Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4649)
З потоку життя (7299)
Душі криниця (4339)
Українці мої... (1727)
Резонанс (2443)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1883)
Крим - наш дім (1615)
"Будьмо!" (273)
Ми єсть народ? (266)
Бути чи не бути? (508)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (307)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«НАМ ЗА ВСЕ ПЛАТЯТЬ. МИ Б╤ЛЬШЕ Н╤ЧОГО НЕ РОЗДА╢МО»
Трамп прокоментував можлив╕сть перенаправлення збро╖ для Укра╖ни на Близький Сх╕д…


В╤ЙНА В ╤РАН╤ НЕ ЗАБЛОКУВАЛА ПЕРЕГОВОРНИЙ ПРОЦЕС
Про це заявив Кер╕вник Оф╕су Президента Кирило Буданов, в╕дпов╕даючи на запитання журнал╕ст╕в…


ДОБРОВОЛЬЦ╤ - ЛЮДИ БЕЗ ВИБОРУ
14 березня Укра╖на в╕дзначила День укра╖нського добровольця…


БОРОТЬБА ДОБРА З╤ ЗЛОМ
В╕йськов╕ фотокореспонденти п╕д час сво╖х подорожей Укра╖ною побачили ╕ заф╕ксували людей, як╕ не...


ДОВЕДЕТЬСЯ СЛУЖИТИ НАРОДУ АБО У ПАРЛАМЕНТ╤, АБО НА ФРОНТ╤
Зеленський – депутатам…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 27.03.2026 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 27.03.2026
ТАМ, ДЕ ЗВОДЯТЬ БУДИНКИ З ПОПЕЛУ

17 березня в прим╕щенн╕ PEN-Ukraine в╕дбулася презентац╕я фотокнижки Л╕зи Букре╓во╖ «Тут зводять будинки з попелу». Авторка упродовж к╕нця 2023 - серпня 2024 року побувала з фотоапаратом в Харков╕ та визволених районах Донецько╖, Харк╕всько╖ ╕ Херсонсько╖ областей. Вона так поясню╓ причину створення ц╕╓╖ книги: «Для мене було важливим знати, як живуть люди у прифронтових та деокупованих м╕стах Укра╖ни. Мен╕ хот╕лося, щоб ви побачили, як живуть ц╕ люди ╕ хто вони».

 Л╕за Букре╓ва розпов╕да╓ про свою роботу: «Працюючи над цим про╓ктом, я жила в таких самих умовах, як ╕ м╕сцев╕: ночувала в прим╕щеннях л╕карень, м╕сцевих дитячих садочках разом з волонтерами, або ж у квартирах людей, як╕ покинули сво╖ м╕ста на початку повномасштабного вторгнення Рос╕╖ в Укра╖ну в лютому 2022 року. В одн╕й з таких квартир у Н╕копол╕ б╕льш╕сть речей залишалась на м╕сц╕. Мен╕ пост╕йно здавалося, що мене тут не ма╓ бути, ╕ що власники мають повернутися ввечер╕ додому, але н╕хто не прийшов. Щоправда, кожен веч╕р нав╕дувався щур, за повед╕нкою якого я розум╕ла, що зараз буде обстр╕л з артилер╕╖ задовго до першого удару».

 Ц╕каво те, що м╕сцев╕ найчаст╕ше люди були вдячн╕ Л╕з╕: «Мен╕ також зустр╕чалися р╕зн╕ люди, портрети яких ви можете побачити в ц╕й книжц╕. Майже кожен з них намагався мене чимось пригостити, в╕дчуваючи вже вдячн╕сть до мене, вдячн╕сть за мою присутн╕сть. Любов, вона часто саме в присутност╕, в плавленому сирку та збит╕й п╕нц╕ розчинно╖ кави на кухн╕ квартири, куди вчора поверхом вище влучив артилер╕йський снаряд».

 Чому люди залишаються на ц╕й поруйнован╕й земл╕, часто п╕д обстр╕лами? Л╕за Букре╓ва розм╕ркову╓: «Часом важко зрозум╕ти, чому ц╕ люди залишаються на ц╕й земл╕, в умовах, де майже в╕дсутня лог╕стика, де часто нема╓ стаб╕льного водопостачання й електроенерг╕╖, де пост╕йн╕ обстр╕ли, ╕ сус╕ди гинуть п╕д╕рвавшись на м╕н╕. Це не про ст╕ни, або матер╕альн╕ реч╕. Для мене це щось про г╕дн╕сть, де н╕хто не буде вказувати, де мен╕ жити й помирати. Щось про в╕дчуття дому, залишити який означа╓ зрадити, ╕ цю втрату прийняти складн╕ше, н╕ж втрату свого життя. Ми можемо цей виб╕р не розум╕ти й критикувати, вважаючи, що бажа╓мо кращого цим людям, тобто безпеки. Але я б хот╕ла, щоб ми поважали це. Вони також розум╕ють неможлив╕сть близького майбутнього саме на ц╕й земл╕, але продовжують ╖╖ обирати».

 Букре╓ва зазнача╓: «Ще в грудн╕ я назвала цю сер╕ю (фото) «Тут зводять будинки з попелу», а в лютому 2024-го побачила, що на сход╕ люди буквально будують будинки з ящик╕в в╕д в╕дстр╕ляних снаряд╕в».

 На св╕тлинах ми бачимо, в яких умовах живуть люди на визволен╕й земл╕. В Харков╕ пала╓ л╕сосмуга внасл╕док прильоту рос╕йського КАБа.

 Шк╕льний каб╕нет зруйновано╖ п╕д час визволення школи в сел╕ Нововоскресенське на Херсонщин╕. В ц╕й школ╕ розм╕щувалися рос╕йськ╕ окупанти, як╕ облаштували там «яму» для катування м╕сцевих жител╕в.

 А в Калин╕вському т╕╓╖ ж област╕ послання рос╕йського в╕йськовика залишене на дошц╕ в школ╕: «Извините нас за бардак, мы не хотим войны, это не наша война. Мы братский народ. Слава роду!» На подв╕р’╖ ц╕╓╖ школи була розм╕щена кат╕вня та тюрма для м╕сцевих жител╕в. Ув’язнювали переважно чолов╕к╕в за в╕дкрито укра╖нську позиц╕ю.

 Або в Довгенькому на Харк╕вщин╕ могила одного ╕з син╕в на подв╕р’╖ будинку, в якому зараз прожива╓ його мати ╤рина з чолов╕ком. Т╕ло Романа родина виявила в спальн╕, завалене уламками будинку. Увесь цей час б╕ля загиблого лежав його в╕рний пес.

 Це могила одн╕╓╖ людини. А ще ж ╓ масов╕ поховання. В м╕ст╕ ╤зюм Харк╕всько╖ област╕ виявлена братська могила майже п╕втисяч╕ закатованих ╕ вбитих рос╕йськими окупантами людей. Л. Букре╓ва зауважу╓: «Вся моя кра╖на – суц╕льна братська могила. Ран╕ше я не до к╕нця розум╕ла це словосполучення. Тепер я його бачила».

 Д╕йсно, на окупованих землях братськ╕ могили. А мабуть, уже в ус╕х чи майже вс╕х м╕стах ╕ селах Укра╖ни окрем╕ могили геро╖в, що в╕ддали сво╖ найчаст╕ше молод╕ життя за те, щоб наш народ самост╕йно вир╕шував свою долю. ╤ це справд╕ г╕гантська братська могила на всю Укра╖ну.

 Значна частина визволено╖ територ╕╖ залиша╓ться зам╕нованою: б╕л╕ стр╕чки праворуч вказують на межу, до яко╖ розм╕нована територ╕я – приблизно 40 сантиметр╕в узб╕ччя. Дал╕ зам╕нована територ╕я.

 Ще на одн╕й св╕тлин╕ консервований кавун – традиц╕йна страва з п╕вдня Укра╖ни. П╕д час деокупац╕╖ Херсонщини м╕сцев╕ роздавали цю страву укра╖нським визволителям на знак подяки.

 М╕сцев╕ допомагають укра╖нськ╕й арм╕╖. Це, зокрема, засв╕дчило фото, на якому ж╕нки-волонтерки пакують зв’язану ними для наших в╕йськових маскувальну с╕тку.

 На початку книги фотографка Букре╓ва пов╕домля╓: «Цю книгу присвячено полеглому захиснику Укра╖ни, добровольцю ╕ мо╓му дорогому другов╕ ╢вгену (Остапу) Остапенку, який загинув, захищаючи Укра╖ну 8 вересня 2025 року. Честь ╕ в╕чна пам'ять».

 Видання фотокниги Л╕зи Букре╓во╖ «Тут зводять будинки з попелу» стало можливим завдяки п╕дтримц╕ Фонд╕в В╕дкрите сусп╕льство та М╕жнародного фонду «В╕дродження».

 Анатол╕й Зборовський

На фото (зл╕ва направо): Л╕за Букре╓ва, ╤рина Громоцька

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 27.03.2026 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=27739

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков