Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 10.02.2012
НЕ ВКРИ╢ТЬСЯ СЕРЦЕ ╤НЕ╢М

Р╕зноман╕тн╕сть традиц╕й, ун╕кальн╕сть ╕сторичного ╕ культурного досв╕ду кожного рег╕ону  кра╖ни, в тому числ╕ Криму, об’╓днала у декоративних виробах, орнаментах ╕ сюжетних композиц╕ях виставка «В╕ра Ро╖к та ╖╖ учн╕». Презентована вперше восени минулого року в Б╕лог╕рську, вона демонструвалася в кримських м╕стах Красногвард╕йське ╕ Джанкой, Лубни Полтавсько╖ област╕, а напередодн╕ Дня соборност╕ ╕ свободи Укра╖ни ╖╖ було в╕дкрито в Музе╖ ╕стор╕╖ С╕мферополя.
Сво╖ми експонатами виставка дода╓ нов╕ штрихи до оформленого тут на пост╕йно д╕юч╕й основ╕ куточка, присвяченого творчост╕ Героя Укра╖ни, заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни В╕ри Ро╖к, характеризу╓ ╖╖ не т╕льки як видатну вишивальницю, а й як художника, орнаментал╕ста-новатора ╕ педагога.
— У вишивках, як н╕ в якому ╕ншому вид╕ мистецтва, вт╕лен╕ мр╕╖ ╕ спод╕вання народу про краще життя, — сказала на в╕дкритт╕ виставки директор музею ╤рина Вдовиченко. – Вони, немов стяги, уособлюють його в╕хи на шляху до свободи, незалежност╕ ╕ державност╕, реал╕зовано╖ в ХХ стол╕тт╕, яскраво демонструють, як╕ талановит╕ люди живуть в Укра╖н╕.
У центр╕ експозиц╕╖ розташований в обрамленн╕ вишитих вироб╕в, ╕нструмент╕в ╕ предмет╕в для рукод╕лля портрет В╕ри Ро╖к серед розкв╕тлих соняшник╕в, намальований ол╕╓ю художником ╕з Миргорода Полтавсько╖ област╕ В. Брикульцем. Поряд з ним – ╕нший, який вишив хрестиком на канв╕ один з учн╕в майстрин╕ — Юр╕й Савка з Луцька. А по обидва боки в╕д них л╕воруч ╕ праворуч на ст╕нах, у скляних в╕тринах безперервним широким потоком стелиться вс╕ма кольорами ниток рукотворне полотно рушник╕в, серветок, декоративних панно, створених внучкою майстрин╕ Ал╕ною Вороновою ╕ правнучкою Юл╕╓ю Абрамовою, вишивальницями Галиною Дмитр╕╓вою та ╢вген╕╓ю Жуковою, групою «Калинонька» у склад╕ Св╕тлани Лавренюк, Тамари Б╓л╕ч та ╢вдок╕╖ Шеко. На окремому стенд╕ розташован╕ в╕зерунки на папер╕, розроблен╕ В╕рою Ро╖к, як╕ вона не встигла реал╕зувати у виробах на тканин╕. Серед них – барвист╕ геометричн╕ ╕ рослинн╕ орнаменти, багатоф╕гурн╕ композиц╕╖ п╕вник╕в, моряк╕в, в╕трильник╕в, д╕вчаток у розма╖тт╕ кв╕т╕в.
В╕д них, за словами генерального директора Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру Владислава ╢рмакова, струмен╕╓ св╕тла, рад╕сна, житт╓стверджуюча енерг╕я мистецтва – живильного середовища, що збер╕га╓ людей як народ, да╓ ╖м в╕ру ╕ силу у важк╕ хвилини, супроводжу╓ в р╕зних обрядах, наповню╓ красою побут. Зв╕дки ж черпала ╖╖ сама майстриня, щоб прожити довге, майже стол╕тн╓ життя ╕ б╕льшу його частину присвятити улюблен╕й справ╕, залучити до не╖ сотн╕ нових захоплених вишивкою людей?
Джерелом цього натхнення Юр╕й Сал╕моненко, генерал-майор, заступник Верховного наказного отамана Укра╖ни, який знайомий ╕з с╕м’╓ю Ро╖к╕в понад тридцять рок╕в, побував на багатьох виставках майстрин╕ в Криму ╕ на одн╕й ╕з них у Полтав╕, назвав любов до людей ╕ ц╕леспрямован╕сть житт╓вих позиц╕й В╕ри Серг╕╖вни.
Б╕бл╕отекар Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. Вернадського Людмила Хрестенко, одна з учениць В╕ри Ро╖к ще з 1954 року, згаду╓ свою вчительку як прекрасного майстра ╕ щасливу людину, а складовими частинами ╖╖ усп╕ху вважа╓, по-перше, наполеглив╕сть, з якою дитяче захоплення вишивкою стало для не╖ профес╕╓ю ╕ любов’ю на все життя. По-друге, В╕ра Серг╕╖вна дуже приск╕пливо ╕ мудро обирала соб╕ друз╕в. ╤, по-трет╓, вона виховала чудового сина, який з повагою ставився до захоплення мами декоративно-прикладною творч╕стю, а в останн╕ роки ╖╖ життя допомагав в орган╕зац╕╖ ╕ проведенн╕ виставок, популяризац╕╖ в╕дродження ╕ розвитку серед населення мистецтва народно╖ вишивки.
Вже без не╖ Вадим Михайлович Ро╖к нин╕ продовжу╓ розпочатий п’ять рок╕в тому виставковий тур рег╕онами Укра╖ни. Т╕льки назива╓ться в╕н уже не «Укра╖нський рушничок», як ран╕ше, а «В╕ра Ро╖к та ╖╖ учн╕» ╕ проводиться за програмою в╕дзначення 100-л╕тнього юв╕лею майстрин╕. П╕сля С╕мферополя юв╕лейна експозиц╕я демонструватиметься у Бахчисара╖, пот╕м – у Миргород╕, а в кв╕тн╕ до 101-о╖ р╕чниц╕ з дня народження В╕ри Ро╖к — у Полтавському художньому музе╖.
Вл╕тку ╕ восени виставковий тур буде продовжено в Криму, а в грудн╕ ви╖зна експозиц╕я посяде сво╓ м╕сце в музе╖ укра╖нсько╖ вишивки ╕мен╕ В╕ри Ро╖к, який буде в╕дкрито до 20-р╕ччя Кримського етнограф╕чного музею. Нин╕ тут збираються вироби, розробля╓ться концепц╕я експозиц╕╖, зд╕йсню╓ться ремонт двох зал╕в. За участ╕ Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру готу╓ться до видання к╕лька книг за програмою заход╕в Верховно╖ Ради ╕ Ради м╕н╕стр╕в АРК з ув╕чнення пам’ят╕ Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к.
Музичним акордом на свят╕, що символ╕зу╓ духовну ╓дн╕сть укра╖нського народу, патр╕отизм, повагу до ╕сторично╖ пам’ят╕, утверджу╓ демократичн╕ ц╕нност╕ ╕ почуття нац╕онально╖ г╕дност╕, прозвучали п╕сн╕ у виконанн╕ переможц╕в V Всекримського фестивалю-конкурсу «Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!», учениць С╕мферопольсько╖ ЗОШ № 23 Мар╕╖ Люткевич ╕ Дар’╖ Затоковенко та запис присвячено╖ В╕р╕ Ро╖к п╕сн╕ «Мелод╕╖ на вашому полотн╕» у виконанн╕ артиста Кримського академ╕чного укра╖нського музичного театру  Федора Марченка. ╥╖ автор, заслужений д╕яч мистецтв АРК В’ячеслав Бобров, пов╕домив, що нин╕ кримськ╕ композитори працюють над п╕дготовкою до запису на компакт-диску вс╕х п╕сень, присвячених видатн╕й укра╖нськ╕й вишивальниц╕ та пам’ят╕ про не╖. ╥╖ серце, що билося в ун╕сон з часом, н╕коли не вкри╓ться ╕не╓м.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9927

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков