Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 28.12.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 28.12.2012
СП╤ЛЬНО ДОЛАЙМО ОТЕ НАШЕ «ЛИХО ДАВН╢ Й СЬОГОЧАСНЕ»!

Новою сво╓ю щойно виданою книгою «Бо то не просто мова, звуки...» прив╕тав «Св╕тлицю»-юв╕лярку академ╕к ╤ван Михайлович Дзюба — давн╕й читач ╕ автор нашо╖ газети. Пропону╓мо уваз╕ читач╕в авторську передмову до ц╕╓╖ книги ╕ запрошу╓мо до редакц╕йно╖ б╕бл╕отеки!

В╤Д АВТОРА

У друг╕й половин╕ 80-х рок╕в минулого стол╕ття, за умов кризи радянських структур ╕ еволюц╕╖ пол╕тики парт╕╖ в б╕к горбачовсько╖ «перебудови» ╕ «гласност╕», громадська думка в Укра╖н╕ почала потроху в╕двойовувати соб╕ м╕сце в засобах масово╖ ╕нформац╕╖. Вони звертаються, хоч ╕ обережно, до набол╕лих сусп╕льних проблем, зокрема ╕ нац╕онально-культурних. Популярн╕сть здобувають «Л╕тературна Укра╖на» ╕ особливо «Веч╕рн╕й Ки╖в», наклад якого перевищив стотисячний. Головний редактор «Веч╕рнього Ки╓ва» В╕тал╕й Опанасович Карпенко зум╕в зробити газету ц╕кавою, ╕н╕ц╕ював обговорення на ╖╖ шпальтах питань, як╕ ран╕ше оминалися. Одним ╕з них було мовне: упосл╕джене становище укра╖нсько╖ мови, тривання русиф╕кац╕╖ викликали тривогу, болюч╕ переживання у багатьох укра╖нц╕в. В╕тал╕й Карпенко запропонував мен╕ виступити в газет╕ на цю тему, знаючи, що я не раз до не╖ звертався. Я подав велику статтю п╕д назвою: «Бо то не просто мова, звуки...». Говорив про велику культурну ц╕нн╕сть кожно╖ мови, в як╕й — ╕стор╕я ╕ душа народу, його творча сила ╕ гарант╕я майбуття; про необх╕дн╕сть вза╓моп╕знання ╕ вза╓моповаги людей ус╕х нац╕й; про загрози для укра╖нсько╖ мови, що постали як насл╕док заборон та утиск╕в у Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖ та поступово╖ п╕дм╕ни принцип╕в ╕нтернац╕онал╕зму русиф╕кац╕╓ю в СРСР. Писав, як мен╕ здавалося, максимально коректно ╕ толерантно, мен╕ не було потреби спец╕ально «налаштовувати» себе на цей тон — це сутн╕сть мого св╕тогляду й самопочування.
Але... що тут почалося! Як╕ пристраст╕ вибухнули! Наче ╕скра трапила у купу хмизу, давно готового спалахнути, а п╕д сподом там ще й пласти залежаного мотлоху та пл╕сняви. Багато хто мене п╕дтримав, одн╕ розважливо, ╕нш╕ не дуже, а деяк╕ так, що краще б вони мовчали (пригаду╓те Лесю Укра╖нку: кажуть, що N. — патр╕от, бо говорить по-укра╖нському, але краще б в╕н говорив по-китайському). Та були листи — ╕ дуже немало, — в яких мене оголошували ╕ нац╕онал╕стом, ╕ фашистом, ╕ бандер╕вцем, ╕ мало не тим, хто ото криниц╕ в Зах╕дн╕й Укра╖н╕ наповнював трупами д╕тей. Мен╕ багато чого доводилося чувати на свою адресу, але ставало не по соб╕ в╕д невмотивовано╖ злоби ╕ безнад╕йно╖ глупоти багатьох ╕ багатьох сп╕вв╕тчизник╕в.
╤ все-таки я на╖вно гадав, що можна когось переконати (хоч наче й знав уже, що в мовн╕й справ╕ н╕хто н╕кого не хоче чути, ╕ торкаючись ╖╖, неодм╕нно наража╓шся на сл╕пу ненависть). Запропонував газет╕ сво╓р╕дну дискус╕ю: я коментуватиму найхарактерн╕ш╕ з лист╕в, викладатиму позиц╕ю кореспондент╕в ╕ подаватиму свою. Так з’явився цикл статей «Дискутувати про мову чи розвивати ╖╖?». Лист╕в-в╕дгук╕в було ще б╕льше. Але злостивих не поменшало. А в них компетенц╕╖ не додалося — ╕ нав╕ть елементарно╖ уважност╕ в читанн╕: мен╕ приписувалися нав╕ть т╕ чуж╕ думки, з якими я полем╕зував.
Во╕стину: хто хоче пошарпати соб╕ нерви ╕ помучити душу — хай встане в оборон╕ укра╖нсько╖ мови.
Так було, так ╓ ╕ так, мабуть, ╕ буде. Х╕ба що не стане до кого звертатися.
╤з тих сотень лист╕в, що над╕йшли тод╕ до «Веч╕рнього Ки╓ва», в мо╓му арх╕в╕ збереглася та частина, яку редакц╕я передала мен╕ — задля продовження полем╕ки. Але ╕ ця частина зда╓ться мен╕ по-сво╓му ц╕нною як св╕дчення тогочасних настро╖в у сусп╕льств╕ — власне, сумне св╕дчення про низьку культуру (слушн╕ше — брак культури) м╕жнац╕ональних в╕дносин, хаос у поглядах на духовн╕ ц╕нност╕, комплекс меншовартост╕ б╕льшост╕ укра╖нц╕в, — хоч було висловлено в окремих листах ╕ немало св╕тлих думок.
У розд╕л╕ «Листи, листи» я вир╕шив запропонувати уваз╕ читача деяк╕ з лист╕в, представивши ╕ т╕, в яких ╓, на м╕й погляд, б╕льш-менш адекватне розум╕ння проблеми; ╕ т╕, про автор╕в яких можна сказати словами Лес╕ Укра╖нки: «Краще б в╕н...» (дивись вище); ╕ листи шов╕н╕стично-ненависницьк╕ (найменш хамськ╕ з них). Я вагався: може, краще подати найхарактерн╕ш╕ уривки з них — буде концентрован╕ше й економн╕ше. Але тод╕ втрача╓ться документальн╕сть ╕ створю╓ться враження ц╕леспрямовано╖ виб╕рковост╕. А хот╕лося зберегти неповторний аромат (чи «аромат») кожного листа, особливост╕ стилю й орфограф╕╖. Тож хто хоче в╕дчути атмосферу т╕╓╖ морально страшнувато╖ доби, хай набереться терп╕ння ╕ дещо вчита╓. А вт╕м: чи багато що зм╕нилося за чверть стол╕ття? Подив╕ться навколо себе, послухайте депутат╕в, телешоу, загляньте в ╤нтернет... Морок безсмертний...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 28.12.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11220

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков