Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 09.12.2011 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 09.12.2011
СОЮЗУ УКРА╥НОК – 20 РОК╤В

З юв╕ле╓м!

3 грудня в Севастопольському укра╖нському культурно-╕нформац╕йному центр╕ святкували 20-р╕ччя в╕дродження в Укра╖н╕ всеукра╖нсько╖ громадсько╖ орган╕зац╕╖ Союзу укра╖нок. На свято прибули представники громадських орган╕зац╕й, духовенства, севастопольсько╖ молод╕жно╖ орган╕зац╕╖ «Пласт», осв╕тяни, в╕йськовослужбовц╕ ВМС ЗС Укра╖ни, перес╕чн╕ громадяни.
Союз укра╖нок Севастополя – одна з найактивн╕ших громадських орган╕зац╕й м╕ста, знана й шанована ус╕ма, без винятку, його мешканцями. Попри р╕зн╕ громадськ╕ чи пол╕тичн╕ вподобання, д╕яльн╕сть Союзу укра╖нок пом╕чена й оц╕нена як перес╕чними громадянами, так ╕ обома г╕лками влади. Серед добрих справ ц╕╓╖ орган╕зац╕╖ значиться: пропаганда укра╖нсько╖ мови та культури, створення молод╕жно╖ орган╕зац╕╖ «Пласт», ре╓страц╕я м╕сцевого осередку орган╕зац╕╖ «Просв╕та», благод╕йницька п╕дтримка талановито╖ молод╕, людей похилого в╕ку, надання допомоги дитячим будинкам, сп╕вроб╕тництво з ВМС ЗС Укра╖ни, п╕дтримка Укра╖нсько╖ греко-католицько╖ церкви та церкви Ки╖вського Патр╕архату, т╕сна сп╕впраця з ус╕ма в╕дд╕лами Укра╖нського культурно-╕нформац╕йного центру, поповнення б╕бл╕отеки центру укра╖нською л╕тературою, передплата укра╖нських пер╕одичних видань для шк╕л, б╕бл╕отек, дошк╕льних навчальних заклад╕в – всього не перел╕чити.
Найпершим прив╕тав союзянок заступник директора Укра╖нського культурно-╕нформац╕йного центру Геннад╕й Алекс╓╓вський:
— Те, що святкування 20-р╕ччя Союзу укра╖нок проходить у Центр╕ – для нас велика честь. Двадцять рок╕в для громадсько╖ орган╕зац╕╖ – досить сол╕дний в╕к, протягом якого зроблено чимало вагомих справ. З ц╕╓╖ нагоди кер╕вництво Центру п╕дготувало Пам’ятний адрес, де висловлю╓ вдячн╕сть севастопольськ╕й громадськ╕й орган╕зац╕╖ Союзу укра╖нок та ╖╖ беззм╕нному кер╕внику – Богдан╕ Процак за багатор╕чну пл╕дну сп╕впрацю, сприяння у в╕дродженн╕ укра╖нсько╖ культури та мови, пропаганду укра╖нських свят, звича╖в, традиц╕й, а також патр╕отичне виховання молод╕.
Прив╕тати з╕ святом союзянок прибула методист каб╕нету укра╖нсько╖ мови та л╕тератури ╤нституту п╕слядипломно╖ осв╕ти Севастопольського гуман╕тарного ун╕верситету Валентина Лопатюк:
— Я хочу звернути увагу на неперес╕чний склад ц╕╓╖ ж╕ночо╖ орган╕зац╕╖. Серед союзянок: науковц╕, викладач╕, л╕кар╕, б╕бл╕отекар╕ й нав╕ть праправнучата плем╕нниця Тараса Шевченка пан╕ Красицька. Що не ж╕нка – то наша горд╕сть. Вони так╕ красив╕, розумн╕ й роблять просто неперевершен╕ справи. Правду кажуть, що ж╕нка трима╓ св╕т. Те, що вони роблять, не шкодуючи свого в╕льного часу, залишаючи домашн╕ й профес╕йн╕ справи, п╕дн╕ма╓ укра╖нство. Великий ╕сторик Михайло Грушевський говорив: «Якщо кожен укра╖нець буде мати у сво╖й родин╕ укра╖нську книжку, в╕н буде таким чином стверджувати живомовне укра╖нство». Завдяки вам сьогодн╕ укра╖нська книжка, укра╖нський часопис потрапляють до учня, до вчителя. А значить — ви плека╓те укра╖нство ╕ сьогодн╕шн╓, ╕ майбутн╓. На рахунку ц╕╓╖ орган╕зац╕╖ – безл╕ч добрих справ, але я скажу про ще одну: конкурс укра╖нсько╖ мови ╕мен╕ Петра Яцика проходив у Севастопол╕ 12 рок╕в посп╕ль ╕ жодного разу не без участ╕ Союзу укра╖нок. Хочу побажати цим славним ж╕нкам здоров’я, вс╕ляких гаразд╕в й завершити нашим укра╖нським словом: Будьмо!
З прив╕танням до союзянок звернувся настоятель севастопольсько╖ греко-католицько╖ церкви отець Микола Квич:
— Ж╕нка першою в╕дчува╓ биття серця нового життя, як ╕ потребу у тому немовлят╕, якого плека╓ ╕ носить. Вона завжди готова п╕дставити сво╓ тенд╕тне плече, завжди готова допомогти.
Саме так╕ риси ж╕нки властив╕ союзянкам ╕ вони несуть ╖х сво╖м прикладом у сусп╕льство. Протягом ус╕х рок╕в мого перебування у Севастопол╕ мен╕ довелося багато сп╕впрацювати з ц╕╓ю громадською орган╕зац╕╓ю, проводячи у дитячих будинках Р╕здвян╕ свята. Треба було бачити оч╕ тих д╕вчаток, як╕ разом з ж╕нками Союзу укра╖нок брали участь у приготуванн╕ Свято╖ вечер╕. Вони виховують найл╕пше власним прикладом. Мо╖ щир╕ в╕тання й укл╕н ж╕нкам, як╕ невтомно несуть любов.
Коли чолов╕к одягнений у в╕йськову форму, його плече ста╓ над╕йн╕шим у к╕лька раз╕в — переконувала з╕брання ведуча святкового заходу, пров╕дний б╕бл╕отекар УК╤Ц Неля Сиротова, запрошуючи до слова представника ВМС ЗС Укра╖ни, кап╕тана 2 рангу Серг╕я Рудика, який в╕д ╕мен╕ командувача та в╕йськово╖ ради прив╕тав знану ж╕ночу орган╕зац╕ю з юв╕ле╓м. Передаючи Пам’ятний адрес голов╕ Союзу укра╖нок Богдан╕ Процак, в╕н в╕дзначив ст╕йк╕сть ╕ волю укра╖нсько╖ ж╕нки.
— Там, де нав╕ть у чолов╕к╕в опускаються руки, наша ж╕нка, попри вс╕ негаразди, висто╖ть, п╕дставить плече сво╖й родин╕, та ще й братиме участь у громадському житт╕. На н╕й, берегин╕, лежить споконв╕чна материнська турбота. Там, де ж╕нки, там пану╓ спок╕й ╕ злагода. Земний укл╕н Вам, ж╕нки Укра╖ни.
Прив╕тати союзянок прийшов голова Благод╕йного фонду сприяння духовному розвитку Севастополя, заступник голови м╕сько╖ держадм╕н╕страц╕╖ з питань рег╕онально╖ пол╕тики (2000-2005 рр.) ╤ван Куликов. ╤з Союзом укра╖нок його пов’язують чимало рок╕в пл╕дно╖ сп╕впрац╕.
— Коли я працював у м╕ськ╕й держадм╕н╕страц╕╖, вважав цю ж╕ночу орган╕зац╕ю надзвичайно д╕╓вою. Тому охоче в╕дгукувався на вс╕ заходи за ╖╖ участ╕: ╖здив на пластунськ╕ таборування, стрибав через купальську ватру. Я також з великим задоволенням одягаю вишиту Вами, пан╕ Богдано, сорочку. Орган╕зац╕я ╕сну╓ 20 рок╕в з багатьох причин: ╓ держава Укра╖на, й вона ма╓ стверджуватися в такому непростому рег╕он╕, як Крим. Але ╓ ще так╕ одержим╕ люди, як╕ за будь-яких обставин, не рахуючись з часом, допомагають нам, севастопольцям, усв╕домити, що ми – складова частина Укра╖ни. У мо╓му букет╕ кв╕т╕в з╕бран╕ вс╕ кольори веселки. Саме такого веселкового щастя я бажаю ус╕м ж╕нкам ц╕╓╖ вельми поважно╖ ж╕ночо╖ орган╕зац╕╖.
Письменник Борис Нестеренко перед тим, як поздоровити ж╕нок з юв╕ле╓м, зачитав дек╕лька стор╕нок сво╖х спогад╕в про дещо дивне знайомство з Богданою Процак. Це було чимало рок╕в тому. До Севастополя прибула столична делегац╕я, як╕й мали розпов╕сти про злагоду й мир, що панують у м╕ст╕, та як справно в ус╕ сфери життя тут впроваджу╓ться державна мова. Союз укра╖нок тод╕ про╕гнорували, не запросивши на «круглий ст╕л», що проходив у ресторан╕.
— Зах╕д був нудним, — згаду╓ письменник, — дехто вже майже засинав, оч╕куючи на дармовий об╕д. Аж раптом якась гарна ж╕ночка, добре вдягнена, вийшла на середину залу, постелила вишиту серветку й вмостилась на п╕длоз╕ перед столичними гостями. Т╕ здивовано переглянулися, проте посунулись й запропонували м╕сце, зв╕дки пан╕ Процак сво╖ми зауваженнями змогла доповнити «╓лейну» картинку севастопольсько╖ злагоди. Тод╕ я зрозум╕в, що поки у Севастопол╕ ╓ так╕ укра╖нц╕, як Богдана Михайл╕вна, то «…ще не вмерла Укра╖ни ╕ слава ╕ воля». Слава Укра╖н╕!
Двадцять рок╕в очолю╓ орган╕зац╕ю «Союз фронтовичек Севастополя» Юл╕ан╕я Леон╕д╕вна Бочкарьова. Вона — рос╕янка, але вс╕м серцем полюбила союзянок:
— Я 20 лет работаю с фронтовичками Севастополя и дружу с Союзом украинок. Богдана – моя лучшая подруга, я ее очень люблю. Эта замечательная женщина способна повести за собой не только женскую группу, но и командовать отрядом мужчин. От всей души поздравляю эту замечательную организацию и мою любимую подругу Богдану.
Насамк╕нець свята Союз укра╖нок прив╕тали севастопольськ╕ пластуни. Протягом усього заходу для з╕брання сп╕вав гурт «Червона калина», сол╕сти Тетяна Матар, Людмила Казм╕рчук та Дмитро Морозов з Севастопольського укра╖нського культурно-╕нформац╕йного центру.

Л╕д╕я СТЕПКО
м. Севастополь

Пластуни станиц╕ Севастополь прив╕тали ГО Союзу укра╖нок Севастополя з 20-р╕ччям в╕дродження орган╕зац╕╖.

Вже майже 15 рок╕в пл╕ч-о-пл╕ч кроку╓ разом з нами Союз укра╖нок Севастополя. У 1996 роц╕ в план╕ роботи ц╕╓╖ орган╕зац╕╖ на другий квартал з’явився доленосний пункт щодо створення у Севастопол╕ скаутсько╖ орган╕зац╕╖ Укра╖ни «Пласт». Союзянки Св╕тлана Заторська, Богдана Процак, Катерина Мала, Тамара Красицька, Олександра Гречко вс╕ляко допомагали нам на перших кроках становлення «Пласту». Нам дуже при╓мно, що дехто з них ╕ зараз ╓ членами станиц╕ Севастополь, ставши для нас не лише виховниками, але й подругами.
Союз укра╖нок ╕ сьогодн╕ не залиша╓ться байдужим до проблем молод╕, допомагаючи пластунам в орган╕зац╕╖ проведення табор╕в та ╕нших заход╕в. У день юв╕лею орган╕зац╕╖ ми побажали кожн╕й союзянц╕ м╕цного здоров’я, злагоди в родин╕, сил ╕ натхнення у громадськ╕й робот╕.

З╕на БЕЛАНЮК,
голова Севастопольсько╖ пластово╖ станиц╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 09.12.2011 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9712

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков