Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 27.01.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 27.01.2017
НЕР╤ВН╤СТЬ ДОХОД╤В ПО-УКРА╥НСЬКИ: «Г╤РШЕ», Н╤Ж У ГОНДУРАС╤, «КРАЩЕ», Н╤Ж У ШВЕЦ╤╥

М╕жнародна статистика стверджу╓, що пр╕рва м╕ж доходами багатих та б╕дних в Укра╖н╕ зменшу╓ться. Ми щось пропустили?
Одним ╕з численних показник╕в економ╕чного усп╕ху будь-яко╖ кра╖ни ╓ максимально коротка в╕дстань м╕ж найбагатшими та найб╕дн╕шими верствами населення, яка вим╕рю╓ться так званим коеф╕ц╕╓нтом Джин╕ (за ╕м’ям винах╕дника - ╕тал╕йського економ╕ста ╕ статистика минулого стол╕ття Коррадо Джин╕). Чим коеф╕ц╕╓нт б╕льший, тим пр╕рва глибша – 1% означа╓, що в кра╖н╕ повна р╕вн╕сть доход╕в у вс╕х групах населення, 100% — весь дох╕д в кра╖н╕ належить одн╕й особ╕. Як св╕дчать дан╕ ООН, за цим показником Укра╖на, маючи ступ╕нь розпод╕лу доход╕в близько 25%, знаходиться серед ╓вропейських л╕дер╕в. От т╕льки укра╖нц╕ чомусь цього не в╕дчувають.

«Один пишем, два на ум пошло»
Найближч╕ три роки уряд об╕ця╓ стримувати поглиблення пр╕рви м╕ж доходами заможних ╕ б╕дних укра╖нц╕в, не допускаючи нер╕вност╕ розпод╕лу в кра╖н╕ б╕льше н╕ж у 35%. Таку стратег╕чну ц╕ль в╕н поставив соб╕ до 2020 року. В ц╕лому непогано, як для кра╖ни, що розвива╓ться. Хоча до цього часу могло би бути й краще.
Ц╕каво, що п╕к нер╕вном╕рност╕ у доходах укра╖нц╕в спостер╕гався в далекому 1995 роц╕, коли показник сягав рекордних 39%. Чесно кажучи, не хот╕лося б знову потрапити у т╕ часи… Рос╕яни, до реч╕, десь на тому р╕вн╕ ╕ застрягли – ╖х показник Джин╕ сьогодн╕ становить 40,5%.
Численн╕ соц╕олог╕чн╕ досл╕дження стверджують, що чим б╕льш демократичною ╓ кра╖на - тим менша в н╕й нер╕вн╕сть населення по доходах. Кра╖ни, що розвиваються, характеризуються б╕льшою нер╕вн╕стю, н╕ж розвинен╕.
Так, найменша в╕дм╕нн╕сть у доходах пом╕тна у скандинавських кра╖нах, де коеф╕ц╕╓нт Джин╕ становить близько 27% (у Швец╕╖, наприклад). У кра╖нах ╕з найб╕льшою нер╕вн╕стю — П╕вденно-Африканськ╕й Республ╕ц╕, Республ╕ц╕ Сейшельськ╕ острови — цей показник становить приблизно 63%.
Серед 28 кра╖н-член╕в ╢С найнижче значення вказаного показника у 2014 р. мала Словен╕я — 25%, найвище — Латв╕я — 35,5%.
Щодо Укра╖ни, то тут спостер╕га╓ться сво╓р╕дний феномен. За даними «Допов╕д╕ про людський розвиток 2015» Програми розвитку ООН, що базу╓ться на зв╕тах нац╕ональних статистичних агентств, ╕ндекс Джин╕ в Укра╖н╕ минулого року становив 24%, тобто був чи найнижчим в ╢вроп╕! Скажи якому шведу – то й не пов╕рить.
Тому прост╕ укра╖нц╕ ╕ в╕тчизнян╕ експерти переконан╕ – статистика добряче прибр╕ху╓, адже реально укра╖нське сусп╕льство дуже розшароване. За даними Елли Л╕баново╖, директора ╤нституту демограф╕╖ та соц╕альних досл╕джень НАН Укра╖ни ╕м. М.В. Птухи, доходи 10% найбагатших ╕ 10% найб╕дн╕ших укра╖нц╕в з врахуванням т╕ньових доход╕в в╕др╕зняються у 40 раз╕в.
У чому причина нев╕дпов╕дност╕?
Економ╕сти стверджують, що вона зумовлена, по-перше, низькою як╕стю в╕тчизняних статистичних даних про доходи найбагатших та найб╕дн╕ших верств населення, на яких власне ╕ ╜рунтуються оц╕нки м╕жнародних ╕нституц╕й. ╤ншими словами, значна доля т╕ньово╖ економ╕ки не врахову╓ться в розрахунках ╕ тому спотворю╓ реальну картину. По-друге, в Укра╖н╕ м╕ж заможними людьми (яких мало) ╕ б╕дними (яких багато) практично в╕дсутн╕й середн╕й клас, який би ур╕вноважував ситуац╕ю, якщо не математично, то хоча б на р╕вн╕ в╕дчутт╕в.
Суд╕ть сам╕, коеф╕ц╕╓нт Джин╕ у 35%, який слугуватиме найближч╕ роки ключовим економ╕чним ор╕╓нтиром для укра╖нських урядовц╕в, в абсолютному значенн╕ в╕дпов╕да╓ р╕вню таких кра╖н, як:
- Алжир 1995 року (на той час в кра╖н╕ йшла громадянська в╕йна);
- Австрал╕я 1994 року (кра╖на переживала економ╕чний спад, перебуваючи в процес╕ переходу в╕д конституц╕йно╖ монарх╕╖ до республ╕ки);
- Танзан╕я 2007 року (аграрний сектор займав майже 50% ВВП, б╕льше 70% населення перебувало за межею б╕дност╕);
- Лаос 2008 року (в╕дстала аграрна кра╖на знаходилась на 153 м╕сц╕ за р╕внем ВВП в св╕т╕, близько 40% населення проживали за межею б╕дност╕);
- Бангладеш 2010 року (йшли пов╕льн╕ економ╕чн╕ реформи, в╕дм╕чалася пол╕тична нестаб╕льн╕сть, значна корупц╕я та пост╕йн╕ теракти);
- ╤спан╕я 2011 року (сталася економ╕чна криза, що привела до безроб╕ття у 20%, пол╕тики жорстко╖ економ╕╖, замороження пенс╕й);
- Грец╕я 2013 року (сталася ф╕нансова криза, що мало не привела до банкротства кра╖ни, безроб╕ття склало майже 27%).
Дивно, чи не так?
Виходить, в╕д Гондурасу (з його коеф╕ц╕╓нтом Джин╕ 57%), з яким ми ╕рон╕чно любимо себе пор╕внювати, ми вже в╕д╕йшли далеко – ╕ за в╕дчуттям, ╕ за статистикою. А от сус╕дку Польщу (коеф╕ц╕╓нт Джин╕ 32%), на яку ми пост╕йно р╕вня╓мось, по цифрах наче й перегнали, та «ефекту» в кишенях щось не в╕дчува╓мо.

А багатш╕ все багат╕ють
До реч╕, ц╕кава тенденц╕я - протягом останн╕х десятил╕ть нер╕вн╕сть у св╕т╕ зроста╓. Так, частка нац╕онального доходу, що припада╓ на 1% найбагатших американц╕в, в╕д 1980 року подво╖лася — в╕д 10% до 20%. Що вража╓ — частка найбагатшого населення в США (родини ╕з середн╕м доходом б╕льше $24 млн.) зросла вчетверо - до майже 5%. У численних кра╖нах, зокрема, Британ╕╖, Канад╕, Кита╖, ╤нд╕╖, Швец╕╖, зросла частка нац╕онального доходу, яка припада╓ на найзаможн╕ший 1% населення.
К╕льк╕сть супербагат╕╖в взагал╕ р╕зко зросла на вс╕й планет╕. Зг╕дно щор╕чного св╕тового рейтингу доларових м╕льярдер╕в американського Forbes у 2015 роц╕ в список потрапили 1826 ос╕б. ╥х сукупн╕ статки склали $7,05 трлн., що на $600 млрд. б╕льше, н╕ж роком ран╕ше. 290 ос╕б — новачки рейтингу, 71 з них представляють Китай.
У сп╕льн╕й допов╕д╕ м╕жнародних аудиторських компан╕й UBS та PricewaterhouseCoopers наголошу╓ться, що багатство м╕льярдер╕в зроста╓ швидше в╕д св╕тово╖ економ╕ки: з 1995 р. загальн╕ статки найбагатших людей зросли у в╕с╕м раз╕в - до $5,4 трлн. у 2014 р., тод╕ як св╕товий ВВП за той же пер╕од зр╕с лише втрич╕ — до $77 трлн.
Недопущення поляризац╕╖ сусп╕льства за р╕внем доход╕в, безперечно, одне ╕з важливих завдань для уряду. Адже необ╜рунтована соц╕ально-економ╕чна нер╕вн╕сть завжди вкрай негативно сприйма╓ться сусп╕льством.
Не в╕дкри╓мо великого секрету, якщо скажемо, що саме ця нер╕вн╕сть в умовах в╕дсутност╕ системи "соц╕альних л╕фт╕в" ╓ головною причиною м╕грац╕╖ працездатного населення з Укра╖ни. Тема яко╖ останн╕м часом у багатьох на вустах у зв'язку з в╕д'╖здом з кра╖ни в╕домого б╕знесмена, засновника сайту AIN Артура Оруджал╕╓ва. Не дарма його фраза «воздух пропитан атмосферой эмиграции» за к╕лька дн╕в стала справжн╕м мемом. В кра╖н╕, де, нагада╓мо, оф╕ц╕йний коеф╕ц╕╓нт Джин╕ такий привабливо низький…

Оксана Пол╕щук
http://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 27.01.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18008

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков