Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 16.12.2011 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 16.12.2011
СВЯТО СЛОВА УКРА╥НСЬКОГО

З нагоди святкування дн╕в укра╖нсько╖ писемност╕ в читальному зал╕ б╕бл╕отеки Кримського державного ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету в╕дбувся «круглий ст╕л».
В╕н був орган╕зований кафедрою укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ цього ВНЗ. Його учасниками стали викладач╕ та студенти ╕сторико-ф╕лолог╕чного факультету та запрошен╕ гост╕ — кримськ╕ укра╖номовн╕ письменники, представники громадських орган╕зац╕й.
В╕дкриваючи зах╕д, член НСПУ, поет ╕ л╕тературознавець, в╕дпов╕дальний секретар Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни Михайло Вишняк, який щойно повернувся з VI письменницького з’╖зду, наголосив на значенн╕ р╕дно╖ мови в житт╕ кожного народу ╕, зокрема, укра╖нського, адже вона, за визначенням в╕домого поета, ╓ «життя духовного основа». Мова — це дух ╕ символ нац╕╖, без не╖ ╖╖ нема╓. Головуючий нагадав присутн╕м про шляхи становлення ╕ розвитку укра╖нсько╖ мови в╕д далеких час╕в Ки╖всько╖ Рус╕, назвав найвизначн╕ш╕ пам’ятки укра╖нсько╖ писемност╕ ╕ розпов╕в про нин╕шн╕й стан р╕дно╖ мови. М. Вишняк зауважив, що ╖╖ оберегами ╕ захисниками завжди були письменники, зазначивши, що на найвищий р╕вень укра╖нську мову п╕днесли Тарас Шевченко, ╤ван Франко, Леся Укра╖нка.
Дал╕ йшлося про сучасну укра╖нську л╕тературу ╕ про ╖╖ профес╕йних майстр╕в слова — письменник╕в, як╕ входять до складу КРО НСПУ.
Промовець репрезентував присутн╕м щойно видану ним книгу — антолог╕ю про сво╖х побратим╕в «Слово р╕дне укра╖нське», яка опов╕да╓ про житт╓вий шлях ╕ м╕стить коротк╕ л╕тературн╕ портрети дев’ятнадцяти кримських укра╖номовних л╕тератор╕в. Книга може бути корисною як викладачам ╕ студентам гуман╕тарних факультет╕в ун╕верситет╕в для спецкурс╕в та спецсем╕нар╕в, так ╕ вчителям й учням середн╕х навчальних заклад╕в, особливо шк╕л, для проведення урок╕в з л╕тератури р╕дного краю.
А пот╕м була розмова про саму л╕тературу. Михайло Вишняк, Данило Кононенко, В╕ктор Гуменюк говорили про свою творч╕сть, читали власн╕ в╕рш╕. Ц╕лий ряд ╖хн╕х твор╕в присутн╕ прослухали у виконанн╕ студент╕в. Насамк╕нець гост╕ подарували б╕бл╕отец╕ ун╕верситету зб╕рки сво╖х поез╕й.
П╕сля зак╕нчення д╕йства ми звернулися до студент╕в з проханням под╕литися отриманими враженнями. ╤ от що почули.
— Я вперше могла посп╕лкуватися з профес╕йними л╕тераторами, — сказала студентка-маг╕странтка Св╕тлана Дяб╕на, — почути ╖хн╕ поез╕╖. Особливо мен╕ сподобались твори Михайла Вишняка ╕ Данила Кононенка. ╥хн╕ в╕рш╕ дуже л╕ричн╕ й образн╕. До того ж, Михайло Вишняк ще й вчить нас крас╕ укра╖нсько╖ мови на сво╖х лекц╕ях, викладаючи ╕стор╕ю укра╖нсько╖ л╕тератури.
Под╕бн╕ заходи збагачують духовно, прилучають до сприймання краси мистецтва слова ╕ готують нас до майбутньо╖ профес╕йно╖ д╕яльност╕ — вчител╕в укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури.
— «Круглий ст╕л», — розпов╕ла студентка ╕сторико-ф╕лолог╕чного факультету А. Хараб╕бер, — пройшов дуже ц╕каво. Наш╕ гост╕ — письменники — говорили про свою творч╕сть, про роль ╕ значення укра╖нсько╖ мови. ╤ викладач╕, ╕ студенти, ╕ гост╕ отримали насолоду в╕д сп╕льного сп╕лкування. Мен╕ особисто було дуже при╓мно взяти участь у цьому заход╕. Ще в школ╕ ми вивчали твори Данила Кононенка ╕ Михайла Вишняка. Але я нав╕ть не могла уявити, що зможу особисто познайомитися з ними, потиснути руку цим людям.
Хочу висловити велику вдячн╕сть кафедр╕ укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ нашого ун╕верситету, вс╕м орган╕заторам та ведучому М. Я. Вишняку. Спасиб╕ вам, що ви вчите нас в╕дчувати красу укра╖нського слова! А ще хочеться побажати ус╕м студентам брати активну участь у таких святах, а кримським письменникам — здоров’я та творчо╖ наснаги! Радуйте нас ╕ надал╕ ц╕кавими творами.
— Мова ╓ неск╕нченним ╕ невичерпним джерелом духовно╖ ц╕нност╕ укра╖нського народу, — под╕лилася з нами сво╖ми думками студентка ╤╤ курсу Л╕л╕я Абдурахманова, — що за багато минулих стол╕ть ув╕брало в себе вс╕ найц╕нн╕ш╕, найкращ╕ здобутки. Мова несе генетичну пам’ять народу, його ╕стор╕ю, культуру, звича╖, в╕дбива╓ нац╕ональний характер ╕ ментал╕тет. Слухаючи укра╖нську мову, одразу пройма╓шся ╖╖ красою, в╕дчува╓ш ╖╖ мелод╕йн╕сть, що лл╓ться, мов повноводна р╕ка. Недаремно поети називали ╖╖ солов’╖ною, калиновою, недаремно вважали, що кожне ╖╖ слово, то — перлина. Видатн╕ укра╖нськ╕ письменники присвятили сво╓ творче життя благородн╕й мет╕: показати красу ╕ багатство р╕дно╖ мови.
Для нас, студент╕в ╕сторико-ф╕лолог╕чного факультету, велика честь бути присутн╕ми на свят╕ укра╖нсько╖ писемност╕ ╕ мови та познайомитися з кримськими письменниками та ╖хн╕ми творами. Серед них — Михайло Якович Вишняк — прекрасний викладач, поет, учений-л╕тературознавець, в╕дпов╕дальний секретар КРО НСПУ, Данило Андр╕йович Кононенко — поет ╕ перекладач, журнал╕ст, В╕ктор ╤ванович Гуменюк — поет ╕ перекладач, л╕тературознавець.
Ми мали можлив╕сть почути кожного з них, ознайомитися з ╖хн╕ми творами. Активну участь у заход╕ взяли ╕ студенти. Вони декламували в╕рш╕ гостей, що допомагали ╖м в╕дкрити особлив╕сть ╖хнього поетичного слова. Рад╕сть зустр╕ч╕ з поетами розд╕ляли з нами ╕ викладач╕ нашого ун╕верситету — Н. Ф. Грозян — зав╕дувач кафедри укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖, В. В. Власенко, Г. Б. Михайличенко, ╤. Д. Шацький, Т. ╤. Прудн╕кова та представники ╕нших кафедр факультету.
Насамк╕нець хот╕лося б згадати слова М. Рильського, що «мова — вт╕лення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Люб╕мо ╖╖, вивчаймо ╖╖! Бор╕мося за красу мови, за правильн╕сть мови, за багатство мови…», за багатство укра╖нського духовного скарбу, який одержать у спадок наш╕ нащадки. Т╕льки тод╕ основа духовного життя народу — мова — стане крилами перемоги, яка завжди виноситиме укра╖нський народ з ус╕х негаразд╕в.

Пол╕на КУЗЬМЕНКО,
пошукач кафедри укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ КД╤ПУ,
Ал╕ме УМЕРОВА,
маг╕странт кафедри укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ КД╤ПУ


Амврос╕й МЕТЛИНСЬКИЙ
Р╤ДНА МОВА

Р╕дна мова, р╕дна мова!
Мов замер без тебе я!
Т╕льки вчую: р╕дне слово
Об╕звалось, мов с╕м’я;
Об╕звався батько р╕дний,
Що умер за козак╕в;
Мов народ, учулось, б╕дний
Застогнав ╕з-п╕д лях╕в!
╤ зда╓ться: к╕нь ретивий
Топче наших ворог╕в;
Й бачиться: Дн╕про спесивий
Спину гне з-задля човн╕в...
Понеслися наш╕ хлопц╕,
Зашум╕ла хвиля гень...
╤ при м╕сяц╕, й при сонц╕ —
╥дуть н╕ччю, ╖дуть вдень!
Було щастя, були чвари, —
Все те геть соб╕ п╕шло;
╤ як сонце ╕з-за хмари —
Р╕дне слово ╕з╕йшло.
Прийняло козач╕ р╕ч╕,
Рег╕т, жарти, плач, печаль;
Озоветься як ╕з С╕ч╕,
Стане см╕х ╕ стане жаль!
(1843)
* * *

Без усяко╖ ╕ншо╖ науки ще можна об╕йтися; без знання р╕дно╖ мови об╕йтися не можна.
Нин╕, зда╓ться, вже нема потреби комусь доводити, що мова укра╖нська (або як до уподоби ╕ншим називати: малорос╕йська) — це справд╕ мова, а не нар╕ччя — рос╕йсько╖ чи польсько╖, як дехто намагався доводити, ╕ багато хто впевнений, що ця мова ╓ одн╕╓ю з найбагатших мов слов’янських; що вона навряд чи поступа╓ться, наприклад, чеськ╕й (богемськ╕й) багатством сл╕в ╕ вислов╕в, польськ╕й живописн╕стю, сербськ╕й милозвучн╕стю; що ця мова, ще не оброблена, може вже дор╕внятися до мов, вироблених гнучк╕стю ╕ багатством синтаксичним — мова поетична, музикальна, живописна.
╤. ╤. СРЕЗНЕВСЬКИЙ,
1834 р.
(Рос╕йський ф╕лолог-слав╕ст, академ╕к Петербурзько╖ АН (1851).

Тарас ШЕВЧЕНКО
ПОДРАЖАН╤╢ 11 ПСАЛМУ

М╕й боже милий, як-то мало
Святих людей на св╕т╕ стало.
Один на другого кують
Кайдани в серц╕. А словами,
Медоточивими устами
Ц╕луються ╕ часу ждуть,
Чи швидко брата в домовин╕
З гостей на цвинтар понесуть?
А ти, о Господи ╓диний,
Ску╓ш лукав╕╖ уста,
Язик отой велеречивий,
Мовлявший: — Ми не су╓та!
╤ возвеличимо на диво
╤ розум наш ╕ наш язик...
Та й де той пан,
 що нам закаже
╤ думать так ╕ говорить?
— Воскресну я! — той пан
вам скаже, —
Воскресну нин╕! Ради ╖х,
Людей закованих мо╖х.
Убогих, нищих... Возвеличу
Малих отих раб╕в н╕мих!
Я на сторож╕ коло ╖х
Поставлю слово. ╤ пониче,
Неначе стоптана трава,
╤ думка ваша ╕ слова —
Неначе ср╕бло куте, бите
╤ семикрати перелите
Огнем в горнил╕, — словеса
Тво╖, о Господи, так╕╖.
Розкинь же ╖х, тво╖ святи╓,
По вс╕й земл╕. ╤ чудесам
Тво╖м ув╕рують на св╕т╕
Тво╖ мал╕ убог╕ д╕ти!

1859, 15 лютого
(С.-Петербург)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 16.12.2011 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9732

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков