Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 08.02.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 08.02.2013
ДВОМ СМЕРТЯМ НЕ БУВАТИ...

Людина вмира╓ дв╕ч╕... Перший раз — коли зупиня╓ться серце. Другий — коли про не╖ забувають. ╤ цього права у нас, живих, нема╓. Допоки ще не похований останн╕й загиблий солдат, во╖ни давно минуло╖ в╕йни знову ╕ знову п╕дн╕маються в атаку...
Одн╕╓ю з геро╖чних стор╕нок Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни став початковий усп╕х ╕ поразка Кримського фронту. Загалом за 111 д╕б у Криму радянськ╕ в╕йська втратили понад 300 тисяч во╖н╕в. В╕домо, що безповоротн╕ втрати склали 195 тисяч ос╕б, 162 тисяч╕ пропало безв╕сти. Особливо важк╕ бо╖ проходили в с╕чн╕-лютому ╕ кв╕тн╕-травн╕ 1942 року. Тисячами б╕йц╕ 44-╖ арм╕╖ гинули в район╕ Владислав╕вки, Новомихайл╕вки, б╕ля висоти 66,3, в Кой-Асан╕ (сучасне Фронтове), в П╕щан╕й, Чорн╕й балках.
З кожним роком сучасникам ста╓ все важче уявити, як можна п╕д виття фашистських бомбардувальник╕в м╕сяцями лежати в залитих водою окопах, спати в сн╕гу, знаходити мужн╕сть п╕дн╕матися п╕д свинцевим дощем ╕ йти в атаку на ворож╕ кулемети. Тому, аби зберегти й ув╕чнити пам’ять геро╖в час╕в во╓нного лихол╕ття, у Криму працю╓ Республ╕канська програма «Знайти солдата», розроблена кримською владою.
У рамках програми у Феодос╕╖ за активно╖ п╕дтримки громадськост╕ на центральному м╕ському цвинтар╕ пройшла урочиста церемон╕я поховання останк╕в во╖н╕в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни.
У заход╕ взяли участь в╕йськовослужбовц╕ батальйону морсько╖ п╕хоти ВМС Укра╖ни, де командиром п╕дполковник Дмитро Делятицький, феодос╕йський в╕йськовий ком╕сар п╕дполковник В╕тал╕й Шпиця, во╖ни одн╕╓╖ з в╕йськових частин Чорноморського флоту Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, представники Феодос╕йсько╖ м╕сько╖ ради на чол╕ з керуючим справами Миколою Трофименком, трудов╕ колективи, громадськ╕ орган╕зац╕╖, мешканц╕ м╕ста.
Одним ╕з ╕н╕ц╕атор╕в акц╕╖ громадсько╖ пам’ят╕ став виконуючий обов’язки командира десантно-штурмово╖ роти морсько╖ п╕хоти кап╕тан В╕тал╕й Ликов:
— Два роки тому з родиною на морському узбережж╕ Феодос╕йсько╖ затоки ми виявили багато людських к╕сток, як╕ вимило море. Медична експертиза п╕дтвердила, що це можуть бути рештки во╖н╕в-десантник╕в, — пов╕домив в╕н. – Людина я не байдужа, тим б╕льше у цьому випадку йшлося про захисник╕в нашо╖ земл╕. Тож за один пох╕д назбиралося до 10-15 к╕лограм╕в людських к╕сток. Знайомий священик порадив поховати ╖х у братськ╕й могил╕. А м╕сяць тому представники козацько╖ орган╕зац╕╖ взяли на себе проведення урочистого поховання, яке сьогодн╕ завдяки сп╕льним зусиллям ╕ в╕дбулося.
Феодос╕йськ╕ козаки провели громадський рейд та з╕брали останки. Активну позиц╕ю у цьому питанн╕ зайняла ╕ м╕ська влада на чол╕ з мером Феодос╕╖ Олександром Бартен╓вим. Науковець Феодос╕йського музею старожитностей Галина Кулясова висловила припущення щодо належност╕ останк╕в во╖нам Керченсько-Феодос╕йського десанту, як╕ висаджувалися 29 грудня 1941 року з╕ сторожового катеру за номером 098.
— Щороку, як ╕ тепер, ми отриму╓мо багато лист╕в, запит╕в, телефонних дзв╕нк╕в з Б╕лорус╕, Рос╕╖, Укра╖ни, Казахстану. Пост╕йно працю╓мо з пошуковими загонами. Лише цього року до нас при╖жджали з Новгорода, Москви, ╕нших м╕ст. Будемо працювати з арх╕вами, робити запити ╕ ймов╕рно нам вдасться встановити ╕мена вс╕х загиблих з цього судна, — пов╕домила Галина Кулясова.
Поховання знайдених останк╕в в╕дбулося у вже ╕снуючу братську могилу «Нев╕домого солдата», яка була в╕дкрита ще у 1995 роц╕. Тод╕ вперше було поховано 23 без╕менних геро╖в-десантник╕в. За 7 рок╕в церемон╕ю поховання тут уже проводили чотири рази, востанн╓ — у 2008 роц╕. На даний момент у братськ╕й могил╕ похован╕ останки 91 во╖на, з яких в╕дом╕ ╕мена 36. До реч╕, лише у Феодос╕йському рег╕он╕ – 24 братськ╕ могили, де поховано понад 12 тисяч ос╕б, з яких в╕дом╕ пр╕звища лише 1109.
В ╕ншому м╕ст╕ Криму, у Керч╕, на початку грудня минулого року Нижньог╕рський в╕йськово-пошуковий клуб «Патр╕от» разом ╕з представниками всеукра╖нсько╖ громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Зак╕нчимо в╕йну» ╕ групи «Пошук» при Укра╖нському союз╕ ветеран╕в Афган╕стану пров╕в завершальний етап пошукових роб╕т у рамках пошуково╖ експедиц╕╖ «Керч-2012».
На територ╕╖ Керч╕ пошуковц╕ працювали ще навесн╕ минулого року. В без╕менн╕й балц╕ на зах╕д в╕д ╢н╕кальського маяку були виявлен╕ й п╕днят╕ останки 22 б╕йц╕в ╕ командир╕в, що загинули в травн╕ 1942 року. Були знайден╕ в╕с╕м медальйон╕в-«смертник╕в», три вдалося прочитати, встановити особи б╕йц╕в й розшукати р╕дних. Але несприятлива погода перешкодила розкопкам ╕ пошукова експедиц╕я була перенесена. У грудн╕ пошуковц╕ знову повернулися до роб╕т у керченському селищ╕ П╕дмаячне. Перший же день розкопок виправдав оч╕кування. В одн╕й ям╕ виявлен╕ останки чотирьох чолов╕к╕в. За залишками обмундирування, амун╕ц╕╖, обривками газет було визначено, що це радянськ╕ солдати. Б╕льше того, за знайденими фрагментами шашки й п╕хов можна припустити, що серед загиблих — б╕йц╕ сформовано╖ на Кубан╕ 72-╖ кавалер╕йсько╖ див╕з╕╖.
Було знайдено ложку з написом «Шир» ╕ по╖дений ╕ржею особистий розп╕знавальний знак — в╕домий ще за царських час╕в медальйон-ладанка для нос╕ння на грудях — у вигляд╕ плоско╖ коробочки з «вушками» для шнурка. З останками ╕ншого б╕йця був знайдений медальйон-«пенал». Вкладиш «смертника» вдалося прочитати: Олександр Спиридонович Баша, 1907 р., кубанський козак, призваний з╕ станиц╕ Динсько╖ Краснодарського краю. Знайшлися ╕ його р╕дн╕ — у Краснодар╕ внучка ╕ правнук у Новосиб╕рську. Дружина загиблого Ганна Борис╕вна померла в 2003 роц╕, так ╕ не дочекавшись довгооч╕кувано╖ зв╕сточки про долю коханого чолов╕ка...

Руслан СЕМЕНЮК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 08.02.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11376

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков