Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЙДЕН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤
В╕н п╕дкреслив, що це посилить безпеку Америки ╕ св╕ту, а також п╕дтвердить глобальне л╕дерство...


СЕНАТ США УХВАЛИВ ЗАКОНОПРО╢КТ ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤, ╤ЗРА╥ЛЮ Й ТАЙВАНЮ
Документ п╕дтримала переважна б╕льш╕сть американських законодавц╕в…


ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 18.02.2022 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 18.02.2022
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ТРАДИЦ╤ЙНИЙ ЕТИКЕТ УКРА╥НЦ╤В ПРИ ЗВЕРТАНН╤

Ми вс╕ згодн╕ з тим, що укра╖нц╕ зобов’язан╕ волод╕ти р╕дною мовою. А чи дотримуються вони мовного етикету у сп╕лкуванн╕ з особами р╕зного в╕ку, с╕мейного та сусп╕льного статусу? Не знаю, чи цьому вчать на мовних курсах, але мали б навчати. Зараз, коли вихованням д╕тей займаються телев╕зор ╕ соц╕альн╕ мереж╕, незле нагадати прост╕ правила ╕ ╖хн╕м батькам. Та й диверсанта можна уп╕ймати на незнанн╕ мовного етикету. Колись переодягнених на повстанц╕в енкаведист╕в могли уп╕знати не лише по вишитих сорочках, як╕ в кожному сел╕ мали св╕й орнамент, але й по тому, як вони дотримувались мовного етикету. Неповага до людини при звертанн╕ виявля╓ться у фам╕льярност╕, сексизм╕, ейджизм╕, як╕ не властив╕ укра╖нцям. Мовна деградац╕я веде до деградац╕╖ морально╖.
Я виросла в галицькому сел╕, тому буду опиратися на той етикет сп╕лкування, який засво╖ла ще змалку, спостер╕гаючи за повед╕нкою дорослих. Альфа ╕ Омега – Кличний в╕дм╕нок: мамо, тату, д╕ду, Василю, Мариню ╕ т.д. Без усяких п╕дручник╕в ми використовували завжди ╕ всюди кличний в╕дм╕нок. А зараз це маркер мовно╖ осв╕ченост╕ ╕ те, що в╕др╕зня╓ нас в╕д московит╕в ╕ хохл╕в.
Казати Ви чи ти до старших родич╕в – це не обов’язково зараз, ╕ н╕чого поганого в тому нема╓. До батьк╕в ми зверталися на ти, до баби й д╕да на Ви. Бо так ми домовились.
Н╕коли за жодних обставин у нас не зверталися до старших людей – д╕ду й бабо, т╕льки до сво╖х кровних. То була би страшна образа. Кожна нормальна ж╕нка чи чолов╕к середнього в╕ку чи старшого здрига╓ться, почувши таке звертання в╕д незнайомих людей. Це як привселюдний ляпас. У новинах пишуть про бабусь 60 рок╕в, яких збили на переход╕, ╕ ╖м зда╓ться це нормальним. ╤ чи це «бабушка» чи «бабуся» - однаково принизливо. Тобто у 60 людина вже неповноц╕нна. Натом╕сть у нас кажуть «старша ж╕нка – старша пан╕», «старший чолов╕к – старший пан».
До хресно╖ мами звертались «нанашко», до хресного – нанашку. До сват╕в – свахо ╕ свате, або по ╕мен╕ ╕ на Ви. До старших сус╕д╕в – цьоцю, вуйку, або по ╕мен╕ та по-батьков╕. Але то в межах одного кутка. Стрику й стриянко - т╕льки до татових брат╕в та сестер. До молодших сус╕д╕в – по ╕мен╕ (або ти, або ви). Однол╕тки звичайно звертаються одне до одного на ти завжди.
«Пане, пан╕» на сел╕ казали т╕льки до вчител╕в та л╕кар╕в, писар╕в чи в╕йта. Але тепер, коли при╖жджа╓те в чуже село, краще звертатися так до ус╕х дорослих. Як ╕ в м╕ст╕. До священника звертаються Отче, до його дружини – ╥мосте.
Жодних – ж╕нко, ж╕ночко, мужчино. До д╕вчини, поки не навчились казати «панно», можна звернутись – д╕вчино, або просто нейтрально Ви. Коли ви купу╓те, щось у запрацьовано╖ старо╖ селянки, не пошкодуйте для не╖ «пан╕», як ╕ для вс╕х, до кого зверта╓тесь. Статусне звертання давно стало нейтральним. Перепрошуйте, якщо в╕двол╕ка╓те когось в╕д його занять. Каж╕ть «прошу», якщо хочете, щоб вам щось показали. ╤ не забудьте подякувати. У Львов╕ я вдруге не п╕ду до крамниц╕, де до мене ставляться зверхньо чи невв╕чливо. Таких дуже мало. Здеб╕льшого, це рел╕кти радянсько╖ торг╕вл╕, чи люди, як╕ вважають для себе приниженням працювати за прилавком. До них теж потр╕бно звертатись пан ╕ пан╕.
Ото ╕ все, н╕чого складного, щоб виглядати вихованими укра╖нцями. ╤ноземцям це теж сл╕д запам’ятати. Я описую Галичину, в ╕нших рег╕онах трохи по-╕ншому звертаються, але правила мовного етикету т╕ сам╕.
Лютий 12, 2022 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 18.02.2022 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23949

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков