Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3788)
З потоку життя (6993)
Душі криниця (3758)
Українці мої... (1519)
Резонанс (1639)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1771)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╤СТОР╤Я КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ МА╢ ШАНС ЗАЗВУЧАТИ УКРА╥НСЬКОЮ
30 липня на платформ╕ “Велика ╤дея” стартувала кампан╕я збору кошт╕в про╓кту...


ФЛЕШМОБ «БУДЕМО РАЗОМ»
У Ки╓в╕ запущено флешмоб «Будемо разом» на п╕дтримку людей, що проживають на...


«ДИВОВИЖН╤ ╤СТОР╤╥ КРИМУ» У МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛ╤
26 лютого у Мистецькому арсенал╕ в╕дкри╓ться виставка «Дивовижн╕ ╕стор╕╖ Криму».


УРОКИ КРИМУ: ПОПРИ ТРАВМУ, МИ МА╢МО ЗНАЙТИ СИЛИ ДЛЯ РОЗВИТКУ
Виступ учасника Нестор╕всько╖ групи ╢вгена Гл╕бовицького у Кримському дом╕ п╕д час вечора,...


ОДИНОЧН╤ П╤КЕТИ В КРИМУ: ВИКЛИК ОКУПАНТАМ
Б╕льше 80 суд╕в у справах кримськотатарських патр╕от╕в провела в один день т.зв. "кримська влада"...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:
Click for Simferopol, Ukraine Forecast
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 22.12.2017 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 22.12.2017
ЗА «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ» В КРИМУ!

Цей перед'юв╕лейний («Кримськ╕й св╕тлиц╕» за тиждень – чверть в╕ку) лист-звернення укра╖нських письменник╕в до Президента Укра╖ни, до Голови Верховно╖ Ради Укра╖ни, до Голови ком╕тету ВР Укра╖ни з питань свободи слова та ╕нформац╕йно╖ пол╕тики та до М╕н╕стра культури Укра╖ни ╓, можливо, останн╕м шансом для влади виправити  недопустиму ситуац╕ю, до яко╖  внасл╕док некомпетентност╕ та волюнтаризму чиновник╕в в╕д культури допроваджено ╓дину за вс╕ роки Незалежност╕ укра╖номовну газету Криму «Кримську св╕тлицю». Вчитайтесь уважно в його рядки, шановний читачу. Чи не зда╓ться Вам, що окр╕м зовн╕шнього ворога, ма╓мо велику загрозу для держави саме в особ╕ таких нездар? Найближчим часом буде з╕н╕ц╕йована петиц╕я до Гаранта Конституц╕йних прав, до яко╖ зможе долучитися кожен, хто вбол╕ва╓ за Укра╖ну. Поширюйте цього листа. Ма╓мо застоювати себе, св╕й Край. Хто, як не ми?

  Президенту Укра╖ни
  буд. 11, вул. Банкова, м. Ки╖в, 01220
  requests@apu.gov.ua
коп╕я  Голов╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни
  к╕мн. 114, буд. 6-8, вул. Банкова, м. Ки╖в, 01220
  v_zvernen@rada.gov.ua
коп╕я  Ком╕тету Верховно╖ Ради Укра╖ни з питань       свободи слова та ╕нформац╕йно╖ пол╕тики
  к╕мн. 114, буд. 6-8, вул. Банкова, м. Ки╖в, 01220
  v_zvernen@rada.gov.ua
коп╕я  М╕н╕стру культури Укра╖ни
  буд. 19, вул. ╤вана Франка, м. Ки╖в, 01601
  Gromadyanyn@mincult.gov.ua
     
  Шановний пане Президенте,
  Голово Верховно╖ Ради,
  Голово ком╕тету Верховно╖ Ради,
  М╕н╕стре культури

 Ми, укра╖нськ╕ письменники як з Укра╖ни, так ╕ з д╕аспори, зверта╓мо Вашу щонайпильн╕шу увагу на неприпустиму ситуац╕ю, яка склалася з всеукра╖нською загальнопол╕тичною та л╕тературною газетою “Кримська св╕тлиця”, заснованою у 1992 роц╕ в С╕мферопол╕ групою ентуз╕аст╕в-державник╕в, що в подальшому склали ╖╖ трудовий колектив, Всеукра╖нським товариством “Просв╕та” та Сп╕лкою письменник╕в Укра╖ни.
 П╕сля окупац╕╖ Криму Рос╕╓ю в 2014 роц╕ трудовий колектив газети, нав╕ть попри втрату свого оф╕су, продовжував свою д╕яльн╕сть на територ╕╖ п╕вострова. Готувались актуальн╕ матер╕али, писались статт╕, готов╕ принт-файли газети щотижнево пересилались до оф╕с╕в сп╕взасновник╕в — Всеукра╖нського товариства “Просв╕та” та М╕н╕стерства культури, до видавця — державного п╕дпри╓мства Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво (ДП НГЖВ) та до друкарн╕. Б╕льше того, до самого к╕нця 2014 року сп╕вроб╕тники редакц╕╖ поширювали серед кримських передплатник╕в видрукуваний в Ки╓в╕ тираж. В подальшому, п╕сля припинення зал╕зничного сполучення з Кримом, доправлення друковано╖ продукц╕╖ на п╕востр╕в стало неможливим. Газету, в╕дпов╕дно, було переведено в електронний формат. 15 лютого 2015 року на сайт╕ НГЖВ про те пов╕домляв його тод╕шн╕й кер╕вник пан Ратушний Р.Я. (http://cultua.media/nternet-vidannja-krimska-svtlicja). Таким чином, з того часу “Кримська св╕тлиця” публ╕кувала вс╕ сво╖ матер╕али лише на сво╓му оф╕ц╕йному сайт╕ (http://svitlytsia.crimea.ua), який функц╕ону╓ з 2002 року.
 Але вже в березн╕ 2016 року новий оч╕льник ДП НГЖВ пан Щекун А.С. вида╓ наказ про переведення газети з С╕мферополя до Ки╓ва, а в травн╕ 2016 року наступним сво╖м наказом зв╕льня╓ весь трудовий колектив редакц╕╖ «КС». Формальною причиною зв╕льнення св╕тличан була ╖хня в╕дмова в╕д переведення до Ки╓ва, реальною — давня небайдуж╕сть кер╕вництва ДП НГЖВ до ╓дино╖ укра╖номовно╖ газети Криму, яку було “яскраво” продемонстровано ще в 2010 роц╕. Тод╕ багатол╕тнього головного редактора “Кримсько╖ св╕тлиц╕” пана Качулу було облудно звинувачено у зловживаннях та зв╕льнено, ╕ доки в╕н доводив в судах свою невинуват╕сть, газету було переформатовано ╕ менш н╕ж за п╕вроку знищено. В╕дродити тод╕ “Кримську св╕тлицю” вдалося лише через п╕вроку. Зверта╓мо Вашу увагу на те, що ╕ в цьому випадку оч╕льник ДП НГЖВ вже заявив про можливе закриття газети (https://ua.krymr.com/a/news/28745835.html).
 Формальн╕сть згаданого наказу оч╕льника ДП НГЖВ про переведення «КС» до Ки╓ва поляга╓, на наш погляд, у неврахуванн╕ ╕снуючих обставини ╕ реал╕й. Найперше, посилання на те, що наказ про переведення редакц╕╖ був продиктований п╕клуванням кер╕вництва ДП НГЖВ про безпеку сво╖х кримських колег, спростову╓ться тим, що його ц╕лком влаштовувало, якби т╕ й дал╕ працювали на окупован╕й територ╕╖ на газету, але не належали до ╖╖ редакц╕╖. Також, видаючи св╕й наказ про переведення редакц╕╖ “Кримсько╖ св╕тлиц╕” з С╕мферополя до Ки╓ва, оч╕льник ДП НГЖВ не взяв до уваги ан╕ думки сп╕взасновник╕в, до яких, в першу чергу, належав сам трудовий колектив газети, котрий упродовж двох окупац╕йних рок╕в продовжував безпереб╕йно випускати газету ╕ не бажав втрачати контакт з Кримом, з╕ сво╖ми пост╕йними читачами, н╕ то╖ сутт╓во╖ обставини, що вивезти з п╕вострова арх╕в газети не було жодно╖ можливост╕. Окр╕м того, принаймн╕ тро╓ з шести член╕в редакц╕╖ мали особист╕ обставини, як╕ унеможливлювали ╖х пере╖зд до Ки╓ва.
 Економ╕чний зашморг, коли спершу упродовж дев'яти м╕сяц╕в 2015 року прац╕вникам газети в╕дмовляли у виплат╕ зарплат, а пот╕м ╕ зв╕льнення з ганебними формулюваннями: “за прогули” (для головного редактора, який працюючи на газету упродовж двадцяти рок╕в, жодного разу не м╕г дозволити соб╕ в╕дпустки), “за в╕дмову в╕д пере╖зду” (для власних кореспондент╕в, як╕ за законом ╕ не були зобов'язан╕ кудись пере╖жджати) — це так держава Укра╖на оц╕нила самов╕ддану працю трудового колективу ╓дино╖ за вс╕ роки Незалежност╕ державницько╖ укра╖номовно╖ газети Криму, ╖╖ вклад в ╕нформац╕йний спротив?
 Зверта╓мо Вашу увагу на те, що при тому генеральним директором ДП НГЖВ паном Щекуном було порушено ряд норм - як морально-етичного порядку, так ╕ чинних закон╕в Укра╖ни.
 Знищення поперед спецслужб ворога укра╖нсько╖ державницько╖ газети, ровесниц╕ Незалежност╕, яка, опинившись на окупован╕й територ╕╖, два роки тримала там укра╖нське ╕нформац╕йне поле, ╓ н╕чим ╕ншим, як св╕домим п╕д╕груванням Кремлю в ╕нформац╕йн╕й в╕йн╕, ведено╖ ним проти нашо╖ кра╖ни. Накази пана Щекуна пересилати кореспонденц╕╖ з Криму до редакц╕╖ незаконно створеного ним в Ки╓в╕ клону “Кримсько╖ св╕тлиц╕” окр╕м електронно╖, ще й засобами звичайно╖ пошти, тотально контрольовано╖ на п╕востров╕ спецслужбами Рос╕╖, ╓ ще одним доказом того. Адже в╕ддаючи той наказ, вчорашн╕й кримчанин Щекун не м╕г не усв╕домлювати, що його виконання означало б негайний вих╕д спецслужб Рос╕╖ на редакц╕ю «КС», гарантовану ╖╖ л╕кв╕дац╕ю, репресування член╕в редакц╕╖.
 Видаючи за переведення редакц╕╖ “Кримсько╖ св╕тлиц╕” пере╖зд до Ки╓ва лише одн╕╓╖ особи - коректора, простимульовано╖ п╕двищенням до посади в╕дпов╕дального секретаря, пан Щекун фактично створив у Ки╓в╕ абсолютно ╕ншу газету, як за зовн╕шн╕м виглядом, форматом, наповненням, так ╕ за редакц╕йною пол╕тикою та ц╕льовою аудитор╕╓ю. Воно б ╕ н╕чого, якби не видавати ту газетку за “Кримську св╕тлицю”. Начепивши на не╖ ╕м'я щойно удавлено╖ ним “Кримсько╖ св╕тлиц╕”, вв╕вши з якогось дива ДП НГЖВ до складу сп╕взасновник╕в (Державний ре╓стр друкованих засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ ╕ дос╕ не зна╓ про ╕снування такого сп╕взасновника “Кримсько╖ св╕тлиц╕” як ДП НГЖВ), пан Щекун “забув” при тому виконати вимоги закону. Адже ст. 20 закону Укра╖ни “Про друкован╕ засоби масово╖ ╕нформац╕╖” вимага╓ безумовно╖ перере╓страц╕╖ видання, як в раз╕ зм╕ни адреси редакц╕╖, так ╕ у випадку будь-яких зм╕н складу сп╕взасновник╕в.
 На жаль, схоже на те, що ╕гнорування закону, не кажучи вже про як╕сь моральн╕ норми, ╓ сталою практикою ДП НГЖВ. Так, в порушення закону Укра╖ни “Про оплату прац╕”, частин╕ сп╕вроб╕тник╕в газети (Бут, Соловей) не було виплачено зароб╕тну плату при зв╕льненн╕, попри те, що заборгован╕сть складала в╕д шести до дванадцяти м╕сяц╕в. Б╕льше того, документально засв╕дчено ганебний випадок викрадання сп╕вроб╕тниками ДП НГЖВ зарплати одного з член╕в редакц╕╖ «КС».
 Ганебно, що н╕ державн╕ посадовц╕, як╕ мали б бути зразком дотримання укра╖нських закон╕в, н╕ нав╕ть “безсторонн╕” суди впритул не пом╕чають свав╕лля, чиненого щодо “Кримсько╖ св╕тлиц╕”.
 То, може, створена паном Щекуном фейкова ки╖вська “Св╕тлиця” ╓ ефективн╕шою за справжню “Кримську св╕тлицю”? Суд╕ть сам╕: в той час як кримська редакц╕я “Кримсько╖ св╕тлиц╕” нав╕ть через п╕втора роки п╕сля зв╕льнення паном Щекуном продовжу╓ щотижнево публ╕кувати на сво╓му оф╕ц╕йному сайт╕ св╕же число тижневика, фейкова газетка пана Щекуна з'явля╓ться в Мереж╕ (а лише тут ╖╖ можуть бачити мешканц╕ п╕вострова) украй нерегулярно. Так, вс╕ ╖╖ цьогор╕чн╕ числа були викладен╕ в ╤нтернет╕ всього за три подач╕ — у березн╕, кв╕тн╕ та у вересн╕ м╕сяц╕, паками по к╕лька чисел. В той час, як на оф╕ц╕йному сайт╕ “Кримсько╖ св╕тлиц╕” читач знайде цього тижня ╖╖ 51 число, на сайт╕ незаконного ки╖вського клону пана Щекуна висить лише 24 число за початок червня. ╤ цей запл╕сняв╕лий м╕д╕йний продукт пода╓ться паном Щекуном у якост╕ ╕нформац╕йно╖ збро╖?
 З паперовим форматом то╖ газетки ще сумн╕ше. До Криму ╖╖ тираж, з╕ зрозум╕лих причин, не потрапля╓, але 210 (дв╕ст╕ десять) передплатник╕в на всю велику Укра╖ну (оф╕ц╕йн╕ дан╕ ДП НГЖВ) ╓ вельми показовою оц╕нкою ╖╖ якост╕, а отже й популярност╕ серед в╕тчизняного читача. ╤ це в той час, як на оф╕ц╕йний сайт справжньо╖ “Кримсько╖ св╕тлиц╕”, за даними адм╕н╕стратора сайту пана Миколи Владз╕м╕рського, щоденно заходить до тисяч╕ двохсот в╕дв╕дувач╕в.
 Варто згадати, що окр╕м сво╓╖ безпосередньо╖ роботи з регулярного наповнення сайту газети, кримська редакц╕я “Кримсько╖ св╕тлиц╕” продовжу╓ коп╕тку роботу з оцифрування свого багатор╕чного арх╕ву — того самого, матер╕алами якого користу╓ться ки╖вська команда пана Щекуна, безсоромно видаючи ╖х за сво╖.
 ╥╖ зусиллями кримський л╕тературний конкурс “Ми - д╕ти тво╖ Укра╖но!”, започаткований майже 20 рок╕в тому редактором в╕дд╕лу л╕тератури “Кримсько╖ св╕тлиц╕”, в╕домим поетом Данилом Кононенком, в час╕ окупац╕╖ набув статусу всеукра╖нського ╕ цьогор╕ч вже вдруге, в щор╕чн╕й церемон╕╖ нагородження в Театр╕ на Подол╕, з╕брав поц╕нний врожай юних талант╕в. Також, зусиллями зв╕льненого головного редактора «КС» пана Качули, видано книжку спогад╕в про колегу-св╕тличанина, чудового кримського поета Данила Кононенка.
 На наше глибоке переконання, “Кримська св╕тлиця”, як╕й через тиждень виповню╓ться чверть стол╕ття, ╕ сьогодн╕ ╓ тим чинником, який ╓дна╓ Крим з Укра╖ною, утверджу╓ Укра╖ну в Криму, невтомно нагаду╓ про нього св╕тов╕. Одним ╕з св╕дчень того ╓ творч╕сть сучасних укра╖нських письменник╕в ╕ поет╕в — як з Криму, Укра╖ни, так ╕ далеко з-поза ╖╖ меж.
 Це наше звернення до ч╕льних представник╕в чинно╖ укра╖нсько╖ влади ╓ нагадуванням про ╖х обов'язок пильнувати за дотриманням моральност╕, справедливост╕, за дотриманням закон╕в, за утвердженням укра╖нського в Укра╖н╕, в тому числ╕ й у Криму, про ╖х обов'язок, зрештою, повертати втрачений Крим. А що той процес ╓ вкрай непростим, в╕н потребу╓, окр╕м щирого бажання, ще й мудро╖ дипломат╕╖ та велико╖ дел╕катност╕. На жаль, вкрай необдуман╕, багато в чому волюнтаристськ╕, значною м╕рою незаконн╕, а по сут╕ сво╖й антидержавн╕ д╕╖ чиновник╕в ДП НГЖВ щодо “Кримсько╖ св╕тлиц╕” вочевидь шкодять тому процесу. В будь-якому раз╕, нищення представниками Укра╖нсько╖ держави державницько╖ укра╖нсько╖ газети, яка упродовж всього свого ╕снування робила все можливе для утвердження Укра╖ни в Криму, яка продовжу╓ в╕дстоювати Укра╖ну на п╕востров╕ нав╕ть в час╕ окупац╕╖, ╓ дуже поганим сигналом укра╖нцям Криму ╕ не лише ╖м.
 Вимага╓мо, в╕дтак, щонайшвидшого в╕дновлення закону ╕ справедливост╕ щодо “Кримсько╖ св╕тлиц╕” та безп╕дставно дискрим╕нованого, незаконно зв╕льненого ╖╖ трудового колективу.

╤н╕ц╕атор звернення:
Валентин Бут, Крим, Укра╖на
На сьогодн╕ звернення п╕дписали укра╖нськ╕ письменники:
Патара Бач╕я, м. Теребовля, Укра╖на
Леся Геник, ╤вано-Франк╕вськ, Укра╖на
Наталя Данилюк, ╤вано-Франк╕вщина, Укра╖на
Ганна Верес-Демиденко, Полтавщина, Укра╖на
Михайло Жайворон, Житомир, Укра╖на
Любов ╤гнатова, Полтавщина, Укра╖на
Олена ╤ськова-Миклащук, Хмельниччина, Укра╖на
Людмила Калиновська, м. Б╕лоп╕лля, Укра╖на
В╕ктор Качула, Крим, Укра╖на
Галина Коризма, Мадрид, ╤спан╕я
Галина Котлак, Волинь, Укра╖на
Павло Кричевський, Рос╕я
В╕тал╕й Лазорк╕н, м. Ки╖в, Укра╖на
Василь Латанський, Крим, Укра╖на
Галина Литовченко, Крим, Укра╖на
Натал╕я Мазур, Хмельниччина, Укра╖на
Леся Низова, м. Луганськ/Городок, Укра╖на
В╕ктор Охр╕менко, Чен╕г╕вщина, Укра╖на
Катерина Рамдон, м. Одеса, Укра╖на
Наталя Святокум, м. Кропивницький, Укра╖на
Олекса Удайко, м. Ки╖в, Укра╖на
Леся Утриско, Мадрид, ╤спан╕я
Натал╕я Хаммоуда, м. Махд╕я, Тун╕с
Леся Шмигельська, ╤вано-Франк╕вщина, Укра╖на
Наталка Ярема, м. Льв╕в, Укра╖на

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 22.12.2017 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19456

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков