Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 02.08.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 02.08.2019
Л╤СОВ╤ ПОЖЕЖ╤ В СИБ╤РУ: ДИМ ДОСЯГ АЛЯСКИ ╤ КАНАДИ

Дим в╕д масштабних л╕сових пожеж у рос╕йському Сиб╕ру вже досяг узбережжя Аляски ╕ Канади. Про це св╕дчать дан╕ з супутникових зн╕мк╕в, як╕ зробило NASA, пише ТСН.ua. За ╖х даними, 30 липня дим в╕д сиб╕рських пожеж досяг Аляски ╕ частини зах╕дного узбережжя Канади.
"Дим в╕д сиб╕рських пожеж подолав сх╕дну частину Рос╕╖ ╕ тепер його видно на Алясц╕, де в╕н, можливо, зм╕шався з димом в╕д м╕сцевих пожеж", - в╕дзначив фах╕вець з вивчення атмосфери Центру косм╕чних польот╕в ╕мен╕ Годдарда Кол╕н Сефтор. Кр╕м цього, дим простягнувся вздовж узбережжя Канади ╕ нав╕ть досяг таких американських м╕ст, як Ванкувер та С╕етл.
Як пов╕домляв УН╤АН, в Сиб╕ру горить близько трьох м╕льйон╕в гектар╕в л╕су. Пожеж╕ розпочалися тиждень тому, а безд╕яльн╕сть урядовц╕в призвела до того, що площа загоряння лише продовжу╓ зростати. Дим в╕д пожеж розповсюджу╓ться ще б╕льше, ╕ за даними метеоролог╕в досягнув нав╕ть столиц╕ Казахстану. Сиб╕ряки вимагають запровадити режим надзвичайного стану, петиц╕ю до уряду кра╖ни вже п╕дписали понад 450 тис. людей.
Урядовц╕ водночас стверджують, що займатися гас╕нням пожеж╕ економ╕чно невиг╕дно. Губернатор Красноярського краю Олександр Ус взагал╕ вважа╓, що боротися з л╕совими пожежами не ма╓ сенсу ╕ "це може бути шк╕дливим". "Н╕кому ж не приходить на думку топити айсберг, щоб у нас було тепл╕ше? Щось схоже можна застосувати ╕ до л╕сових пожеж в зон╕ контролю. Це звичайне природне явище, боротися з яким безглуздо, а може бути нав╕ть десь ╕ шк╕дливо", - сказав Ус.
Допомогу у гас╕нн╕ пожеж президенту РФ Володимиру Пут╕ну вже запропонував американський президент Дональд Трамп.
www.unian.ua

РОС╤Я У ВОГН╤. ПОКИ ЩО – ЗА УРАЛОМ…
На в╕йну в Укра╖н╕ грошей вистача╓, на приборканн╕ вогню в Сиб╕ру – заощаджують. Вигорають м╕льйони гектар╕в, гинуть тисяч╕ тварин…

В 1,2-3,3 раза перевищено норми забрудненост╕ пов╕тря у низц╕ рег╕он╕в рос╕йського Сиб╕ру, – визнали у всюдисущому “Росспоживнагляд╕”. Причина – масштабн╕ пожеж╕, що охопили вже понад 3 м╕льйони гектар╕в в ╤ркутськ╕й област╕, Красноярському кра╖, Бурят╕╖ ╕ Якут╕╖. А оск╕льки за добу пожежним п╕дрозд╕лам вда╓ться гасити приблизно по 17 тисяч гектар╕в, для того, щоб повн╕стю приборкати вогонь на територ╕╖, де горить лише зараз (якщо не допоможе мат╕нка-Природа), може знадобитися майже 200 дн╕в! Гасити вогонь на в╕ддалених в╕д населених пункт╕в д╕лянках, аби врятувати тварин ╕ дерева, н╕хто не збира╓ться. Бо це “економ╕чно невиг╕дно”...
“Дихайте глибше, товариш╕-рос╕яни”...
“Смог в╕д г╕гантських пожеж в ╤ркутськ╕й област╕ ╕ Красноярському кра╖ д╕стався Татарстану. В╕дкрийте Яндекс-карту та вим╕ряйте в╕дстань в╕д ╤ркутська до Казан╕ (це понад 3,5 тисяч╕ к╕лометр╕в. – Ред.). П╕сля чого продовжуйте захоплюватись: спочатку величчю кра╖ни, а пот╕м – недолуг╕стю управл╕ння нею”.
“Рос╕я трима╓ться на нафт╕ ╕з Сиб╕ру. Як бачимо, Сиб╕ру уже майже нема╓”. “Усе мо╓ м╕сто задиха╓ться. Нав╕ть у магазин вийти неможливо. В NASA вважають пожежу в Сиб╕ру найсильн╕шою за останн╕ 10 тисяч рок╕в. А все тому, що пожеж╕ гасити “економ╕чно невиг╕дно”. (все – переклад з рос╕йсько╖)...
Тисяч╕ пов╕домлень такого зм╕сту цими днями заполонили стор╕нки рос╕ян в соцмережах. Ще б пак – масштаби пожеж справд╕ вражають. Горить, за останн╕ми даними, понад 3 м╕льйони гектар╕в л╕с╕в (це 30 тисяч квадратних к╕лометр╕в, що в╕дпов╕да╓ ус╕й територ╕╖ Бельг╕╖, чи, прим╕ром, Словен╕╖ ╕ Чорногор╕╖ – разом узятих).
При цьому “в Расс╕╖ з╓м╓ль, зв╓р’я да пт╕ци, да пушн╕ни н╓м╓ряно”. Тож ╕з 2015 року в кра╖н╕ д╕ють так би мовити “прагматичн╕” правила: пожеж╕ гасять лише там, де це економ╕чно виг╕дно. Що на практиц╕ означа╓: пожежн╕ п╕дрозд╕ли ви╖жджають на гас╕ння менше 10% площ л╕сових пожеж! На решт╕ ж територ╕й чекають, доки вогонь згасне природним чином – чи то через дощ╕, чи, наштовхнувшись на водн╕ перешкоди або пустельн╕ д╕лянки, де гор╕ти н╕чому. А все через запровадження в л╕сов╕й м╕сцевост╕ так званих “зон контролю”, де дозволено не гасити пожеж╕, якщо витрати на це перевищують прогнозований збиток, а полум'я не загрожу╓ населеним пунктам ╕ об'╓ктам ╕нфраструктури. Ця норма якраз ╕ розповсюджу╓ться на приблизно третину ╤ркутсько╖ област╕ та значну частину Красноярського краю, де нин╕ люту╓ вогняна стих╕я. При цьому н╕кого не хвилю╓ н╕ доля л╕сових насаджень, н╕ м╕льйон╕в живих ╕стот, як╕ населяють ц╕ територ╕╖ ╕ або задихаються у диму або згорають живцем. Також в╕д диму ╕ шк╕дливих продукт╕в гор╕ння потерпають сотн╕ тисяч рос╕ян, як╕ змушен╕ упродовж к╕лькох тижн╕в (доки зливи не заллють осередки вогню) дихати забрудненим пов╕трям.
Але, схоже, н╕ ╕нтоксикац╕я населення, н╕ алерг╕йн╕ та ╕нш╕ реакц╕╖ рос╕йське кер╕вництво не хвилюють – бо такий збиток у кра╖н╕, зазвичай, не враховують. Тож ╕ не дивно, що губернатор Красноярського краю Ал╓ксандр Усс виправдову╓ пол╕тику кремл╕вського шефа: (з рос╕йсько╖) “Н╕кому ж не спада╓ на думку топити айсберг, щоб у нас було тепл╕ше? Щось схоже стосу╓ться ╕ л╕сових пожеж у зон╕ контролю. Це звичайне природне явище, боротися з яким нема╓ сенсу, а може, подекуди ╕ шк╕дливо”... Водночас це, певно, стосу╓ться лише Расс╓╖-матушк╕. ╤накше, як пояснити, що, заплющуючи оч╕ на масштабн╕ пожеж╕ на власних теренах, Влад╕м╕р Пут╕н запропонував... допомогти у гас╕нн╕ л╕сових пожеж у Грец╕╖. Ще б пак – господар Кремля так розрахову╓ на п╕дтримку тамтешн╕х та ╕нших ╓вропейських пол╕тик╕в-попул╕ст╕в. А що в╕зьмеш ╕з б╕дних сиб╕ряк╕в? Особливо, якщо вони готов╕ сумирно терп╕ти, п╕дтримуючи пол╕тику свого “царя”.
Хоча ситуац╕я ╕з “п╕дтримкою”, схоже, таки м╕ня╓ться. Св╕дченням цьому – масов╕ протестн╕ акц╕╖ у Москв╕. А також хвиля обурення, що прокотилась кра╖ною у зв’язку ╕з “прагматичним” п╕дходом до гас╕ння сиб╕рських пожеж. ╤ не лише в соцмережах. Зокрема, б╕льше 600 тисяч рос╕ян вже п╕дписалися п╕д петиц╕╓ю з вимогою запровадити режим надзвичайно╖ ситуац╕╖ в Красноярському кра╖, ╤ркутськ╕й област╕, а також частково – в Бурят╕╖. З’явилися й перш╕ противники пут╕нсько╖ пол╕тики “невтручання у природн╕ процеси” нав╕ть (!) в Держдум╕ РФ. Там готують зм╕ни до згаданого вже порядку “виб╕ркового гас╕ння”.
Якщо влада “умива╓ руки”, насл╕дки не забаряться
У Всесв╕тньому фонд╕ дико╖ природи (WWF) нагадують: щороку в Рос╕╖ вогонь знищу╓ майже 10 м╕льйон╕в гектар╕в зелених насаджень. Тож уже недалек╕ часи, коли РФ ╕з ╖╖ “безмежною тайгою” може залишитися без промислового л╕су. Тим паче, що цього року показник у 10 м╕льйон╕в га вже перевищено – вогонь загалом “пройшовся” площею у 12 м╕льйон╕в гектар╕в. А попереду ж ╕ще спекотний серпень ╕ потенц╕йно небезпечн╕ перш╕ ос╕нн╕ м╕сяц╕...
Вже зараз, окр╕м Татарстану, дим в╕д сиб╕рських пожеж д╕стався Пермського краю, Удмурт╕╖ ╕ Башкир╕╖. А там ╕ до Москви уже «недалеко». Адже над╕╖ на “рят╕вн╕” дощ╕ найближчими тижнями нема╓. Б╕льше того, за даними еколог╕в, саме пожежа таких масштаб╕в може “в╕дштовхувати” грозов╕ хмари. Адже, п╕днявшись у пов╕тря, колосальн╕ маси гарячого пов╕тря й диму, що скупчуються над великими територ╕ями, впливають на проходження атмосферних фронт╕в.
Вогонь тим часом продовжу╓ нищити все живе на тисячах квадратних к╕лометр╕в, руйнуючи екосистему. Ут╕м, не варто забувати, що це явище приносить природ╕ ╕ певну користь, сприяючи ╖╖ “самоочищенню”. “Упродовж тисяч рок╕в природн╕ пожеж╕ в╕д╕гравали пров╕дну роль в екосистемах Земл╕, ╕ життя на планет╕ розвивалося разом з ними ╕ залежно в╕д них, – нагаду╓ журнал╕ст ВВС Future з питань науки та зм╕ни кл╕мату Д╕╓го Аргедас Орт╕с, – деяк╕ комахи розмножуються лише у жар╕ пожеж, шишки вогняно╖ сосни викидають нас╕ння лише у вогн╕, на очищених вогнем просторах з'являються нов╕ рослини тощо”. Також це дозволя╓ позбутися хвороб ╕ шк╕дник╕в, як╕ завойовують значн╕ територ╕╖.
Тобто, у приб╕чник╕в ╕де╖ “непротивлення вогню” ╓ однодумц╕ ╕ серед науковц╕в. Але в будь-якому раз╕ застосовувати такий п╕дх╕д радять лише при локальних пожежах у важкодоступних в╕ддалених в╕д населених пункт╕в районах. А коли ж стих╕я набува╓ таких колосальних масштаб╕в, як зараз, – треба д╕яти. Ут╕м, у Рос╕╖ робити це, схоже, не посп╕шають.
За матер╕алами преси та соцмереж
п╕дготував Владислав Обух
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 02.08.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21393

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков