Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 24.02.2012
СЕВАСТОПОЛЬ — М╤СТО УКРА╥НСЬКО╥ СЛАВИ ╤ ТРАГЕД╤╥
Олесь Козуля

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

(Продовження.
Початок у № 1-7)

Розпочалися неп╕дконтрольн╕ севастопольськ╕й влад╕ м╕тинги, на яких велася в╕дкрита пропаганда проти адм╕рала Колчака й оф╕цер╕в. ╤ перш╕ насл╕дки — роззбро╓ння морських оф╕цер╕в, яких згодом просто потопили у Корабельн╕й та Стр╕лецьк╕й бухтах Севастопольського порту. А в них були й матер╕, ╕ дружини, й д╕ти — переважно укра╖нськ╕ с╕м’╖.
Вважаючи, що командувати флотом у таких умовах неможливо, адм╕рал Колчак з╕брав усю команду флагманського броненосця «Георг╕й Поб╓доносець». В╕н сказав команд╕ корабля все, що вважав необх╕дним: про становище на флот╕ та ставлення в ньому до оф╕церського складу. П╕дсумувавши, сказав: «З цього моменту я командувати б╕льше не бажаю ╕ зараз про це телеграфую уряду».
Свою шаблю Колчак кинув у воду (адм╕рал був нагороджений золотою збро╓ю), п╕сля чого по трапу спустився вниз. Водолази з власно╖ ╕н╕ц╕ативи д╕стали шаблю на дн╕ моря ╕ повернули опальному адм╕ралу.
Так Укра╖нський флот втратив талановитого адм╕рала, а б╕л╕ «придбали» у Рос╕╖ одного ╕з сво╖х кер╕вник╕в.
Олександр Колчак 18 листопада 1918 року в Омську проголосив себе верховним правителем Рос╕╖. Невдовз╕ його влада поширилась на велетенську територ╕ю в╕д Волги до Далекого Сходу. Як главу Рос╕йсько╖ держави його визнала Антанта. Коли ж в╕н в╕дмовився стати в ╖╖ руках мар╕онетковим правителем, французька та англ╕йська допомога припинилася. Згодом перестала допомагати ╕ Япон╕я, переконавшись, що Колчак не подару╓ ╖й частину Далекого Сходу.
Тод╕ ж з населення Зеленого Клину було сформовано два ударн╕ укра╖нськ╕ полки: ╕мен╕ Б. Хмельницького та ╕мен╕ Т. Шевченка. П╕д командуванням генерала Горвата вони брали участь у проголошенн╕ Зелено╖ Укра╖ни (Далекосх╕дно╖ Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки) з центром у Владивостоц╕.
У 1920 роц╕ Колчак був схоплений б╕льшовиками. Лен╕н телеграфував, щоб його доправили до Москви. У Кремл╕ планували використати високу профес╕йн╕сть адм╕рала. М╕сцева б╕льшовицька влада не виконала наказу вождя пролетарсько╖ революц╕╖. Великий авторитет Колчака лякав ╖╖. В╕н був розстр╕ляний за постановою Сиб╕рського в╕йськово-революц╕йного ком╕тету № 27 в╕д 6 листопада 1920 року. Не виключено, що м╕сцевих б╕льшовик╕в п╕дтримав Лев Троцький, який категорично не сприймав ан╕ найменших прояв╕в укра╖нського духу. Рос╕йськ╕ б╕льшовики п╕сля захоплення Далекого Сходу в╕дразу знищили Зелену Укра╖ну.
Наприк╕нц╕ 1917 року Центральною Радою Укра╖ни було створено Генеральний морський секретар╕ат. В╕н пров╕в ╕ затвердив Закон «Про Укра╖нський Державний флот», оголосив Чорноморський в╕йськово-морський флот власн╕стю Республ╕ки; був розроблений ╕ затверджений в╕йськово-морський прапор Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки.
У розбудов╕ укра╖нського Чорноморського флоту проявили себе флотоводц╕ УНР: м╕н╕стр морських справ Антонович Д. Б., адм╕рал Покровський А. П., контр-адм╕рали Б╕линський М. С. ╕ Шрамченко С. О., кап╕тан ╤ рангу Микола Злоб╕н, головний начальник ЧФ УНР контр-адм╕рал Остроградський М. М., командувач морських сил контр-адм╕рал Клочковський В. ╢.
Контр-адм╕рали Михайло Б╕линський ╕ Святослав Шрамченко звернулися за допомогою до галичан. Формування першого морського полку було розпочато у В╕нниц╕, а пот╕м, у зв’язку ╕з в╕дступом арм╕╖ УНР, перенесено у Коломию, а дал╕ — у Броди, на Льв╕вщину. Комплектування полку проводилося моряками, як╕ проходили службу на Адр╕атичному флот╕ колишньо╖ Австро-Угорщини. Ще сьогодн╕ можна почути розпов╕д╕ л╕тн╕х людей у селах Снятинського, Коломийського, Кос╕вського район╕в ╤вано-Франк╕всько╖ област╕, як мешканц╕ Покуття збирали по селах чорн╕ кожухи для сво╓╖ морсько╖ п╕хоти.
Але в той далекий буремний р╕к досв╕дчених моряк╕в у Галичин╕ виявилося замало. Тод╕ М. Б╕линський вир╕шив комплектувати морську п╕хоту сплавниками л╕су р╕ками з Карпат. В╕н особисто об’╖хав райони Покуття ╕ Гуцульщини, ╕ незабаром таких «гуцульських моряк╕в» у полку виявилася значна б╕льш╕сть, а полк д╕став назву «Перший Гуцульський полк морсько╖ п╕хоти».
Командувачем Чорноморського флоту у грудн╕ 1917 року був призначений адм╕рал Михайло Сабл╕н, з ╕менем якого пов’язана подальша укра╖н╕зац╕я флоту. Походив р╕д Сабл╕них з укра╖нц╕в Донського козацтва, ╖хн╕ предки на пр╕звище Шабля переселилися на Дон з Укра╖ни ще в XVII стол╕тт╕.
У Севастопол╕, де розташовувався флот, склалася подв╕йна ситуац╕я: одна частина корабл╕в була п╕д червоним прапором, друга — п╕д укра╖нським нац╕ональним. Це було викликано ще й тим, що соц╕ал╕стична Центральна Рада на мирних переговорах у Брест╕ в╕дмовилася в╕д Криму. Представники Н╕меччини були здивован╕ таким демаршем, переконуючи укра╖нських делегат╕в у житт╓в╕й необх╕дност╕ для Укра╖ни мати Крим з морською базою Севастополем. Але т╕ р╕шуче в╕дмовилися.
У Криму була створена Тавр╕йська Радянська Соц╕ал╕стична Республ╕ка з центром у С╕мферопол╕, яка вважала себе у склад╕ б╕льшовицько╖ Рос╕╖ на правах автоном╕╖. Севастополь ув╕йшов до складу ц╕╓╖ Республ╕ки, флот опинився п╕д ╖╖ протекторатом.
Хвиля червоного терору прокотилася м╕стами Криму, ╕ особливо в Севастопол╕. У м╕ст╕ почалися масов╕ арешти оф╕цер╕в, заможних ос╕б ╕ тих, на кого вказували як на контрреволюц╕онер╕в. 12 с╕чня 1918 року на об’╓днаному зас╕данн╕ Севастопольсько╖ ради, Центрального ком╕тету Чорноморського флоту, ради селянських депутат╕в, представник╕в м╕ського самоврядування, головного заводського ком╕тету порту, головного ком╕сара Чорноморського флоту та соц╕ал╕стичних орган╕зац╕й було створено В╕йськово-революц╕йний штаб. В ухвален╕й резолюц╕╖ зазначалося, що «Севастополь не зупиниться перед будь-якими перешкодами для того, щоб довести справу революц╕╖ до переможного к╕нця». Як╕ засоби використовували б╕льшовики й «революц╕йн╕» матроси (переважно рос╕яни) для виконання цього завдання, розпов╕дають ╕сторичн╕ документи та очевидц╕. Страшну пам’ять про себе залишили команди деяких корабл╕в п╕д червоними прапорами.
Ос╕б, засуджених до розстр╕лу, виводили на верхню палубу ╕ там, п╕сля знущань, пристр╕лювали, а пот╕м кидали за борт. Кидали масами й живих... Ц╕ зв╕ряч╕ розправи було видно з берега, там стояли родич╕, д╕ти, дружини... Вс╕ вони плакали, кричали, але матроси т╕льки см╕ялися. Прим╕ром, одного оф╕цера, вже сильно пораненого, привели до тями, перев’язали й тод╕ кинули в топку корабля.
За словами очевидця, за розпорядженням судово╖ ком╕с╕╖ до в╕дкритого люка п╕дходили матроси й за пр╕звищем викликали на палубу жертву. Викликаного п╕д конво╓м проводили через усю палубу повз ряди озбро╓них червоноарм╕йц╕в ╕ вели на так зване «лобне м╕сце». Отут жертву оточували з ус╕х бок╕в озбро╓н╕ матроси, зн╕мали з не╖ верхн╕й одяг, зв’язували мотузками руки й ноги та в одн╕й сп╕дн╕й б╕лизн╕ укладали на палубу, а пот╕м в╕др╕зали вуха, н╕с, губи, статев╕ органи, а ╕нод╕ й руки, й у такому вигляд╕ жертву кидали у воду. П╕сля цього все на палуб╕ змивали водою й у такий спос╕б видаляли сл╕ди кров╕. П╕д час страти з палуби в трюм доносилися шален╕ крики, ╕ для того, щоб ╖х заглушити, корабель пускав у х╕д машини ╕ йшов в╕д берег╕в у море. Матрос Куликов на одному з м╕тинг╕в казав, що «власноруч кинув за борт 60 ос╕б».
Так сталося, що за незалежну Укра╖ну вир╕шили боротися укра╖нц╕ — колишн╕ рос╕йськ╕ адм╕рали, генерали, полковники, а долю Укра╖ни вир╕шувало соц╕ал╕стичне кер╕вництво Центрально╖ Ради. В╕дпов╕дно збройними силами в╕дроджувано╖ держави «командували» дилетанти-демагоги, а нер╕дко соц╕ал╕сти-авантюристи, як╕ н╕коли не служили в регулярному в╕йську. Як насл╕док — генерал Васильченко, що командував Катеринославським корпусом, втомлений ╕ знервований д╕ями непосл╕довно╖ ╕ попул╕стсько╖ укра╖нсько╖ влади, змушений був перейти до б╕логвард╕йц╕в (до реч╕, фактично на основ╕ цього корпусу виникла б╕логвард╕йська Кримська арм╕я).
Полковник Петро Болбочан — один ╕з небагатьох полководц╕в час╕в укра╖нсько╖ революц╕╖, хто мав на сво╓му рахунку блискуч╕ в╕йськов╕ перемоги. Так, на початку 1918 року вся Укра╖на була очищена в╕д рос╕йських б╕льшовицьких в╕йськ. Харк╕в в╕тав Запорозький корпус Болбочана. Пот╕м був переможний Кримський пох╕д, за результатом якого Центральна Рада проголосила весь Чорноморський флот власн╕стю УНР, а на кораблях п╕днято синьо-жовт╕ прапори.
Як згадував учасник цього легендарного походу укра╖нського в╕йська у Крим прапорщик Монкевич у спогадах «Сл╕дами нов╕тн╕х запорожц╕в», н╕де укра╖нських в╕йськовик╕в м╕сцеве населення не зустр╕чало так рад╕сно, як у Криму. Але 1 травня 1918 року н╕мецьк╕ в╕йська п╕д оркестр ув╕йшли до Севастополя, змусивши Ки╖в дати наказ запорожцям Болбочана покинути п╕востр╕в.
В╕дх╕д запорожц╕в Болбочана з Криму, в╕дверто зап╕зн╕лий прих╕д туди укра╖нського в╕йська, був не ╓диною серйозною помилкою Ки╓ва. Так само було знехтувано великим ╕сторичним досв╕дом укра╖нсько-татарських в╕дносин та ╖хнього союзу.

КРИМСЬК╤ ТАТАРИ Й УКРА╥НЦ╤

Зг╕дно з турецьким переписом населення Криму, зд╕йсненим 1666 року, наприк╕нц╕ XVII стол╕ття з 1127 тисяч мешканц╕в п╕вострова 920 тисяч становили укра╖нц╕, татар — близько 180 тисяч ╕ 27 тисяч — греки, кара╖ми, ╓вре╖ та ╕н. Крим споконв╕ку був укра╖нським. Це п╕дтверджують ╕сторики — Геродот, Страбон, Кедр╕н, Зонара та ╕н. Укра╖на була безпосередньою сус╕дкою Кримського ханства. Тому велика к╕льк╕сть вих╕дц╕в саме з ц╕╓╖ земл╕ не повинна викликати здивування. Так╕ сам╕ цифри наводять автори ╕сторичних сер╕й «Рад╕о Свобода». Дещо ╕нш╕ дан╕ (як╕ п╕дтверджують велику к╕льк╕сть укра╖нського населення Криму) наводить турецький мандр╕вник Е. Челеб╕, який тод╕ подорожував ханством. «На Кримському остров╕, що простягся ок╕л на 776 миль, розташован╕ 1600 с╕л ╕ 6 тисяч отар╕в» (так називалися тод╕ земельн╕ над╕ли). ╤ що можуть вони в раз╕ потреби чи в╕йни виставити «всього 100 тис. во╖н╕в, а отари — 26 тисяч... але в походи йде 40 тисяч, а за бажанням хана 80 тисяч татар, решта залишаються в Криму». Дал╕ в╕н поясню╓ причини, через як╕ половина в╕йська ма╓ залишатися вдома. «В самому Криму перебува╓ 4 рази по 100 тисяч полонених козак╕в, 4 рази по 100 тисяч козачих дружин ╕ 3 рази по 100 тисяч син╕в ╕ дочок. Ще там ╓ 20 тисяч грецьких, в╕рменських та юдейських нев╕рних. А франкських ╕ мадярських християн нема».
Зг╕дно з документом про перепис населення в Кримському ханств╕ (ханськ╕ татарськ╕ арх╕ви Криму) ма╓мо так╕ дан╕. У Криму мешкало 180 000 татар, 120 000 укра╖нських д╕вчат у гаремах, 200 000 д╕тей в╕д них, майже 600 000 укра╖нських нев╕льник╕в обох статей на р╕зних працях та майже 90 000 представник╕в ╕нших нац╕ональностей. Тому нащадки кримських татар — це значною м╕рою симб╕оз татар-во╖н╕в та укра╖нських бранок. Тому найправильн╕ше ╖х називати просто укра╖нськими татарами.
У свою чергу пр╕звища добро╖ чверт╕ етн╕чних укра╖нц╕в спираються на тюркську мовну основу. До того ж, в Укра╖н╕ типовим ╓ зовс╕м не слов’янський тип ж╕ночо╖ вроди (блакитно- чи зеленоока б╕лявка або шатенка), а зовс╕м ╕нший, н╕ж у б╕лорус╕в чи поляк╕в («кар╕╖ оч╕, чорн╕╖ брови»). Та й з чолов╕чим вз╕рцем складно (згадаймо «Наталку Полтавку» Котляревського ╕ ╖╖ головного героя Петруся: «личко б╕ле, чорний вус» — абсолютно той самий тип гарного хлопця, що й у сучасн╕й Котляревському кримськотатарськ╕й поез╕╖).
В╕домий публ╕цист ╕ досл╕дник Серг╕й Грабовський пише, що у шк╕льних п╕дручниках з ╕стор╕╖ Укра╖ни д╕тям дають фальшив╕ дан╕ про генезу козацтва, замовчуючи вс╕ тюркськ╕ ╕ власне татарськ╕ елементи в ц╕й генез╕. Тим часом у текстах XV стол╕ття терм╕н «козак» однаковою м╕рою стосу╓ться ╕ руського, ╕ татарського люду. Пров╕дний укра╖нський ╕сторик Натал╕я Яковенко стверджу╓: у Дикому Пол╕ в Х╤V-ХV стол╕ттях сформувалася сво╓р╕дна тюрксько-укра╖нська козацька «амортизац╕йна смуга», яка т╕льки в XVI стол╕тт╕ остаточно прибива╓ться до руського ╕ християнського берега. Проте досить згадати, що козаки-слов’яни зам╕нили руський меч на криву татарську шаблю, гусл╕ — на кобзу, портки — на шаровари, що до в╕йськово╖ атрибутики козак╕в ув╕йшли тюркськ╕ поняття «к╕ш», «кур╕нь», «сагайдак», «джура», «осавул», «булава», «бунчук», «барабан», «сурма», «таб╕р», «майдан» тощо; що пр╕звища з татарськими коренями в Укра╖н╕ найрозповсюджен╕ш╕ саме серед козацького, а не м╕щанського стану; що, зрештою, козак Мамай — уособлення загадково╖ укра╖нсько╖ душ╕ — це типово тюркський образ, ╕ ста╓ зрозум╕лим, що без тюрксько╖ ╕ конкретно татарсько╖ етнокультурно╖ складово╖ неможливо уявити соб╕ питомо укра╖нський етнос ╕ його вищий пол╕тичний прояв у минул╕ стол╕ття — козацтво. ╤ це ╓ факт, який повинен ще б╕льше зблизити (попри вс╕ складн╕ ╕сторичн╕ вза╓мини) тепер╕шн╕х укра╖нц╕в ╕ кримських татар у сп╕льн╕й в╕дс╕ч╕ ╕мперським заз╕ханням нащадк╕в Московського царства.
Як уже зазначалося, тюрксько-татарський елемент не менш в╕дчутний ╕ у формуванн╕ рос╕йсько╖ нац╕╖ ╕ Рос╕йсько╖ держави. Але в укра╖нську культуру ╕ в кров укра╖нського етносу влився в╕льнолюбний, динам╕чний, нав╕ть, дещо анарх╕чний елемент татарсько╖ традиц╕╖. На Рос╕ю ж ╕стотно вплинули саме деспотичн╕, терористичн╕, сказати б, анти╓вропейськ╕ настанови життя Золото╖ Орди.

(Продовження в наступному номер╕)

На фото: полковник Петро Болбочан

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9998

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков