Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3670)
З потоку життя (6890)
Душі криниця (3703)
Українці мої... (1509)
Резонанс (1604)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗЛОВ╤СНА Т╤НЬ ФЕЛЬДМАРШАЛА ГОЛОДОМОРУ НАД РОС╤╢Ю
Нещодавно у Ки╓в╕ вийшла друком книга доктора ╕сторичних наук Василя Марочка «Йосип Стал╕н...


ЗЛО ТРЕБА ПЕРЕМАГАТИ
Нещодавно в м╕ст╕ Ковел╕ на Волин╕ вийшла друком книга «╥хн╕ зор╕ не згасли».


ПОКОХАЛИСЯ НАВ╤ЧНО, ВМЕРЛИ ОДНОЧАСНО
Коли Соф╕ю Перовську розшукувала влада, пол╕ц╕╖ пов╕домили ╖╖ прикмети: “Б╕лявка,...


ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: СПРАВА ПЕТЛЮР╤ВСЬКО╥ ПОВСТАНСЬКО╥ ОРГАН╤ЗАЦ╤╥
28 серпня 1921 року в Жандармськ╕й балц╕ поблизу Катеринослава було розстр╕ляно 52-х актив╕ст╕в ╕...


СТЕПАН ПАВЛЮК. ЩО? ФЛОТ УКРА╥НИ? ЗАБИРАЙ!
Ми давно не бачилися, з часу анекс╕╖ Криму. М╕й давн╕й знайомий, полковник, служив у...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 02.12.2011 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 02.12.2011
САМОСПАЛЕННЯ...

По-р╕зному люди в╕дзначають свята, тим б╕льше, коли це свято не родинне або тво╓╖ Батьк╕вщини, а свято загарбника, що примушу╓ тебе рад╕ти кр╕зь сльози.
Саме таким антисвятом була для Василя Макуха 60-та р╕чниця Жовтнево╖ революц╕╖, яку готувались «╕з помпою» провести в Ки╓в╕. В╕н вир╕шив напередодн╕ гучно╖ чужинсько╖ дати зробити власний акт протесту – спалити самого себе на Хрещатику. Щоби нав╕ть байдуж╕ укра╖нськ╕ пристосуванц╕ пом╕тили – ще ма╓ Укра╖на геро╖в! Вона хоч ╕ притишена й пригн╕чена загальною русиф╕кац╕╓ю, але ╓ люди, кому до сам╕с╕нького серця, до кров╕, до самозречення болить ╖╖ принижений стан — без р╕дно╖ мови, без нац╕ональних звича╖в. Тому 5 листопада 1968 року Василь Макух облив себе бензином на Хрещатику б╕ля будинку № 27 ╕ п╕дпалив…
Живий смолоскип викликав жах на завжди людному Хрещатику. Не в╕дчував страху т╕льки полум’яний, у прямому сенс╕, патр╕от Укра╖ни. В╕н вигукував у натовп те, що давно набол╕ло на душ╕: «Слава Укра╖н╕!» «Смерть сов╓тським окупантам Чехословаччини!» Бо саме навесн╕ 1968 року радянськ╕ танки давили повстал╕ народи чех╕в та словак╕в, як╕ намагались вирватись ╕з ненависного «соц╕ал╕стичного табору».
Хто ж такий Василь Макух? Народився 14 листопада 1927 року в Зах╕дн╕й Укра╖н╕, що була тод╕ п╕д Польщею. Ходити до школи не було грошей, але хлопець отримав так зване «родинне виховання», що, кр╕м грамоти, навчало головному – беззастережно любити Батьк╕вщину. Ще п╕дл╕тком п╕шов до лав УПА. У 18 рок╕в, поранений 8 кулями, потрапив у радянський полон, зазнав тортур, однак на вс╕ запитання сл╕дчих вперто твердив одне: «Не знаю». Нав╕ть «не знав» власного ╕мен╕. Його пр╕звище видав хтось ╕нший – слабк╕ший. Тюрма, концтаб╕р – звичайний шлях укра╖нських повстанц╕в. Повернувшись, одружився, мав 2 д╕тей, але становище зрусиф╕ковано╖ Батьк╕вщини не давало спок╕йно жити. Почав писати листи-протести до ЦК КПУ, але в╕дпов╕д╕ не отримав, натом╕сть посилився нагляд з боку КДБ. Нарешт╕ визр╕ло р╕шення, як можна висловити св╕й протест, щоб про нього д╕зналась хоча б дещиця укра╖нц╕в – спалити себе на головн╕й вулиц╕ Укра╖ни! Друг Григор╕й Ментух в╕дмовляв од фатального кроку, але см╕ливець в╕дпов╕в: «Т╕льки прийнявши остаточне р╕шення, я в╕дчув полегшення. На самоспалення я йду з усм╕шкою!»
Минуло 43 роки. 5 листопада цього року укра╖нц╕ Донеччини з╕брались вшанувати пам’ять Василя Макуха, який ╓ справжн╕м Геро╓м Укра╖ни. Здавалось би Зах╕д ╕ Сх╕д – р╕зн╕ рег╕они нашо╖ держави. Але саме в Донецьку В╕ктор Туп╕лко – учасник 1-╖ категор╕╖ л╕кв╕дац╕╖ авар╕╖ на ЧАЕС, голова орган╕зац╕╖ ╕нвал╕д╕в «Чорнобиль–допомога», з╕брав матер╕ал про В. Макуха ╕ хоче видати про нього книгу.

╤рина МОЛЧАНОВА,
голова Мар╕упольського Союзу укра╖нок
*    *    *
Книгу «Б╕ля виток╕в Незалежност╕», що розпов╕да╓ про житт╓вий шлях в╕домих укра╖нських патр╕от╕в друго╖ половини ХХ стол╕ття, презентовано у Черн╕гов╕, переда╓ кореспондент УКР╤НФОРМу.
Книга м╕стить нариси як про пошанованих в Укра╖н╕ людей — Григора Тютюнника,  Василя Стуса, Володимира ╤васюка, так ╕ про тих, чи╖ ╕мена ╕ справи дос╕ залишаються в т╕н╕. В ╖х числ╕, зокрема, Василь Макух ╕ Данило Шумук.
Василь Макух спалив себе на Хрещатику в 1968 роц╕, протестуючи проти радянсько╖ окупац╕╖ Укра╖ни та введення радянських в╕йськ у Чехословаччину. В Укра╖н╕ його не пам’ятають ╕ не шанують, хоча чеського студента Яна Пелеха, який зробив те саме у Праз╕, на батьк╕вщин╕ визнано нац╕ональним геро╓м ╕ вс╕ляко пошановано. Так само Данило Шумук, який пров╕в у таборах 42 роки. Це — легендарна людина, його приймали американський президент ╕ л╕дери ╓вропейських держав, у нас же про нього р╕дко хто згаду╓», — зауважив голова правл╕ння Молод╕жного руху Ки╓ва, автор ╕де╖ ╕ кер╕вник проекту «Шляхом укра╖нських патр╕от╕в» Арсен╕й Пушкаренко.
Обсяг ново╖ книги про патр╕от╕в — понад 300 стор╕нок, наклад — 1000 прим╕рник╕в.

Фото з╕ збор╕в, на яких  укра╖нц╕ Донеччини пом’янули В. Макуха

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 02.12.2011 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9685

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков