Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3609)
З потоку життя (6843)
Душі криниця (3685)
Українці мої... (1500)
Резонанс (1588)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1752)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВАЛЕНТИН БУТ: МОЖЕМО ╤ МУСИМО РОБИТИ САМ╤
Ситуац╕я, в як╕й опинилася Укра╖на нин╕, на двадцять дев’ятому роц╕ сво╓╖ незалежност╕, ╓...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК::СПАДКО╢МЦЯМ ГЕРБУРТ╤В
Я не була вчора п╕д Верховною Радою, не писала гн╕вних пост╕в на захист нашо╖ мови –...


ЯК ОКУПАНТ ЗАКР╤ПЛЮ╢ АНЕКС╤Ю КРИМУ
У Держдум╕ заре╓стрували (на сьогодн╕ – вже й п╕дтримали) законопро╓кт, який передбача╓...


АЛ╤НА ШЕВЧЕНКО: РУКИ ГЕТЬ В╤Д СТУСА!
В╕ктор Медведчук подав позов у суд щодо заборони виготовлення ╕ розповсюдження книги Вахтанга...


ПОГЛЯД З ╤НШОГО БОКУ РОЖЕВИХ М╤РАЖ╤В
Дорогу до щастя долають не т╕, хто лиш марять про нього, - а т╕, хто йдуть.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 03.07.2020 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 03.07.2020
ВАЛЕНТИН БУТ: ╤НСПЕКЦ╤Я ЕВПАТОР╤ЙСЬКИХ ПЛЯЖ╤В

В останн╕й день червня ╕нспектував евпатор╕йськ╕ пляж╕. Мав час, оч╕куючи результат╕в анал╕з╕в, як╕ мали б вдруге вже за останн╕ п'ять м╕сяц╕в засв╕дчити, що м╕й "╕ноземний" орган╕зм не загрожу╓ мирним мешканцям Криму ан╕ сиф╕л╕тичними атаками, н╕ диверс╕ями В╤Ч-╕нфекц╕╖, н╕ формуванням згубного потягу до мар╕╖╕ван╕вни.
Довгий карантин, нескасований дос╕ масковий режим - все те, безсумн╕вно, позначилося на картинц╕, яку побачив: п╕всотн╕ пляжно╖ публ╕ки на одному, сотня на ╕ншому, зо три десятки ще на одному… ╤ це на пляжах головно╖ набережно╖, там, де ще рок╕в с╕м тому о так╕й пор╕ ╕ ноги не було куди поставити. Щоправда, тутешня влада присяга╓, що з першого липня все докор╕нно зм╕ниться: по Мосту пустять нарешт╕ пасажирськ╕ потяги ╕ п╕востр╕в затоплять хвил╕ стражденц╕в, що в╕дсид╕вши к╕лька м╕сяц╕в зачиненими у сво╖х квартирах, нарешт╕, ринуть у Крим. Бо куди ж ╕ще? На ╤б╕цу, на Французьку Р╕в'╓ру зась, бо ж до списку 16 кра╖н, для яких Евросп╕лка в╕дкрила з 1 липня кордони, Москов╕ю чомусь забули внести. Власне, як ╕ Укра╖ну. Тож виб╕р невеликий: Туреччина, чорноморське узбережжя Кавказу та Крим. От лиш особливих над╕й на об╕цяне свято життя н╕хто, схоже, не плека╓. Н╕ п╕дпри╓мц╕, як╕ готуються так-сяк, н╕ нав╕ть влада. Це видно по тому, як "активно", вже котрий р╕к посп╕ль, реконструюють центральну набережну в Евпатор╕╖, як мляво, сказати б, знехотя, готують до в╕дкриття наливайки в "найхл╕бн╕ших", здавалося б, м╕сцях цього донедавна такого привабливого курортного раю, це видно по написах "продаю" на в╕кнах кафе, на ст╕нах готельчик╕в, по заростаючому бур'яном картодрому, уздовж якого вигулюю песика, по густо засм╕ченому парку ╕ узбережжю свого селища.
Але якщо готель╓ри ждуть туриста, то декого перспектива масового напливу просто ляка╓. Попри те, що в╕дверт╕сть на п╕востров╕ нин╕ не в мод╕, дехто з медперсоналу, з яким сп╕лкувався, прогнозу╓, що ближче до осен╕ кримський туристичний сезон 2020 може обернутися на величезну проблему. Власне, для таких передбачень не потр╕бна медична осв╕та. Досить здорового глузду. Але цей продукт, схоже, скр╕зь у деф╕цит╕.
Прикметою мого евпатор╕йського променаду був дуже особливий звуковий супров╕д: з розв╕шаних чи не на кожному кроц╕ динам╕к╕в м╕стом линула неймов╕рно затхла сум╕ш трафлено╖ м╕ллю сов╓цько╖ попси с╕мдесятих та п╕сень на в╕йськово-патр╕отичний темат. При тому, те заст╕й-шоу щочверть години переривалося "ненав'язливими" нагадуваннями про важлив╕сть та доленосн╕сть голосування щодо поправок до Конституц╕╖.
Все те нагадало мен╕ сов╓цьк╕ часи - той самий музичний репертуар у день вибор╕в-без-вибору, та сама фальшива п╕днесен╕сть у голосах диктор╕в. ╤ як тод╕, так ╕ тепер, публ╕ка, схоже, звертала увагу на все те не б╕льшу, ан╕ж за╖жджена конячина на дзижчання набридливих мух. А все ж, попри ╖╖ очевидну байдуж╕сть, можна не сумн╕ватися, що велике число русо-турист╕в ╕ омосковлених кримчан таки вкинули сво╓ "волевиявлення" до запов╕тно╖ скриньки. Треба сказати, що голосування в╕дбувалося не лише першого липня, як те було заявлено м╕сяць тому. Слухи про те, що воно вже, н╕би, десь ╕де, чув ще ран╕ше. А упродовж останнього тижня ╕ сам не раз звертав увагу на нудьгуючих ж╕ночок при виносних скриньках, встановлених на приставних столиках поп╕д крамницями. Черг б╕ля них, щоправда, не бачив, але, мо', не пощастило.
Наск╕льки велика увага до того влади? Вчорашн╕й колега поскаржився, що телефонували, мовляв, з адм╕н╕страц╕╖, ц╕кавилися, чи вже проголосували. Що ж, адм╕н╕страц╕я ╕ ран╕ше, за укра╖нсько╖ влади, незм╕нно намагалася тримати процес голосування п╕д щонайпильн╕шим контролем. За Помаранчевих час╕в пробувала нав╕ть диригувати п╕двозом правильних виборц╕в на вс╕ можлив╕ д╕лянки, але додому н╕хто не телефонував.
Власне, знаючи виборчий процес зсередини, неодноразово побувавши спостер╕гачем, а ще секретарем та головою виборчо╖ ком╕с╕╖, бачив прогалини в укра╖нському виборчому законодавств╕, залишен╕, явно умисно, для уможливлення "керованост╕" процесу. Але щоб аж так, як тут! Як пов╕домляють тутешн╕ ЗМ╤, в Московськ╕й та Нижегородськ╕й областях влада зад╕яла процес електронного голосування. Як результат, журнал╕ст телеканалу "Дощ" показово проголосував дв╕ч╕: раз наживо ╕ вдруге через ╤нтернет (https://www.youtube.com/watch?v=RDl-c_6Q_NI), а мешканка ╤зра╖лю нав╕ть трич╕ (https://lenta.ru/news/2020/06/29/ugolovnoe/). Порушникам, зам╕сть подяки за виявлення недол╕к╕в системи, що в╕дкривають шлях масовим фальсиф╕кац╕ям, влада погрожу╓ покараннями, що передбачають якнайсувор╕ш╕ санкц╕╖, аж до ув'язнення. При тому, чомусь склада╓ться таке враження, що покарати хочуть не так за порушення закону, як за те, що багатооб╕цяюча схема стала надбанням громадськост╕, що дов╕ру до результат╕в "всенародного плеб╕сциту" п╕д╕рвано ще до його завершення.
За даними ЦВК Москов╕╖ на друге липня, п╕сля обробки 100% протокол╕в(джерело РС https://www.centralasian.org/a/30702154.html та Р╤А https://ria.ru/20200702/1573772671.html), за поправки до Конституц╕╖ проголосували 77,92% , проти висловилися 21,27%. Явка склала, за одними даними 65%, за ╕ншими 67,97%. Найпотужн╕шу п╕дтримку зм╕н до Конституц╕╖ надали Чечня (97,92%), Тува (96,79%) ╕ (хто б мав як╕ сумн╕ви!) Крим (90,07%). Ще раз: це оф╕ц╕йн╕ дан╕ ЦВК.
Тим часом, за даними екзитпол╕в, проведених напередодн╕ на виборчих д╕льницях ╕ оприлюднених громадською орган╕зац╕╓ю "Н╕" (виступа╓ проти внесення зм╕н до Конституц╕╖), в Москв╕ проти поправок проголосували майже 55% опитаних, а п╕дтримали ╖х трохи менше 45% респондент╕в. У Петербурз╕ проти поправок висловилися понад 63% учасник╕в опитування, п╕дтримали поправки майже 37% опитаних. У згаданих досл╕дженнях взяли участь понад 7 тисяч ос╕б.
Здавалося б, яке нам д╕ло до того плеб╕сциту, до самого процесу зацементування ВВП в президентському кр╕сл╕ Москов╕╖? Вол╕╓ тамтешня публ╕ка на свою шию царя, то хай соб╕ ма╓. Воно-то так, але не зовс╕м. Москов╕я не десь за морями. Вона тут, в Криму, ╖╖ "шахтар╕" та "трактористи" ╕ дал╕ ведуть позиц╕йну в╕йну на Донбас╕, вона нависа╓ над ус╕м п╕вн╕чно-сх╕дним нашим кордоном в╕д Б╕лорус╕ до Азову, ╕ слова про "прихоплен╕" в час╕ розпаду есересер╕╖ "руськ╕" землиц╕ сказан╕, вочевидь же, не випадково. Та чи це означа╓, що широкомасштабний наступ почнеться вже завтра? Навряд чи. ╤ ось чому. На думку автора, поправки до москов╕йсько╖ Конституц╕╖, з ╖х кумулятивом на можливост╕, в перспектив╕, дов╕чного перебування сьогодн╕шнього президента на сво╖й посад╕ та на пр╕оритет╕ внутр╕шньомосков╕йського законодавства над м╕жнародним, зумовлен╕ не так агресивними планами Кремля щодо Укра╖ни, як прагматичними м╕ркуваннями, метою яких ╓ упередження та нейтрал╕зац╕я р╕шень, як╕, можливо, будуть винесен╕ в ход╕ судового процесу, що в╕дбува╓ться нин╕ в околицях Гааги. Схоже на те, що цей процес сприйма╓ться Кремлем як ц╕лком реальна загроза. Зв╕сно, це лише здогади автора, але форсування зм╕н до Конституц╕╖ в час╕ пандем╕╖ виводять його саме на таке припущення.
Але чи не заколису╓ автор таким сво╖м припущенням нашу пильн╕сть? Чи не пов’язан╕ щойносхвален╕ зм╕ни з можливим наступ Москов╕╖ на Укра╖ну у найближчий час, адже про те в╕щують чимало експерт╕в? Напряму – н╕. Але загроза ╕ дал╕ нависа╓.
- Отже, наступ таки нев╕дворотний?
Автор переконаний, що за умови правильно╖ пол╕тики укра╖нсько╖ влади його не станеться н╕коли.
Якою ж ма╓ бути та пол╕тика?
Державницькою, прагматичною, з незм╕нним фокусом на ╕нтересах укра╖нсько╖ нац╕╖. А ╖╖ ╕нтерес - безпека ╕ процв╕тання. ╤ тут треба дуже ясно усв╕домлювати, що гарант╕ями безпеки проти передбачувано-агресивного сус╕да (вида╓ себе за спадко╓мця Рус╕, заявля╓ про сво╖ права на територ╕ю Укра╖ни) ╓ аж н╕як не погляди оч╕-в-оч╕, не н╕кчемн╕ угоди, укладен╕ на М╕нсько-Нормандських м╕жсобойчиках, не зрадницьке п╕д╕грування ворогу сво╖м невизнанням нав'язано╖ ним в╕йни в╕йною, не колаборац╕╓ю з ним у час╕ ц╕╓╖ в╕йни, а ╕нтенсивне нарощування в╕йськових м'яз╕в, повний перех╕д на стандарти НАТО з докладенням вс╕х дипломатичних зусиль для якнайскор╕шого вступу до ц╕╓╖ орган╕зац╕╖. Паралельно з тим, вже сьогодн╕ мають вестися ╕нтенсивн╕ перемовини з представниками Конгресу США про надання Укра╖н╕ статусу Важливого неНАТОвського Сп╕льника США (Major non-NATO ally, MNNA).
Ц╕лком зрозум╕ло, що ╕ те, ╕ ╕нше неможливе без грунтовних реформ нашо╖ далеко не досконало╖ державно╖ машини.
В ╕деал╕, ми мали б позбутися фактичного двовладдя - президент-прем'╓р, мали б, не вигадуючи хитромудрого укра╖нського велосипеда з милими корупц╕йними дзв╕ночками, зробити суди м╕сцем, куди могла б повернутися пан╕ Юстиц╕я (лат. Justitia - "справедлив╕сть, законн╕сть"), а прокуратуру - цербером над владоможцями. Ми мали б перепрограмувати пол╕ц╕ю ╕з захисника злочинц╕в в╕д народу на захисником народу в╕д злочинц╕в. ╤ то лише початок. Ми ма╓мо ухвалити д╕╓ве антимонопольне законодавство, реформувати, вичистивши в╕д корупц╕йних "забаганок" податкову систему, зробити ╖╖ простою, зрозум╕лою, стимулюючою зам╕сть репресивно╖, а ще, за дуже влучним висловом пана Олександра Савченка, "вивести з кущ╕в" Нац╕ональний банк Укра╖ни, зробити його активним ╕нструментом в╕дродження економ╕ки, ф╕нансово-економ╕чно╖ безпеки держави та добробуту нац╕╖.
Все вищеперераховане (╕ ще б╕льше незгаданого тут) вкрай необх╕дне для реан╕мац╕╖ Укра╖нсько╖ ЕКОНОМ╤КИ. Без ╖╖ ефективного функц╕онування н╕ про яку безпеку, н╕ про яке повернення загарбаних територ╕й, тим б╕льше, процв╕тання, ╕ мови бути не може.
Але це значить, що ма╓мо в╕дкинути ╕мпотентн╕ над╕╖ на чиюсь допомогу - на безкоштовне постачання Укра╖н╕ в╕йськового флоту, на дарування першокласно╖ бойово╖ ав╕ац╕╖, на отримання за "дякую" нов╕тн╕х технолог╕й. Щось з того може бути й подароване, надане безкоштовно чи за невелик╕ грош╕ – таки, напевно, буде! - але за умови, коли зах╕дний св╕т бачитиме, що ми сам╕, найперше, доклада╓мо максимум зусиль, аби вибратися з пр╕рви, в яку дозволили себе стягнути.
Валентин БУТ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 03.07.2020 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22463

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков