Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 24.02.2012
НАМ П╤СНЯ МОВУ ЗБЕРЕГЛА

Спочатку було Слово...

Цього тижня у св╕т╕ в╕дзначають М╕жнародний день р╕дно╖ мови, проголошений у листопад╕ 1999 року на Генеральн╕й конференц╕╖ ЮНЕСКО. Св╕това сп╕льнота нада╓ великого значення заснуванню свята, бо це – важливий крок до захисту р╕зноман╕ття культур. Сама ж ╕стор╕я свята – довол╕ траг╕чна. 21 лютого 1952 року влада тод╕шнього Пакистану жорстоко розправилася з учасниками демонстрац╕╖ проти заборони використання у кра╖н╕ бенгальсько╖ мови. Тод╕ загинули 5 пакистанських студент╕в.
В Укра╖н╕ свято було запроваджене у 2002 роц╕ з метою зм╕цнення державно╖ мови та сприяння в╕льному розвитку мов нац╕ональних меншин. Мовна пол╕тика Укра╖ни реал╕зу╓ться на основ╕ ст. 10 Конституц╕╖. Держава забезпечу╓ всеб╕чний розвиток ╕ функц╕онування укра╖нсько╖ мови й гаранту╓ в╕льний розвиток, використання ╕ захист мов нац╕ональних меншин.
Пр╕оритетом мовно╖ пол╕тики Укра╖ни ╓ утвердження ╕ розвиток укра╖нсько╖ мови — визначального чинника та ознаки ╕дентичност╕ укра╖нсько╖ нац╕╖, що ╕сторично прожива╓ на ╖╖ теренах, становить абсолютну б╕льш╕сть ╖╖ населення й дала оф╕ц╕йну назву держав╕. Разом з прапором, гербом ╕ г╕мном укра╖нська мова ╓ державним символом.
Конституц╕я Укра╖ни гаранту╓ в╕льне використання та захист мов нац╕ональних меншин, сприя╓ розвитку ╖х самобутност╕, забезпечу╓ право на навчання р╕дною мовою у навчальних закладах або через нац╕ональн╕ культурн╕ товариства.
Севастопольський рег╕он сьогодн╕ нал╕чу╓ 97 нац╕ональностей ╕ народностей. Тридцять три з них об’╓дналися в Асоц╕ац╕ю, яка чимало рок╕в посп╕ль т╕сно сп╕впрацю╓ з Укра╖нським культурно-╕нформац╕йним центром. Саме там 19 лютого нац╕онально-культурн╕ товариства в╕дзначали М╕жнародний день р╕дно╖ мови, демонструючи культуру, мову, звича╖ та надзвичайно красив╕ нац╕ональн╕ костюми. Серед запрошених гостей було чимало учн╕всько╖ ╕ студентсько╖ молод╕, а також в╕йськовослужбовц╕в строково╖ служби севастопольського гарн╕зону.
Сценар╕й свята, над яким досить пл╕дно попрацював культурно-просв╕тницький в╕дд╕л УК╤Ц, цього разу при╓мно вразив. Асоц╕ац╕я не вперше проводить заходи у ст╕нах центру, проте в яскравому розма╖тт╕ культур укра╖нськ╕й в╕дводилося м╕сце скромного гостя. Цього разу вона по праву господарювала у сво╓му заклад╕ культури, а присутн╕ мали змогу ознайомитися не лише з укра╖нською п╕снею, як це було ран╕ше.
Сценар╕й в╕д першого до останнього слова був написаний укра╖нською. У яскравий в╕ночок з культур народ╕в, представлених на свят╕, ведуч╕ ненав’язливо й тонко впл╕тали ╕нформац╕ю про тернистий шлях укра╖нсько╖ мови, знайомили з поез╕╓ю укра╖нських класик╕в та сучасних автор╕в. А укра╖нська п╕сня у виконанн╕ сол╕стки центру Тетяни Матар не залишила байдужим жодного з глядач╕в: коло дружби ставало все ширшим, а зала фой╓ – все т╕сн╕шою. Укра╖нський в╕рш про мат╕р читала в╕рменка, а п╕сню «Розпрягайте, хлопц╕, кон╕» засп╕вав мордовський гурт.
Знаний в╕рш Бориса Ол╕йника, покладений п╕зн╕ше на музику, здатен вразити хоч кого. Схоже, пан╕ Зоя М╕каелян теж захопилася в╕чною тематикою прославляння матер╕ й неабиякою красою в╕рша.
…Пос╕яла людям
л╕та сво╖, л╕течка житом,
Прибрала планету,
послала стежкам споришу,
Навчила д╕тей,
як на св╕т╕ по сов╕ст╕ жити,
З╕тхнула полегко —
╕ тихо п╕шла за межу…
— Куди ж це Ви, мамо?!
— сполохано кинулись д╕ти.
— Куди ж Ви, бабусю?
— онуки б╕жать до вор╕т.
— Та я недалечко...
де сонце ляга╓ спочити.
Пора мен╕, д╕тки...
А ви вже без мене рост╕ть…
В╕ршован╕ рядки укра╖нською давалися етн╕чн╕й в╕рменц╕ нелегко, проте старанно вимовляючи кожне слово, вона дочитала ╖х до к╕нця, отримавши шквал аплодисмент╕в.
Шлях укра╖нсько╖ мови був надзвичайно тернистим: ╖╖ знищували стол╕ттями. ╤ все ж вона вистояла, збереглася у колядках, щедр╕вках, думах, в╕ршах та п╕снях. Весь св╕т визна╓ ╖╖ мелод╕йн╕сть ╕ красу. Солов’╖на, калинова, барв╕нкова, тремб╕тна – це все про нашу мову, що ╓ ознакою культури укра╖нсько╖ нац╕╖, ╖╖ окрасою ╕ над╕╓ю.
Фах╕вц╕ культурно-просв╕тницького в╕дд╕лу розпов╕ли про ╕стор╕ю виникнення та розвиток укра╖нсько╖ мови й закликали присутн╕х плекати, вивчати й берегти ╖╖, як скарб. Адже вс╕ ми – громадяни Укра╖ни.

Л╕д╕я СТЕПКО
м. Севастополь
Фото автора

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9984

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков