Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 24.02.2012
У МАР╤УПОЛ╤ Р╤ДНИХ МОВ БАГАТО

У чому поляга╓ головна мета прац╕ будь-якого державного закладу? Певно, у тому, щоби за шумовинням щоденних турбот не забути основну ц╕ль свого створення. Централ╕зована б╕бл╕отечна система Мар╕уполя нарахову╓ понад 15 районних б╕бл╕отек, котр╕ щодня приймають десятки в╕дв╕дувач╕в. Як тут згадувати про як╕сь глобальн╕ проблеми? Однак директор Централ╕зовано╖ б╕бл╕отечно╖ системи нашого м╕ста, заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Людмила Гуркова – досв╕дчений лоцман у вихор╕ буденних турбот ╕ завжди пам’ята╓ про державн╕ завдання, покладен╕ на культурн╕ заклади Укра╖ни.
У 2012 роц╕ в межах Державно╖ ц╕льово╖ програми поширення та розвитку читання ЦБ ╕мен╕ В. Короленка сп╕льно з Мар╕упольським гуман╕тарним ун╕верситетом (МГУ) розглядала проблеми, пов’язан╕ з мовною культурою народ╕в Приазов’я. Треба зазначити, що Донеччина – це рег╕он, на теренах якого багато рок╕в у мир╕ та дружб╕ мешка╓ понад 100 р╕зних народ╕в. Кожен ма╓ свою неповторну яскраву культуру, але св╕тов╕ процеси глобал╕зац╕╖ стр╕мко знищують ╖хню ориг╕нальн╕сть. Багато англ╕йських й американських нов╕тн╕х терм╕н╕в, захопивши наш мовний прост╕р, деформують нац╕ональну мову, змушують вживати модн╕, але чуж╕ слова, створюючи сленги.
Завдання сучасних б╕бл╕отек – надати можлив╕сть жителям Укра╖ни, особливо молод╕, побачити красу ╕ барвист╕сть р╕зних мов, що складають загальну духовну скарбницю нашо╖ Соборно╖ Незалежно╖ держави.
До М╕жнародного дня р╕дно╖ мови у ЦБ ╕м. В. Короленка в╕дбулося велике л╕тературно-музичне свято. В╕дкрила збори його ведуча Олена Харабуга. Вона розпов╕ла про ╕стор╕ю виникнення цього свята, наголосила, що серед 5 тисяч мов св╕ту нин╕ б╕льш╕сть перебува╓ п╕д загрозою зникнення через те, що ╖х не вживають у побут╕. ╥╖ ц╕кава допов╕дь супроводжувалась показом в╕дпов╕дних слайд╕в, дбайливо п╕дготовлених прац╕вницями б╕бл╕отеки.
Шануючи нового консула Грецько╖ республ╕ки у Мар╕упол╕ пана Димитр╕уса Папандреу, перше слово було надано голов╕ Мар╕упольського товариства грек╕в Над╕╖ Чапн╕. Вона розпов╕ла про стан румейського та урумського д╕алект╕в новогрецько╖ мови, що побуту╓ в Приазов’╖. Нин╕ в Мар╕упол╕ створена кафедра новогрецько╖ мови при МГУ, яка займа╓ться проблемою ╖╖ збереження, т╕сно контактуючи з навчальними закладами Грец╕╖. «Головне, що в Укра╖н╕ ми ма╓мо можлив╕сть розвитку грецьких д╕алект╕в без конфл╕кт╕в за сутт╓во╖ п╕дтримки державних орган╕в влади», — наголосила пан╕ Чапн╕.
З╕брання ╕з великим задоволенням послухало мелодичн╕ грецьк╕ п╕сн╕ «Вран╕шня з╕рка» та «Чабан» у виконанн╕ фольклорного ансамблю «Б╕р тайфа» з селища Старий Крим п╕д кер╕вництвом Олени Акритово╖. Молода красуня Валентина Шаповалова, студентка 5 курсу МГУ, в чудовому грецькому нац╕ональному вбранн╕ розпов╕ла, як брала участь ул╕тку минулого року в проект╕ «Тарас Шевченко мовами св╕ту», що в╕дбувся в м╕ст╕ поховання Великого Кобзаря – Канев╕. Там вона читала славетний «Запов╕т» новогрецькою мовою.
Оксана Мороз – кандидат ф╕лолог╕чних наук, доцент кафедри укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ МГУ представила зм╕стовну допов╕дь про молод╕жн╕ сленги в укра╖номовному побут╕. Вона п╕дкреслила: «Молодь завжди прагне бути нестандартною, вигадуючи нов╕ слова та вислови. Деяк╕ з них ╕з часом входять у широке коло використання та збагачують старовинну укра╖нську мову в╕дпов╕дно до вимог ново╖ доби. У тому поляга╓ гнучк╕сть та витривал╕сть нашо╖ р╕дно╖ укра╖нсько╖ мови».
Чудов╕ укра╖нськ╕ п╕сн╕, тужлив╕ й запальн╕, були тому п╕дтвердженням. ╥х майстерно виконали сп╕ваки з народного ансамблю «Жив╕ джерела», який працю╓ при Будинку культури «Чайка» (кер╕вниця Л╕д╕я Клименко). Особливо розвеселила слухач╕в гумореска Павла Глазового «Язик та мова», котру яскраво розпов╕ла Мар╕я Возьницька – дипломант «Сорочинського ярмарку» 2011 року.
Як голова Мар╕упольського осередку Союзу Укра╖нок я виступила в╕д укра╖нсько╖ громади Мар╕уполя. Наголосила, що укра╖нська мова, яка ╓ р╕дною для половини населення м╕ста, водночас ╕ державна мова Укра╖ни. Мар╕упольська «Просв╕та» п╕д головуванням Анатол╕я Мороза проводить велику роботу з ╖╖ збереження та поширення. К╕лька рок╕в при «Просв╕т╕» д╕ють безплатн╕ курси з вивчення укра╖нсько╖, збираючи по 30-40 ос╕б, як╕ бажають ╖х в╕дв╕дувати. З 1989 р. з ╕н╕ц╕ативи «Просв╕ти» на шпальтах газети «Приазовський робочий» виходить стор╕нка «Джерело». Вона ознайомлю╓ громаду м╕ста з видатними постатями укра╖нства, новинами ╕нших областей, поповню╓ ╖хн╕й словниковий запас. Я представила з╕бранню багато укра╖номовних газет, що виходять на Донеччин╕ та в Ки╓в╕, й закликала част╕ше звертатися до них за ╕нформац╕╓ю.
Рос╕йський блок заходу був представлений читанням в╕рш╕в. Галина Плигач, вихователь санатор╕ю ╕м. Н. Крупсько╖ та студентки кафедри укра╖нсько╖ мови Дарина Сазонова, Катерина Попенко й Анна Федоренко прочитали чудов╕ в╕рш╕ класик╕в про рос╕йську мову.
Насамк╕нець Олена Харабуга висловила спод╕вання на продовження под╕бних зустр╕чей у читальних залах б╕бл╕отеки, оск╕льки вони поглиблюють знання про духовн╕ набутки р╕зних народ╕в нашо╖ велико╖ сп╕льно╖ Батьк╕вщини – Укра╖ни!

╤рина МОЛЧАНОВА, член НСЖУ
м. Мар╕уполь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9983

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков