Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я «ПЕДАЛЮ╢» ПИТАННЯ ВОДИ В КРИМУ, ЩОБ ЗМ╤НИТИ ╤НФОРМАЦ╤ЙНИЙ ФОКУС
Про це заявив заступник м╕н╕стра з питань ре╕нтеграц╕╖ тимчасово окупованих територ╕й ╤гор Яременко


РОС╤Я СТВОРЮ╢ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ ГУМАН╤ТАРНУ КАТАСТРОФУ
Про це заявив кримський громадський актив╕ст, редактор онлайн-видання «╤нжир» Михайло...


НОВ╤ ЗАВДАННЯ У ПОРЯДКУ ДЕННОМУ ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
19 жовтня в╕домий Левада-центр оприлюднив загальнорос╕йське опитування "Горд╕сть та ╕дентичн╕сть".


ВИДАВНИЦТВО VIVAT НАДРУКУ╢ ЩЕ 15 ТИСЯЧ ПРИМ╤РНИК╤В КНИГИ ПРО СТУСА
директор Vivat Катеринa Аврамчук додала, що замовлення на книгу продовжують надходити, ╕ не...


УЧАСНИКИ МАРШУ НА ЧЕСТЬ ДНЯ ЗАХИСНИК╤В ПРИЙШЛИ П╤Д ОП ╤ ОГОЛОСИЛИ ВИМОГИ
Б╕ля буд╕вл╕ Оф╕су президента перебували дек╕лька тисяч учасник╕в маршу. Вони скандують "Слава...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 09.12.2011 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 09.12.2011
«ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ» ДЛЯ ЧОРНОБИЛЬЦ╤В

Якщо 26 кв╕тня вважа╓ться днем Чорнобильсько╖ трагед╕╖, то 14 грудня чорнобильц╕ називають днем перемоги. Ця дата зб╕га╓ться з датою закриття Чорнобильсько╖ АЕС, ╕ ╖╖ вид╕лив серед ╕нших Президент Ющенко, назвавши Днем вшанування чорнобильц╕в-л╕кв╕датор╕в.
Але нин╕шн╕й «день перемоги», схоже, чорнобильц╕ пов’язують з дещо ╕ншим явищем. Сьогодн╕ по ╕нший б╕к барикад вони вбачають представник╕в Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, а насамперед «соц╕ального» м╕н╕стра С. Т╕г╕пка, заклопотаного скороченням соц╕альних програм ╕ економ╕╓ю бюджету.
З’ясувати, що ж таки насправд╕ в╕дбува╓ться з чорнобильськими пенс╕ями ╕ як╕ настро╖ панують серед його побратим╕в, я спробувала у виконуючого обов’язки голови ради Кримсько╖ республ╕кансько╖ асоц╕ац╕╖ «Пам’ять Чорнобиля» Геннад╕я В╕кторовича ЛУЦЕНКА (на фото).

Вийти на цю людину було не так уже й просто. Кримськ╕ чорнобильц╕ останн╕м часом розпорошилися, створили к╕лька орган╕зац╕й. Лише навесн╕ було започатковано координац╕йну раду, куди ув╕йшли кер╕вники чотирьох ╕з них, ╕ з’явилася над╕я на реальне об’╓днання людей, як╕ ще у 1996 роц╕ вс╕ були членами орган╕зац╕╖ «Пам’ять Чорнобиля» на чол╕ з Олекс╕╓м Вторушиним, з яким ╕ довелося мен╕ сп╕лкуватися задля газетно╖ публ╕кац╕╖.
Геннад╕й В╕кторович мене теж не розчарував. ╤ хоча в╕н не схильний був вдаватися до житт╓вих перипет╕й приватного характеру, як╕ зн╕вечили життя колись таким см╕ливим ╕ в╕дчайдушним людям, але дав зрозум╕ти – стан здоров’я не одного з них позбавив ╕ с╕м’╖, ╕ житла. А його п’ятир╕чна робота в склад╕ ком╕с╕╖ при М╕н╕стерств╕ прац╕ ╕ соц╕ально╖ пол╕тики АРК з╕ встановлення статусу чорнобильц╕в дозволила багато що побачити ╕ почути. Передбачаючи нову перере╓страц╕ю (╕ншими словами, чистку, перев╕рку), Г. Луценко побою╓ться, що та негативно позначиться передовс╕м на долях заслужених людей, котр╕ не переймалися ретельним оформленням документ╕в, як це робили т╕, хто був зац╕кавлений у першу чергу в соц╕альних див╕дендах. Саме це показала перере╓страц╕я 1997 року. Люди, котр╕ працювали в надзвичайних умовах, не завжди могли одержати щодо цього арх╕вн╕ дов╕дки, ╕ добре тим, хто, перебуваючи у в╕дрядженн╕, забрав цей документ з собою, бо терм╕н його оф╕ц╕йного збер╕гання лише три роки. А що вже говорити про в╕йськовослужбовц╕в, у яких н╕хто не питав, де вони хочуть служити, ╕ хто з них, не маючи статусу чорнобильця, уже втратив здоров’я? Тепер вони одержують м╕н╕мальн╕ пенс╕╖.
Ще одна ╕з проблем, на як╕й наголосив Геннад╕й Луценко, це складнощ╕ щодо встановлення причини ╕нвал╕дизац╕╖. Питання ц╕ розглядаються переважно в Дн╕пропетровську, ╕ якщо людина захвор╕ла б╕льш як через 5 рок╕в п╕сля перебування на ЧАЕС, довести зв’язок пом╕ж тим та ╕ншим дуже непросто. Загалом же Геннад╕й В╕кторович розпов╕в:
— Одержати та п╕дтвердити статус чорнобильця дедал╕ важче. Якщо ран╕ше для тих, хто ╖хав на л╕кв╕дац╕ю насл╕дк╕в чорнобильського лиха, достатньо було мати лише запис у в╕йськовому квитку, то тепер цього замало. Треба, щоб усе було ретельно розписано: дати в’╖зду в конкретний населений пункт, ви╖зду, ск╕льки там проведено часу, робочий табель з печатками, п╕дписами та багато ╕ншого. Але так╕ документи ╓ далеко не у кожного. Вт╕м, хай вас не диву╓, якщо почу╓те, що у Верховн╕й Рад╕ к╕лька сотень ос╕б мають ретельно оформлен╕ чорнобильськ╕ документи ╕ статус чорнобильця-╕нвал╕да. Бо в Чорнобил╕  пост╕йно з’являлися перш╕ особи всесоюзного ╕ укра╖нського р╕вн╕в, як╕ брали участь у робот╕ ком╕с╕╖. ╤ хоча ╖хн╓ перебування в небезпечн╕й зон╕ могло тривати лише к╕лька дн╕в, саме ╖хн╕ зарплати, на основ╕ яких нараховувалися пенс╕╖, можуть давати п╕дстави для отих захмарних сум, якими дор╕ка╓ уряд рядовим чорнобильцям.
У такий спос╕б ми ╕ перейшли з Геннад╕╓м В╕кторовичем до обговорення найболюч╕шого: то хто ж сьогодн╕ з’╖в наше сало? ╤, як можна було вже дов╕датися з теленовин, зг╕дно ╕з законом, ухваленим ще у 1991 роц╕, пенс╕я чорнобильц╕в-╕нвал╕д╕в ус╕х трьох груп не могла бути нижчою за 10, 8, 6 м╕н╕мальних пенс╕й за в╕ком. Хоча для реального розрахунку використовувалась та╓мнича цифра 19 грн. 91 коп. (тако╖ пенс╕╖ н╕хто не одержував). Але ж ран╕ше, помноживши ╖╖ на 10, 8 або 6, можна було одержати ц╕лком пристойн╕ суми. За уряду Ю. Тимошенко зам╕сть вказано╖ умовно╖ цифри було взято вже реальну м╕н╕мальну пенс╕ю, ╕ чорнобильцям, здеб╕льшого через суди, були встановлен╕ пристойн╕ пенс╕╖ та винесено постанови, зг╕дно з якими Пенс╕йний фонд мав виплатити ╖м за к╕лька рок╕в недоотриман╕ грош╕, що могло становити 60-80 тисяч гривень. У Криму в╕дсудили соб╕ пенс╕╖ близько 800 ос╕б.
Але д╕ю таких судових р╕шень ВР Укра╖ни призупинила. А з 23 листопада для ╕нвал╕д╕в першо╖ групи сума пенс╕╖ мала становити не менше 180% в╕д м╕н╕мально╖. Для ╕нших – 130 ╕ 120 процент╕в. Це ╕ стало для чорнобильц╕в справжн╕м шоком, який вив╕в людей на вулиц╕.
Кабм╕н змушений був цифру, що утворювала основу для розрахунк╕в, зб╕льшити. Тепер ╕нвал╕ди ╤ групи мають одержувати не менше 285% в╕д м╕н╕мально╖ пенс╕╖ за в╕ком. Але реально це не 5 тис. 400 грн. (хоча таку суму називають середньою), а лише приблизно ╖╖ половина, у всякому раз╕ для переважно╖ б╕льшост╕. Для ╕нших груп в╕дпов╕дно меншому в╕дсотку вона буде ще меншою. Ось чому таке пенс╕йне забезпечення ╕ не виклика╓ серед чорнобильц╕в особливого захоплення.
А ще Геннад╕й Луценко багато розпов╕дав про ╕нш╕ проблеми чорнобильц╕в, яких чимало накопичилося за ц╕ роки. Це практична в╕дсутн╕сть допомоги на л╕кування (бо називати допомогою 48-51 грн. на р╕к якось язик не поверта╓ться). Додатков╕ 320 грн. чорнобильцям ╤ категор╕╖ в народ╕ теж прозвали «гробовими», хоча вони вид╕ляються на харчування, а не на щось ╕нше. Пол╕куватися в санатор╕╖ – теж проблема, нав╕ть якщо вдасться одержати пут╕вку, то лише в той санатор╕й, який вигра╓ тендер. А це, як правило, Зах╕д Укра╖ни, тож виникають додатков╕ труднощ╕ з дорогою, з акл╕матизац╕╓ю, у той час, як ма╓мо в Криму прекрасну санаторно-курортну базу. Щоправда, за уряду Ю. Тимошенко з’явилася постанова, якою об╕цялося в╕дшкодування середньо╖ вартост╕ пут╕вки, котру чорнобилець може придбати самост╕йно. Але згодом з’ясувалося, що сума компенсац╕╖ реально становитиме х╕ба що десяту частину ц╕╓╖ вартост╕ – 245 грн.
За 6 рок╕в не було придбано для чорнобильц╕в жодно╖ квартири, нав╕ть коли на це вид╕лялися кошти. Як альтернативний вар╕ант – люди, як╕ стоять на квартирн╕й черз╕, згодн╕ задовольнитися земельною д╕лянкою п╕д забудову. Але це теж поки що на р╕вн╕ побажань.
Геннад╕й Луценко пов╕домив, що три роки тому в Криму було розроблено рег╕ональну програму, яка м╕стить 34 пропозиц╕╖ щодо пол╕пшення життя чорнобильц╕в. Та вона увесь цей час перебува╓ на узгодженнях то в Рад╕ м╕н╕стр╕в, то у Верховн╕й Рад╕. Але навряд чи таку комплексну програму буде ухвалено. А поки що зам╕сть земл╕ п╕д буд╕вництво чорнобильцям пропонують власну алею на Абдал╕. Та под╕бн╕ почест╕ б╕льше схож╕ на знущання.
Вт╕м, Геннад╕й Луценко зауважу╓, що д╕алог з урядом Криму таки ╕сну╓. Але ж ус╕ найважлив╕ш╕ питання вир╕шуються в Ки╓в╕.
— Та ╕ робота кримського уряду залиша╓ бажати кращого, — наголошу╓ м╕й сп╕врозмовник. — Чи потр╕бн╕ сьогодн╕ нашим ╕нвал╕дам ╤ групи 30 автомоб╕л╕в? На них будуть роз’╖жджати х╕ба що ╖хн╕ онуки. А за цим стоять чимал╕ грош╕, як╕ можна було б використати на реальну допомогу багатьом людям. А 14 млн. гривень, як╕ було викинуто на реконструкц╕ю вулиц╕ Горького, — х╕ба це по-господарськи?

— Тож як╕ настро╖ сьогодн╕ серед кримських чорнобильц╕в?
— Загалом – негативн╕, як ╕ по ус╕й кра╖н╕. Думаю, цей градус зб╕льшиться, коли в с╕чн╕ люди одержать нов╕, остаточн╕ пенс╕╖. Якщо оф╕ц╕йний Ки╖в продовжуватиме таку пол╕тику, можливий соц╕альний вибух.

— Чи можете пригадати, яким був Чорнобиль особисто для вас?
— Перше враження було непоганим. До того я працював у Нижньог╕рському ДА╤, ╕ серед нас шукали добровольц╕в для в╕дрядження на м╕сце катастрофи. Я погодився, бо у вс╕х були як╕сь поважн╕ причини, аби не ╖хати. У Чорнобил╕ входив до батальйону ДА╤ ╕з забезпечення дорожнього руху. ╤ реальне навантаження було значно меншим, н╕ж у Нижньог╕рську. Почувався непогано. Бо рад╕ац╕я вплинула одразу ж на людей, як╕ мали хрон╕чн╕ хвороби, ╕ ╖х вивезли з небезпечно╖ зони. Мо╖ проблеми з╕ здоров’ям розпочалися значно п╕зн╕ше. Тож встиг в╕дпрацювати з 10 червня до 30 жовтня того сумнозв╕сного 1986 року. Незабаром став ╕нвал╕дом ╤╤ групи.
А тепер трохи статистики. На сьогодн╕ в Криму прожива╓ 7856 чорнобильц╕в; 1062 — ╕нвал╕ди. З них: 3264 – л╕кв╕датори (768 – ╕нвал╕д╕в); д╕тей-╕нвал╕д╕в – 5; всього д╕тей – 1683, вд╕в – 178.
Цифри ц╕ пост╕йно зм╕нюються у б╕к зменшення. Хтось – назавжди переста╓ потребувати державно╖ допомоги. Д╕ти, як╕ досягли повнол╕ття ╕ мають задов╕льний стан здоров’я, втрачають св╕й статус.
╥хати страйкувати до Ки╓ва кримськ╕ чорнобильц╕, за св╕дченням Г. Луценка, не збираються. Вони все-таки мають можлив╕сть бути почутими владою у себе вдома. Хоча здеб╕льшого одержують в╕д цього лише моральне задоволення. Але перед ними не виростають паркани, а м╕ський голова нав╕ть зв╕ту╓ про те, як займа╓ться благоустро╓м С╕мферополя. ╤, окр╕м об╕цяно╖ але╖ на кладовищ╕, мають чорнобильц╕ ще й мемор╕ал у Гагар╕нському парку, де в╕дбуваються урочистост╕. А ╖хн╕й «день перемоги» — поки що 14 грудня.

Тамара СОЛОВЕЙ

ТИМ ЧАСОМ...

ЧОРНОБИЛЬЦ╤ ПРОДОВЖУЮТЬ ГОЛОДУВАННЯ

Протестуюч╕ в Донецьку чорнобильц╕ розчарован╕ скасуванням зустр╕ч╕ з Президентом Укра╖ни В╕ктором Януковичем, яка була запланована на в╕второк б╕ля обласного Пенс╕йного фонду, де з 15 листопада проходить голодування л╕кв╕датор╕в авар╕╖ на ЧАЕС. Про це сказав голова обласно╖ орган╕зац╕╖ ╕нвал╕д╕в-чорнобильц╕в «Чорнобиль ╢дн╕сть» Микола Гончаров, переда╓ кореспондент УКР╤НФОРМу.
«Ми розчарован╕ скасуванням зустр╕ч╕ з В╕ктором Януковичем. Учасники акц╕╖ — не екстрем╕сти ╕ не терористи, як нас намагаються представити. Цю думку ми хот╕ли донести Глав╕ держави, але нам не дали це зробити», — п╕дкреслив М. Гончаров. За його словами, голодуючих чорнобильц╕в дек╕лька раз╕в запускали в буд╕влю обласного в╕дд╕лення ПФУ ╕ в актовий зал, де були встановлен╕ м╕крофони для сп╕лкування з Главою держави. А п╕сля цього ╖х попросили повернутися в наметове м╕стечко, де чорнобильц╕в в╕дв╕дав голова облдержадм╕н╕страц╕╖ Андр╕й Шишацький.
П╕д час переговор╕в з ним протестувальники в╕дмовилися покинути намети ╕ зажадали проведення позачергово╖ сес╕╖ облради, на як╕й влада ма╓ назвати винних у загибел╕ шахтаря-╕нвал╕да Геннад╕я Конопльова.
Нагада╓мо, що в ход╕ робочо╖ по╖здки Президент Укра╖ни В. Янукович в╕дкрив доменну п╕ч на ╢нак╕╓вському металург╕йному завод╕. Глава держави оглянув в╕дреставрований музей дв╕ч╕ Героя Радянського Союзу космонавта Георг╕я Берегового ╕ в╕дв╕дав сквер його ╕мен╕, де поклав кв╕ти до пам’ятника. Президент також посп╕лкувався з жителями ╢нак╕╓вого.
*     *     *
Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович заявля╓, що в╕н проти скорочення п╕льг чорнобильцям, як ╕ ╕ншим соц╕ально незахищеним верствам населення. Як переда╓ кореспондент УН╤АН, про це в╕н сказав у в╕второк на короткому бриф╕нгу в ╢нак╕╓вому.
«Це питання (про проблеми чорнобильц╕в) сл╕д розглянути прозоро ╕ чесно», — сказав В. Янукович.
В╕н пов╕домив, що дав доручення уряду з╕брати «вс╕х з громадських орган╕зац╕й» ╕ провести дискус╕ю, щоб, «по-перше, ми не знизили р╕вень соц╕ально╖ допомоги», щоб створена наглядова рада могла контролювати цей процес.
«Я проти скорочення п╕льг», — п╕дкреслив Глава держави ╕ додав, що бюджет кра╖ни буде здатний забезпечити ц╕ п╕льги, але для цього необх╕дне зростання економ╕ки.
В. Янукович акцентував на тому, що сьогодн╕ «головна мета – це с╕сти за ст╕л переговор╕в ╕ домовитися, не закриваючи оч╕ н╕ на що, а вир╕шити, як д╕ятимемо дал╕». За його словами, не можна звинувачувати в ситуац╕╖, що склалася з п╕льговиками, попередн╓ кер╕вництво кра╖ни.
«Протестн╕ акц╕╖ сьогодн╕ – це ц╕лком природно. ╤ ми ма╓мо вир╕шити ╕ дати чесну, в╕дпов╕дальну ╕ прозору в╕дпов╕дь», — сказав В╕ктор Янукович.
*     *     *
Луганськ╕ чорнобильц╕ вважають, що Укра╖на не г╕дна бути в ╢вросоюз╕. Про це вони заявили у сво╓му зверненн╕ до посл╕в Франц╕╖, Н╕меччини, США, Австр╕╖, Польщ╕, Бельг╕╖, Чех╕╖, Швейцар╕╖ ╕ до глави Представництва ╢С в Укра╖н╕ Жозе Мануеля П╕нту Тейшейри, пов╕домили кореспонденту УН╤АН в обласн╕й орган╕зац╕╖ «Союз «Чорнобиль».
«У зв’язку з тим, що Укра╖на вже не ╓ демократичною кра╖ною, у н╕й не дотримуються права людини, просимо Вас, пане посол, щоб Ви донесли до свого уряду про т╕ беззаконня, як╕ творяться в Укра╖н╕, довели до в╕дома Вашого уряду, що л╕кв╕датори насл╕дк╕в Чорнобильсько╖ катастрофи вважають, що Укра╖на не г╕дна бути в ╢вросоюз╕, що не можна п╕дписувати догов╕р про асоц╕ац╕ю Укра╖ни ╕ ╢вросоюзу», — зазнача╓ться, серед ╕ншого, у зверненн╕. Окр╕м того, чорнобильц╕ вважають, що «значн╕ кошти держави йдуть н╕бито на п╕дготовку до чемп╕онату ╢вропи з футболу. Насправд╕ значна частина цих кошт╕в розкрада╓ться», ╕ тому вони будуть вимушен╕ бойкотувати проведення чемп╕онату ╢вропи з футболу в Укра╖н╕.
У зверненн╕ чорнобильц╕ наводять анал╕з ситуац╕╖ з ╖хн╕ми пенс╕ями ╕ виконанням р╕шень суд╕в, звертаючи увагу на те, що, на ╖хню думку, зараз у кра╖н╕ розпочалася справжня ╕нформац╕йна в╕йна, спрямована проти л╕кв╕датор╕в насл╕дк╕в авар╕╖ на ЧАЕС. «Нас обвинувачують у тому, що ми — не справжн╕ л╕кв╕датори, посв╕дчення у нас куплен╕, тим самим дискредитують нас перед населенням кра╖ни. Деяк╕ народн╕ депутати в╕д Парт╕╖ рег╕он╕в у парламент╕ пооб╕цяли порушити крим╕нальн╕ справи проти ╕нвал╕д╕в-чорнобильц╕в, як╕ одержують сво╖ пенс╕╖ за р╕шеннями суд╕в, що виклика╓ наше глибоке обурення», — йдеться у зверненн╕.
Чорнобильц╕ висловлюють спод╕вання, що посли та ╖хн╕ кра╖ни зможуть вплинути на кер╕вництво нашо╖ кра╖ни у в╕дновленн╕ демократ╕╖, дотриманн╕ прав ╕ свобод людини.
*     *     *
Чорнобильц╕ п╕д Кабм╕ном (на фото унизу) готов╕ оголосити сухе голодування, пов╕домля╓ «Газета по-укра╖нськи». Вони об╕цяють це зробити у в╕дпов╕дь на складання протокол╕в щодо них за адм╕нпорушення.
«Ми вчора попередили народних депутат╕в, як╕ до нас так ставляться, — вибори ще не почалися, значить, ми ╖м не потр╕бн╕, — говорить учасник акц╕╖ Микола Кост╓в. — Зараз оцю водичку, яка сто╖ть тут у нас, ми вилива╓мо ╕ оголошу╓мо ╕з завтрашнього дня сухе голодування. Ск╕льки можна знущатися? Я тут шостий день голодую. Чому до людей таке ставлення? Люди сплять у лист╕ ╕з собаками. Чому не можна поставити намет? Хочете другий Донецьк? Буде другий Донецьк!» — п╕дкреслив м╕тингувальник.
На сьогодн╕ навпроти Кабм╕ну перебува╓ близько 45 чорнобильц╕в. Також до акц╕╖ при╓дналися чорнобильц╕ ╕з Дн╕пропетровсько╖ област╕, Криму, Луганська, оч╕кують на чорнобильц╕в ╕з Черн╕г╕вщини.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 09.12.2011 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9703

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков