╖.

Друга л╕н╕я голосування – рос╕йськ╕ «гастролери» р╕зних профес╕й, як╕ при╖хали на окупован╕ територ╕╖ працювати в адм╕н╕страц╕ях, школах, л╕карнях, ЖКГ тощо. Це ще майже 100 тисяч рос╕ян. Саме ╖хн╕ щиро усм╕хнен╕ обличчя стають показовими у пропагандистських сюжетах росТБ. Коли ж вони не т╕льки усм╕хаються, а й в╕дкривають рота, то ╖х легко вп╕знати за специф╕чною вимовою.

Щодо кор╕нного населення, наших укра╖нських громадян, як╕ опинилися на ТОТ, то на нього чинять нахабний, неприкритий тиск. Дуже виразно це проявля╓ться п╕д час надомного голосування. Коли разом ╕з цив╕льними, що йдуть ╕з урною в житла, до людей приходять в╕йськов╕ з╕ збро╓ю. Начебто для безпеки член╕в «виборчих ком╕с╕й». Але ж зрозум╕ло, що насправд╕ це – особливий вид передвиборчо╖ аг╕тац╕╖ – окупантський.

Взагал╕ проведення «вибор╕в» на окупованих територ╕ях за сво╓ю кричущою протизаконн╕стю ╓ десь поряд з пут╕нським к╕днеп╕нгом укра╖нських д╕тей. ╤ тому ма╓ зайняти ч╕льне м╕сце в майбутньому об╜рунтуванн╕ м╕жнародного несприйняття пут╕нського «президентства».

ДВА ВИДИ ПРОТЕСТУ В РОС╤╥ – ЗБРОЙНИЙ ╤ ГОДИННИКОВИЙ

Чи варто щось розпов╕дати про передвиборчу аг╕тац╕ю в кра╖н╕ з такими дракон╕вськими д╕ями проти мед╕а? ╤ так зрозум╕ло, яка вона та про кого… Хоча н╕, один факт навести сл╕д. В Рос╕╖ скасували день тиш╕, як бувало перед виборами. Це по-сво╓му лог╕чно. Якщо нема╓ власне вибор╕в, то нав╕що якась тиша перед ними? Тепер вождя можна славити в будь-який день.

А як там ╕з протестом? Важко. В кра╖н╕ тривають щоденн╕ арешти, обшуки, допити. Поодинок╕ та групов╕, з р╕зних привод╕в. Наприклад, цього тижня, точн╕ше, 12 березня, вс╕╓ю Рос╕╓ю пройшли масов╕ обшуки та допити художник╕в, як╕ займаються артактив╕змом, акц╕он╕змом, ╕ншими видами вуличного мистецтва (а також – у ╖хн╕х близьких).

Причина цього стала вимальовуватися, коли над╕йшла ╕нформац╕я, що в багатьох допитаних ц╕кавилися про Петра Верз╕лова — ексучасника гурту «Pussy Riot», колишнього видавця правозахисного порталу «Мед╕азона». Восени 2023-го Верз╕лов розпов╕в, що вою╓ в Укра╖н╕ на боц╕ ЗСУ. Обшуки та допити можуть бути пов'язан╕ з╕ справою про держзраду стосовно Верз╕лова. Заодно силовики, ╕мов╕рно, промацують ╜рунт, чи не можна сформувати якусь ц╕каву мережеву групу «держзрадник╕в» (за зразком стал╕нських процес╕в)…

Якщо вже заговорили про рос╕ян, що воюють на боц╕ Укра╖ни, то як не згадати про справд╕ ефективний та ефектний «передвиборчий зах╕д»? А саме – про сп╕льний визвольний пох╕д лег╕ону «Свобода Рос╕╖», РДК ╕ Сиб╕рського батальйону в Курську та Б╓лгородську област╕ РФ. В╕н, до реч╕, розпочався теж 12 березня ╕, як сказав один ╕з учасник╕в походу, приурочений саме до «вибор╕в». Сьогодн╕ бо╖ з пут╕нською арм╕╓ю тривають. Пут╕нська пропагандистська арм╕я ╖х старанно замовчу╓, щоби не псувати святково-передвиборчо╖ картинки.

Загалом для громадян РФ ╓ ╕ б╕льш безпечний вар╕ант висловити сво╓ ставлення до «вибор╕в» ╕ Пут╕на. В╕н назива╓ться «Оп╕вдн╕ проти Пут╕на» (рос╕йською – ППП, тобто «Полдень против Путина»). Суть його в тому, щоб якомога б╕льш╕й к╕лькост╕ рос╕ян 17 березня о 12:00 прийти на виборч╕ д╕льниц╕ – не так для голосування, як для створення показово╖ картинки масовост╕ тих, хто невдоволений чинною владою. В Укра╖н╕ та в деяких рос╕йських опозиц╕йних колах прийнято висм╕ювати цю ╕дею. ╤ в цьому ╓ св╕й сенс. Проте найсм╕шн╕ше поляга╓ в тому, що рос╕йська влада д╕йсно побою╓ться нав╕ть такого протесту. Та вже тепер, мон╕торячи соцмереж╕, силовики залякують потенц╕йних учасник╕в цього ППП.

Взагал╕ багато хто з експерт╕в оч╕ку╓, що п╕сля вибор╕в буде закручування гайок, п╕дготовка до в╕йни ╕з Заходом, посилення «скр╓пних» ц╕нностей та фундаментал╕зму РПЦ.

Справд╕, це ╓, ╕ це буде. Але не через те, що «вибори» з накрученими великими в╕дсотками дадуть Пут╕ну новий карт-бланш. А тому, що авторитарно-тотал╕тарна машина, яка протягом останн╕х п╕в року багато зусиль витрачала на створення електорально╖ картинки, залишиться без цього сегмента д╕яльност╕. В╕дпов╕дно вона неминуче буде вимушена перемкнутися на щось ╕нше – актуальне та перспективне в сенс╕ кар’╓ри. Тобто все, що дос╕ перел╕чене. Тому в майбутньому РДК ма╓ б╕льш багатооб╕цяльний вигляд, н╕ж ППП.

Олег Кудр╕н, Рига

https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 15.03.2024 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25898

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков