Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4454)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4128)
Українці мої... (1662)
Резонанс (2124)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1055)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (326)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (208)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САМ╤Т У ШВЕЙЦАР╤╥ - ПЕРШИЙ РЕАЛЬНИЙ ШАНС РОЗПОЧАТИ В╤ДНОВЛЕННЯ СПРАВЕДЛИВОГО МИРУ
Лише глобальна сила здатна примусити Рос╕ю до миру, саме тому Укра╖на працю╓, щоб залучити...


НАШ╤ ВО╥НИ ВМ╤ЮТЬ ПЕРЕМАГАТИ, АЛЕ ВОНИ ПОТРЕБУЮТЬ ВАШО╥ ДОСТАТНЬО╥ ТА СВО╢ЧАСНО╥ П╤ДТРИМКИ
Звернення Президента до учасник╕в зас╕дання у формат╕ «Рамштайн».


«К╤ЛЬКА ДН╤В, ЯКЩО НЕ РАН╤ШЕ»:
У Пентагон╕ сказали, коли Укра╖на отрима╓ перш╕ парт╕╖ озбро╓нь…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ - ПРО ДОПОМОГУ США: АМЕРИКАНЦ╤ БАЧАТЬ КОЖЕН СВ╤Й ДОЛАР, ЯКИЙ ЗАХОДИТЬ В УКРА╥НУ
«Усе йде на поле бою, п╕дтримуючи не лише укра╖нську арм╕ю, а й захищаючи демократ╕ю у...


У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 13.07.2018
Володимир В’ятрович: СП╤ЛЬНЕ МАЙБУТН╢ УКРА╥НИ ╤ ПОЛЬЩ╤ МОЖЛИВЕ ЧЕРЕЗ ПРИМИРЕННЯ НАВКОЛО ТЕМ МИНУЛОГО

У ц╕ дн╕ в Укра╖н╕ та Польщ╕ згадують под╕╖ польсько-укра╖нського конфл╕кту в часи Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. Хоч ми ╕ просунулись у пошуках ╕сторично╖ правди про цей складний пер╕од, але все ж пост╕йно п╕дда╓мося на пол╕тичн╕ спекуляц╕╖, як╕ т╕льки посилюють напругу у в╕дносинах.
Чому Польща в╕дмовля╓ться в╕д дискус╕й ╕сторик╕в, ухвалю╓ пол╕тичн╕ р╕шення про «геноцид» поляк╕в з боку укра╖нц╕в ╕ готова саджати у в’язницю незгодних з цим?  Чому кра╖ни-сус╕ди, з’ясовуючи стосунки минулого, дають трет╕й сторон╕ черговий прив╕д використати ╕стор╕ю для впливу на сьогодення?
Про умовн╕ календарн╕ дати та реальн╕ людськ╕ втрати, пропагандистськ╕ ман╕пуляц╕╖ та справжн╕ во╓нн╕ злочини, запол╕тизоване протистояння ╕ неминуч╕сть примирення – в ╕нтерв’ю в╕домого ╕сторика Володимира В’ятровича кореспондентов╕ «Укр╕нформу».

ПОЛЬСЬК╤ ПОЛ╤ТИКИ НЕ ПРОСТО ХОЧУТЬ КОНТРОЛЮВАТИ ╤СТОР╤Ю, А Й ЗАФ╤КСУВАТИ ВИГ╤ДНУ ╥М ТРАКТОВКУ ПОД╤Й
- Володимире, 11 липня у Польщ╕ в╕дзначають День пам'ят╕ жертв Волинсько╖ трагед╕╖. ╤ вчергове – а нараз╕ це 75-т╕ роковини – це збурить польське сусп╕льство, розбурха╓ цю д╕ткливу тему, до яко╖ у Польщ╕ та в Укра╖ни р╕зне ставлення.
- Я вважаю неправильним говорити про 75-т╕ роковини, тому що насправд╕ конфл╕кт м╕ж поляками й укра╖нцями не почався в 1943 роц╕ ╕ не зак╕нчився в 1943-му. Йдеться про збройне протистояння у роки Друго╖ св╕тово╖ в╕йни та нав╕ть перш╕ роки п╕сля ╖╖ завершення. Тож, очевидно, коректн╕ше говорити про пер╕од  з к╕нця 1942 року, коли почалися перш╕ вбивства укра╖нц╕в на територ╕╖ сучасно╖ Сх╕дно╖ Польщ╕, яка назива╓ться Холмщиною. В наступному, 1943-му, протистояння перекинулося вже на Волинь. В тому ж 1943-му  воно поширилося на територ╕ю Галичини, а в 1944-му охопило ще й  територ╕╖ сучасно╖ Сх╕дно╖ Польщ╕ – Надсяння ╕ Лемк╕вщину. Цей збройний конфл╕кт тривав, принаймн╕, до 1947 року, ╕ його останн╕м акордом можна вважати акц╕ю «В╕сла», коли близько 150 тисяч укра╖нц╕в були примусово виселен╕ комун╕стичним урядом Польщ╕ з╕ сво╖х дом╕вок на територ╕╖ сучасно╖ Сх╕дно╖ Польщ╕.
Так само умовною ╓ ╕ дата – 11 липня, яка в Польщ╕ в╕дзнача╓ться на державному р╕вн╕. В польськ╕й ╕стор╕ограф╕╖ спочатку як г╕потеза побутувала теза про те, що н╕бито в цей день було атаковано  60 населених пункт╕в, пот╕м цифра зросла до сотн╕, хтось говорив про понад сто населених пункт╕в. Насправд╕ жодними документами така масштабна операц╕я, яку н╕бито мали би провести укра╖нськ╕ повстанц╕ проти поляк╕в, не п╕дтверджу╓ться. Нема╓ документ╕в – ан╕ польських, ан╕ укра╖нських, ан╕ н╕мецьких  (а ця територ╕я перебувала п╕д н╕мецькою окупац╕йною адм╕н╕страц╕╓ю). Тим не менше м╕ф╕чна цифра про понад сто населених пункт╕в, як╕ н╕бито були атакован╕ протягом одн╕╓╖ ноч╕ у липн╕ 1943 року, завдяки активному просуванню в мед╕а прижилася. Б╕льше того, вона вже отримала законодавче оформлення у вигляд╕ Дня пам'ят╕ польських жертв у цьому конфл╕кт╕. Кр╕м того, вона зараз ╓ одним ╕з головних аргумент╕в польсько╖ сторони для оц╕нки цих под╕й як геноциду.
- За р╕шенням польського Сейму… А чи ми ма╓мо як╕сь дати на в╕дзначення пам'ят╕ укра╖нц╕в, що стали жертвами з польського боку?
- Яко╖сь одн╕╓╖ дати, коли ми мали би згадувати про укра╖нськ╕ жертви польсько-укра╖нського конфл╕кту, у нас нема╓. ╤ взагал╕ укра╖нський п╕дх╕д до цього конфл╕кту ╕ до вшанування пам'ят╕ його жертв ╓ трохи ╕ншим. Ми переконан╕, що треба пам'ятати ╕ про польськ╕ жертви, ╕ про укра╖нськ╕. Але для майбутнього ╕ Укра╖ни, ╕ Польщ╕ набагато перспективн╕шим ╕ важлив╕шим було б говорити про в╕дзначення дня польсько-укра╖нського примирення. Щоб ми, пам'ятаючи про т╕ страшн╕ стор╕нки нашо╖ ╕стор╕╖, були готов╕ дивитися у сп╕льне майбутн╓, а сп╕льне майбутн╓ можливе якраз через примирення навколо конфл╕кт╕в минулого. Таке примирення можливе т╕льки на основ╕ вза╓много вибачення за зло, спричинене нашими предками.
Тож нам варто думати про те, щоб в╕дзначати такий сп╕льний день. Можливо, таким днем могло б стати 27 травня, на честь того, що саме 27-28 травня 1946 року укра╖нськ╕ та польськ╕ повстанц╕, безпосередн╕ учасники польсько-укра╖нського конфл╕кту, провели сп╕льну збройну акц╕ю проти комун╕стичних сил у Грубешов╕. Можливо, також варто говорити про спорудження ╓диного пам'ятника польсько-укра╖нського примирення, який би став символом того, що цей конфл╕кт, про який так багато нин╕ дискуту╓ться в укра╖нському ╕ польському сусп╕льств╕, залишився в минулому ╕ ╓ подоланим.
- Спод╕ваймося, що так з часом ╕ буде. Але найближче 11 липня Польща таки в╕дзначатиме. Що будуть робити укра╖нськ╕ пол╕тики? Чи вони якось зреагують на цю дату? На минулих вих╕дних наш президент вшанував  пам’ять укра╖нц╕в у Сагрин╕ на теренах Польщ╕, польський президент взяв участь у вшануванн╕ загиблих поляк╕в, при╖хавши до Луцька.
- Укра╖нська акц╕я вшанування в╕дбулася на Холмщин╕, село Сагринь -  це символ пам'ят╕ про тисяч╕ укра╖нц╕в, вбитих у польсько-укра╖нському протистоянн╕. Тут вояки польських в╕йськових формувань Арм╕╖ Крайово╖ та Батальйони Хлопськ╕ протягом к╕лькох годин 10 березня 1944 року  вбили близько тисяч╕ укра╖нц╕в. Зв╕сно, добре що ╕ укра╖нц╕ ╕ поляки вшановують сво╖х земляк╕в, як╕ стали жертвою конфл╕кту. Це св╕дчення того, що ми добре викону╓мо сво╖ обов'язки перед нашими предками. Але сп╕льне вшанування жертв цього протистояння стане св╕дченням того, що ми, шануючи наших предк╕в, дума╓мо ╕ про наших нащадк╕в. На жаль, цього року польськ╕ пол╕тики виявили свою неготовн╕сть до такого важливого кроку, тому в╕дкинули пропозиц╕ю сп╕льно╖ акц╕╖.

У  ПОЛЬСЬКО-УКРА╥НСЬКОМУ КОНФЛ╤КТ╤ «ЖЕРТВИ» ╤ «ВБИВЦ╤» НА НАЦ╤ОНАЛЬНОСТ╤ НЕ ПОД╤ЛЯЮТЬСЯ
- Ми зна╓мо позиц╕ю польсько╖ сторони, яка всю в╕дпов╕дальн╕сть за вбивства цив╕льного населення поклада╓ на ОУН ╕ УПА. А б╕льш╕сть укра╖нських ╕сторик╕в переконан╕, що за ц╕ злочини мають в╕дпов╕дати обидв╕ сторони. ╤ називаються р╕зн╕ цифри. Якими цифрами оперу╓те ви?
- Думаю, достов╕рн╕шими ╓ дан╕ тих ╕сторик╕в, як╕ говорять, що в цей пер╕од було вбито близько 16 тисяч укра╖нц╕в ╕ близько 30-40 тисяч поляк╕в. Так, поляк╕в справд╕ загинуло б╕льше, адже основним ареалом конфл╕кту були територ╕╖, населен╕ здеб╕льшого укра╖нцями. Тобто це територ╕╖, де укра╖нц╕ виразно дом╕нували, через те ╕ втрати польського населення були значн╕ш╕.
А цифра 100 тисяч загиблих, яку нав’язують польськ╕ пол╕тики, – абсолютно необгрунтована жодними ╕сторичними чи демограф╕чними досл╕дженнями. Вона, на мою думку як ╕сторика, що займа╓ться ц╕╓ю тематикою, ╓ сутт╓во переб╕льшеною. Ще б╕льш дивну цифру в 5 тисяч вбитих укра╖нц╕в озвучив президент Польщ╕ Дуда. Перевищення власних втрат, сутт╓ве заниження укра╖нських — це пол╕тичн╕ ман╕пуляц╕╖, як╕ навряд чи сприяють порозум╕нню в сьогоденн╕.
Повертаючись до реальних втрат з обох стор╕н у цьому конфл╕кт╕, треба розум╕ти, що ╖х п╕драхунок - це робота, яка ще т╕льки ма╓ бути зд╕йснена. Завдяки в╕дкритост╕ арх╕в╕в в Укра╖н╕ ми почина╓мо глибше розум╕ти цю тему. ╤ через це говорити про завершення дискус╕╖, про к╕льк╕сть укра╖нських чи польських втрат занадто рано. Тим б╕льше абсолютно недоречно ╕ нав╕ть шк╕дливо ф╕ксувати в законодавчих актах як╕сь конкретн╕ цифри. Це, на жаль, ма╓ м╕сце з польського боку, ╕ не лише в заявах президента, а й у р╕шеннях парламенту.
Загалом ми бачимо з боку польських пол╕тик╕в бажання не просто контролювати ╕стор╕ю, а й заф╕ксувати виг╕дн╕ ╖м оц╕нки та ╕нтерпретац╕╖, нав╕ть  ц╕ною зупинки ╕сторичних досл╕джень та дискус╕й м╕ж фах╕вцями. Саме таку ц╕ль пересл╕ду╓ ╕ нещодавно ухвалений новий закон про польський ╤нститут нац╕онально╖ пам'ят╕.
- 6 липня в╕дбулося вшанування пам'ят╕ наших жертв польсько-укра╖нського конфл╕кту на Волин╕. В даному раз╕ йдеться про село Рудку-Козинську. Ваш ╕нститут наводив вражаюч╕ факти: 300 озбро╓них поляк╕в 9 липня 1943 року спалили село, розстр╕ляли ╕ спалили 17 людей, п╕сля того ц╕лком знищили ще одне село ╕ частково - ще п’ять. Мабуть, таких факт╕в чимало, а проте вони фактично не в╕дом╕ в Укра╖н╕. Ми, власне, не зна╓мо сво╓╖ ╕стор╕╖. Чи ця ситуац╕я покращу╓ться впродовж останн╕х рок╕в, чи ми ста╓мо б╕льш по╕нформованими?
- Я переконаний, що так. Завдяки поступовому в╕дкриттю минулого, яке, зокрема, спира╓ться на арх╕ви КГБ, що стали повн╕стю доступними, у нас з'явля╓ться багато ╕сторичних роб╕т, з'являються академ╕чна, науково-популярна ╕сторична л╕тература, ф╕льми. Це дозволя╓ популяризувати, зокрема, й тему, пов'язану з польсько-укра╖нським конфл╕ктом. ╤ вже сам факт, що в╕дбуваються такого роду мемор╕альн╕ заходи в конкретних селах на територ╕╖ Волин╕, якраз ╓ прикладом того, що укра╖нська сусп╕льн╕сть дедал╕ б╕льше ц╕кавиться ц╕╓ю проблемою. Ц╕╓╖ нед╕л╕ укра╖нський президент п╕сля Сагрин╕ теж в╕дв╕дав Волинь. Тут у сел╕ Гончий Бр╕д, в якому  вояками польсько╖ АК було вбито близько 50 укра╖нц╕в,   в╕дбулася мемор╕альна акц╕я за участ╕ м╕сцево╖ громади.
Звичайно, укра╖нц╕ прид╕ляли менше уваги ╕стор╕╖ цього конфл╕кту, н╕ж поляки. Можливо, ще й тому, що р╕вень наших втрат протягом ХХ стол╕ття, р╕вень траг╕чност╕ укра╖нсько╖ ╕стор╕╖ ХХ стол╕ття ╓ значно глибшим, н╕ж у наших зах╕дних сус╕д╕в. ╤ на цьому тл╕ нав╕ть кривав╕ под╕╖ на Зах╕дн╕й Укра╖н╕ та в Сх╕дн╕й Польщ╕ бл╕днуть, вони не сп╕вм╕рн╕ з тими м╕льйонними жертвами, яких зазнали укра╖нц╕ чи то в╕д нацистського, чи в╕д комун╕стичного тотал╕тарного режиму.
Але ця тема набува╓ тако╖ актуальност╕ та мед╕йного звучання, ╕ це  призводить ╕ до глибшого зац╕кавлення нею з боку укра╖нсько╖ громадськост╕. Особливо корисною ╓ дискус╕я за участ╕ ╕сторик╕в, яка розгорта╓ться зараз. Польськ╕ оглядач╕, експерти мають можлив╕сть подивитися на цей конфл╕кт не односторонньо, як це пропонують польськ╕ пол╕тики. ╤ побачити, що под╕лити учасник╕в конфл╕кту за категор╕ями «жертви» ╕ «вбивц╕» по нац╕ональност╕ не вда╓ться. Тому що ╕ укра╖нц╕, ╕ поляки були як серед тих, хто вбивав, так ╕ серед тих, кого вбивали.
- Володимире, ви говорили про те, що конфл╕кт тривав до 1947 року ╕ завершився акц╕╓ю «В╕сла». Чи доречно пор╕внювати операц╕ю «В╕сла» ╕ Волинську трагед╕ю, як це роблять ╕ польськ╕, ╕ укра╖нськ╕ ╕сторики?
- Не варто пор╕внювати такого роду реч╕. Доречн╕ше пор╕внювати знищен╕ польськ╕ села на Волин╕, до прикладу, з╕ знищеними укра╖нськими селами на Надсянн╕ чи на Холмщин╕. Там так само йдеться, на жаль, про  знищення укра╖нського цив╕льного населення. Ми  повинн╕ розум╕ти, що в цьому конфл╕кт╕ були вчинки, як╕ з певн╕стю можна назвати во╓нними злочинами. Але треба усв╕домлювати, що ц╕ вчинки мали м╕сце з обох бок╕в, а не т╕льки з боку укра╖нц╕в, як це намагаються показати деяк╕ польськ╕ мед╕а, а зараз ще й намагаються нав╕ть законодавчо заф╕ксувати польськ╕ пол╕тики.
- Коли огляда╓ш цю тему в ╤нтернет╕, в мед╕а, впада╓ в око, що б╕льше м╕ряються к╕льк╕стю жертв саме польськ╕ ╕сторики.
- Насправд╕ ця тема в польському сусп╕льств╕ звучить набагато б╕льше. З тих причин, про як╕ я вже казав, – що для укра╖нц╕в польсько-укра╖нський конфл╕кт не ╓ найкривав╕шими стор╕нками в ╕стор╕╖ Укра╖ни ХХ стол╕ття. А по-друге, це, очевидно, пов'язано з тим, що в Польщ╕ ця тема м╕стить ще й певний пол╕тичний потенц╕ал. ╢ достатньо активн╕ так зван╕ кресов╕ середовища – тобто середовища поляк╕в, як╕ чи то походять ╕з Зах╕дно╖ Укра╖ни, чи ╖х нащадки. Вони достатньо впливов╕ в польськ╕й пол╕тиц╕. ╤ очевидно, що окрем╕ польськ╕ пол╕тики для того, аби завоювати ╖хню п╕дтримку, пост╕йно актуал╕зують цю тему. Це шкодить сучасним польсько-укра╖нським стосункам ╕ точно не йде на користь у розум╕нн╕ того, що було м╕ж укра╖нцями ╕ поляками в минулому, тому що така пол╕тизац╕я сприя╓ дуже односторонньому баченню цього конфл╕кту, яке поляга╓ у звинуваченн╕ виключно укра╖нц╕в. Що, м╕ж ╕ншим, показують ╕ соц╕олог╕чн╕ опитування – к╕льк╕сть поляк╕в, як╕ об╕знан╕ з темою польсько-укра╖нського конфл╕кту, з кожним роком зроста╓, але водночас зроста╓ й одностороння оц╕нка, яка поляга╓ в тому, що винними в цьому конфл╕кт╕ вважають т╕льки укра╖нц╕в.

У ПОЛЬЩ╤ ЗА НЕЗГОДУ З ОФ╤Ц╤ЙНОЮ ОЦ╤НКОЮ ГЕНОЦИДУ ПОЛЯК╤В ЗАГРОЖУ╢ УВ’ЯЗНЕННЯ 
- Як про доконаний факт ми говоримо про те, що ця тема набагато б╕льше досл╕джена польськими ╕сториками, н╕ж укра╖нськими. Це так чи н╕ насправд╕?
- Це так. Справа в тому, що укра╖нська ╕стор╕ограф╕я зазнала значно б╕льших втрат, н╕ж польська. Незалежну укра╖нську ╕стор╕ограф╕ю фактично було л╕кв╕довано ще в 30-т╕ роки. В╕дпов╕дно сучасна укра╖нська  ╕стор╕ограф╕я щойно в╕дроджу╓ться в╕д час╕в панування комун╕стичного режиму. ╤нша причина, чому у нас менше досл╕джень, – що нав╕ть в незалежн╕й Укра╖н╕ тривалий час майже не було доступу до арх╕в╕в, в першу чергу арх╕в╕в КГБ. Т╕льки п╕сля ухвалення спец╕ального закону в 2015 роц╕ врешт╕ було повн╕стю знято ц╕ обмеження. А саме в арх╕вах КГБ ╓ дуже великий масив документ╕в, як╕ якраз ╕ розпов╕дають про польсько-укра╖нський конфл╕кт.
Ц╕ документи важлив╕ як для укра╖нських, так ╕ для польських ╕сторик╕в. ╤, користуючись нагодою, ми запрошу╓мо ╖х в Укра╖ну для того, щоб досл╕джувати цю тематику. Переконаний, що дуже багато тих г╕потез, як╕ побутують в польськ╕й ╕стор╕ограф╕╖, можуть бути перев╕рен╕ якраз цими документами, що м╕стяться на укра╖нськ╕й територ╕╖. Як я вже казав, головний ареал цього конфл╕кту – територ╕╖ сучасно╖ Зах╕дно╖ Укра╖ни ╕, в╕дпов╕дно, абсолютна б╕льш╕сть документ╕в, як╕ стосуються цього конфл╕кту, збереглася саме у нас.
- Ви ╕ ран╕ше припускали, що документи укра╖нських арх╕в╕в можуть спростувати г╕потези польських ╕сторик╕в ╕, зокрема тих, як╕ звинувачують укра╖нц╕в у геноцид╕ на Волин╕.
- Я переконаний, що дискус╕╖ м╕ж ╕сториками про важк╕ питання польсько-укра╖нських конфл╕кт╕в ╓ корисними для обох стор╕н. Тому що вони дозволяють апробувати як╕сь сво╖ г╕потези та верс╕╖, дозволять почути ╕ншу сторону. ╤, якими би завзятими ╕ гарячими не були, вони просувають нас вперед у розум╕нн╕ того, що сталося 75 чи 80 рок╕в тому.
Натом╕сть я вважаю дуже шк╕дливими дискус╕╖ про минуле, як╕ проводяться з пол╕тичних трибун. Це те, що сто╖ть на завад╕ нормальним стосункам у сьогоденн╕, ╕ те, що може зашкодити справ╕ в майбутньому. Тобто ╕сторики хай соб╕ сп╕лкуються, дискутують, ск╕льки вважають за потр╕бне. Вони для цього вчилися ╕ мають в╕дпов╕дний ╕нструментар╕й. Пол╕тики ж ╕нод╕ в  дискус╕ях довкола минулого дозволять соб╕ надто багато речей, далеких в╕д того, що можна назвати спробами це минуле зрозум╕ти.
- Як то, скаж╕мо, ухвалення у с╕чн╕ цього року ново╖ редакц╕╖ закону про Польський ╕нститут нац╕онально╖ пам'ят╕, який передбача╓, зокрема, крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть за незгоду з такими оц╕нками польсько-укра╖нського конфл╕кту, як геноцид.
- К╕лька тижн╕в тому в польському парламент╕ дуже швидко в╕дм╕нили частину скандальних зм╕н до закону, що стосувалися польсько-╓врейських стосунк╕в, зокрема участ╕ поляк╕в у Голокост╕. Польським пол╕тикам вистачило розуму зрозум╕ти сво╖ помилки в цих статтях закону про ╤нститут нац╕онально╖ пам'ят╕. Але, на жаль, ╖м забракло в╕дваги в╕дм╕нити ще б╕льш скандальн╕ статт╕  стосовно так званих злочин╕в укра╖нських нац╕онал╕ст╕в. Це все залишилося. ╤ поки що цей закон ╓ тим стримуючим чинником, який не дозволя╓ продовжувати нормальн╕ й ефективн╕ дискус╕╖ м╕ж укра╖нськими ╕ польськими ╕сториками, принаймн╕ на територ╕╖ Польщ╕. Тому  Президент Порошенко  на вшануванн╕ жертв Сагрин╕ знову озвучив вимогу Укра╖ни — закон ма╓ бути зм╕нений.
- Повертаючись до теми арх╕в╕в, чи з'явилися як╕сь нов╕ дан╕ за пошуками в них останн╕м часом?
- Таких документ╕в достатньо багато. Вони пер╕одично публ╕куються на сайт╕ п╕д назвою Електронний арх╕в визвольного руху WWW.AVR.ORG.UA , де ╓ вже понад 300 документ╕в Укра╖нсько╖ повстансько╖ арм╕╖ про польсько-укра╖нський конфл╕кт. У цих документах ╓ дуже ц╕кав╕ реч╕ про знищен╕ укра╖нськ╕ та польськ╕ села, св╕дчення безпосередн╕х учасник╕в конфл╕кту. Б╕льш╕сть документ╕в донедавна була абсолютно не в╕дома ан╕ укра╖нським, ан╕ польським досл╕дникам ╕, на жаль, поки що не використовувалася польськими ╕сториками. Але я переконаний, що вони вплинуть на т╕ теор╕╖, як╕ висувають польськ╕ ╕сторики у сво╖х працях.
Наприклад, нещодавно було в╕днайдено дуже ц╕кавий документ – зв╕т Укра╖нсько╖ повстансько╖ арм╕╖ в╕д липня 1943 року з одного з район╕в Волин╕, де розпов╕да╓ться про ситуац╕ю в цьому район╕ п╕сля проведення антипольсько╖ акц╕╖. Йдеться про те, що на ц╕й територ╕╖ залишилося польське населення, частина поляк╕в заявили про свою готовн╕сть “переписатися в укра╖нц╕”. Вояки УПА пояснили ╖м, що тих, кого було вбито в ход╕ антипольсько╖ акц╕╖, було вбито не за ╖хн╓ польське походження, а за ╖хню боротьбу проти укра╖нського п╕дп╕лля. Це важливий документ, який практично спростову╓ г╕потезу геноциду, яку просувають деяк╕ польськ╕ ╕сторики та пол╕тики. Там ч╕тко вказано, що метою антипольсько╖ акц╕╖ не було нищити поляк╕в за ╖хню етн╕чну приналежн╕сть.

НАШ╤ ПРЕДКИ, ЯК╤ ДИВИЛИСЯ ОДИН НА ОДНОГО ЧЕРЕЗ ПРИЦ╤Л АВТОМАТА, ЗРОЗУМ╤ЛИ НЕБЕЗПЕКУ ПОДАЛЬШОГО ПРОТИСТОЯННЯ
- Очевидно, що тема Волин╕ ма╓ бути депол╕тизована. Зокрема ви свого часу проголосили це завданням укра╖нсько-польського форуму.
- Давайте все-таки не говорити т╕льки про Волинь, а говорити про польсько-укра╖нський конфл╕кт взагал╕. Тому що звуження т╕льки до 1943 року, т╕льки до Волин╕ – це один з прийом╕в спотворення розум╕ння цього конфл╕кту. Ще раз – цей конфл╕кт був географ╕чно ╕ хронолог╕чно ширшим, н╕ж Волинь. Зосередження т╕льки на Волин╕ 43-го, очевидно, робиться св╕домо для того, аби п╕дкреслити страждання саме польського населення, адже на Волин╕ поляк╕в постраждало точно б╕льше в ход╕ цього конфл╕кту. Але якщо ми подивимося на цей конфл╕кт ширше, то причини, насл╕дки ╕ масштаби цього конфл╕кту будуть виглядати трохи по-╕накшому.
А щодо укра╖нсько-польського форуму ╕сторик╕в, так, це був спец╕альний майданчик для дискус╕й, який 2015 року запрацював за ╕н╕ц╕ативи нашого ╕нституту. Ми зустр╕чалися дв╕ч╕ на р╕к – один раз в Укра╖н╕, один раз у Польщ╕. Ми гаряче дискутували питання польсько-укра╖нського конфл╕кту на Холмщин╕, на Волин╕, в Галичин╕. Ц╕  дискус╕╖ були корисн╕  для  обох стор╕н. Переконаний, що форум виконував сво╓ завдання з депол╕тизац╕╖ ╕стор╕╖, тому що в╕н з╕брав у сво╖х лавах найц╕кав╕ших ╕сторик╕в з укра╖нського та з польського боку. Але, можливо, польськ╕ пол╕тики саме ╕ побоювалися такого роду профес╕йних дискус╕й м╕ж ╕сториками ╕, по сут╕, вчинили спробу зупинити ╖х сво╖ми пол╕тичними р╕шеннями. Це, власне, т╕ зм╕ни до закону про Польський ╕нститут нац╕онально╖ пам'ят╕, який ми вже згадували.
- Нещодавно в Ки╓в╕ презентували 9-й том, грубезн╕ дв╕ книги, сп╕льного укра╖нсько-польського проекту п╕д назвою «Орган╕зац╕я Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в у Польщ╕. 1944-1950. Л╕кв╕дац╕я кер╕вних структур». На презентац╕╖ йшлося про те, що це видання засв╕дчило прагнення до компром╕су. Ви знайом╕ з ц╕╓ю працею?
- ╤дея створення ц╕╓╖ книги виникла ще у 2009-му. Я ╓ одним з ╖╖ ╕н╕ц╕атор╕в. Разом з тод╕шн╕м кер╕вником Польського ╕нституту нац╕онально╖ пам'ят╕ Янушем Куртикою, людиною, яка, на жаль, загинула разом ╕з польським президентом Л╓хом Качиньським у 2010 роц╕. У нас були дуже приязн╕ дружн╕  ╕ профес╕йн╕ стосунки, ╕ я думаю, що тако╖ ф╕гури зараз браку╓ з польського боку для того, аби посилювати польсько-укра╖нське порозум╕ння. Так от, цей проект з'явився саме внасл╕док розмов з Янушем Куртикою.  Завдання проекту - опубл╕кувати документи про те, як польська комун╕стична влада боролася проти укра╖нського нац╕онального руху на територ╕╖ сучасно╖ Сх╕дно╖ Польщ╕.
Пот╕м було дуже багато пол╕тичних перипет╕й, загибель Януша Куртики, зм╕на влади в Укра╖н╕, закриття арх╕в╕в в Укра╖н╕... ╤ дуже добре, що п╕сля 2014 року науковц╕ змогли повернутися до цього проекту ╕ врешт╕-решт його завершити. Ця книжка важлива як для польських, так ╕ для укра╖нських  ╕сторик╕в. Вона вийшла досить п╕зно, але, можливо, ╕ досить вчасно – якраз у час чергового пол╕тичного загострення м╕ж укра╖нськими ╕ польськими пол╕тиками.
Я переконаний, що ми повинн╕ продовжувати сп╕впрацю. Зокрема, в досл╕дженн╕ минулого, оприлюдненн╕ документ╕в укра╖нських ╕ польських арх╕в╕в, як╕ в╕дкриють нам ще дуже багато ц╕кавого. ╤ я думаю, що це сп╕льний ╕нтерес укра╖нських ╕ польських ╕сторик╕в – не давати сво╖м пол╕тикам стримувати процес поступового в╕дкриття правди про минуле.
- Ви ╓ автором книги «За лаштунками Волин╕-43», досл╕дником ц╕╓╖ теми. Чи  готу╓те нин╕ якесь нове видання?
- На жаль, в силу того, що я ╓ кер╕вником ╤нституту нац╕онально╖ пам'ят╕, мен╕ браку╓ часу для творчост╕, для досл╕джень. Книжка «За лаштунками Волин╕-43» ╓, по сут╕, науково-популярним вар╕антом мо╓╖ монограф╕╖ «Друга польсько-укра╖нська в╕йна», що, сво╓ю чергою, спира╓ться на документи про польсько-укра╖нськ╕ стосунки, як╕ я опубл╕кував ще в 2011-12 роках. ╤, на жаль, зараз особист╕ можливост╕ для якихось нових досл╕джень ╓ достатньо обмеженими. Але я намагаюся робити все, в╕д нас залежне, щоб ╕нститут, яким я керую, створював умови для ╕нших досл╕дник╕в. ╤ ц╕ умови, мен╕ зда╓ться, зараз ╓. В╕дкрит╕сть арх╕в╕в, можлив╕сть досл╕джувати цю тематику все-таки зм╕нюють ситуац╕ю в дискус╕ях м╕ж укра╖нцями ╕ поляками.
- Друга польсько-укра╖нська в╕йна – це ж  ваш терм╕н? В╕н якось усталився серед ╕сторик╕в, науковц╕в?
- Я не ╓ винах╕дником цього терм╕на. Про це писали ще протягом 90-х рок╕в, зокрема так╕ в╕дом╕ укра╖нськ╕ ╕сторики, як Ярослав Дашкевич ╕ Леон╕д Зашк╕льняк. Я спробував цей терм╕н ретельно обгрунтувати – чому саме ми провинн╕ говорити про в╕йну, ╕ назвав Другою польсько-укра╖нською в╕йною, яка, на мою думку, було продовженням збройного конфл╕кту 1918-19 рок╕в – фактично через понад 20 рок╕в. Значна частина укра╖нських ╕сторик╕в погоджу╓ться з╕ мною, хоча ╓ й так╕, як╕ дискутують. Важливо, що й частина закордонних досл╕дник╕в теж оц╕нюють цей конфл╕кт, власне, як в╕йну. Зокрема, австр╕йський досл╕дник Ф╕л╕п Тер пор╕вню╓ цю в╕йну з в╕йнами, як╕ мали м╕сце на Балканах м╕ж сербами ╕ хорватами - ╕ в роки Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, ╕ пот╕м уже у 90-т╕ роки.
- Ми говорили про те, що нараз╕ конструктивн╕ дискус╕╖ ╕сторик╕в вкрай утруднен╕ через ультимативне польське законодавство. Як же щодо перспективи примирення? З одного боку, вс╕ начебто розум╕ють, що воно неминуче ма╓ в╕дбутися. З ╕ншого, чи можливе воно у недалекому майбутньому?
- Я хочу нагадати, що нав╕ть безпосередн╕ учасники цього конфл╕кту –  укра╖нськ╕ й польськ╕ повстанц╕ – зрозум╕ли врешт╕ всю тупиков╕сть подальшого розвитку польсько-укра╖нського конфл╕кту ╕ знайшли в соб╕ сили для того, щоб подати один одному руки. Вони с╕дали за ст╕л переговор╕в, вони п╕дписували перемир'я, б╕льше того, вони нав╕ть проводили сп╕льн╕ збройн╕ акц╕╖ проти комун╕стичного тотал╕тарного режиму. Найв╕дом╕ша – акц╕я на м╕сто Грубеш╕в у травн╕ 1946 року.
Тобто якщо наш╕ предки, як╕ безпосередньо дивилися один на одного через приц╕л автомата, знайшли в соб╕ сили для того, щоб зрозум╕ти, наск╕льки небезпечним ╓ подальше протистояння, то, очевидно, такий розум ма╓мо проявити ╕ ми. Слава Богу, ми не ма╓мо ст╕льки ненавист╕ за собою,  н╕коли не воювали м╕ж собою. ╤, на жаль, живемо в умовах справд╕ реально╖ загрози з╕ Сходу, яка нависла не т╕льки над Укра╖ною, а й над Польщею.
Напевно, найкращою даниною пам'ят╕ нашим предкам буде наше вм╕ння захистити сво╖ кра╖ни в╕д ц╕╓╖ загрози. ╤стор╕я показу╓, що переможцем в польсько-укра╖нському конфл╕кт╕ в 1940-в╕ були ан╕ не укра╖нц╕, ан╕ поляки. Перемогла третя сила — СРСР, яка п╕дкорила обидва народи. ╤ я думаю це головний урок, який ми ма╓мо взяти ╕з цього протистояння.
Пам'ять про конфл╕кти в минулому - це або застереження, яко╖ повед╕нки  нам сл╕д уникати, або, навпаки, - прив╕д та виправдання для небажання порозум╕тися сьогодн╕. ╤ саме ми, сучасники,  в╕дпов╕дальн╕ за те, як ми скориста╓мося пам'яттю про криваве протистояння м╕ж нашими предками. Варто розум╕ти, що пам'ять - це про предк╕в, але для нащадк╕в.

Валентина ПАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20159

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков