Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 25.06.2021 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 25.06.2021
ЗЛОЧИННА БЕЗВ╤ДПОВ╤ДАЛЬН╤СТЬ ОКУПАНТ╤В: ╤НШО╥ ПРИЧИНА ПОТОПУ В КРИМУ НЕМА╢

Крим зазнав опад╕в, як ╕ весь п╕вдень Укра╖ни. Але в Керч╕ та Ялт╕ ц╕ дощ╕ призвели до катастрофи. ╤ при цьому – проблеми деф╕циту води зливи не вир╕шать…

Потужний циклон, що обрушився на окупований Крим в к╕нц╕ минулого тижня, призв╕в до затоплення низки м╕ст на п╕востров╕. Спочатку затопило Керч, пот╕м зливи добралися до Ялти, де насл╕дки виявилися не менш серйозними: один загиблий ╕ 40 постраждалих, автомоб╕л╕, як╕ плавають вулицями, вулиц╕ забит╕ кам╕нням та буд╕вельним см╕ттям, знесеним з незаконних звалищ,, будинки без газу, води та електрики – оголошено режим надзвичайно╖ ситуац╕╖, в'╖зд в м╕сто закрито. Лог╕чно напрошу╓ться питання: чому ж вода, яко╖ зазвичай не вистача╓ Криму, завдала таких збитк╕в, що конкретно призвело до таких насл╕дк╕в? Як нам пов╕домили експерти, за с╕м з гаком рок╕в рос╕йсько╖ окупац╕╖ на п╕востров╕ багато чого зм╕нилося.
Експредставник президента Укра╖ни в Автономн╕й республ╕ц╕ Крим Борис Баб╕н у коментар╕ Укр╕нформу розпов╕в, що кл╕мат на п╕востров╕ не наст╕льки ╕стотно зм╕нився за останн╕ десятир╕ччя, щоб казати про як╕йсь аномал╕╖. «Умовн╕ посушлив╕ «пятир╕чки» зм╕нюються б╕льш водними, але й за умов посухи випадання двом╕сячно╖ норми опад╕в на п╕востров╕ не ╓ якимось дивом. Ран╕ше так╕ негаразди, зв╕сно, приводили до певних комунальних проблем та локальних п╕дтоплень, але нин╕шня катастрофа у Ялти та колапс у Керч╕ ╓ суто рукотворними насл╕дками управл╕нсько╖, ф╕нансово╖ та загально крим╕нально╖ практики окупац╕йно╖ «влади», – наголосив експерт.
Основн╕ причини нин╕шнього лиха – зневажливе ставлення до природних водоток╕в, хижацька забудова п╕вострова п╕д особняки для колон╕затор╕в та ╕нфраструктурн╕ проекти для рос╕йсько╖ арм╕╖, неконтрольоване скидання в╕дход╕в. «Крим зазнав опад╕в, як ╕ весь п╕вдень Укра╖ни. Але в Керч╕ та Ялт╕ ц╕ дощ╕ призвели до катастрофи. Пояснення цьому довол╕ проза╖чне: з 2014 року окупанти не розчищали м╕сцев╕ р╕чки. Саме у цих двох м╕стах Криму ╓ невеличк╕ р╕чки, як╕ слугують таким соб╕ авар╕йним водостоком. Зг╕дно з окупац╕йним «законодавством» вс╕ р╕чки в Криму загарбан╕ в так звану «федеральну власн╕сть». Ось вони, ц╕ чиновники, 7 рок╕в ╖х не чистили, тому все заросло», – каже Баб╕н.
Друга причина у тому, що коли будували Кримський м╕ст й зал╕зничне сполучення до нього, окупанти зруйнували г╕дротехн╕чн╕ споруди на р╕чц╕ в Керч╕. «У нормальних умовах це степовий струмочок. У Криму окупанти багато речей вважають безпечним, хоч вони такими не ╓. ╤ от коли п╕шли дощ╕, цей струмочок розлився. Т╕ гребл╕, як╕ були знищен╕ одразу, дозволили накопичити хвилю, яка знищила решту гребель, зайшла в центр м╕ста, затопивши його. Це керченська ситуац╕я», – поясню╓ експредставник президента.
В окупован╕й Ялт╕, за його словами, причина потопу у масов╕й забудов╕ центрально╖ частини м╕ста, яка почалася з 2014 року.
«З початку окупац╕╖ Ялта шалено забудову╓ться «ел╕тним житлом». ╤ зв╕сно ц╕ споруди зводяться без генерального плану, без будь-яких погоджень чи врахування рель╓фу. Це теж акумулю╓ значн╕ об’╓ми води в центр╕ м╕ста», – каже Баб╕н.
На його думку, насл╕дки потопу для окуповано╖ Ялти будуть значн╕ш╕, н╕ж у Керч╕. В╕н може викликати вимивання ╜рунт╕в, а це сво╓ю чергою може спричини значн╕ зсуви ╜рунту.
Под╕бним чином стосовно кримського потопу висловився головний редактор порталу BlackSeaNews, кер╕вник Мон╕торингово╖ групи «╤нституту Чорноморських стратег╕чних досл╕джень» Андр╕й Клименко: «Подивився в╕део. Все ясно – колись доводилося займатися анал╕зом та супроводом чималих та складних буд╕вельних проект╕в на П╕вденному берез╕ Криму. М╕й висновок дуже простий: по-перше, треба було регулярно та ретельно чистити русла р╕чок; по-друге, треба було пост╕йно дбати про стан протизсувних комплекс╕в (це не т╕льки ст╕нки, а й дренаж╕, водостоки та ╕нш╕ ╕нженерн╕ конструкц╕╖)».
По-трет╓, каже пан Клименко, треба було пост╕йно та ретельно контролювати стан зливових канал╕зац╕йних мереж, по-четверте, – пост╕йно дбати про стан дамб – маленьких, великих, особливо там, де ╓ каскади дамб, по-п’яте, необх╕дно мати уявлення про кримську г╕дрогеолог╕ю. «Там дуже часто бува╓, що водов╕дведення та протизсувн╕ споруди коштують дуже дорого – це ж не прост╕ фундаменти, це ╕нод╕ дор╕вню╓ вартост╕ буд╕вл╕, а хто ж з окупант╕в захоче грош╕ закопувати...» – розм╕ркову╓ експерт.
╤ головне – по-шосте – все це ма╓ робитися в комплекс╕, в так╕й справ╕ часто один маленький недол╕к чи дек╕лька забитих труб провоку╓ ланцюгову реакц╕ю, наголошу╓ кер╕вник Мон╕торингово╖ групи «╤нституту Чорноморських стратег╕чних досл╕джень». «Вода не повинна була заливати Ялтинську набережну, просто за визначенням. Це руки ростуть не з того м╕сця. Ось ╕ все. Чому ╖╖ затопило? А тому що, знов таки, не чистили р╕чки, ну ╕… Там звели суц╕льн╕ бетонн╕ парапети, без жодних розрив╕в, а це серйозне порушення в проектуванн╕».
В╕дпов╕даючи на питання щодо того, як╕ на сьогодн╕ ╕снують вар╕анти позбутися пох╕дних загроз, Андр╕й Клименко наголосив, що ситуац╕я в Криму не ╓ чимось ун╕кальним. Зсуви, селев╕ потоки ╕ так дал╕ – все це бува╓ у багатьох кра╖нах, де ╓ гори, тобто в╕дпов╕дний рель╓ф. «Як з цим боролися до окупац╕╖ п╕вострова? Оск╕льки це досить складна г╕дрогеолог╕чна структура – ╖╖ пост╕йно мон╕торили науковц╕ (складали детальн╕ карти, робили прогнози тощо)», – каже Андр╕й Клименко.
За його словами, до окупац╕╖ в Криму працювали в╕дпов╕дн╕ ╕нститути, як державн╕, так ╕ приватн╕. «На той час також ╕снувало державне п╕дпри╓мство «Кримське республ╕канське протизсувне управл╕ння», на баланс╕ якого знаходилися фактично вс╕ протизсувн╕ споруди п╕вострова, – каже експерт. – Я не просто так про це згадав, тому що будь-який санатор╕й, готель, житловий комплекс, який сто╖ть на узбережж╕ моря чи де╕нде – будував водов╕дведення та протизсувн╕ споруди. А проектував все це не будь-хто, а спец╕ал╕зован╕ орган╕зац╕╖ на основ╕ висновк╕в тих же наукових ╕нститут╕в».
Прост╕ше кажучи, пост╕йно проводилася спец╕ал╕зована експертиза.
«Як я уже згадував у пункт╕ №5, вс╕ ц╕ роботи вкрай недешев╕, але все це згодом передавалося на баланс протизсувного п╕дпри╓мства, яке пост╕йно перев╕ряло техн╕чний стан, виносило за потреби приписи м╕сцев╕й влад╕, на кшталт, ось там забилося, ось там хтось викинув см╕ття, а там – незаконно «вр╕залися» в мереж╕… – розпов╕да╓ пан Клименко. Зрозум╕ло, що п╕сля окупац╕╖ все це, по сут╕, зникло. Нараз╕ в Криму нема╓ н╕чого такого – н╕ науковц╕в, н╕ державного п╕дпри╓мства».
В╕дтак, вкотре наголосив в╕н, окупац╕йна влада Криму повинна зд╕йснювати належним чином комунально-техн╕чно-господарськ╕ процедури, як от чистити канал╕зац╕ю, р╕ки, п╕дтримувати в належному стан╕ увесь комплекс протизсувних ╕ водов╕дв╕дних споруд. «А все це, на жаль, не робиться», – додав Клименко.
╢дине що нараз╕ зможуть зробити окупанти, доповню╓ колегу Борис Баб╕н, – це спробувати терм╕ново розчистити занедбан╕ з 2014 року водотоки, а ось як вони це робитимуть… «Я не думаю що ситуац╕я з надм╕рними опадами повториться в Криму найближчим часом. Але для п╕вдня п╕вострову характерн╕ сейсм╕чн╕ ризики та ризики зсув╕в, п╕сля нин╕шнього розмивання збудованих ран╕ше захисних споруд насл╕дки в╕д такого лиха будуть вкрай сумними. З цими ризиками окупанти не зможуть зробити практично н╕чого, адже це потребу╓ циклоп╕чних ╕нвестиц╕й у берегоукр╕плення та схилоукр╕плення, – каже експредставник президента в АРК. – Загалом Крим насправд╕ ╓ зоною чисельних р╕зноман╕тних ризик╕в для господарсько╖ д╕яльност╕, в╕д руйн╕вних землетрус╕в до Кримсько╖ гемораг╕чно╖ гарячки. Все це ста╓ нараз╕ вкрай рель╓фним через хрон╕чну недбал╕сть та неум╕л╕сть окупант╕в».
А ц╕каво: наск╕льки тепер будуть заповнен╕ кримськ╕ водосховища, тобто, чи означа╓ це, що водна проблема Криму на певний час в╕дступа╓, чи – н╕?

Борис Баб╕н каже, що потоп зняв на 2021 р╕к «водне питання» для Севастополя та дозволив накопичити воду для Велико╖ Ялти, але там ╕ ран╕ше ситуац╕я була лише пом╕рковано гострою. «По С╕мферополю, де у 2020 ситуац╕я була найг╕рша, через «вм╕лий водяний менеджмент» рос╕ян, зливи дещо покращили ситуац╕ю, але не стратег╕чно. Вт╕м, можливо, центральний Крим д╕йде до зими без масових в╕дключень користувач╕в», – вважа╓ експерт. ╤ дода╓, що на ситуац╕ю у П╕вн╕чному та Сх╕дному Криму опади вплинули мало, адже там води накопичувати нема де: «Вт╕м, на певний час може покращитися стан грунтових вод, як╕ окупанти хижацьки добувають в артез╕анських свердловинах».
Кримська актив╕стка, еколог Марина Литвиненко каже, що водосховища в Криму живляться в╕д поверхневого стоку. ╤ тут важливо, наск╕льки поверхневий ст╕к наповнить водосховище. «Але в Криму так╕ г╕дролог╕чн╕ особливост╕, що вода повинна спочатку заповнити карстов╕ порожнеч╕ в вапнякових масивах. П╕сля того як вона там накопичиться, порода почне в╕ддавати зайву воду в струмочки, р╕чки ╕ водоймища», – зазначила еколог.
На ╖╖ думку, водосховища трохи заповняться, але проблеми все одно залишаться. «Важливо враховувати, що водосховища наповнювалися також з п╕дземних джерел, а п╕дземн╕ водоносн╕ пласти сво╓ю чергою поповнювалися з П╕вн╕чно-Кримського каналу. Це спец╕альна система з дек╕лькома станц╕ями, ╕ на дн╕ цього каналу була покладена система ф╕льтрац╕╖. Та вода, яка текла через канал, поповнювала ╕ п╕дземн╕ водоносн╕ пласти", – пояснила пан╕ Литвиненко.
З огляду на те, що 80% води Крим отримував з П╕вн╕чно-Кримського каналу, то навряд чи водосховища можуть наповнюватися т╕льки дощами, дода╓ еколог. До того ж, за ╖╖ словами, вода залила не т╕ д╕лянки земл╕, як╕ ╓ водозб╕рними районами. «Найб╕льший водозб╕рний район – Ай-Петр╕. (Але не з боку Ялти, а там, де г╕рський масив понижу╓ться на п╕вн╕ч. - Ред.) Також це можуть бути д╕лянки кримського степу, де вода може просочитися в п╕дземн╕ горизонти. Але зараз залит╕ вулиц╕ ╕ вода з них п╕де або в канал╕зац╕ю, або знайде ╕нший шлях ╕ стече вниз – до моря. Ми не зна╓мо, ск╕льки ще випаде опад╕в, але в будь-якому випадку ╖х буде недостатньо для поповнення водоносних пласт╕в», – стверджу╓ Марина Литвиненко.
Под╕бним чином висловився також екс-м╕н╕стр курорт╕в ╕ туризму Криму (до анекс╕╖ п╕вострова у 2014 роц╕) Олександр Л╕╓в. У коментар╕ «Настоящему времени» в╕н зазначив, що в 2021-му водосховища природного набору - а це половина водосховищ Криму - наповняться, оск╕льки вологи досить багато. Мовляв, ╕ зима була сн╕жна, ╕ зараз дощ╕ йдуть. Але… «Штучн╕ водосховища, як╕ наповнювалися дн╕провською водою, вони залишатимуться порожн╕ми. Звичайно ж, н╕хто не помре в╕д спраги – це однозначно, – але води для стаб╕льного водопостачання Криму, як ╕ ран╕ше, буде недостатньо, бо без дн╕провсько╖ води вир╕шити водну проблему в Криму практично неможливо», – п╕дсумував Олександр Л╕╓в.
Мирослав Л╕скович
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 25.06.2021 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23351

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков