Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 25.05.2018 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 25.05.2018
Людмила Сенцова, мама режисера Олега Сенцова: СТРАШНО, ЩО МОЖУ ЙОГО НЕ ПОБАЧИТИ ВЗАГАЛ╤

╤нтерв'ю мами режисера Олега Сенцова, який оголосив безстрокове голодування - «Громадському»

Мама Олега Сенцова Людмила Георг╕╖вна бачила сина востанн╓ три роки тому — вл╕тку 2015 на суд╕ в Ростов╕-на-Дону, через скло. А перед тим — 12-го травня 2014-го, коли Олега вивели з дому в наручниках.
Колишня вихователька вс╕ ц╕ роки разом ╕з донькою — старшою сестрою Сенцова — вихову╓ двох д╕тей Олега. Це 15-р╕чна Ал╕на ╕ 12-р╕чний Влад, який ма╓ аутизм. Пережива╓ найб╕льше, що д╕ти доросл╕шають без батька, який був для них найб╕льшим другом.
Сенцов з далекого ув'язнення все ж намага╓ться давати настанови д╕тям. Людмила Георг╕╖вна показу╓ книжки, як╕ той радить читати доньц╕: «Ловець у жит╕» Сел╕нджера, «Кульбабове вино» Бредбер╕, «Голову професора Доуеля» Б╓ля╓ва ╕ «Три товариш╕» Ремарка.
Розпов╕да╓ про непохитн╕сть характеру Олега, який успадкували д╕ти. Саме тому й частково погодилася з тим, що син не готовий зустр╕чатися з родиною, нав╕ть якби мав таку можлив╕сть. Але й розум╕╓, що подорож, довжиною 5 тисяч к╕лометр╕в, ╕з села з в Бахчисарайському район╕ Криму на Ямал, в ╖╖ в╕ц╕ неможлива.
Вона бо╖ться, що про Олега забудуть. Саме тому готова говорити з╕ знайомими журнал╕стами. Водночас так╕ розмови даються складно — це вкотре роз'ятрю╓ рану.
Ми сп╕лкувалися з Людмилою Сенцовою цьогор╕ч  у березн╕, напередодн╕ по╖здки Громадського в Лабитнанг╕ — м╕сто на П╕вноч╕ Рос╕╖, де розташована колон╕я «Б╕лий ведм╕дь», де за сфабрикованою справою утримують звинуваченого в тероризм╕ Олега.
Людмила Сенцова востанн╓ бачила сина, укра╖нського к╕норежисера Олега Сенцова три роки тому  — вл╕тку 2015 на суд╕ в Ростов╕-на-Дону (на фото — Людмила Георг╕╖вна трима╓ першу зб╕рку опов╕дань Олега, АР Крим, 4 березня 2018 року. Книжку надрукували вже п╕сля затримання Сенцова. Видавництво, що видало зб╕рку, 50% виручених в╕д продажу грошей в╕ддало на п╕дтримку його с╕м'╖ та оплату послуг адвокат╕в).
У передпоко╖ серед лист╕в лежали аг╕тац╕йн╕ лист╕вки ╕з закликом прийти на вибори президента Рос╕╖ — як, вочевидь, ╕ в кожн╕й осел╕ в анексованому Криму.
14 травня Олег Сенцов оголосив безстрокове голодування з вимогою зв╕льнити вс╕х в'язн╕в Кремля. За даними правозахисник╕в, ╖х 64, 27 ╕з них утримують на територ╕╖ РФ, 58 — заарештован╕ в Криму чи у справах, пов'язаних з Кримом.
- Розкаж╕ть, як ви живете? Як д╕ти?
- Я хочу сказати, що д╕ти молодц╕. Ал╕нц╕ перший р╕к ╕ нав╕ть другий було дуже важко. ╤ суперечки з учителями, з ус╕ма в не╖ траплялися, а тепер вона розумниця — просто поставила соб╕ мету — отримати осв╕ту. Вона вчиться.
Характер у не╖ точно, як ╕ в Олега. ╥╖ багато розпитували про батька, а пот╕м класна кер╕вниця сказала: «Ал╕но, тоб╕ важко. Тоб╕ треба просто пом╕няти школу». «Бабусю, я спершу слухала-слухала та хот╕ла зв╕дти втекти. А пот╕м, коли вона сказала пом╕няти школу, я повернулася ╕ кажу: я вчилася, вчуся ╕ вчитимусь у ц╕й г╕мназ╕╖. Вам не подоба╓ться — то йд╕ть сам╕». Тод╕ вона була в 5-му клас╕, повернулася й п╕шла. (15 р╕чну Ал╕ну вихову╓ бабуся разом ╕з донькою — старшою сестрою Сенцова).
- А ви розпов╕сте, наск╕льки вони були близькими, як в╕н виховував д╕тей?
- Мен╕ зда╓ться, в╕н розчинявся в них. Вони всюди були з ним. Куди в╕н ╖х т╕льки не возив: ╕ в гори, ╕ на море. В╕н завжди був з ними. Якщо в╕н нав╕ть телефону╓ або пише, вони з Ал╕ною дос╕ обговорюють, як╕ книжки читати. ╤ вона дуже дослуха╓ться до нього.
Владику було дуже важко, тому що в╕н його нав╕ть не татом, а Олегом називав. Олег для нього був ус╕м ╕ раптом його не стало. У Влада велик╕ оч╕, ╕ в╕н цими сво╖ми великими очиськами дивиться: «Де Олег? Куди в╕н п╕шов? Це я винен у тому, що в╕н п╕шов?»
А виходить так, що 9-го травня в╕н ╖х возив на якусь ферму, вони на конях каталися в Бахчисара╖ десь. Пот╕м до В╕чного вогню ╖здили, кв╕ти з д╕тьми покладали, згодом ще в лазню сходили, ╕ батько його там сильно парив, жарко йому було. ╤ там вони посварилися. Пот╕м Влад приб╕г сюди й каже: «Ну ╕ все, ╖дь!» Олег з╕брався ╖хати — «Ну ╕ ╖дь!» ╤ так ще сказав, н╕бито «б╕льше не при╖зди». Але я не можу зараз точно пригадати. Але таке було.
Вих╕дн╕ ще були попереду. Ал╕на по╖хала з ним у С╕мферополь. Це вона взагал╕ без тата не уявляла, а Влад залишився з╕ мною. ╤ ось це в нього залишилося, н╕би в╕н сказав йому ╖дь — ╕ той по╖хав. «Це я винен, що тата нема╓? Це я винен, що Олег не при╖де?» Це було жахливо. «Його вбили в Ки╓в╕? В╕н зараз на неб╕?» Це потр╕бно було витримати. Ал╕на одразу зрозум╕ла. ╥й можна було пояснити. А от Владов╕ н╕.
- А Влад зараз у театр╕?
- В╕н займа╓ться в театр╕ для таких от д╕тей. Там займаються д╕ти на в╕зках, д╕вчатка там у них були, хлопчики-аутисти, з псих╕чними в╕дставаннями в розвитку. ╤ дивитися страшно. Але ж талановит╕.
- Ск╕льки д╕тям рок╕в ╕ ск╕льки ╖м було, коли Олега забрали?
- Влад був у 2-му клас╕, йому, мабуть, 9 було. А зараз йому виповниться 13. Ал╕н╕ було 11, зараз 15 уже. З д╕вчинки вона перетворилася на д╕вчину, на такого п╕дл╕тка.
- Яким був Олег для тих, хто його не знав?
- Ви зна╓те, як ус╕ шокован╕ були в сел╕? Вони, по-перше, не знали, що в╕н займа╓ться чимось. У школ╕ в╕н н╕коли не хул╕ганив, зроду в╕ку не було такого. Але на сво╓му стояв. Це так. Ви зна╓те, в╕н же дуже сильно захвор╕в. У нього був пол╕артрит, ╕ тепер у нього пальц╕ скал╕чен╕ на ногах. У нього ╕з серцем погано було. До 8-го класу був щупленький, високий, але щуплий, груди запал╕ всередину. Якесь таке миршавеньке ходило. Так в╕н як узявся в 9-му клас╕. Ви його взагал╕ бачили тепер чи н╕? Так ось, в╕н саме себе так створив.
- В╕н н╕коли не груб╕янив, н╕коли не матюкався, не сварився. Такого не було. В╕н л╕пше помовчить, але сво╓╖ думки н╕коли не зм╕нить.
- Як часто ви пишете Олегов╕?
- Олегов╕ ми намага╓мося писати част╕ше, звичайно, а от в╕д нього майже не отриму╓мо лист╕в. Раз на п╕втора м╕сяц╕ прийде, чи раз на м╕сяць. А ми пишемо. На м╕сяць раз╕в чотири пишу, чотири листи. Я йому просто пишу, розпов╕даю про д╕тей, б╕льше н╕чого не пишу. Де вони були, що бачили, чим займаються. Звичайно, про болячки вс╕ляк╕ ми йому н╕коли не пишемо. В нас усе завжди добре. ╤ д╕ти молодц╕, ╕ все добре.
- Як голос? Як звучить?
- Я сильно плакала, коли його перевели туди й в╕н уперше зателефонував. Я ж не знала, що в╕н сид╕в у С╤ЗО чи як воно назива╓ться, взагал╕ н╕чого не було, н╕ лист╕в, н╕ дзв╕нк╕в. Де в╕н, що в╕н — нев╕домо було. ╤ пот╕м дзвонить. В╕рите, я, либонь, з тиждень ревла безперестанку, бо голос у нього був, не знаю, ну просто знищено╖ людини. Такий у нього був стан. Моторошно, просто моторошно. В╕дтак прийшов лист, де в╕н начебто пояснював, що все добре.
- У наступний дзв╕нок в╕н порадував, в╕н тод╕ саме отримав фото д╕тей. Звичайно, давно не бачив. Хоча йому й ран╕ше присилали фотограф╕╖, але п╕втора року не бачив ╕ р╕зницю пом╕тив. Вони подоросл╕шали. В╕н дуже вт╕шений був цими св╕тлинами. ╤ голос дзвен╕в просто. Я була щаслива. Так чи йнак, не хвор╕╓, а отже все нормально. Ну, а перший дзв╕нок — було страшно.
- Що в╕н взагал╕ розпов╕дав? Про умови?
- В╕н н╕коли н╕чого не розпов╕дав. «У мене все нормально». Олеже, тоб╕ щось потр╕бно? «У мене все, мамо, ╓».
- В╕н не хоче зустр╕чатися?
- Не хоче. Мовляв, це н╕кого не вт╕шить, н╕ тебе, н╕ мене, буде лише важче. Ми нав╕ть хот╕ли в Ростов при╖хати, я кажу, давай при╖ду з д╕тьми. Все таки Ростов не наст╕льки далеко. Але в╕н сказав: «Не треба, я бачив людей, як╕ зустр╕чалися з д╕тьми. Що з ними пот╕м в╕дбува╓ться». В╕н писав завжди: «Зрозум╕й, якщо ми побачимося, легше не стане н╕кому». Я б звичайно хот╕ла. Якби я його в╕льним побачила, я взагал╕ н╕чого не питала б. Лише дивилася б ╕ дивилася.
- Ал╕на теж так каже?
- Ал╕на каже лише: «Я не можу. Бабусю, зрозум╕й, як я можу побачити тата, а пот╕м по╖хати ╕ знову жити без нього? Мен╕ несила». З╕ сльозами на очах казала.
- Як ви соб╕ уявля╓те це м╕сто?
- М╕сто я взагал╕ н╕як не уявляю. Мен╕ зда╓ться, це глухий степ, усе зам╕та╓, ╕ якийсь барак. У мене таке уявлення. Мен╕ так страшно завше. Я ст╕льки соб╕ навигадувала, але це не м╕сто з промислов╕стю якоюсь. Це голий степ, засн╕жений увесь, страшенний мороз ╕ барак. Ось так. ╤ це моторошно.
- Для мене Урал — це вже далеко. Я взагал╕ не уявляю соб╕, як туди д╕статися. Ми з Ал╕ною дивилися мапу, але ж це мапа. Я лиш уявляю, ск╕льки в╕н ╖хав, ╕ який в╕н туди при╖хав.
- Мен╕ д╕статися туди сам╕й надто важко. По-перше, з╕р — його практично нема. Тут я так-сяк ор╕╓нтуюся, а де╕нде вже важко. Звичайно, дуже хочеться побачити. Страшно, що можна ж узагал╕ не побачитися.
- Ви з мамою Саш╕ Кольченка сп╕лку╓теся?
- Н╕ з ким не сп╕лкуюся.
- Важко?
- Важко, а надто що в╕н же такий молодий. Як уявляю його — сльози ковтаю. Думаю, маму побачу, то й погот╕в упаду. Знаю, як це важко. Мен╕ важко дуже. Я н╕коли не докорятиму Олегов╕, що так вийшло. Це його життя, йому 40 рок╕в уже було. Це його виб╕р. Кольченко молодший. Мен╕ його б╕льше шкода, бо в╕н зовс╕м молоденький хлопчик.
- Що ви хочете сказати Олегов╕?
- Сказати, синку, ми тебе дуже любимо й чека╓мо. Я дуже хочу, щоб в╕н вийшов ╕ щоб знову оп╕кувався д╕тьми. Владов╕ зараз потр╕бен батько. В╕н хворий хлопчик, йому необх╕дний розвиток. В╕н не дурний, чита╓ чудово. Прочитав ул╕тку «Тома Сой╓ра», «Роб╕нзона Крузо». Ус╕ по 500 стор╕нок. В╕н уголос мен╕ прочитав. Перед сном чита╓ мен╕ вголос. Дуже любить ╕стор╕ю. Йому необх╕дний розвиток. Що з нього буде, якщо залишиться з╕ мною?
- Я боюся, що ось так проминуть роки, забудуть ╕ сид╕тиме 20 рок╕в. Ось.
Натал╕я Гуменюк ╕ Олександр Назаров, «Громадське»
https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 25.05.2018 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20012

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков