Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВС╤ ОЗНАКИ ЗЛОЧИНУ ПРОТИ ЛЮДЯНОСТ╤
Кримчани за «дискредитац╕ю арм╕╖ РФ» заплатили за два роки 10,7 м╕льйона долар╕в...


КРИМОСУДДЯ
СЛОВО СИЛИ – ПРОТИ СИЛИ СЛОВА…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот дев’яносто другий…


КРИМОСУДДЯ
СЛОВО СИЛИ – ПРОТИ СИЛИ СЛОВА…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот в╕с╕мдесят п’ятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 23.08.2013 > Тема "Бути чи не бути?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 23.08.2013
С╤М ЧУДЕС СЕВАСТОПОЛЯ, ЯК╤ ЗДАЮТЬСЯ НЕПОРУШНИМИ

В сво╖й хат╕ – своя правда?

Навряд чи колись Севастополь наважиться позбутись негативно╖ спадщини колишньо╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ та Радянського Союзу. Атав╕зми ╕снують як в ╕нтелектуальному та ╕нформац╕йному простор╕ ╕ оточенн╕ громади — топон╕м╕ц╕, б╕гбордах, ЗМ╤ ╕ т. ╕н., так ╕ в матер╕альному вим╕р╕ — фах╕вцями озвучена к╕льк╕сть пам’ятник╕в — в╕д 2 до 2,5 тисяч╕. Головн╕ аргументи представник╕в влади — «Н╓ ми став╕л╕ — н╓ нам сн╕мать», «Ето наша ╕стор╕я». Б╕льше того, в╕дмерл╕ в св╕домост╕ негативн╕ постат╕ влада прагне в╕дродити, в╕дмивши ╖х, як ╖й зда╓ться, доб╕ла.
У б╕льшост╕ сво╖й м╕сцева громада в╕рна комун╕стичним традиц╕ям — н╕що не може похитнути цих переконань — н╕ в╕дсутн╕сть чи обмеження продукт╕в перед розвалом ╕мпер╕╖, н╕ велика к╕льк╕сть ╕нформац╕╖ про злочини тотал╕тарних час╕в, яка нин╕ легкодоступна. Тому пол╕тикам легко ман╕пулювати св╕дом╕стю севастопольц╕в — при словах «мова», «Бандера», «Шухевич» ╕ у пол╕тик╕в, ╕ у виборц╕в оч╕ наливаються кров’ю, ╕ вони здатн╕ проголосувати за будь-кого, не думаючи. Мабуть, таки багацько радянських людей замучив Бандера, будучи ув’язненим у н╕мецьк╕й тюрм╕. Тобто дос╕ севастопольц╕ мертвого Бандеру бояться, а живих бандит╕в не бояться. Сам╕й же громад╕ пропагандисти нав’язують хибн╕ схеми, як╕ ╓ переважно спрощеними ╕ повторюваними, що призводить до фактичного зомбування городян.
Спод╕ватись на як╕сь зм╕ни у нижче перерахованих дивах н╕ на кого. Один ╕з телеканал╕в залюбки показу╓ молод╕жного л╕дера, який без жарт╕в каже: «Як владу можна критикувати? ╥й ╕ так нелегко доводиться». Це вже там, поза екраном, його п╕дгодовують грантами, у тому числ╕ зах╕дн╕ демократи…


«Ще Лен╕нових пам’ятник╕в полк трима╓ в окупац╕╖ державу…»

Ц╕ слова Олеся Луп╕я ще довго будуть актуальними для нашого м╕ста. Т╕льки на публ╕чних м╕сцях бовван╕ють пам’ятники комун╕стичному ╕долу, а ск╕льки ╖х сто╖ть у каб╕нетах чиновник╕в, б╕бл╕отеках, школах – нев╕домо. Нав╕ть у фой╓ м╕ськради в╕дв╕дувач╕в ╕ депутат╕в зустр╕ча╓ Лен╕н.
Спочатку головний монумент вождю б╕льшовик╕в стояв з 1932 р. на сучасному майдан╕ Нах╕мова, який ╕ сам зазнав не менше семи перейменувань. П’ять рок╕в його переробляли з пам’ятника Нах╕мову — зняли ф╕гуру адм╕рала, збили прапор, барель╓ф ╕ написи. П╕д час окупац╕╖ вс╕ ф╕гури ╕ бронзов╕ частини пам’ятника Лен╕ну н╕мц╕ в╕дправили на переплавку.
А сучасний монумент на Центральн╕й г╕рц╕, яка колись називалась Хребет Беззаконня, сто╖ть з 5 листопада 1959 р.
Вигляда╓, що севастопольц╕ не мають до Лен╕на жодних претенз╕й н╕ щодо затоплення Чорноморського флоту за його розпорядженням, н╕ щодо кривавого червоного терору, коли була знищена чимала частина городян. Сам╕ матроси ╕ оф╕цери на загальнофлотських зборах на Чорноморському флот╕ 340 голосами з 409 делегат╕в ухвалили р╕шення направити в ус╕ гарн╕зони флоту телеграму з вимогою «в жодному раз╕ не допустити при╖зду Лен╕на до Севастополя». Простили й в╕руюч╕, хоча Лен╕н ╕ Стал╕н нищили церкви.
Лен╕н таки добрався до м╕ста багатьма пам’ятниками ╕ коп╕ями. Володимир Яцуба якось попередив, що в╕н н╕кому не дозволить зд╕йснити наругу над пам’ятником: «Я дав команду начальнику УВС виставити пост. Це не просто пам’ятник, це ╕сторичний пам’ятник, р╕вного якому нема╓ на територ╕╖ Укра╖ни, це я вам говорю».

╤╤
«…Тая цариця — лютий ворог Укра╖ни, голодна вовчиця!»

Ц╕ слова Тараса Шевченка про рос╕йську ╕мператрицю н╕мецького походження Катерину ╤╤ треба було б знати кожному депутату, аби не з’являлись потуги ув╕чнити ╖╖ в монументах як геро╖ню.
До Кобзаря сп╕вали народну п╕сню «Ой з-за гори, з-за лиману» з╕ словами:

«Ой царице Катерино!
Що ж ти наробила?
Степ широкий, край веселий
Та й занапастила!»

П’ять рок╕в тому м╕сцева влада за п╕дтримки пророс╕йських ╕ антиукра╖нських орган╕зац╕й незаконно та ╕сторично неправдиво встановила в центр╕ м╕ста пам’ятник ворогу укра╖нського народу Катерин╕ ╤╤ — як «засновниц╕ м╕ста». До цього часу «батьком» м╕ста в ус╕х рос╕йських дов╕дниках вважався шотландець на рос╕йськ╕й служб╕ Фома Макенз╕ (Thomas MacKenzie). Адже саме в╕н заклав 13 червня 1783 року перш╕ камен╕ у чотири буд╕вл╕ майбутнього м╕ста. Буд╕вництво йшло без участ╕ столично╖ влади. ╤ т╕льки весною 1784 року Катерина ╤╤ видала указ стосовно Севастополя. Вона ж «уславилась» нищенням за ╖╖ розпорядженням Запорозько╖ С╕ч╕, нелюдським способом депортац╕╖ народ╕в та зв╕льненням в╕ков╕чно╖ укра╖нсько╖ територ╕╖ в╕д кор╕нного народу для заселення н╕мцями та представниками ╕нших нац╕й.
Останн╕м часом з’явились чутки про ╕н╕ц╕ативну групу громадян, яка готу╓ звернення до влади з проханням влаштувати колумбар╕й (сховище урн з прахом п╕сля кремац╕╖) на п╕дпорн╕й ст╕нц╕ позаду пам’ятника Катерин╕ ╤╤, щоб бути поруч ╕з ╖хн╕м ╕долом...

╤╤╤
Очистимо топон╕м╕чну карту Севастополя!

Про все це знають або просто зобов’язан╕ знати т╕, хто приймають р╕шення: севастопольська влада бережливо ставиться до ув╕чнення б╕льшовицьких кат╕в у м╕ст╕. Тому вулиц╕ й майдани, як╕ назван╕ ╕менами б╕льшовицьких вбивць ╕ орган╕затор╕в масового терору, як-от: «Ленина», «Надежды Островской», «Николая Пожарова», «Гавена» та ╕нш╕, ще довго збер╕гатимуть сво╖ назви.
Класикою стала стаття ╤горя Лос╓ва «Гавенные улицы Севастополя», надрукована к╕лька рок╕в тому в газет╕ «Флот Укра╖ни», у як╕й в╕н описав низку нелюдських «подвиг╕в» Юр╕я Гавена (справжн╓ ╕м’я — Ян Ернестович Дауман). Можна й навести хизування самого Гавена-Даумана: «Считаю нужным напомнить, что я применил массовый красный террор в то время, когда он партией официально еще не был признан. Так, напр., в январе 1918 года я, пользуясь властью пред. Севаст. военно-револ. комитета, приказал расстрелять более шестисот офицеров-контрреволюционеров».
Досл╕дник севастопольсько╖ ╕стор╕╖ Аркад╕й Чик╕н у книз╕ «Севастопольская Голгофа» пише: «…в Крыму красный террор отличался особой жестокостью, патологическим зверством… 29 ноября 1920 года в Севастополе на страницах издания «Известия временного Севастопольского ревкома» был обнародован первый список казненных людей. Их число составило 1634 человека (278 женщин). 30 ноября опубликован второй список — 1202 казненных человека (88 женщин)». ╤ таких документальних св╕дчень безл╕ч.
Неморальних ╕ недостойних народно╖ пам’ят╕ людей ув╕чнено на карт╕ м╕ста сотнями. Вони формують св╕дом╕сть ╕ нових покол╕нь.
Але на зм╕ни нема╓ над╕й — н╕ топон╕м╕чна ком╕с╕я при адм╕н╕страц╕╖, н╕ пост╕йна ком╕с╕я з соц╕ально-гуман╕тарних питань м╕ськради цього не посп╕шають робити. Так ╕ живуть севастопольц╕ в будинках на вулицях ╕ майданах кат╕в ╕ нелюд╕в.

IV
╤сторично неправдивий г╕мн

З подач╕ пророс╕йсько╖ комун╕стично╖ м╕сько╖ ради м╕ста 28 липня 1994 року п╕сню на слова Петра Градова та музику Вано Мурадел╕ зробили г╕мном Севастополя. Написана п╕сня була в 1954 роц╕ до 100-р╕ччя першо╖ геро╖чно╖ оборони м╕ста 1854-1855 рр. ╕ до 10-╖ р╕чниц╕ визволення Севастополя в╕д н╕мецько-фашистських загарбник╕в. Затверджений г╕мн р╕шенням I сес╕╖ м╕ськради XXI скликання в╕д 28 липня 1994 року.
Текст ╓ ун╕кальним за брехлив╕стю ╕ неправдивим за зм╕стом. Будь-якому профес╕йному ╕сторику в╕домо, що за всю ╕стор╕ю Севастополя його намагалися взяти 8 раз╕в. ╢диним наступом, який пощастило витримати його захисникам, була атака кримськотатарських ескадрон╕в у с╕чн╕ 1918 року. Вс╕ ╕нш╕ 7 спроб взяття м╕ста ворогом виявилися вдалими. Це ╓ ╕сторичними фактами, а не пропагандою.
Але г╕мн Севастополя ╕з присп╕вом «Легендарный Севастополь — неприступный для врагов» усе ж щодня луна╓ над м╕стом, з нього розпочинаються рад╕о- ╕ телепрограми, ╕ в╕н нав╕ю╓ системну брехню в голови прибулих мешканц╕в та молодого покол╕ння.
«Севастополь, Севастополь — гордость русских моряков» неодноразово повторю╓ться в п╕сн╕. А х╕ба укра╖нц╕ та представники ╕нших нац╕й Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ та Радянського Союзу геро╖чно не захищали м╕сто?
Один ╕з депутат╕в м╕сько╖ ради з телеекрана в╕дверто заявив, що така геро╖зац╕я ╕ м╕ф╕зац╕я конче необх╕дн╕ для здоров’я ветеран╕в.
Спроба оф╕цера ВМС Укра╖ни Мирослава Мамчака написати на музику Мурадел╕ ╕нш╕, б╕льш ╕сторично правдив╕ ╕ чесн╕ слова:
«Хай летить велична слава
Про звитягу моряк╕в
Севастопольських геро╖в —
Вс╕х його захисник╕в» —
була зустр╕нута пророс╕йськими колами абсолютно вороже. Вони хочуть жити в брехн╕.

V
Укра╖нська школа-колег╕ум

26 серпня 1998 року в Севастопол╕ була в╕дкрита школа № 8 М╕н╕стерства оборони Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ ╕мен╕ 850-р╕ччя Москви. Побудована вона була в рекордно коротк╕ терм╕ни — всього за 8 м╕сяц╕в на кошти уряду м╕ста Москви для д╕тей моряк╕в Чорноморського флоту Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ ╕ працю╓ за рос╕йськими осв╕тн╕ми програмами.
Президент Леон╕д Кучма у 1998 роц╕ т╕льки урочисто заклав кам╕нь на м╕сц╕ буд╕вництва укра╖нсько╖ школи-колег╕уму на 720 учн╕в. Тод╕ в╕н необачливо заявив: «Це буде найкраща школа у Севастопол╕». Леон╕д Кучма правив ще ш╕сть рок╕в ╕ к╕нцевого результату не досяг. Нема╓ школи-колег╕уму ╕ зараз.
Звернення укра╖нсько╖ громадськост╕ стосовно зак╕нчення буд╕вництва владою ╕гноруються. У серпн╕ 2011 р. громадський ком╕тет «Укра╖нський Севастополь» звернувся до голови Севастопольсько╖ м╕сько╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ Володимира Яцуби з проханням добудувати укра╖нську школу-колег╕ум, щоб реал╕зувати правa севастопольц╕в р╕зних нац╕ональностей на здобуття осв╕ти державною мовою. Спод╕вались на «високопрофес╕йн╕ якост╕ управл╕нця-господарника» та на «сприяння появ╕ в нашому м╕ст╕ найкращого осв╕тнього закладу на П╕вдн╕ Укра╖ни». Даремно.
Севастопольц╕, як╕ мають прогресивн╕ погляди на розвиток осв╕ти в сусп╕льств╕ ╕ бажають дати сво╖м д╕тям високояк╕сну осв╕ту державною мовою, дос╕ розчарован╕. Володимиру Яцуб╕ особисто була вручена ╕ газета «Слово Севастополя» ╕з текстом звернення, було поставлене запитання п╕д час урочистостей, присвячених Дню незалежност╕. Але п╕сля к╕лькам╕сячного пожвавлення чи ╕м╕тац╕╖ турботи про севастопольц╕в усе припинилось.

VI
Програма п╕дтримки сильн╕шого

З метою розвитку та п╕дтримки укра╖нсько╖ культури, забезпечення функц╕онування укра╖нсько╖ мови в ус╕х сферах громадського життя Севастополя в╕дпов╕дно до Постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни № 469 в╕д 10 кв╕тня 2006 року було вид╕лено 9 м╕льйон╕в гривень. На думку св╕домих укра╖нц╕в — це завершилось нец╕льовим використанням кошт╕в.
Разова субвенц╕я укра╖нського уряду час╕в Президента В╕ктора Ющенка викликала ╕н╕ц╕ативу пророс╕йських сил, як╕ якнайшвидшим чином прийняли «Програму п╕дтримки рег╕онально╖ рос╕йсько╖ мови ╕ рос╕йсько╖ культури в Севастопол╕». ╥╖ обсяг вир╕с з 1 до 1,5 млн. гривень. Кошти йдуть на п╕дтримку засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖, осв╕ту ╕ культуру.
Укра╖нц╕ в Севастопол╕, як ╕ в Криму, зг╕дно з ╓вропейською класиф╕кац╕╓ю, ╓ «меншиною в меншин╕». Наш╕ права в пол╕тичн╕й, громадськ╕й, культурн╕й, рел╕г╕йн╕й, ╕нформац╕йн╕й сферах пост╕йно порушуються. Це було за будь-яко╖ влади. А у м╕ст╕ живе б╕льше 20% укра╖нц╕в.
Навчальний процес у школах, культурн╕ заходи, ЗМ╤ — майже всуц╕ль використовують рос╕йську мову. Тобто п╕дтримка дом╕нуючо╖ мови ╓ дивною. Отже, депутати м╕сько╖ ради св╕домо нехтують правами укра╖нц╕в та представник╕в ╕нших нац╕ональностей при розпод╕л╕ кошт╕в громади.

VII
Незалежн╕ ЗМ╤

Якось мен╕ довелось на замовлення сол╕дно╖ орган╕зац╕╖ робити огляд м╕сцевих газет та ТБ. Траплялись ц╕л╕ тижн╕ ╕ м╕сяц╕, коли в огляд╕ не можна було навести приклад╕в якихось ц╕нних чи проблемних матер╕ал╕в. Жовт╕, синьо-б╕л╕, кольоров╕ — вс╕ вони виявились гомоген╕зованими, а за зм╕стом с╕р╕. Якщо нав╕ть ╕ були порушен╕ як╕сь проблеми, то в╕домий винуватець негаразд╕в не називався. Б╕льш╕сть матер╕ал╕в — просто серв╕льн╕ ╕ обслуговують потреби влади. Декларовано ЗМ╤ ╓ незалежними, але в╕дчува╓ться ╖хня мар╕онетков╕сть ╕ управл╕ння ззовн╕. Бували випадки дублювання одних ╕ тих же матер╕ал╕в у р╕зних газетах. Весело спостер╕гати, як п╕сля понед╕лкових бриф╕нг╕в ЗМ╤ розносять дивн╕ заяви, а наступного понед╕лка — ╖хн╓ спростування.
В╕дсутн╕сть у к╕осках укра╖нських газет, нав╕ть рос╕йською мовою, а у книжкових крамницях — книг укра╖нською мовою св╕дчить про побутовий шов╕н╕зм у м╕ст╕. ╤ найб╕льше чудо, що все це дос╕ терпиться...

Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ

ТИМ ЧАСОМ...
НЕ РАДИЙ ХР╤Н ТЕРТЦ╤, А ПО Н╤Й БОКАМИ ТАНЦЮ╢...

У Севастопол╕ завершився ф╕нальний етап конкурсу м╕ських художник╕в «Моя Укра╖на», який, за словами орган╕затор╕в, вони присвятили 22-╕й р╕чниц╕ Незалежност╕ Укра╖ни. Про це пов╕домив глядачам телеканал «Перший Севастопольський». Диктор сказала, що конкурс тривав м╕сяць, ╕ що в ньому взяли участь десятки художник╕в, а до ф╕налу д╕йшли три претенденти, як╕ 15 серпня 2013 р. орган╕зували мистецьку виставку п╕д в╕дкритим небом. Н╕ де це в╕дбулось, н╕ жодного ╕мен╕ художник╕в, на жаль, ми не почули. Хто саме став переможцем — теж нев╕домо.
Натом╕сть у короткому ╕нформац╕йному ролику говорили начальник управл╕ння культури ╕ туризму Севастопольсько╖ м╕сько╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ Тетяна Ульянова та заступник голови СМДА Дмитро Б╓л╕к. Головна д╕йова особа заходу народний депутат Укра╖ни Вадим Колесн╕ченко пов╕домив, що орган╕затори «вперше в╕д╕йшли в╕д хуторянства — все зроблено по-сучасному, по-новому», ╕ добре було б, якби по вс╕й Укра╖н╕ так було. У сюжет╕ зг╕дно з ╕нформац╕йною пол╕тикою телеканалу не пролунало жодного укра╖нського слова. Жодного пов╕домлення про под╕ю на ресурсах ╤нтернет б╕льше нема╓.
Пол╕тик Вадим Колесн╕ченко в╕домий сво╓ю д╕яльн╕стю та заявами, зокрема, щодо найб╕льшого державного свята Укра╖ни. День Незалежност╕ в╕н не святку╓, тому що поки не бачить приводу для свята, мовляв, не потр╕бно натужно святкувати те, чого нема╓ (http://new-sebastopol.com/news/novosti_sevastopolya/Vadim_Kolesnichenko____Ne_nuzhno_natuzhno_prazdnovat__to__chego_net__). Тому феномен орган╕зац╕╖ конкурсу, присвяченого р╕чниц╕ Незалежност╕ Укра╖ни, ╕ участь в ньому такого депутата щонайменше диву╓ ╕ ще чека╓ на свою розгадку...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 23.08.2013 > Тема "Бути чи не бути?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12185

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков