Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3748)
З потоку життя (6952)
Душі криниця (3739)
Українці мої... (1517)
Резонанс (1625)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1762)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ПРАВО НА ПРИВАТН╤СТЬ
Останн╕й у цьому роц╕ допис буде про незахищен╕сть. Це як ков╕д – н╕коли не зна╓ш, з якого...


ВАЛЕНТИН БУТ: ЗА КОРДОН!
Т╕, хто вийшли з Есересер╕╖, добре знають, що верхом мр╕й всякого совка час╕в Великого Застою,...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: Ж╤НКА В Л╤ТЕРАТУР╤
Якось я сильно не переймалася н╕коли гендерною нер╕вн╕стю, не хот╕ла витрачати на це час. ╤ в...


ВАЛЕНТИН БУТ: АНАЛ╤З ПОМИЛОК
Тож роб╕мо висновки, товариство, ╕ д╕ймо, не гаючи часу, бо загрожен╕ сьогодн╕ не лише мова, не...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: НАСК╤ЛЬКИ УКРСУЧЛ╤Т ╢ УКРА╥НСЬКИМ?
Укрсучл╕т – це вторинне ╕ марг╕нальне явище, чтиво для людей з невибагливим художн╕м...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 18.12.2020 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 18.12.2020
ВАЛЕНТИН БУТ: МАТРИЦЯ

"А Бут сво╓ гне..."
А.П.

Думаю, переважна б╕льш╕сть мо╖х читач╕в знайома з сюжетом ф╕льму Матриця (The Matrix ), що вийшов на широкий екран на пороз╕ м╕ллен╕уму. Створений талантом брат╕в-сестер Вачовських к╕ноепос про геро╖в, що змагаються за зв╕льнення св╕ту в╕д облудно╖ ╕люз╕╖, в як╕й живот╕╓ переможене машинами, приречене бути ╖хн╕м субстратом людство, був, без переб╕льшення, потряс╕нням планетарного масштабу. Оскар у чотирьох ном╕нац╕ях, м╕льйонн╕ глядацьк╕ аудитор╕╖ по всьому св╕ту, б╕льше чотирьохсот м╕льйон╕в прибутку, сиквел та триквел що дебютували в 2003 роц╕, анонс про з'йомки четвертого ф╕льму, чий вих╕д в прокат заплановано на 22 грудня 2021 року - х╕ба то не докази потрапляння "у яблучко"?
Усп╕х Матриц╕, зв╕сно ж, ╕ в гарних акторах, ╕ в "накручених" к╕но-ефектах, але головно - в самому припущенн╕ про ╕люзорн╕сть видимого св╕ту, про ╕снування, сказати б, його прихованого "другого дна".
╤ якщо десь на Заход╕, в кра╖нах стало╖ демократ╕╖, в╕дчуття того, що за зав╕сою видимо╖ картинки тече геть ╕нше життя – життя, про яке мало зна╓мо, б╕льше здогаду╓мося, на яке, як правило не ма╓мо жодного впливу - побутують лише на р╕вн╕ рудиментарних жахалок, якщо у в╕дверто тотал╕тарних кра╖нах, на кшталт то╖ ж П╕вн╕чно╖ Коре╖, св╕т реал╕й над╕йно захований в╕д очей людського субстрату п╕д грубим шаром ╕деолог╕чно╖ облуди, в т╕н╕ в'язниць, концтабор╕в ╕ кладовищ, то в кра╖нах, що вибралися з круг╕в тотал╕тарного пекла, пам'ять про зворотн╕й б╕к матриц╕ ще дуже св╕жий. Але то там, де сусп╕льство розкл╕палося, щоб побачити св╕т облуди ╕, зруйнувавши його, вибудувало сприятливий для людини житт╓вий прост╕р.
На жаль, десятил╕ттями гвалтоване, значною м╕рою переформатоване, а в╕дтак, дезор╕╓нтоване укра╖нське сусп╕льство, зам╕сть вимести з влади кодло узурпатор╕в, тиран╕в, манкурт╕в, ╕уд та заснувати як╕сно нову Укра╖ну, де ╕нтереси нац╕╖ були б на першому м╕сц╕, зам╕сть привести до державного керма нац╕╓ор╕╓нтовану ╕нтелектуальну ел╕ту - пол╕тичну, техн╕чну, наукову, культурну - натом╕сть, вдалося до пошук╕в "кращих" серед тих, хто упродовж покол╕нь безжально експлуатував та нищив його.
- Яким дивом, чому, - не раз питав я себе, - укра╖нц╕ не захот╕ли щирих, в╕двертих чорновол╕в, як╕ сво╖ми життями довели свою в╕ддан╕сть нац╕╖, свою ор╕╓нтован╕сть на в╕льну, незалежну, демократичну Укра╖ну? Якого д╕ька ближчими, р╕дн╕шими, зрозум╕л╕шими ╖м виявилися м╕жкрапельн╕ кравчуки, укра╖ноненависницьк╕ в╕тренки, багатовекторн╕ маф╕╓творц╕-кучми? Де були вони, коли приведене ними кодло зраджувало ╕нтереси Краю, здаючи в╕йськовий флот, зацементовуючи (всупереч Конституц╕╖!) москов╕йську в╕йськово-морську базу у Криму, коли те пор╕ддя злягалося з в╕двертим крим╕налом, аби разом грабувати кра╖ну: продавати за безц╕нь ц╕л╕ пароплавства, вир╕зати на брухт корабельн╕, фабрики, заводи? Зв╕дки брався той раж, з яким п╕в Укра╖ни наввипередки пхалося, голосуючи за дв╕ч╕несудимого профессора?
Не маю в╕дпов╕д╕. А те, що маю, надто образливе для сприйняття нав╕ть у дуже пом'якшеному вар╕ант╕.
Ото й виходить, що, як не крут╕мо, як не биймо себе в груди, а претендувати на роль жертви не можемо, адже були сп╕вучасниками злочину самопоборювання, самонищення.
- Що за дик╕ звинувачення?! - обуриться хтось. - Далеко не вс╕ були безтямними, крайньохатими та продажними. - Хтось боровся проти того кодла, як м╕г: ╕ голосував за правильних людей, ╕ на протести п╕дн╕мався, ╕ в час╕ "братсько╖" агрес╕╖ не в╕дсиджувався в зап╕чку, прикрив Край грудьми.
Справд╕. Завжди були ╕ ╓ так╕. ╤ це завдяки ╖м клани нашо╖ любо╖ маф╕╖ (була ╕ залиша╓ться частиною пост╕мперсько╖ маф╕╖ з центром сам╕ зна╓мо де) ще не загнали нас назад до старого просмерд╕лого ст╕йла. Проте, таких н╕коли не бува╓ багато. Але проблема нав╕ть не в ╖хн╕й невелик╕й к╕лькост╕ - для того, щоб п╕дняти т╕сто досить ╕ др╕бц╕ закваски. От лиш закваска та ма╓ бути як╕сною - у нашому випадку, от╕ 10-15 в╕дсотк╕в "закваски" мають д╕яти узгоджено ╕ дуже продумано. Вони, як природна ел╕та Краю, мають вже зараз будувати детальн╕, покроков╕ плани виведення Краю ╕з скрути. Б╕льше того, ма╓ нарешт╕ в╕дбутися об'╓днання вс╕х, для кого укра╖нська нац╕я ╓ найвищою ц╕нн╕стю (умисно пишу "нац╕я", не "держава", бо, попри всю важлив╕сть держави, вона ╓ пох╕дним в╕д нац╕╖). Як я бачу, мають бути сформован╕ дв╕-три велик╕, структурован╕ класичн╕ парт╕╖ з ч╕ткимим нац╕╓ор╕╓нтованим спрямуванням. Парт╕╖, в свою чергу, мають сформувати т╕ньов╕ уряди з серйозних фах╕вц╕в, аби п╕сля приходу до влади братися до справ без зайвих звол╕кань. Не варто й казати, що добираючи кандидат╕в до згаданих парт╕й, формуючи уряди, всю структуру влади, не можна допустити тих, хто так чи ╕нак скомпрометував себе як корупц╕онер, не кажучи вже про належн╕сть до п'ято╖ колони, до того чи ╕ншого клану маф╕╖.
На жаль, головно╖ умови для знищення маф╕йно╖ матриц╕ в Укра╖н╕ ╕ дос╕ не досягнуто. А отже, й збудувати щось нове, перебуваючи в св╕т╕ старих ╕люз╕й, не вда╓ться. Такою умовою, на думку автора, ╓ пробудження сусп╕льства, усв╕домлення ним то╖ очевидно╖ ╕стини, що маф╕я, незалежно в╕д клан╕в, гасел ╕ кольор╕в, яка упродовж трьох десятил╕ть обдира╓ Край, працюючи на свою бездонну кишеню, не може бути ел╕тою нац╕╖ за визначенням, бо ╕стинною ел╕тою нац╕╖ ╓ лише т╕, хто присвячу╓ себе безкорисному служ╕нню ╖╖ ╕нтересам, вдовольнянню ╖╖ щоденних ╕ цив╕л╕зац╕йних потреб, захисту ╖╖ в╕д загроз цього буремного св╕ту.
То, може б, довол╕ нам вже витр╕щатися на ╕люзорний св╕т маф╕озно╖ телематриц╕, знову й знову вишукуючи "менше зло" серед нав'язуваних нею краплених, безпринципних джокер╕в, що зм╕нили вже не одну парт╕ю, а за нагоди зм╕нять ╕ маму, ╕ батьк╕вщину? Год╕ б вже чубитися пом╕ж собою, доводячи, що цей, мовляв, хоч ╕ крав безбожно, хоч ╕ в╕др╕зав голови журнал╕стам але не в╕ддав Тузлу, а оцей, хоч ╕ ховав в час╕ в╕йни груб╕ м╕льйони в оффшорах, хоч ╕м╕тував реформи, та буд╕вництво маринарки, хоч чинив вс╕ можлив╕ перешкоди д╕яльност╕ антикорупц╕йних орган╕в, хоч ╕ колаборував з ворогом, зате забезпечив "безв╕з", а п╕д вибори ще й прив╕з в╕руючим томос про автокефал╕ю укра╖нсько╖ церкви. Не обманюймося ж м╕м╕кр╕╓ю вишиванок, дзв╕нким словоблуддям одних та облесливими об╕цянками миру, повернення у звичний св╕т "харашо" ╕нших. Щодзв╕нк╕ш╕ слова, то, як правило, б╕льша за ними порожнеча, а в╕д мертвечук╕вських об╕цянок миру надто виразно тхне кап╕туляц╕╓ю ╕ старим просмерд╕лим ст╕йлом для бездумного бидла. Не забуваймо також той, вже не раз доведений журнал╕стами-розсл╕дувачами факт, що за фатаморганою телематриц╕ наш╕ показово-непримирим╕ опоненти найчаст╕ше ╓ давн╕ми партнерами по дерибану Укра╖ни.
- До чого вся ця мова? - спита╓те.
А ось до чого. На тл╕ того, що зелена влада безбородьк╕вських "служок" прогнозовано довела нездарн╕сть охлократично╖ системи, на тл╕ розчарування охлосу, яке вже нин╕ г╕рке, а дал╕ буде множитися, наростати лавинопод╕бно, ╓ велика небезпека повернення до влади все тих же краплених джокер╕в ╕з засмальцьовано╖ до глянцю руками простак╕в маф╕йно╖ колоди. При тому, ц╕лком можливо, що маф╕я, не мудруючи лукаво, може (вкотре вже!) зад╕яти схему з виведенням у другий тур двох кандидат╕в у президенти, кожен з яких виявиться неприйнятним для великого числа виборц╕в. В результат╕, безв╕дносно того оч╕льник якого клану стане переможцем, кра╖ну вкотре буде розчахнуто навп╕л ╕ свято дерибану продовжиться.
На жаль, попри к╕лька протестних майдан╕в, попри сотню полеглих за те, щоб вирвати нац╕ю з лап маф╕╖, попри тисяч╕ полеглих у нав'язан╕й нам в╕йн╕, попри науку, отриману в результат╕ злочинно╖ здач╕ ворогу величезних територ╕й, в Укра╖н╕ ╕ дос╕ повно тих, хто продовжу╓ ч╕пля╓тися за добряче дефрагментовану матрицю облуд. Вже нин╕ видно, що племена непримиримих вузьколобих як з одного, так ╕ з ╕ншого боку ладн╕ хоч завтра зчепитися за ╕нтереси сво╖х хитрозадих кумир╕в. Хтось робить те не без корист╕, хтось пов╕вшись на псевдо╕деолог╕чний флер (маф╕я, безв╕дносно клан╕в: мертвечук╕вський в╕н, порошенк╕вський чи який ╕нший, в╕льна в╕д будь-яко╖ ╕деолог╕╖ окр╕м ╕деолог╕╖ наживи), хтось внасл╕док тяжкого отру╓ння войовничим фанатизмом чи тотального вакууму в голов╕. Не шкода н╕ тих, н╕ ╕нших. Шкода, якщо перспективи нац╕╖ будуть вкотре попран╕ через сл╕поту одних ╕ фанатизм ╕нших.
Пишучи про схему розведення виборц╕в, мимовол╕ згадав президентську кампан╕ю 1999 року ╕ гаряч╕ дискус╕╖ з Орестом ╤вановичем Корсовецьким. Нас зв╕в ще у 1998 роц╕ Данило Андр╕йович Кононенко ╕ ми товаришували на той час вже майже р╕к. Зустр╕чалися нечасто, переважно вдома у Ореста ╤вановича, в стар╕й двоповерх╕вц╕, що й дос╕ хова╓ться п╕д г╕ллям розлогих акац╕й, узб╕ч дороги, що огина╓ вершину бухти Вузько╖. Наш╕ розмови були, зв╕сно ж, на теми поез╕╖. Але щоближче до вибор╕в, то част╕ше зач╕пали ми ╕ той темат.
Кандидати тод╕ були ще т╕… Вибору великого не було. Коли ж у другий тур вивели Кучму та Симоненка, стало зрозум╕ло, що голосувати нам просто нема╓ за кого: ╕ пан Орест, ╕ я були симпатиками Руху. А все ж, пан Орест схилявся в т╕й безвиход╕ до того, що виб╕р у другому тур╕ ма╓ бути на користь Кучми, як "меншого зла".
Я ж стояв на тому, що обидва нег╕дники не варт╕ президентсько╖ посади.
Остання дискус╕я була особливо гарячою. Ми зустр╕лися того разу ц╕лком випадково, в самому центр╕ Чорноморського, на роз╕ типограф╕╖. Був теплий жовтневий веч╕р. Кр╕зь пор╕д╕ле мереживо акац╕й яскраво св╕тило сонечко, по вулиц╕ диркот╕ли авт╕вки, край дороги, в пилюц╕ куйовдилися горобц╕.
Спершись на капот свого старенького "Запорожця", пан Орест вкотре доводив мен╕, що в т╕й ситуац╕╖ ╓диним розумним вибором було б голосування за Кучму. Високий, в чорному берет╕, з войовничо настовбурченими вусами, в╕н нервово чиркав с╕рником, глибоко затягуючись, пускав густ╕ хмари диму.
- Кожен патр╕от нин╕ ма╓ голосувати за Кучму, - наполягав в╕н. - Бо якщо пройде Симоненко ╕ розверне Укра╖ну назад в есересер, то мало не покажеться.
- Симоненко не пройде, - стояв на сво╓му я. - Але й за Кучму голосувати не можна. Вам не болить Чорноморське морське пароплавство? А то ж лише др╕бця його дерибану...
- Та, що те пароплавство… Комуняка всю кра╖ну сплавить, - махнув рукою пан Орест. - То, виходить, я вас не переконав? - спитав, с╕даючи в авто.
- Не переконали.
- Ну й прощайте, - мовив, сердито захряскуючи дверцята.
- Прощайте, - в╕дказав я.
То була наша остання зустр╕ч. Через р╕к поета не стало.
Чи шкодую я, що був тод╕ таким непоступливим у розмов╕?
╤нод╕ - так. Бо, думаю, що варто було б поберегти почуття старшого товариша. Але ж тод╕ мав би брехати йому. ╤ що ж то були б за стосунки?
Симоненко, зв╕сно ж, не мав шанс╕в. А Кучма, заручившись п╕дтримкою патр╕от╕в, продовжив нищення Краю ╕ був готовий ╕ти на трет╕й строк, якби, перейшовши вс╕ меж╕, не сп╕ткнувся об голову Георг╕я Гонгадзе.
Роб╕мо висновки, товариство. Зараз не ос╕нь 1999 року. Тож, маючи ╖╖ досв╕д ╕ трохи часу, мусимо скористатися ╕ з того, ╕ з ╕ншого. В Укра╖н╕ ц╕лком достатньо порядних, непричетних до маф╕╖ фах╕вц╕в, здатних витягнути ╖╖ з драговини наших б╕д. Шукаймо, знаходьмо ╕ гуртуймося довкола них вже зараз. Не втратьмо ще й цей св╕й шанс, в╕дтанцьовуючи ╕нтереси хижо╖ маф╕╖.

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 18.12.2020 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22857

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков