Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЙДЕН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤
В╕н п╕дкреслив, що це посилить безпеку Америки ╕ св╕ту, а також п╕дтвердить глобальне л╕дерство...


СЕНАТ США УХВАЛИВ ЗАКОНОПРО╢КТ ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤, ╤ЗРА╥ЛЮ Й ТАЙВАНЮ
Документ п╕дтримала переважна б╕льш╕сть американських законодавц╕в…


ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 24.07.2020 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 24.07.2020
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ДОБРОМИЛЬСЬК╤ СЕКРЕТИ, або ПРО ТЕ, ЯК ЛОКАЛЬНА ╤СТОР╤Я ╢ ЧАСТИНОЮ ВСЕСВ╤ТНЬО╥

Я не лукавила, коли казала п╕сля виходу мого роману «Магнат», що мен╕ потр╕бне ще одне життя, аби досл╕дити постать Яна Щасного Гербурта (1567-1616). Ще вчора я розм╕рковувала над Григор╕╓м Сковородою та його в╕ртуальною зустр╕ччю з Парацельсом у Тока╖, аж раптом пригадала соб╕ Гербурта, з яким ми давно не бачились. Бо щось ми скисли, пан╕ та панове, з тим коронав╕русом ╕ в╕йною за культурну ╕дентичн╕сть. Мало опиратися гальван╕зованому трупов╕ совка ╕ огризатися на звинувачення у пров╕нц╕йност╕. Оборона – це поганий захист. Натом╕сть цього дощового дня я пропоную вам поринути у блискучий прекрасний св╕т, який акумулював у соб╕ Ян Щасний Гербурт, людина епохи В╕дродження, чий невпокорений дух дос╕ блука╓ Добромилем ╕ вплива╓ на х╕д под╕й.
Староста мостиський ╕ вишенський помер на самого Сильвестра 1616 року в м╕сц╕, де народився, сел╕ Боневич╕ коло Добромиля, не доживши к╕лька дн╕в до 50 рок╕в. Добромиль в останн╕ роки був для нього тим, ким згодом став для одного мого знайомого ченця – м╕стичним м╕сцем, де на Чернеч╕й гор╕ перебува╓ Св╕тла ╤стота. Св╕тляна, казав той чернець, в минулому ядерний ф╕зик, з яким я колись мала бес╕ду. Тод╕ я мало що знала про Гербурта, ╕ коли через к╕лька рок╕в д╕зналась, що у нього теж були вид╕ння ╕ в╕н також розмовляв з╕ св╕тлою ╕стотою, то була вражена. Мен╕ дуже хот╕лось розплутати цей зв’язок, знайти якесь реал╕стичне пояснення, але вже знаю з досв╕ду, що так╕ знання приходять не лише з арх╕в╕в, а й ╕ррац╕ональними шляхами.
Що зробив би письменник укрсучл╕ту, чи якийсь писака, що штампу╓ бестселери десь на Заход╕? В╕н заробив би на цьому грошенят ╕ славу. Б╕дац╕ не довелося б висмоктувати з пальця сюжет ╕ в╕шати псевдо╕сторичну локшину на вуха спраглим до та╓мниць читачам. А якби Добромильська м╕ська рада виявилась багатою ╕ ф╕нансувала написання такого опусу, ╕ найняла соб╕ попсового писаку з╕ столиц╕, ми мали б св╕женький пир╕жок з глевкого т╕ста.
Але для мене Добромиль став святим м╕сцем, а вже пот╕м прабатьк╕вшиною. Зв╕дти походив м╕й прапрад╕д Йосип Добромильський, який переселився до Урожа на початку 19 ст. Я не можу дозволити соб╕ халтуру про автора шифрованого мовою птах╕в тексту «Геркулес слов'янський». ╢ ще ╕нша назва: «Гадка Гриця з Фортуною». Тому просто хочу нагадати вкотре укра╖нцям, що зневажливе ставлення до локально╖ ╕стор╕╖ оберта╓ться згодом геопол╕тичною поразкою й махровим засто╓м в м╕зках.
Що в нас знають про Яна Щасного Гербурта? Магнат-дисидент, який захищав права русин╕в, бо сам був наполовину русин. Мав друкарню, де видавав твори ╕сторик╕в, власн╕ твори ╕ полем╕ку. Був п╕дданий обструкц╕╖, засуджений до страти, врятований ╕ “ув’язнений” в Добромил╕ без права ви╖зду. Його дипломатичн╕ вояж╕ ╕ складн╕ стосунки з оп╕куном ╕ дядьком, канцлером Яном Замойським ще менш в╕дом╕. Все це наша ╕стор╕я, ми так╕ сам╕ спадко╓мц╕ Реч╕ Посполито╖, як ╕ поляки та литвини. А у золотий в╕к (16 ст.) Р╕ч Посполита була в╕льна в╕д абсолютизму та ╕нкв╕зиц╕╖ на в╕дм╕ну в╕д решти ╢вропи ╕ дуже багатою. Нам ╓ чим пишатися окр╕м вишиванок ╕ народних п╕сень – вони прекрасн╕. ╤ при тому не забувати, що громадяни ун╕кально╖ держави, якою була Р╕ч Посполита, були ╕ св╕дками, ╕ учасниками вс╕х тих захоплюючих процес╕в, що в╕дбувались у св╕т╕. Вони здобували осв╕ту в кращих ун╕верситетах, були купцями, дипломатами, во╖нами, одягались то в старосв╕тський шляхетський одяг, то за останньою ╓вропейською модою. ╤ не почували себе прохачами, як╕ прогинаються перед Венец╕йською ком╕с╕╓ю, як ╖хн╕ нащадки, а сам╕ створювали л╕беральн╕ на той час закони.
Ян Щасний отримав в ╤нгольштадт╕ (Бавар╕я) дуже добру ф╕лолог╕чну осв╕ту. Хто волод╕╓ мовою – той волод╕╓ св╕том. Писав укра╖нською, польською, латиною ╕ знав ще к╕лька ╓вропейських мов. К╕нець 16 ст. – то був спалах окультизму по вс╕й ╢вроп╕, а не лише час шедевр╕в Шексп╕ра та Сервантеса, Верме╓ра ╕ Рембрандта. ╤ весь цей час Ян Щасний був при дворах ╓вропейських монарх╕в, спостер╕гаючи ╕ осмислюючи цей шалено прекрасний св╕т.
Англ╕я при корол╕ Яков╕. Молодий Гербурт ма╓ нагоду в╕дв╕дувати театр «Глобус», бачити п’╓си Шексп╕ра. В╕н був знайомий не лише з творами ф╕лософа Френс╕са Бекона, на це вказують твори самого Гербурта, а й мав нагоду бачитися з ним завдяки канцлеру Замойському.
Прага. Гербурт живе при екзотичному двор╕ австр╕йського ╕мператора Рудольфа ╤╤, любителя окультизму, саме тод╕, коли м╕стом ходить страшний Голем. Не знаю, чи застав в╕н там ще Джона Д╕, англ╕йського математика ╕ астролога, який жив тривалий час п╕д захистом ╕мператора ╕ мав на нього величезний вплив, але досить того, що Прага тод╕ була центром окультизму ╕ д╕йсно маг╕чним м╕сцем, а не тим, що зараз – дешевою атракц╕╓ю для турист╕в. Джон Д╕ був надзвичайно впливовою ╕ харизматичною особист╕стю ╕, можливо, нав╕ть прототипом Дон К╕хота Сервантеса. Певно, завдяки Яну Замойському Джон Д╕ побував у Краков╕. Як би там не було, але Ян Щасний знався на астролог╕╖ й окультних науках ╕ це вплинуло на його подальше життя. Хоча пол╕тичн╕ ╕нтриги його заполонили ц╕лком, п╕д к╕нець життя в╕н знову захопився м╕стикою. А ще були вояж╕ в Москов╕ю, Османську ╕мпер╕ю, можливо, в ╢русалим. Не туристичн╕, ясна р╕ч, а по робот╕. Ну, ╕ в╕чне м╕сто Рим, де в╕н жив п╕сля зак╕нчення студ╕й в ╤нгольштадт╕.
╤ чи т╕льки Гербурт був св╕дком ╕ учасником под╕й св╕тово╖ ╕стор╕╖? Св╕т тод╕ був в╕дкритий для тих, хто прагнув знань не лише наукових, а й та╓мних. Згадаю лише ╓зу╖та Михайла Бо╖ма, м╕с╕онера, л╕каря ╕ ботан╕ка, який помер у джунглях В'╓тнаму, а народився у Львов╕. ╤ якщо ви дочитали м╕й опус до к╕нця, то це не випадково. Це вже було передбачано долею.
Липень 12, 2020 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 24.07.2020 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22529

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков