Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2018 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 13.07.2018
У КРИМУ СКОРОЧУ╢ТЬСЯ ВИКЛАДАННЯ УКРА╥НСЬКОЮ ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОЮ МОВАМИ — АНАЛ╤ТИК

В окупованому Криму скорочу╓ться викладання укра╖нською ╕ кримськотатарською мовами. Про це у коментар╕ QHA пов╕домила анал╕тик Укра╖нського незалежного центру пол╕тичних досл╕джень Юл╕я Тищенко.
— Якщо казати про ситуац╕ю у сфер╕ осв╕ти в Криму, то загальн╕ тенденц╕╖, у принцип╕, в╕дом╕, вони не зм╕нюються фактично з моменту анекс╕╖ Криму — це кардинальне скорочення к╕лькост╕ викладання укра╖нською мовою. Тобто, було 6 шк╕л, сьогодн╕ деклару╓ться одна школа з укра╖нською мовою викладання. У деяких школах укра╖нська виклада╓ться як предмет, але ╕нш╕ предмети укра╖нською не викладають. З кримськотатарською мовою ми бачимо так╕ ж тенденц╕╖.
За словами Юл╕╖ Тищенко, директори шк╕л в анексованому Криму пов'язують таку ситуац╕ю не з позиц╕╓ю п╕дконтрольно╖ Кремлю влади, а з╕ зменшенням попиту на укра╖нську мову в Криму. Однак батьки школяр╕в зац╕кавлен╕ у в╕дкритт╕ укра╖нських ╕ кримськотатарських клас╕в. При цьому ╖м створюють перешкоди у в╕дкритт╕ нац╕ональних клас╕в, хоча були випадки, коли батьки домагалися в╕дкриття нац╕онального класу.
— У сам╕й РФ дещо зм╕нена система викладання, у пор╕внянн╕ з укра╖нсько╖. У Рос╕╖ у вищих школах (10–11 клас) в нац╕ональних класах мова виклада╓ться як предмет, а не предмети нац╕ональною мовою. Наприклад, кримськотатарська для д╕тей визначена у якост╕ додаткових урок╕в, факультатив╕в.
Юл╕я Тищенко п╕дкреслила, що у зв'язку ╕з порушенням права на осв╕ту р╕дною мовою, Укра╖на мон╕торить ситуац╕ю на п╕востров╕ й доносить ╕нформац╕ю до м╕жнародних орган╕зац╕й.
— В Укра╖ни обмежен╕ можливост╕ впливати на ситуац╕ю в Криму. Наша кра╖на мон╕торить цю ситуац╕ю ╕ доносить заф╕ксован╕ порушення до м╕жнародних орган╕зац╕й, ╕нших можливостей вплинути на ситуац╕ю в Криму нема╓.
Окр╕м цього, ╓ т╕ люди, як╕ звертаються в укра╖нськ╕ правоохоронн╕ структури ╕ подають ╕нформац╕ю про факти порушення права на навчання р╕дною мовою.
— Укра╖на може також створювати можливост╕ для випускник╕в кримських шк╕л, щоб вчитися на материков╕й Укра╖н╕, а саме створення осв╕тн╕х центр╕в «Крим — Укра╖на», «Донбас — Укра╖на». Плюс необх╕дний розвиток дистанц╕йно╖ осв╕ти. Ц╕ напрямки потр╕бно розвивати.
Нагада╓мо, пост╕йний представник Президента Укра╖ни в Криму Борис Баб╕н заявив, що в укра╖нських вузах зб╕льшиться к╕льк╕сть аб╕тур╕╓нт╕в з Криму, оск╕льки у минулому роц╕ жител╕в Криму недостатньо ╕нформували про вступну кампан╕ю «Крим —Укра╖на». В╕н зазначив, що на сьогодн╕ створено до 20 ролик╕в, як╕ транслюють на п╕востров╕ у навчальних закладах, охоплених кампан╕╓ю «Крим — Укра╖на».
QHA

УКРА╥НСЬКА МОВА МА╢ ЗАЛИШАТИСЯ ╢ДИНОЮ ДЕРЖАВНОЮ МОВОЮ В УКРА╥Н╤, ВВАЖАЮТЬ ПОНАД 60% ГРОМАДЯН

Б╕льше н╕ж половина укра╖нц╕в (61%) вважа╓, що укра╖нська мова ма╓ бути ╓диною державною, при цьому рос╕йська ма╓ в╕льно використовуватися у вс╕х сферах життя, св╕дчать дан╕ опитування, проведеного соц╕олог╕чною групою "Рейтинг".
Так, зг╕дно з оприлюдненими в четвер у Ки╓в╕ результатами соцопитування, 17% респондент╕в вважають, що рос╕йськ╕й мов╕ необх╕дно надати статус оф╕ц╕йно╖ в окремих рег╕онах ╕ зберегти при цьому державний статус укра╖нсько╖.
19% опитаних висловилися за можлив╕сть державного статусу ╕ укра╖нсько╖, ╕ рос╕йсько╖ мов. За даними опитування, найб╕льша к╕льк╕сть прихильник╕в надання рос╕йськ╕й мов╕ певного статусу - на п╕вдн╕ та сход╕ Укра╖ни. Водночас нав╕ть у цих рег╕онах к╕льк╕сть тих, хто виступа╓ за збереження статус-кво державно╖ мовно╖ пол╕тики, -40-45%.
Соц╕олог╕чне опитування було проведене соц╕олог╕чною групою "Рейтинг" з 22 червня до 5 липня 2018 року. Досл╕дження охопило все населення Укра╖ни в╕ком в╕д 18 рок╕в, репрезентативн╕сть була представлена за в╕ком, статтю, рег╕онами ╕ типом поселення. Було опитано 3,2 тис. респондент╕в. Похибка досл╕дження становить не б╕льше н╕ж 1,7%.
ua.interfax.com.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2018 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20175

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков